UITGESTELD Uitreiking levensmiddelenkaarten KA Lm. KE 602 en bonkaarten voor melk, vlees en aardapp. LA t.m. LE 602 K/Ut U dat U bij SCHIERE l/<x>£ Uw bodiUoudittty BONNENLIJST De huldiging van mej* Nuys Distributiekring Bergen Nh. 177 De uitreiking van bovenvermelde kaarten vindt plaats in het Distributiekantoor Kerkstraat 2 te Bergen Maandag 14 Januari 1946, letters A t/m D Dinsdag 15 Januari 1946, letters E t/m H Woensdag 16 Januari 1946, letters I t/m M Donderdag 17 Januari 1946, letters N t/m S Vrijdag 18 Januari 1946, letters T t/m Z dagelijks van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur Van dit schema kan niet worden afgeweken Meegebracht dienen te worden de Tweede Distributiestamkaarten met inlegvellen 177 De directeur van de distributiekring Bergen Nh„ J. BUIJS Burgemeester en Wethouders van Bergen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Dinsdag 15 Januari 1946, om 15.30 uur, in het Gemeente-wijkgebouw, Karei de Groptelaan 27, gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting en her-inenting tegen pokken. Het trouwboekje der ouders of de geboortebewijzen der kinderen meebrengen. Burgemeester en Wethouders van Bergen G. J. LOVINK, wnd. Burgemeester W, DE VRIES, wnd. Secretaris in Febr. 1932 begon het met een 15-tal boerenzoons uit de omtrek. Het ging eerst een 'beetje on wennig, maar al spoedig ging het niet meer over koeien en varkens en wat dies meer zij, maar kwamen allerlei levensvragen aan de orde. Het ging als in den vreemdede eerste cursisten waren de beste propagandisten. Om een goed idee te krijgen van de Volkshogeschool moet men eigenlijk zelf een cursus meemaken. „Hoewel ieder natuur lijk zo'n cursus anders beleeft schrijft ons een oud-cursiste, „zal toch een ieder ongetwijfeld een stimulans gekregen hebben tot nieuwe daden en gedachten. Velen zullen nieuwe dingen gehoord en gezien hebben, waarvan ze meer willen weten, dus in 't algemeen een aansporing hebben gekregen om meer kennis op te doen. En dan hebben de cursisten andere gezichtspunten en ideeën leren begrijpen en waarderen, hetgeen menig vooroordeel uit de weg heeft geruimd, zodat je vrijer in het leven komt te staan." Naar aanleiding van een vraag van een der aanwezigen, wees Mevr. Visser er op, dat niemand zich behoeft te laten afschrikken door de naam „Volkshogeschool". De naam is eenvoudig overgenomen van de Denen en wil eenvoudig zeggen, dat het een levensschool voor heel het volk wil zijn, voor elke stand, elke ontwikkeling, elk geloof en het hogeschool wijst er op, dat fnen niet met een lagere school voor kinderen te doen heeft. Te Bakkeveen groeide en bloeide de Volkshogeschool. De stem van de klok Allard: „Ik wek de sla- penden en roep de levenden", was niet de stem eens roependen in de' woestijnte Bakkeveen ont stond zoetjesaan een heel complex van gebouwen en men bewoog zich op allerlei terrein, de praktijk wees de weg, er kwam een buurt huis, er werden kookcursussen gegeven, er werd groenteteelt onderwezen, er was 'n naaicursus enz. enz. De arbeidsgemeenschap van hoofd- en handenarbeid werd een zegen voor velen. Later werd er behoefte gevoeld aan uitbrei ding, er werden nieuwe volks hogescholen gesticht te Markelo in Twente (1938) en elders. Ook in onze provincie ontstond een commissie van voorbereiding tot het oprichten van een V.H. Na verschillende vergaderingen te Assemburg, Schagen, Hoorn, Pur- merend en in de Zaanstreek werd in 1945 onder grote belangstelling de eerste V.H. in Noordholland geopend, „De Zandhoeve". Bij deze gelegenheid wees de heer Oosterlee, directeur-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor de vorming buiten schoolverband er op, dat, ofschoon ons oog in de ontredderde wereld het eerst getroffen wordt door de materiële nood, de geestelijke ontreddering niet minder aangrijpend is. 't Is wenselijk, aldus de heer Oosterlee, dat in deze verwarde tijden de jongelui komen tot heroriëntering, waarvoor de volkshogescholen gelegenheid biedenhier is het doel vorming van eigen persoon lijkheid en versterking van de volksgemeenschap. Nadat Mevr. Visser nog even in herinnering had gebracht de zo goed geslaagde eerste cursus in Noordholland, die in 1941 op initiatief van Mej. Hermien van der Heide werd gegeven te Schoorl in de Jeugdherberg en nog het een en ander had verteld van de verschillende op de Zandhoeve georganiseerde cursussen, belichtte zij de V.H. nog van een andere kant: het contact met het buiten land. Ofschoon in Nederland ge zocht en gevonden werd een vorm van het volkshogeschoolwerk passend bij ons volk en bij onze tijd, wordt toch veel contact Oosterweg 35, Bergen vruchtbomen en ander plant- materiaal krijgen kunt tegen billijke prijzen? gehouden met andere landen als Vlaanderen en Zuid-Afrika, Dene marken, Zweden en Frankrijk. Juist 't persoonlijk contact tussen de verschillende volken wil de V.H. bevorderen. In het bijzonder voor jonge mensen van het platte land, landarbeiders, boerenzoons en dochters, is het verblijf in 'n vreemd land van zo grote vor mende waarde voor het verruimen van het inzicht en voor het groeien tot zelfstandigheid. Een ander vraagstuk was de emi gratie. Wanneer ambachtslieden en landarbeiders hier geen toe komst hebben, wanneer het voor jonge boeren haast niet mogelijk is, een eigen bedrijf te beginnen, dan biedt het buitenland vaak mogelijkheden. Door haar contact met het buitenland kan de Volks hogeschool vaak helpen. Oom Jarich zou zeggen: „Trek er op uit, verruim je blik". Nadat Mevr. Visser ten slotte nog verschillende vragen had be antwoord, dankte de voorzitter van Algemeen Welzijn, de Heer Maars haar voor haar interessante causerie. Allard: „Ik wek de slapenden en roep de levenden!'. SCHOORL'S KINDERKOOR GAAT „LENTEBLOEMEN" UITVOEREN. OLYMPIA NIEUWS. AANVULLENDE is wegens omstandigheden tot nader datum MATTHaUS PASSION IN DE ALKMAARSE GROTE KERK. BERDOS-NIEUWS. ZONDAGSDIENST ARTSEN. en administratieve moeilijkheden naar J. F. JOSTMEIJER Doorntjes 39, Bergen Na vele jaren wordt er dan eindelijk op veelvuldig verzoek in Schoorl weer eens een kinderoperette uitgevoerd onder leiding van den heer Corn. Jonker. Als regisseur fungeert de heer de Maree. Verschillende aardige dansjes zijn inge studeerd. Ook de verschillende rollen, zoals die van de Lentekoningin, Fluite- kruid, Prins Zonneschijn en Koning Winter, schijnen door de kinderen aller aardigst te worden uitgebeeld. Voor de pauze, aardige liederen, zangspelletjes .enz. Wij voorspellen het Schoorl's Kinder koor, dat momenteel 80 leden telt, veel succes bij haar eerste uitvoering na de oorlog. Voor kaartverkoop raadplege men de advertentie in dit nummer. Sedert enige maanden oefenden ver schillende jeugdige turnsters en turners van Olympia des Zondagsmorgens in Alkmaar, teneinde mee te kunnen dingen naar een plaatsje in de jeugdkeurploegen van de Turnkring Alkmaar en omstreken. De selectie-wedstrijden voor deze Jeugd keurploegen werden gehouden op 16 December 1945. Aan 2 damesleden van Olympia (max. leeftijd 17 jaar) gelukte het zich een plaatsje te veroveren in de Reserve- keurploeg. (Deze ploeg dient ter aan vulling van de Keurploeg van de Turn kring.) Dit waren Nel Zwaan met 37 punten en Neli Greeuw met 36 punten. Triep Ens, die wegens ziekte niet aan genoemde wedstrijden kon deelnemen, werd ook in deze ploeg geplaatst. Het herenlid Arie Leeuwenkamp be haalde 39'/2 punt en kwam in de Reserve- keurploeg voor heren. Het dameslid Reit Nieuwland werd ge kozen in de jeugdkeurploeg met 34 punt, eveneens de volgende adspirant- leden: Iet Kuiper met 34 punten, Alie v.d. Oord 331,2 punt, Corrie Greeuw met 33V4 punt. Goed zo Olympianen, gaat zo door! Voor de le helft van de 2e periode 1946 (6 Januari 1946 t/m 19 Januari 1946). Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Voor de week van 12 Jan. t/m 19 Jan. Bonkaarten KA KB KC 601 554 250 g. jam, stroop e.d. 555 1 kg. aardappelen A 55 U/2 liter melk B C 55 3 liter melk B56 1 kg. aardappelen Kaarten KD KE 601 649 250g. jam, stroop e.d. 650 5 liter melk 651 1 kg. aardappelen Tabaks- en versnaperingenkaarten T08 2 rants, tabaksart. (geen import) V08 100 gr. choc, of suikerwerken X08 100 gr. choc, of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 11 Jan. a.s. van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitz. van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 14 Jan. mag worden afgeleverd. Het grootse werk van Joh. Seb. Bach, de Matthaus Passion zal dit jaar weder om in de Grote Kerk te Alkmaar worden uitgevoerd door het Vrijz. Hervormde Zangkoor onder leiding van Corn. Jonker en met medewerking van een groot knapenkoor. Solisten: To van der Sluijs, sopraan; Annie Hermes, alt; Jan Schipper, Tenor; Laurens Bogtman, Bas; Han Lefèvre, Tenor; Henri Welboorn, Bas; Jac. Bonset, Orgel; Nico Akkerman, Clavecymbel. Begeleiding door het volledig orkest der Haarlemse Orkestvereniging. Kaarten voor gereserveerde plaatsen zijn verkrijgbaar a f 4.50, andere plaatsen a f 2.50. De slotrepetitie is toegankelijk voor scholieren a f 1.20. Het dient aan beveling de kaarten echter zo spoedig mogelijk te bestellen. Men zie hiervoor de advertentie in dit nummer. PROGRAMMA 13 Januari 1946. Jong Holland IBerdos II (Zat. 2.30 uur) Berdos 3—Schoorl 3 2 uur Bergen ABerdos A 12.30 uur Nu Zondag j.l. alle wedstrijden werden afgelast, geven we de momentele comp. standen van de afdelingen waarin Berdos 1 en 2 uitkomen. voor-tegen gesp. gew. gel. verl. doelpunten pnt. Berdos 1 6 5 1 0 28- 4 11 H.S.V. 1 6 4 2 0 26- 5 10 Egmondial 3 1 1 1 5- 9 3 Limmen 1 5 1 0 4 5-11 2 Vios 1 2 0 0 2 1-10 0 Meervogels 4 0 0 4 2-28 0 Berdos 2 7 5 1 1 20- 8 11 Bergen 2 6 3 2 1 16-15 8 A.F.C. 2 6 3 1 2 30-12 7 De R anders 2 7 3 1 3 15-27 7 J. Holland 6 2 2 2 18-16 6 Zeevogels 2 7 1 1 5 11-26 3 Alkmaar 2 5 0 2 3 12—18 2 Zondag 13 Januari Pokter POOT. Telefoon 2423.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 2