UITREIKING BONKAARTEN Schoorl een riolering 4e en 5e periode 1946 UITREIKING BONKAARTEN 4e en 5e periode 1946 Tabaks- en Versnaperingenkaarteni Tabaks- en versnaperingenkaarten z \Jow Uw boeUU(>uduify Adverteert in De Duinstreek DISTRIBUTIEKRING BERGEN Nh. 177 Behalve de bovenvermelde bonkaarten worden uitgereikt en wel op Maandag 4 Maart 1946 letters M t.m. Z IN CAFÉ HAKOF TE GROET Dinsdag 5 Maart 1946 letters A t.m. L Woensdag 6 Maart 1946 letters M t.m. Z IN CAFÉ SCHUIJT TE SCHOORL Van 9.30 tot 12 uur en 1.30 tot 4 uur DISTRIBUTIEKRING BERGEN Nh. 177 Behalve de bovenvermelde bonkaarten worden uitgereikt en wel op Donderdag 7 Maart 1946 letters A en B Vrijdag 8 Maart 1946 letters C t/m E Maandag 11 Maart 1946 letters F t/m H Dinsdag 12 Maart 1946 letters I t/m K Woensdag 13 Maart 1946 letters L t/m O Donderdag 14 Maart 1946 letters P t/m S Vrijdag 15 Maart 1946 letters T t/m Distributiekantoor Kerkstraat 2, Bergen van 9 tot 12 uur en 2 tot 4 uur Na-uitreiking vindt niet plaats I met biologische zuiveringsinrichting^ „HULP IN NOOD BIJ ZIEKTE". „ELK WAT WILS" OP DE PLANKEN. E H B O. SCHOORLDAM. DE BUIZERD a. voor mannen, geboren in 1928 of vroeger, naar keuze: een tabakskaart QA604 öf een versnaperingenkaart QB604 öf een gecombineerde kaart QC604 b. voor vrouwen, geboren in 1928 of vroeger, naar keuze: O een versnaperingenkaart QB 604 öf een gecomb. kaart QC 604 c. voor personen geboren in 1929 of later een versnaperingenkaart QB604 MedenemenAlle tweede distributiestamkaarten met inlegvellen. Op ongezegelde stamkaarten of stamkaarten van personen niet opgenomen in het Bevolkingsregister van Bergen, Koedijk of Schoorl worden geen bescheiden afgegeven. Van zelfverzorgers worden de bonkaartdelen, waarvoor zij zelfverzorger zijn, ingehouden. Na-uitreiking vindt niet plaats De Directeur van de distributiekring Bergen Nh. J. BU1JS a. voor mannen, geboren in 1928 of vroeger naar keuze: een tabakskaart QA604 öf een versnaperingenkaart QB604 öf een gecombineerde kaart QC604 b. voor vrouwen, geboren in 1928 of vroeger, naar keuze: een versnaperingenkaart QB604 öf een gecombineerde kaart QC604 c. voor personen geboren in 1929 of later een versnaperingenkaart QB604 MedenemenAlle tweede distributiestamkaarten met inlegvellen. Op ongezegelde stamkaarten of stamkaarten van personen niet opgenomen in het bevolkingsregister van Bergen, Koedijk of Schoorl worden geen bescheiden afgegeven. Van zelfverzorgers worden'de bonkaartdelen, waarvoor zij zelfverzorger zijn, ingehouden. De directeur van de Distributiekring Bergen Nh. 177 J. BUIJS De vereniging „Hulp in Nood bij ziekte" hield in „De Roode Leeuw" haar jaarlijkse ledenvergadering onder voor zitterschap van Baron van Fridagh. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de vereniging thans 49 jaar bestaat en dus het volgende jaar haar vijftigjarig bestaan zal kunnen vieren. Hij sprak de hoop uit, dat het voor alle leden weggelegd mocht zijn, dit gouden jubileum in gezondheid mee te kunnen vieren. Naar aanleiding van de notulen van Febr. '45 merkte de heer Groen op, dat daarin niet naar voren komt, dat een lid, dat bijv. op 40-jarige leeftijd ziek wordt en het gehele jaar uittrekt, als lid wordt geschrapt en nooit meer lid kan worden. De secretaris bestrijdt dat: volgens reglement kan zo iemand na 12mnd.,als hij al die tijd gezond is geweest, weer als lid toetreden. Het ledental daalde in 1945 van 118 tot 112. De rekening van den penningmeester sloot in ontvangst en uitgaaf met een totaal van f 4216,67. In 1945 hadden de ontvangsten bedragen f 2029 61 waaronder f 1865,61 aan contributie, f 50gemeente- subsidie en f 87 donateursgelden. Uitge geven was er in totaal f 1750,57. Bij 27 ziektegevallen met 737 ziektedagen was er aan ziekengeld uitgekeerd f 1238,38. Over 1945 kon de veren, een voor delig saldo boeken van f 279,04. De f 2142,27 op 1 Jan. '45 bij kassier en in kas aanwezige gelden stegen in 1945 tot f2421,31. De heer D. Groen bracht namens de kascommissie rapport uit en adviseerde tot dechargering van den penningmeester, den heer J. Keete. De vergadering ging hiermee accoord. Tot leden van de fin. commissie voor 1946 werden benoemd de Heren H. Druiven, J. Vendel, N. Kleverlaan en S. Opdam. De verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heren S. G. L. F. baron van Fridagh en N. J. Venneker had tot resultaat, dat beide heren met bijna al gemene stemmen werden herkozen. Tot afgevaardigden naar de Bondsvergadering te Alkmaar werden aangewezen de heren P. Meyer en J. Blom. Bij de rondvraag stelde de heer Groen voor om a s. herfst een ledenvergadering te houden en dan een feestcommissie te benoemen voor het te houden gouden feest. De heer W. Kooy Tz. achtte het wenselijk voor dit feest een intekenlijst te laten circuleren bij leden en donateurs om zodoende de kas wat te ontlasten. De vergadering ging hiermee accoord. en administratieve moeilijkheden naar J. F. JOSTMEIJER Doorntjes 39, Bergen Groet, Hargen en Camperduin zat Zondagavond weer knusjes bij mekaar in het zaaltje van Hakof om te genieten van wat „Elk wat wils" daar opdiste. Het menu was met zorg samengesteld, geen droge kost, geen flauwe kost, geen... kortom, de koks hadden iets klaargestoofd, wat een ieder smaakte. Een liedje vol ernstige waarschuwingen aan huwelijks- candidaten, werd gevolgd door een „atoomfiets". Berijder en fiets deden de zaal brullen van de lach. Diepe ernst klonk uit een liedje van een oud vissers vrouwtje, dat haar man en haar jongen had moeten afstaan aan de zee. De vis wordt wel duur betaald! Het eenactertje getiteld „Het Scheepje", werd onder ademloze stilte aangehoord: het publiek leefde geheel mee met het vissersgezin. De spelers oogstten hiermee een welverdiend applaus. Van heel andere aard was het een actertje „Een krant", dat weer werkte op de lachspieren. Zo ging het voort, ernst en luim wisselden elkaar af tot de knieën stijf werden van het lange zitten en een ieder blij was, dat de stoelen opzij konden worden geschoven voor.... het bal. Het was weer een avondje, dat smaakt naar meer. Op het examen E.H.B.O. afd. Schoorl- dam behaalden de volgende leden dezer afd. een diploma. De damesMevr. de Leeuw, Mevr. Eduaard, Mej. R. de Rooi, Mej. J. Delis, Mej. G. Stoop, Mej. T. Hof, Mej. T. Koortens en de Heer C. Bakker, allen van Schoorl. De Heer H. Rossing en de Heer C. Bommer van Warmen- huizen. Zodra weer de aanvangscursus begint zal dat in „De Duinstreek" bekend ge maakt worden. Sedert geruime tijd bestonden er in Schoorl plaDnen om te komen tot het aanleggen van een riolering, die vooral in de kom van het dorp noodzakelijk was. Een daartoe strekkend voorstel aan de Gemeenteraad werd enige jaren ge leden verworpen. Thans werd deze kwestie opnieuw ur gent. Het interneringskamp in deze ge meente zocht naar afvoer van zijn faeca- liën en wilde deze met buizen van ge ringe capaciteit lozen in het polderwater, waarvoor de polder geen toestemming kon verleneö. Het Gemeentebestuur meende thans zijn kans schoon te zien en probeerde in samenwerking met de verschillende autoriteiten, een behoorlijke riolering aangelegd te krijgen, waarop mettertijd de gehele gemeente kon worden aangesloten. Het ging voorlopig om het gedeelte vanaf het Interneeringskamp, door het dorp, langs de Laanweg naar Schoorldam. Hier zou moeten worden gebouwd een biologische zuiveringsinrich ting, die, zou Schoorl deze in de toekomst zelf moeten stichten, een belangrijk finan cieel offer zou betekenen. Deze zuiverings installatie werd geschat op f 40.000. In een laag eikenbosje, omringd door kale duinen, staat het huis van den dichter Herman Gorter, oneindig hoog daarboven koepelt zich de effen blauwe lucht. Er is wel geen bewoner in deze streek, die dit mooie stukje natuur niet kent, „De Verbrande Pan". Veel is daar in de oorlog veranderd het duinlandschap werd mijnenveld. Wel is dit nu weer ge zuiverd, maar het terrein heeft veel ge leden. De buizerd is niet voor de verwoes tingen in ons duinlandschap teruggeschrok ken. Met kalme vleugelslag kunnen we hem weer zien cirkelen boven de bosjes in de Verbrande Pan, jagend op muizen en ander klein gedierte. Een prachtige vogel, die een wondermooie aanblik geeft, als hij hoog in de lucht cirkelt met roerloos gestrekte vleugels of laag door de dalen zweeft. Hoog in de lucht bereidt hij zich reeds voor op de overvaldan duikt hij schuin omlaag, recht op zijn prooi, een klein vogeltje of een muis, telkens wordt zijn snelheid groter. In het voorbijgaan pro beert hij zijn prooi met de poten mee te nemen. Een andere jachtwijze van de buizerd is, dat we de buizerd zien bidden (stilstaan in de lucht) of op een paal de omgeving zien afturen, uit genoemde situaties stoot hij dan bedaard op zijn prooisnel bewegende prooien ontgaan hem meestal. Dode hazen en konijnen en andere kleine dieren, aast hij gaarne. De buizerd kiest zijn nestplaats hoot; in de grote bomen en het liefst helemaal in de top of anders dichtbij de top. Vindt hij daar een verlaten kraaiennest, dan bouwt hij dat vaak uit tot het een middellijn heeft van ongeveer 65 cm. Het nest, dat hij echter zelf bouwt, bestaat uit droge takken, die naar boven toe hoe langer hoe dunner worden, en zelden met mos bekleed. Inplaats van 'n zachte nestkom, verkiest hij frisse groene takjes. In deze ondiepe holte legt het wijfje in het laatst van April of begin Mei, drie, zelden vier eieren, die de grootte hebben van een groot kippenei en een groenachtige of dofwitte grond- kleur hebben. Daarop staan meestal geel bruine of roodbruine vlekken en stippen, die soms tot wolkjes ineenvloeien: deze laatsten ontbreken ook wel geheel. De kleur der drie eieren in het nest varieert heel sterk. Het eerste ei b.v. donkerder, het tweede lichter en het laatste bijna geheel niet gevlekt. De jongen dragen de eerste tijd van hun jeugd een wit donzen pakje, dat naarmate ze ouder worden langzamerhand verandert in het eigenlijke verenpak. Buizerds broeden in ons land schaars, alleen in het Oosten worden de grote buizerdhorsten in be perkt aantal aangetroffen. Eenmaal ben ik zo gelukkig geweest om zelf eens een kijkje te nemen in een buizerdnest; dat was in de bossen van Natuurmonumenten op de Veluwe. Ik zal deze voor mij zo belangrijke gebeurtenis niet licht vergeten, want uiteindelijk deed ik daar de stof op voor dit artikeltje. Voorheen kende ik hem alleen maar van naam. B. BOERSMA Jr. terwijl de aanleg van de riolering on geveer eenzelfde bedrag zou vorderen. Wanneer Schoorl de riolering zou be kostigen, althans voor het grootste ge deelte, zou zij een cadeautje ontvangen van ongev. f 40000 in de vorm van de zuiveringsinrichting. Een voorstel aan de Nood-gemeente raad vond een gunstig onthaal en B. en W. werden gemachtigd verdere bespre kingen te voeren, die te Haarlem zouden worden gehouden, opdat een en ander zo vlug mogelijk zou kunnen worden uitgevoerd. Het resultaat voor de gemeente was buitengewoon gunstig, zodat B. en W. accoord gingen met de uiteindelijke voorstellen De biologische zuiveringsinrichting zal worden gebouwd op een terrein aan de Oudendijk, bij de spoorlijn. De aanbesteding heeft Dinsdag 26 Febr. plaats gehad, waarna te bevoegder plaatse is voorgesteld het werk op te dragen voor wat betreft de zuiveringsinrichting aan P den Das te Schoorl en voor de aanleg van de riolering aan Gebr. Min te Bergen De uitslag volgt later.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 2