Invasievrees vóór 200 jaar* BEKENDMAKING BEKENDMAKING Abonneert U op „DE DUINSTREEK* Distributiekring Bergen Nh» - 177 Inlevering Enquête-formulieren Kookdoeleinden» Hierbij wordt bekend gemaakt, dat de enquête-formulieren MD 323-10 voor gas en electriciteit op Maandag 1 October 1945 van 9—12 uur, bij de Distributiedienst (Café Schuijt te Schoorl) moeten worden ingeleverd, voorzien van bon 548 van de Noodkaart Vde serie. De Directeur van de Distributiekring Bergen Nh., J. BUIJS. Distributiekring Bergen Nh» - 177 Hierbij wordt bekend gemaakt, dat aanvraagformulieren VASTE BRANDSTOFFEN (MD 393-04) voor inrichtingen, bedrijven en instellingen, kunnen worden afgehaald. Hieronder vallen echter niet pensionbedrijven en kamerverhuur- inrichtingen. De Directeur van de Distributiekring Bergen Nh., J. BUIJS. UIT DE OUDE DOOS. DE NIEUWE SCHOOL. Dinsdag 9 April 1940 kwamen Burgemeester en Wethouders van Schoorl met een voorstel, dat door de bewoners van Groet, Hargen en Camperduin met grote vreugde werd ontvangen, n.l. een voorstel om in beginsel te besluiten tot de stichting van een nieuwe open bare school te Groet'. De bestaande school kan, heette het in de toe lichting, naar deskundigen mede delen, niet meer afdoende worden verbeterd, zodat tot vernieuwing zal moeten worden overgegaan. De gemeenteraad nam het voor stel aan zonder hoofdelijke stem ming. Maar de lang gekoesterde wens zou nog lang niet in vervulling gaan: de oorlog brak uit, het schoolgebouw kreeg een andere bestemming en voor de leerlingen moest elders een goed heenkomen worden gezocht. Het Groeter kerkje en het R.K. Verenigings gebouw brachten uitkomst. Na de bevrijding viel er aan terugkeer in het oude gebouw niet meer te denken. Het gemeentebestuur, voor wie de school wel „een voorwerp van aanhoudende zorg" was (zo als het heette in de grondwet) liet nu een houten noodschool bouwen, die dezer dagen in ge bruik genomen is. Het mag van buiten gezien, geen „wonder" worden gevonden, van binnen valt het erg mee. Er is voldoende ruimte en licht en er zijn inrich tingen in aangebracht, die men in de oude school vergeefs zocht. Nu de omgeving nog wat op geknapt en het zal wel weer gaan, tot eenmaal de tijd van nieuw bouw komt. GYM. VER. „OLYMPIA". ZONDAGSDIENST ARTSEN. doet aan politiek! „Het laatste eenigszins teekenachtige dorp aan Hollands westelijken kustkant", aldus Hildebrand in zijn Camera Obscura, „is zonder twijfel het armelijk Schoorl". Het was 1747. De Fransen hadden ons de oorlog verklaard en rukten op naar de zuidelijke grenzen van de Republiek. De Edel Grootmogende Heeren Staten van Holland ende West Friesland zagen ook hier gevaar en bij missive van den 14en May 1447 gelastten de Gecommitteerde Ra den van de Staten van Hollanden West Friesland aan Schout en Schepenen van Camp en Hargen „zo spoedig doenlijk alle weerbare manschap boven de 18 en beneden de 60 jaren onder de wapenen te brengen, sullende te dien ijnde ieder van hen zich als in oorlogstijden moeten voorsien van een snaphaan en zijdgeweer, mitsgaders een pont cogels, passende op gemelde snaphanen en een pont kruit. Sullende wij, aldus vervolgt de missive, voor de onvermogende welke bij U lieden tot Hargen gevonden worden, eenig ge weer senden. Wij sullen ook tot meerder beveiliging van uw dorp een batterij met geschut oprechten ter plaatse daar U zulks vermeent van dienst te sullen zijn. Verder geven wij U kennis, dat wij uit de over- gesonden nominatie van een dubbel ge tal van officieren over de burgerij hebben aangesteld Symen Dalenberg, Capitein Aarjen Kuyper, Luytenant Jan Molenaar, Vendrig Schout en Schepenen van Schoorl en Camp hebben daarna tot afweringe van de Fransche kapers of andere vijandelijke vaartuigen en tot voorkominge van de plonderingen gekeurt en geordonneert, dat voortaan door alle de inwoonderen boven de 18 en beneden de 60 jaren oud zijnde, de wagt aan de strand by de ge stelde stengen of staken met derselven wagthuysen elk op zijn tourbeurt een etnaal sal moeten worden gehouden. By ieder wagthuys sullen tegelijk moeten wesen twee personen, te beginnen tot het Noordelijkste van Camp en tot het Zui delijkste van Aagtdorp. De wagthoudende personen sullen haar precies hebben te gedragen na de ordre en reglement op dit stuk geëmaneert en in ieder van de wagthuysen geafficheert. Opdat een iegelijk syn aanbevolen wagt getrouwelijk en gerust zoude kunnen waar nemen, zal niemant zonder speciaal con sent van de wagt, nader aan de respec tieve wagthuysen vermogen te komen als op 10 roeden na Schoorlsche mate, alsoo degene die contrarie doet door de wagt als vijand aangemerkt en gedaan zal mogen als aan vijanden gebruikelijk is. Het bovengenoemde reglement schreef o.m. voorDe personen welke de wagt is aanbevolen sullen altyt een wakend oog in zee moeten houden en wanneer dat door haar lieden eenig onraad van vijandelijke schepen of andere vaartuigen wert vernomen, aanstonds seyn moeten geven op deze wijze, n,l. by daagde tinnen hont en bij nacht de brandende vuerpot aan de stengen of staken moeten ophalen en nederlaten en dus gedurig in beweging houden. Sullen ook gedurig moeten zien tenwederzijden na de naburige stengen of staken en ingevalle door deselve de seyn invoegen als voren gegeven wert of te ook als de hont of vuerpot omhoog gehaalt is en daar stil hangt, de hont of vuerpot mede omhoog moeten halen en stil laten hangen, De noordelijkste wagt zal ook de bat terij met het geschut daarop geplaatst moeten bewaken en sorg dragen dat geen nadeel aan hetselve geschied. 2 October 1747 verscheen nog een „ampliatie re glement" voor de wachthoudende personen in het district van Schoorl en Camp wanneer in tijden van onraad de seyn is gegeven zal aanstonds op de spoedigste wijse door een van de wagthoudende personen aan de canonniers en verder aandegesamentlijke ingesetenen van Camp, Groet en Schoorl door het kleppen der klokken, door de tambours van de militie of andersints daarvan kennis moeten worden gegeven ten eynde dat door deselve gesamentlijk de vereyste defensie gedaan konde worden. Het reglement eindigde metde wagt houdende personen sullen het geweer voor haar lieden gedestineert bij hun aftocht aan de volgende wagt zuyver en schoon moeten overgeven De invasie bleef uit. Capitein Dalen- berg kon zijn mannen laten inrukken met tinnen hont en vuerpot, met snaphaan en zijdgeweer. O Neerland so ghij maer en bout Op God den Heer altijdt U pijlen vast gebonden hout End 't saem eendrachtig syt, So kan u Duivel, Hel noch Doot Niet krencken noch vertreen (Valerius „Gedenck Clanck"). PIANO'S, ORGELS, STEMMEN, REPAREREN J. DE HAAN Studlcr van Surcklaan 15, Bergen Nu het winterseizoen weer nadert is het juiste moment aangebroken zich als lid aan te melden. Met de oefenstof voor de te houden uitvoeringen wordt nu be gonnen, latere aangifte kan moeilijkheden met de oefenstof opleveren. Voor de lesuren verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Zondag 30 September Dr. POOT. Tel. 2423. Wij kregen deze week tante Betje op bezoek. Tante Betje wordt zo zoetjesaan oud. Maar dat wil nog niet zeggen, dat zij onder de besjes moet worden gerekend. Integendeel, ze is nog kras en ze interesseert zich voor alle dingen, die het mensdom thans beroeren. Ik dacht wel dat ze iets op het hart had. Ik maakte mij al klaar voor een gesprek over de geldzuive- ring. Mis. Na haar eerste kopje thee ging ze in de houding zitten, dat wil zeggen: ze ging achterover zitten in de gemakkelijke stoel, de armen demonstratief gekruist. „En", begon ze. „En", zei ik. .„We krijgen een nood-gemeenteraad" zei ze, „En", zei ik. „Nou", ging ze triomfantelijk voort, „dat is nogal duidelijk. Nu worden alle gaten langs de weg weer opengemaakt." Ik moet eerlijk zeggen, dat ik eenigszins begon te twijfelen aan de goede „geestes gesteldheid" van tante Betje. Nu ja, ze wordt oud en zodoende ontvankelijk voor de kwalen van de ouderdom, aderverkalking en zo. Maar aan de andere kant straalden haar oogjes nog een geest uit van tintelende jeugd. „Ja", ging ze verder, „ik ben kiesman" en wierp een tamelijk minachtende blik op mijn verbluft gezicht. „Ja maar, die gatenZe snoof. „Die gaten, mannetje, dat is toch duidelijk, die gaten langs de weg moeten tot elke prijs weer open. Waar moet een behoorlijk mens anders met zijn vuilnis naar toe!" Ik denk niet, dat mijn gezicht er snuggerder op werd, want ik werd zo grenzeloos medelijdend aangekeken, dat ik mij op het zwaarste examen niet ongelukkiger gevoeld kon hebben. „Ja", ging tante Betje verder, „ik heb eerst nog een ander idee over die vuilnis gehad. Ik had graag gezien, dat met de feesten die wij laatst vier den, een prijsvraag was gehouden". Ik keek weer dom. „Een prijsvraag....? „Ja, een prijsvraag voor de mooist versierde en best gecamoufleerde vuilnis hoop. Er was met wat. goede wil en geringe onkosten nog wel iets van te maken geweest. Later ben ik daar echter van teruggekomen. Eerstens omdat je daar per slot van rekening je vuilnis niet mee kwijt raakte en ten tweede, omdat de feestcommissie toch al handen vol werk had. Boven dien was de voorzitter van de feestcommissie tevens loco-burgemeester, zodat ik het niet fijn vond om de loco-burgemeester te interesseren voor vuilnishopen. En dat met de feestdagen!" Tante Betje ging weg. Ik staarde.... staarde.... door het venster en mijn oog bleef rusten op de grote vuilnishoop van de overburen. Een verzuch ting komt mij over de lippen: „Gemeentebestuur, zorg in godsnaam dat tante Betje geen gaten gaat spitten langs de weg. Laat de vuilnis weghalen, 't kan mij niet schelen hoeVraag, eis, vorder, het doet er niet toe, maar spaar ons voor vuilnishopen langs de weg, ook met het oog op de volks gezondheid."

De Duinstreek | 1945 | | pagina 2