JUBILEUM RECTIFICATIE SCHOORL Officiële Bonnenlijst DE VLUCHTELING. GEZINSWEEK 1946. BILJARTWEDSTRIJD BERGENSCHOORL FANFARECORPS „DE VRIENDSCHAP". GYM. VER. „OLYMPIA". HET MOOIE IN ONS BERGER BOS. Eekhoorns trekken onze aandacht. van Mej. Nuys ALLE COPY voor advertenties, berichten enz. kunnen tot uiterlijk Woensdag' middags worden ingeleverd aan ons bureau of bij Haan's Boek handel, Stationstraat, Bergen. In de bekendmaking van de vorige week, over het LOSLOPEN VAN HONDEN in de gemeente BERGEN, stond vermeld dat bij overtreding van de desbetreffende voorschriften kan worden gestraft met een geldboete van f 3,Men zal reeds hebben begrepen dat dit moet zijn f 300, Woensdag 20 Februari zal het Rotter dams Toneel (Dir. joh. Steenbergen Jr.) een buitengewone toneelavond geven met het toneelspel in drie bedrijven „De Vluchteling". De persbeoordeling over stuk en spel zijn buitengewoon enthousiast. Wij citeren „Het publiek gaf herhaaldelijk blijk van waarderingen verdiend. Wij hebben waardering voor Betty Kapsenberg, Jos Molenkamp en Jan Apon. Het Rotterdams Toneel beschikt over zeer goede krachten. Een bijwoning van deze toneelavond loont de moeite. Het was een uitbundig succes.". Men zie de advertentie in dit nummer. Gezinsherstel voorwaarde voor Volksherstel. De subcommissie voor geestelijk en moreel herstel van het Nederl. volk van de afd. Bergen van N.V.H. organi seerde Zaterdagavond onder voorz. schap van Ds. Bierman een bijeenkomst in De Rustende Jager. Ge spreekt over Gezinsherstel, aldus de voorz. in zijn openingswoord, en... ge haalt de mensen uit hun gezin? Contra dictio in terminis Neen, de tegenstrijdig heid is slechts schijnbaar: het kan nuttig en nodig zijn eens raad en steun te vragen, als het scheepje in een hachelijke positie verkeert; gezamenlijk de problemen be kijken en naar een oplossing zoeken leidt hopenlijk sneller tot het doel. De heer G. J. Stockman trad als eerste spreker naar voren. Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens, eigen haard is goud waard, Oost West thuis bestwat een ver heerlijking van ons eigen huis, van het plekje op aarde, waar men het eerst het levenslicht aanschouwde 1 Helaas, aldus spr., is dit alles vaak verwprden. Men vraagt naar de oorzaken van die verwording? Vele ouders zijn niet meer doordrongen van hun rechten en plichten, waarop een gezin behoort te worden opgebouwd; vatten hun taak wat de opvoeding der kinderen betreft, veel te licht op. De zorg voor het Kind rust in de eerste plaats op de ouders, zij zijn de meest geschikte opvoeders, niet de jeugdleiders en anderen, de jeugdzorg is slechts een noodzakelijk kwaad. De opvoeding is niet alleen de plicht van de ouders, maar ook hun onvervreemd baar recht, geen aardse macht mag dit recht aantasten. Om hun taak naar be horen te kunnen volbrengen, dienen de ouders eerbied en achting weten af te dwingen: het kind moet in zijn ouders persoonlijkheden kunnen zien, die het kan vertrouwen en navolgen. Zal het ontzag niet verloren gaan, dan zal er moeten worden gestreefd naar een grote mate van zelfbeheersing. Dat Vader en Moeder er ook wel eens uit willen is volkomen begrijpelijk, maar wat ziet men tegenwoordig vaak? Ouders gaan er dag aan dag op uit. De kinderen vinden dat niet zo erg? Meer dan men denkt! De plaats van de Ouders is in het gezin, herhaalt spr. nog eens, men jage geen eigen plezier achterna ten koste van de Kinderen! Aan het slot van zijn betoog richtte de heer Stockmann zich nog speciaal tot de jongeren, die nog aan de zorgen van de ouders waren toevertrouwd, en wees hen op de woorden uit het evangelie van LucasHij was hen onderdanig. „Hij", die zo ver boven ons allen stond. Hij was onderdanig. Onderdanigheid voert tot geluk, aldus spr., gehoorzaamheid is zelfoverwinning, vrijheid betekent ver lost zijn van zelfzucht. Met „Glorie van het goed gezin", (A. J. D. v. Oosten) besloot de heer Stock mann zijn met de meeste aandacht ge volgde rede. De heer D. L. Daalder betrad als tweede spreker de Katheder. Wat is een „gezin" Een etymologisch woordenboek geeft de oorspronkelijke betekenis aan, gezelschap, reisgezelschap. Gezin te vervangen door reisgezelschap, zou echter een groot verlies betekenen. Voor het lidmaatschap van een gezelschap, van een vereniging kan men_, bedanken, lid zijn van een gezin betekent deel uitn.aken van een vereniging, die nooit ontbonden kan worden. Je kunt weglopen, ja, maar bij het lezen van bijv. een overlijdensbericht van een der andere leden gaat er toch een schok door de lezer: ondanks de breuk, blijft men toch met het gezin verbonden. De gezins band is eeuwig. Man en vrouw, die een gezin vormen, heeft men vergeleken met schelpen, die aan één kant aan elkaar verbonden zijn, het is een eenheid en toch een tweeheid. De leden van deze twee-eenheid reageren vaak verschillend op vele dingen, wat de verhouding tussen man en Vrouw wel eens moeilijk maakt. Zon twee-eenheid is eigenlijk nog geen gezin. Pas als er kinderen zijn, kan men spreken van een gezin. De leden, gebonden door wederzijdse genegenheid, zich ver antwoordelijk voelende voor elkanders wel en wee, vormen een hechte eenheid. Het gezin is de drager van bepaalde levenswaarden, hier wordt een bepaalde moraal gepredikt. Zonder de kracht, die van de gezinnen uitgaat, is de wereld gedoemd tot de ondergang. Tijdens de oorlog, aldus vervolgde spr. zijn betoog, zijn vele waarden ge schonden, geschaad. Wij hebben geleerd: ge zult niet liegen. Tegenover de bezettende macht was de leugen een vaak gehanteerd wapen, ieder gooide 't met de waarheid op een accoordje. Stelen is misdadig Maar wie heeft niet geknoe'id in de oorlog, wie geen .hout gehaald! Om kort te gaan, vele zedelijke waarden hebben we adh de kant geschoven. Herstel van deze waarden is dwingende noodzaak. De eerste taak van de ouders is hun kinderen deze waarden, die in de ver houding van mens tot mens, onmisbaar zijn, dagelijks voor te houden en met zich zelf te beginnen. Het moet bijv. uit zijn met zwarte handel, ieder dient stelling te nemen tegenover corruptie, er moet weer gewerkt worden, ledigheid is nog steeds des duivels oorkussen. Onze kinderen moeten niet alleen leren werken, maar hebben ook behoefte aan jolijt: voor zover het gezin hiertoe niet de gelegenheid kan geven, sture men ze naar een jeugdorganisatie, die aan de kinderen nieuwe idealen kan geven, waar voor ze kunnen strijden. Men blijve de dtugd prediken dag aan dag, aldus beëindigde deze opvoeder zijn betoog, dan hebben we weer kans op volwaardige gezinnen en een volwaardig volk. Een koortje van de bekende K.J.V.O. zong onder leiding van Mevr. C. Moree- Dol een drietal liederen, en oogstte daarmee een welverdiend applaus. Een ander groepje gaf een demonstratie van oude volksdansen, als Driekusman en In de dorpsherberg, en voerde tenslotte enkele dansjes uit. De in alle opzichten geslaagde avond werd besloten met de opvoering van een twee-actertje van Godfried Bomans, getiteld „Een eeuw achter". Dit door de dames Tr, Bijwaard en A. Punt en de heren Sj. Schotten en G. J. Stockmann prachtig vertolkte stukje, zal allicht aan velen, die reeds wanhoopten aan de toekomst, een vleugje van hoop hebben gegeven, dat de zaak niet zo hopeloos is, als zij er uitziet. Bergen overwinnaar op het groene laken 20 Jan.10 Febr. vond onder grote belangstelling de jaarlijkse biljartwedstrijd Schoorl-Bergen plaats. De wedstrijd ken merkte zich als altijd door een gezellige, sportieve sfeer. Over het algemeen is er door geen der spelers die prestatie ge leverd, die men hier gewend is, allen speelden onder hun gemiddelde van vorige jaren. Het einde der wedstrijden had een zeer spannend verloop. De stand was 1939 caramb. voor Bergen tegen 2030 caramb. voor Schoorl, toen N. Min en D. Duin de laatste partij zouden spelen. Niemand dacht meer aan de mogelijkheid van een overwinning voor Bergen, maar de grillige, onbestendige Fortuna hield een verrassing in petto. D. Duin stootte acquit uit en scoorde 5 caramboles, zodat Schoorl -nog slechts 5 c. nodig had om te overwinnen. Maar nu kwam Min los. In 4 beurten speelde hij de partij uit, alzo met een ge middelde van 25 caramb. cadre, met als hoogste serie 37 caramb. Duin maakte in totaal 6 caramboles, dus 4 te kort. Na deze partij was de stand 2036 voor Schoorl en 2039 voor Bergen. Bergen was dus overwinnaar en werd met een daverend applaus door de vele aanwezigen gelukge wenst. De prijzen, bestaande uit twee taarten (clubprijzen), '/2 A- een mandje appelen, een paar worsten, sigaretten, enz. enz. werden met een toepasselijk woord uitgereikt door den heer Den Das. Met een gezellig praatje werd verder de in alle opzichten geslaagde wedstrijd besloten. Huldiging van den scheidenden directeur. Welkom aan den nieuwen directeur. Er was éen overweldigende belang stelling voor dit eerste concert in vrij Schoorl. Het gold niet alleen het popu laire fanfarecorps, maar velen wensten ook den scheidenden directeur, die 20 jaren lang het corps had geleid en dik wijls ter overwinning had gevoerd, een afscheidsgroet brengen en den nieuwen directeur verwelkomen, die reeds vanaf zijn twaalfde jaar getoond had, wat hij presteerde met bugel en saxophone. Er werden heel wat waarderende woorden gesproken eerst door den voorzitter, den heer H. Meedendorp, later door den heer J. de Leeuw, die in de 20 jaren alle lief en leed had meegemaakt. Ook de oud-burgemeester, Baron van Fridagh gaf blijk van zijn medeleven door den scheidenden dirigent hulde te brengen voor alles, wat hij te Schoorl had gedaan, en den nieuwen directeur alles goeds toe te wensen bij het begin van zijn nieuwe loopbaan. Aan zichtbare blijken van waardering ont brak't evenmin. De heer Anderson werd een schilderij met oorkonde aangeboden, ter wijl Mevr. Anderson met een fraai bloemstuk werd verblijd. Den heer Jac. S, den Das werd op zijn pad een passend cadeau meegegeven: „De orkestdirigent" van M. C. v. d. Rovaart. Het concert werd geopend met een mars van Sousa; het tweede nummer, de ouverture „Firenza" van Allier viel zeer in de smaak. En toen onthaalde de heer Anderson zijn auditorium nog op Wiener Bonbons. Hierna reikte hij de dirigeerstok, die hij hier 20 jaren had gezwaaid, over aan zijn opvolger, den heer Jac. S. den Das, wiens eerste schreden op het glibberige pad der Kunst reeds waren geleid door hemzelf. Het tweede deel van het concert werd ge dirigeerd door den heer Jac. S. den Das. De Ital. Ouverture, de suite „Le roi s'amuse, de slotmars „Death or Glory", het ging alles van een leien dakje en het publiek uitte zijn bewondering met een hartelijk applaus. En toen moest het publiek zich verder vermaken met „De Kruimels". Zaterdag 23 Februari a.s. geeft de Gym. Ver. „Olympia" haar jaarlijksche uitvoering in de zaal van den heer N. Schuijt. Na de adspirantenuitvoering zijn nu de dames en heren aan de beurt, niettegenstaan de allerlei oorlogsmoeilijkheden hebben zij onder deskundige leiding van den heer K. Boot flinke vorderingen gemaakt. Na afloop van de uitvoering een ge zellig bal. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Wij wijzen er nog op, dat precies halfacht wordt begonnen, een ieder wordt dan ook verzocht op tijd te zijn. Het is op een mooie wintermorgen, dat wij ons bevinden in de mooie dennen bossen, die hier om Bergen zo talrijk zijn. De zon rijst langzaam in het Oosten, de hemel is bloedrood gekleurd, de eerste zonnestralen vallen als witte banen tussen de machtige sparrebomen en werpen hun schijnsel op de natte dennenaalden. Over de wandelpaden hangen de lange draden van spinnewebben, zij lijken als zilver, doordat de dauw er een klein nat spoor op heeft achtergelaten. Alles is doodstil in deze vroege morgenuren, slechts een enkele triller van een zangvogeltje overstemt deze rust. Langzaam en ge nietend van deze wondermooie morgen zetten wij onze wandeling voort Op een plaats, waar enige lage sparren dicht bij elkaar gegroepeerd staan, zien we op het naaldenkleed op de grond een groot aantal versnipperde dennenappels liggen. Voor - de le helft van de 3e periode 1946. Elk der volgende bonnen van alle bonkaarten 603 geven voor het tijdvak van 17 Febr. tot 2 Maart '46 recht op het kopen van Bonkaarten KA KB KC 603 040 041 042 043 044 045 046 800 gr. brood 038 039 200 gram bloem 037 400 gr. suiker 036 035 250 gr. margarine 034 100 gr. kaas 033 100 gr. kaas (extra) B13 Res.. 800 gr. brood B14 Res. 1 kg. aardappelen Bonkaarten LA LB LC 602 melk, vlees en aardappelen 021 022 023 100 gr. vlees 017 •2. kg. aardappelen A07 H/2 üter melk B07 C07 3 liter melk Bonkaarten KD KE 603 540 541 800 gr. brood 538 539 200 gr. bloem 537 500 gr. suiker 536 250 gr. boter 535 534 533 D13 D14 Res. El3 Res. 100 gr.' 100 gr. 400 gr. 500 gr. margarine kaas kaas (extra) brood rijst of kindermeel Bonkaarten LD LE 602 melk, vlees en aardappelen 521 522 523 100 gr. vlees 517 1 kg. aardappelen D07 E07 5 liter melk De tabaks- en versnaperingenkaart Bon no. T13 2 rantsoenen tabaks- artik. (geen sigaren en sigaretten V13 100 gr. choc. of suikerwerken X13 2 rants, tabaksart. (geen imp.) Voor de week van 24 Febr. t.m. 2 Maart zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, koffie, cacao, tabak, versnaperingen, huishoudzeep en lucifers. Wij vieren dit feest nu op 16 Februari, op dezelfde plaats en tijd, dus 2 uur voor schoolkinderen van de Molenweg, met hun ouders. 8 uur voor iedereen, behalve voor de schoolkinderen. Het is het werk van eekhoorns, die hier in de bossen de laatste jaren zich aan merkelijk hebben vermeerderd. Boven in één der bomen beweegt zich een rood bruin eekhoorntje, zijn glinsterende kraal oogjes angstvallig op ons gericht houdend, zijn prachtige pluimstaart recht op, het lichaam in gebogen houding. Roerloos staan wij toe te kijken, wij moeten ons doodstil houden, daar wij weten, dat bij de geringste beweging het dier de vlucht zal nemen. Wat wij vreesden gebeurde Het dier sprong in de naastbijzijnde boom, wij volgden. Het sprong vervolgens van boom tot boom, wij liepen eveneens van boom tot boom, en bewonderden de sier lijke sprongen, die het maakte. Op een zeker moment verloren wij het uit het oog, op een plaats waar de bomen dicht op elkaar stonden. Wij keerden terug, maar hebben genoten van dit wonder mooie schouwspel, dat het eekhoorntje ons bood, en dan te weten, dat deze dieren in onze Bergense bossen leven. Het is dan ook een rijk bezit, dat de natuur vrienden niet graag zouden missen. Hoe wel deze dieren wel enige schade kunnen aanrichten onder de vogelbevolking, is het aantal, zoals het hier leeft, nog te klein om belangrijke schade aan te richten. B. BOERSMA Jr.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 2