MADAME DUPOIS UITREIKING INLEGVELLEN EN TEXTIELKAARTEN DISTRIBUTIEKRING BERGEN Nh. 177 De uitreiking van bovenvermelde bescheiden vindt plaats op Vrijdag 29 Maart 1946 letters A t/m L Maandag 1 April 1946 letters M t/m Z van 9.30 tot 12 uur en van 13.30 tot 16 uur in café HAKOF ie GROET en op Dinsdag 2 April 1946 letters A t/m L Woensdag 3 April 1946 letters M t/m Z van 9.30 tot 12 uur en van 13.30 tot 16 uur in café SCHUiJT te SCH00RL Meegebracht dienen te worden de gezegelde tweede distributiestam kaarten met inlegvellen. Van deze inlegvellen wordt het bovenste, omlijnde strookje GA GB GC GD of GE 508 ingenomen. Op stam kaarten van personen niet opgenomen in het bevolkingsregister van Bergen, Koedijk of Schoorl, worden geen bescheiden afgegeven. De directeur van de distributiekring Bergen Nh. 177 J. BUIJS „DE LAATSTE EER'' STIERENKEURING. GEHEELONTHOUDING EN JEUGDBESCHERMING OP DE BIJENSTAND. publiek een welverdiend succes. Het begon met een welgemeende raad aan de jonge mannen, die echter ondanks de „ernst" al gauw vergeten was, toen er een deerlijk gehavende atoomfiets en niet minder gehavende berijder op het toneel neerplofte en de zaal deed daveren van de lach. Het was potsierlijk, dolkomisch. Het misverstand tussen een heer, die een hond zocht en een dame, die een mannetje zocht, was een goeie raad voor de aanwezigen om goed uit te kijken of een brief wel het juiste nummer draagt waren 237 en 137 niet verwisseld, de betrokkenen was veel teleurstelling be spaard, maar.... het publiek had een vrolijk nummer gemist. Van geheel andere aard was het laatste stukje voor de pauze, „Het scheepje". Dit mooi en gevoelig geschreven en goed vertolkte éénactertje liet niet na indruk te maken op de aanwezigen. „Wel wordt de vis duur betaald!" Na de pauze werd de aandacht ge vraagd voor een huiselijk drama, „De aardschok". Het geluid van knallende kurken van champagneflessen kan papa, schoonzoon en schoonzoon in spé, meer bekoren dan het spinnen van de dikke poes bij de warme haard en daaromMaar Moeder de vrouw laat zich niet maar zo zand in de ogen strooien, zij zal het drietal wel ontmaskeren. De wanhopige pogingen, die de van het rechte pad afgedwaalde heren doen om uit de impasse te geraken, doen de zaal meermalen schateren van de lach. Het vlotte spel vond algemeen waar dering. Als slotnummer van de mooie avond volgde nog een geanimeerd bal, dat de feestgangers nog een paar uurtjes gezellig bijeen hield. De begrafenisver. „De laatste Eer" hield Woensdagavond in het lokaal van den heer J. Hakof een alg. vergadering onder voorzitterschap van den heer R. Wognum. De voorz. herdacht in zijn openings woord in gevoelvolle woorden den helaas te vroeg ontslapen drager, den heer W. Oostindie. Hij bracht verder hulde aan den heer J. Keete, die zoveel jaren op onnavolg bare wijze de dodenakker had verzorgd en slechts node had afscheid genomen van het werk, dat 44 jaren zijn volle aandacht had. Dank werd nog gebracht aan bestuurders, voorloper, dragers en allen, die in de afgelopen moeilijke jaren hun beste krachten hadden gegeven om alles zo goed moge lijk te doen marcheren. Notulen en jaarverslag werden zonder op of aanmerkingen goedgekeurd. Uit het jaarverslag ontlenen wij, dat het de vereniging, ondanks het steeds stijgen der uitgaven, financieel goed was gegaan. Van de plm. 900 leden hadden slechts weinigen het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. De ontvangsten hadden in 1945 be dragen f 2195,62 waaronder f 1140,77 aan contributie. De uitgaven hadden bedragen f 998,35 zodat er op 1 Jan. j. 1. een saldo was van f 1197,27, Er viel een vooruitgang van f 406,65 te constateren. De heer Kos miste bij de rekening en verantwoording een overzicht van de bezittingen der vereniging. Het bestuur zegde toe in de toekomst rekening te zullen houden met deze wenk. Nadat de kascommissie bij monde van den heer Mosk had gerapporteerd, dat zij alles in de beste orde had bevonden, werd de penningmeester gedechargeerd, onder dankbetuiging voor zijn accuraat be heer. Tot leden van de financiëele commissie voor 1946 werden aangewezen de heren G. Duinmijer (bestuurslid), A. Kooij en W. Wognum. In het vervolg zal telken jare één der leden aftreden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Hoogland, C. Koel en J. W. Damiaans herkozen terwijl in de vacature ontstaan door het aftreden van den heer C. Jonker, werd voorzien door de ver kiezing van den heer M. Bosman. Allen verklaarden zich bereid de bestuursfunctie te aanvaarden. De voorz. bracht hulde en dank aan het scheidende bestuurslid, den heer Jonker, die zovele jaren zijn beste krachten had gegeven aan „De laatste Eer" en stelde voor hem te benoemen tot erelid van het bestuur. De vergadering betuigde hiermee haar instemming door een harte lijk applaus. Bij de rondvraag informeerde de heer A. Duinmeyer of het niet wenselijk was het bodeloon te verhogen: waar door gebrek aan banden het werk te voet moet worden gedaan, was z.i. een betere salariëring nodig. De vergadering was het hiermee eens en bracht het loon van f 80 op f 150. Er werden tenslotte nog verschillende interne kwesties besproken, waarna de voorzitter de vergadering sloot, als zijn overtuiging uitsprekende, dat het een goede avond was geweest. Dinsdag vonden te Bergen en te Schoorl de stierenkeuringen plaats van de Prov. Commissie ter bevordering van de Rund veefokkerij in Noordholland. In vergelijking met enkele jaren terug werden de stieren nu netjes schoon ge presenteerd, zoals dat behoort. Echter dient nog meer aandacht te worden ge schonken aan het presenteren zelfver schillende fokkers schijnen meer aan dacht te hebben voor hetgeen rond hen gebeurt, dan voor hun stieren, zodat het meer de indruk geeft, dat de stier met den baas loopt dan de baas met den stier. Het goed presenteren van den stier is een vak op zichzelf en de fokkers hier zullen goed doen er meer op te letten hoe hun dieren moeten lopen en staan om op z'n voordeligst uit te komen. Verder waren vele stieren in iets te schrale voedingstoestand: het is niet de bedoeling, dat de dieren vet moeten zijn, maar een behoorlijk bevleesde stier, maakt toch een aanmerkelijk betere indruk dan een schraal beestje. Buitengewoon indruk maakten de rijks- premiestier Lodewijk Frans van Wed. J. Blankendaal en Aaltje s Alexander van K. Veldt, die ieder een gewicht hadden van ver over de 1000 kg. Lodewijk Frans werd uitgenodigd voor de centrale stierenkeuring, waar deze zeldzaam makke stier zal kampen tegen de allerbeste stieren uit Noordholland. Nellie's Dolf van Gebr. Dapper werd in het N.R.S. ingeschreven met B en verkreeg hierdoor ook het predicaat Rijkspremiestier. Deze stier beschikt over een zeldzaam beste productie afstamming en de leden der fokver. „De Duinstreek" zullen zeker een druk gebruik maken van deze stier. Verder werd nog in het N.R.S opge nomen Alexander J 10, eig. Gebr. Roskam, fokker A. Jonker. Voor Noordholland werden goedgekeurdAlexander J 7, eig. J. Molenaar e.a., Frans IJ 66, eig. L. v. Dam, Frans Adema 1, eig. J. Kramer, Donald, eig. J. Kuys, Bernard 3, eig. Gebr. Polle, Bernard 2 en Frans A 109, beiden van J. Hoog vorst, Alexander J 9, eig. A. Jonker, Kootjes Adema, eig. J. Veenhuizen, Frans B 33, eig. G. Schoorl, Alexander K, eig. wed. J. Kager, Frans, eig. P. Meereboer, v. Breugels Frans 5, eig. ]b. v. d. Oord en Gustaaf, eig. N. Kaag. 7 stieren werden goedgekeurd voor de Provincie, terwijl er drie werden afge keurd. De keuring behoort hiermede weer tot het verleden en vol moed gaat de fokker weer voorwaarts. Excelsior, steeds hoger, is de leus. De vereniging „De Duinstreek" zal straks haar 20-jarig bestaan vieren met het organiseren van een goed opgezette Fokveedag, waarop de resultaten van haar 20-jarig streven stellig bewondering zullen wekken. Woensdag 13 Maart j.l. hield de heer Bant voor de afd. Schoorl van de N. V. het eerste gedeelte van zijn inleiding „Geheelonthouding en jeugdbescherming". Hij behandelde het kind vanaf de geboorte tot het einde van de kleuterleeftijd. De talrijke aanwezigen volgden met aandacht de voordracht en na afloop ontspon zich een levendige gedachtenwisseling. Dinsdag 19 Maart vervolgde de heer Bant zijn inleiding en behandelde nu het kind van 612 jaar, dus de schoolgaande jeugd. Het bezoek was wederom goed en ook naar aanleiding van dit onderwerp werden verschillende opmerkingen gemaakt. Het volgende gedeelte van de cursus, waarin behandeld zal worden, de jeugd vanaf 12 jaar, dus in de puberteits-leeftijd, zal gehouden worden op 11 April a.s. Gasten zijn steeds welkom. Na afloop der cursus werd nog een korte huish. vergadering gehouden. Een der gasten gaf zich als lid op. Naar aan leiding van de contributieverhoging moet even vermeld worden, dat de contributie bedraagt 30 ct. per maand voor echtparen en 20 ct. per maand per lid dus niet per week zoals abusievelijk werd vermeld. Ontvlugt nu de steden Wie vreugde begeert! Ontvlugt ze nog heden, De Lente regeert. Aldus onze Wildenborchse landheer- dichter Staring in zijn Lentezang. En al heeft Koning Winter zich nog niet geheel teruggetrokken, we mogen toch verwachten dat de tijd niet ver meer zal zijn, dat Vol bloeisel van boven Vol bloemen omlaag Staan velden en hoven En telgen en haag. Dan zal de rust, die er gedurende de wintermaanden heerste op de bijenstand, weer plaats maken voor een intens leven voor immen en imker. Dan zal de echte bijenliefhebber weer opleven, de man, wien Pfarrer Gerstung liet zeggen Wenn das Bienlein nicht war', Ich glaub'ich lebte nicht mehr. De buitenstaander, voor wien de bijen nog steeds zijn omgeven door een legende van dreigement en gevaar, zal allicht deze woorden met een schouderophalen beant woorden. 't Is waar, zegt Maeterlinck, dat een bijenwoning zonder omzichtigheid geopend door iemand, die het karakter en de zeden der bewoners kent noch eerbiedigt, onmiddellijk verandert in een brandend braambos van toorn en helden moed, Maar de ware imker kan zo n woning ongestraft hanteren en voor hem is het een genot dagelijks om te gaan met zijn nijvere bijtjes. Vooral wanneer hij in de 20 tot 50 duizend inwoners (of beter gezegd inwoonsters, daar een woning slechts enkele zomermaanden enige hon derden mannelijke leden herbergt) niet slechts ziet producenten van zijn potje honing. Heeft hij oog voor de wijze, waarop alles is geregeld in deze vrouwen republiek, kan hij bewondering hebben voor de doelmatige arbeidsverdeling, waardoor voor een ieder plaats is in deze kleine samenleving van de wieg tot het graf, doet hem de onbaatzuchtigheid van elk lid weldadig aan in onze wereld vol egoïsme enz. enz., dan beleeft hij een intens genot bij zijn bijtjes. Op de bijenstand is alles nog in diepe rust. Voor de leek althans. De imker is het echter niet ontgaan, hoe daar een bijtje pijlsnel de woning verliet. Voor hem is dit een teken, dat daarbinnen leven is, gebrek aan water. Misschien zal de zorg zame bijenhouder zijn diertjes van deze gevaarlijke tochten weerhouden, door een vochtige spons te leggen bij vlieggat of voederopening. Een ander, maar minder mooi teken van leven, zijn een paar bruine vlekjes bij het vlieggat. Voor hem, voor wie het leven der bijen nog een gesloten boek is, diene opgemerkt te worden, dat de bijen zich alleen bij hoge noodzaak, ontlasten binnen de woning. Mocht dit toch gebeuren, nadat zich gedurende de wintermaanden de afvalproducten in het lichaam hebben opgehoopt, dan wijst dit op een behoefte aan een reinigingsvlucht. Gelukkig waren hier in Schoorl op 13 Febr. j.l. de weersomstandigheden gunstig voor zo'n vlucht. Het vrolijke gezoem klonk den imker weer als muziek in de oren, maar hij had zijn volle aandacht nu aan vele andere zaken te schenken. Hij moest ogen en oren de kost geven, om zich een beeld te vormen van de toestand binnen de woning. Hij kon nog wel geen volledige inspectie houden, maar zou toch genoeg gegevens krijgen om een voorlopige diagnose te stellen. Eerst gauw rondgekeken of er op bleekveld of lijn nog wasgoed gevaar kon lopen bevuild te worden en in dat geval de eigenares even gewaarschuwd om veel ongenoegen te voorkomen. Mocht een enkel volk onver hoopt niet uitvliegen, dan behoeft dat nog niet te verontrusten't kan zijn, dat het volk volkomen gezond is en nog geen behoefte heeft om uit te vliegen. Natuurlijk zal de imker trachten ge waar te worden of hij ook met dood of schijndood te maken heeft. En nu vlug even de boeken ingekeken 1? Gedurende de wintermaanden hebben de immen nl. geregeld boek gehouden opde bodem plank of op het onder de raten gelegde stuk asphaltpapier. Nu kan de kenner met recht tegen de leek zeggen„Ik zie, ik zie, wat gij niet ziet". Hier vindt hij in de lange, meer of minder hoge strepen afvalproducten, af geknaagde wasdekseltjes, z.g. wasmeel, niet alleen aanwijzingen omtrent het ruimer of minder ruim voedselgebruik gedurende de wintermaanden, maar meer waarde volle gegevens, Suikerkristallen bijv. ver raden watergebrek. Lijken van jonge werk bijen zijn voor hem het verblijdende teken, dat de Koningin aan de leg is. Lijken van jonge darren (mannetjes) doen vrezen, dat het met de Koningin niet in orde is, dat zij „darrenbroedig" is (een term, waarop wij later wel eens terugkomen). Een dode Koningin maakt de toestand verdacht, zo niet hopeloos. Een volk zonder Koningin toch is ten dode opgeschreven. Hoort hij bij het kloppen tegen de wand van de woning een huilend geluid en is het volk onrustig, dan is „moetloosheid" te vrezen. Met de resultaten van deze boeken- contröle, deze bodeminspectie, zal de bijenhouder zijn voordeel doen en straks op de eerste mooie lentedag een volledige controle instellen in het inwendige van de woning. Tot zolang zal hij zijn nieuws gierigheid moeten bedwingen. Intussen zijn de weersomstandigheden er na de reinigingsvlucht niet gunstiger op geworden. Tot 25 Febr. werd er nog water en stuifmeel gehaald (begin Febr. voor het eerst van de Kerstroos, Helle- borus Niger), maar vanaf 1 Maart was het uit. Immen en imker wachten nu op de mooie dagen van de lente. getest door Prof. Dr. ten Haeff, Utrecht, blijft op veler verzoek tot en met Maandagavond a.s. Consult in Paviljoen „Kinheim", Stationsweg, Alkmaar Zij voorspelt U verleden en toekomst, zij zegt U waar Uw familie of vrienden zijn Wanneer U ze zult weerzien. Ook in duistere en moeilijke gevallen te raadplegen

De Duinstreek | 1946 | | pagina 2