pMtöiuttèe. UITREIKING BONKAARTEN KL 608 ROTTERDAM en tabaks- en versnaperingenkaarten IK CAFÉ HAK0F TE GROET Verschaffing nachtverblijf of gemeubileerde verhuur SCHOORL DISTRIBUTIEKRING BERGEN Nh. 177 Vrijdag 21 Juni 1946, letters A t/m L Maandag 24 Juni 1946, letters M t/m Z van 9 tot 12 en van 13.30 tot 16 uur De Burgemeester van de gemeente Bergen Nh. vestigt de aandacht op de verplichting voor een ieder, die tegen betaling nacht verblijf verschaft of wel gemeubileerde of ongemeubileerde huizen of kamers verhuurt, om binnen 24 uur na aankomst der personen, die nachtverblijf houden of gemeubileerd huren, de namen en verdere gegevens van die personen bij het gemeentebestuur (secretarie) te verstrekken op lijsten, welke kosteloos ter gemeente-secretarie ver krijgbaar zijn. De bovengenoemde verplichting geldt voor het tijdvak van 15 Mei tot 1 October. Nalatigheid wordt bestraft met hechtenis van ten hoogste 2 maanden of geldboete van ten hoogste f 300,—. BERGEN Nh., 12 Juni 1946 De Burgemeester voornoemd, G. J. LOVINK, wnd. Burgemeester De woningnood in Bergen noopt mij, de bevolking mede te deelen, dat, ingevolge een advies van „De Commissie Huisvesting" tot dubbele bewoningr van percelen zal moeten worden overgegaan. In de eerste plaats zal dit geschieden bij daarvoor in aanmerking komende alleen-wonenden. Ik doe een beroep op ieder, wien deze last zal moeten worden opgelegd, uit gemeenschapszin daartoe zijn (haar) medewerking te verlenen, opdat vordering, waartoe de wet mij de plicht heeft opgelegd, kan worden voorkomen. BERGEN (Nh.). 12 Juni 1946. De wnd. Burgemeester van Bergen (Nh.), G. J. LOVINK. 'S LANDS WIJS, 'S LANDS EER. ZEEBAD CAMPERDUIN. Spoedvergadering Gemeenteraad. „DORCAS". CANDIDATEN VOOR DE RAAD. RECTIFICATIE. Ingezonden stukken Hei nieuwe hart van PRIJS F 2,00 Boekh. Oldenburg, Schoorl Verstrekt worden aan a. mannen, geboren in 1928 of vroeger, naar keuze: een tabakskaart QA 608 of een versnaperingenkaart QB 608 of een gecombineerde kaart QC 608 b. vrouwen, geboren in 1928 of vroeger, naar keuze: een versnaperingenkaart QB 608 of een gecombineerde kaart QC 608 c. personen, geboren in 1929 of later: een versnaperingenkaart QB 608 MedenemenAlle tweede distributiestamkaarten met inlegvellen. Op ongezegelde stamkaarten of stamkaarten van personen niet opgenomen in het bevolkingsregister van Bergen, Koedijk of Schoorl worden geen bescheiden afgegeven. Van zelfverzorgers worden de bonkaartdelen, waarvoor zij zelfverzorger zijn ingehouden. Van dit schema kan niet worden afgeweken. Na-uitreiking vindt niet plaats! De directeur van de distributiekring Bergen Nh„ J. BUI]S tienduizenden in ondenkbaar slechte om standigheden. Vele getroffenen hebben vaak geen geld om wat zij op de ver gunningen kunnen kopen, te betalen Voor maatschappelijk werk, ontspanning en ontwikkeling is in de noodgebieden veel meer geld nodig dan normaal het geval zou zijn. Volksherstel zal daarom in de tweede helft van Juni opnieuw een landelijke collecte houden, ditmaal ten bate van het Fonds Noodgebieden. De mensen in de Noodgebieden hebben er eerst op vertrouwd, dat er verbetering in zou komen, later hebben ze er op gehoopt, nu wanhopen ze. Ze zien er geen gat meer in. Ze zien hoe hun kinderen alles ontberen, licht, lucht en kleding en wat gezelligheid. Volksherstel roept nu weer om hulp. Wie hieraan geen gehoor geeft laadt een zware verantwoordelijkheid op zich. Men kan niet zelf weelde of ook maar een zeker comfort genieten, terwijl medemensen, landgenoten aan alles gebrek hebben. Geeft met milde hand. N. V. H. Afd. Bergen. Van vrijen en pinksterrijen. Ik zal je het schooien eens gaan bezingen Van vrijage in het platte boerenland, Van de gebruiken en de manieren Van de Noord-Hollandse boerenstand, aldus een versje in het bekende werkje Over de heerlijkheid Bergen van M. v. Reenen-Völter. Velen zullen zich nog herinneren hoe vroeger 14 dagen voor Pinksteren de jonge man naar het z.g. vöörpinksterbal trok om een meisje te vragen mee te gaan pinksteren. Was hij op zo n wel eens met het woord „meidenmarkt" aan geduid bal geslaagd, dan spande hij op de tweede pinksterdag na het melken al vroeg het paard voor de sjees om het meisje af te halen en samen te gaan pinksterrijden. Met rijden, dansen en wat al niet meer, werd de dag en avond doorgebracht en veel te gauw gingen de zaken 's nachts om een uur of drie sluiten. Dan werd elders aangename verpozing of rust gezocht. Indien het duin eens klappen kon, wat meldde het al vrijage.... Wee hen, die zich buiten de duinpaden begaven: het kon gebeuren, dat de duinwachters, die 's nachts pa trouilleerden met het oog op duinbranden, klopjacht hielden op de bivakkerende paartjes en alles uit 't duin verdreven. 's Morgens vroeg gingen de deuren van de café s weer open en trokken hele scharen weer naar binnen om de inwendige mens wat te versterken. Een heerlijk kopje koffie en een goeie boter ham deden wonderen. Tegen tienen zag men de uitgepinksterde paartjes weer huistoe rijden. Was het pinksterrijden naar zijn ge noegen verlopen, dan zocht de jonge man veertien dagen later zijn dulcinea weer op, ging hij volgens oud recept de „koffie ophalen". Werd hem bij het binnenstappen een stoel aangeboden, dan was dit voor hem het teken, dat hij wel kom was, en dan dan praten zij over koeien en paarden, totdat de baas en vrouw naar bed toe gaan. De jonge man en het meisje zoeken dan een plaatsje op koestal of dors en zetten daar het onderhoud voort tot laat in de nacht, terwijl het licht uitgedaan of achter het weivat gezet wordt om niet begluurd te worden. Dan, zegt het versje, dan gaan zij aan het kussen en aan het strelen En vertellen elkander iets aardigheid. En dan is de tijd weldra verschenen. Dat men moet scheiden van de meid Zodra de klok vier uren heeft geslagen. Zondagspak uit en 't daagse pak aan, Zonder een half uur rust te genieten, kan men naar de landbouw of melkhok toe gaan. Ieder moet op zijn tellen maar passen, (vervolgt het liedje) Opdat het potje niet wordt aangebrand: Want de liefde komt zo spoedig verrassen, En dan zijn zij beiden in de schand. Vele huwelijken zijn zo tot stand ge komen. Intussen: „Das Alte stürzt, es andert sich die Zeit(Schiller s Wilhelm Teil) De noodraad dezer gemeente kwam dezer dagen bijeen ter bespreking van de kwestie, waar het strandleven dit seizoen moet worden afgespeeld. Te dien einde werd vóór de vergadering een bezoek gebracht aan Camperduin, om een juist inzicht te krijgen omtrent de aldaar be- staande toestand. Op het ogenblik is de toegang tot het strand te Camperduin afgezet. Men is bezig een en ander, vooral wat munitie betreft, op te ruimen. Een grote voorraad explosieve stoffen ltgt op geslagen op het terrein, waar eens het hotel van den heer Minkema stond en welk terrein ook niet zal worden vrijge geven omdat het in de bedoeling ligt dit te gebruiken als schietterrein voor de artillerie. Camperduin was de zwaarste stelling tussen Den Helder en IJmuiden, d.w.z. Camp is totaal vernield door bunkers enz. Wanneer eventueel toegang tot het strand op deze plaats kon worden gegeven, zou het echter toch nog wel mogelijk zijn, dit strand in exploitatie te brengen, al hoewel het geenszins meer het strand is, zoals wij dat voorheen kenden. Daarna werd het gedeelte strand be zichtigd aan het einde van de Harger- zeeweg, wat niets van zijn schoonheid heeft ingeboet en een ideale badplaats zou zijn. Er zijn daar echter grote be zwaren, die moeilijk te overwinnen zullen zijn. Vooreerst de ongeveer 2 km lange wandelweg, die niet voor auto's toegan kelijk kan worden gesteld. Verder het gemis van water e.d., wat een behoor lijke exploitatie ten zeerste bemoeilijkt. In de daarna gehouden vergadering werd besloten pogingen in het werk te stellen om op zeer korte termijn uitspraak te krijgen of de toegangsweg naar het strand te Camperduin al of niet voor dit seizoen zal worden vrijgegeven. Indien dit niet het geval is, zal de gemeente het strand pachten aan het einde van de Hargerzeeweg, om toch de beschikking te hebben over een zeebadgelegenheid en zodoende te voorkomen, dat Camperduin als badplaats zal worden uitgeschakeld. Het strand zal daarna nog eens nauw keurig op mijnengevaar worden onder zocht, zodat de grootst mogelijke veilig heid althans gewaarborgd is. Met het oog op dit gevaar werd eveneens een veror dening aangenomen, waarbij het verboden is, de duinen en bossen te betreden buiten de verharde en gebaande wegen, alsmede het baden op plaatsen buiten het gedeelte aangegeven door de van gemeentewege aangebrachte waarschuwingsborden. Met de Kermisdagen, 23, 24 en 25 Juni a.s., zal wederom, na enige jaren van stilstand, een tentoonstelling worden gehouden van Handwerken. Evenals voor heen zal deze uw belangstelling ten volle waard zijn. De entrée is 10 cent, terwijl loten verkrijgbaar zijn a f 0,40. De dames hopen op een druk bezoek, opdat Dins dagavond alle loten zijn verkocht. De trekking zal gehouden worden op Woens dag 26 Juni, dus niet op de datum, als op de loten vermeld. Zie voor verdere bijzonderheden de advertentie in ons volgend nummer. Schoorl's Belang: J. Ens Jr., S. Gutker, C. Hoogvorst, Mevr. W. Jansen-Bree- vaart, T. Leeuwenkamp, J. v. d. Oort, A. Ruis, K. P. Zuurbier. P. v. d. A.: H. Selhorst, W. Sëven- huysen, P. Blankenstijn, H. J. Meeden- dorp, Mw. A. P. Bant-Groot, K. L. Otsen Sr., J. J. Korver, A. Bogtman, H. Mulder, J. Stam, Mw. J. Roos-Breed, A. Selhorst. K. V. P.: C. Kaandorp, N. Kaag, A. J. Dapper, M. J. Lau, N. Kleverlaan, P. J. Bijl. C. P. N.: C. Duin, F. Wezel, R. G. de Rover, J. Roos, D. Leegwater, J. Pool. Het berichtje in het nummer van de vorige week, betreffende het te laat be zorgen van de oproepingen voor de gros lijststemming van de Kath. Volkspartij, zou de indruk kunnen wekken, dat dit zou liggen aan het kantoor Groet. We haasten ons daarom te verklaren, dat niet Groet, maar Schoorl de schuld moet dragen. De bereidwilligheid van den kantoorhouder te Groet, die steeds voor de. mensen klaarstaat, is boven elke ver denking verheven. M. de R., Uw bericht van 7 Juni over de ontslag aanvrage van Mevr. Evenhuis vraagt om correctie. Wij betreuren het, dat U zich niet tot ons hebt gewend, alvorens Uw bericht te publiceren; thans wordt bij den lezer de verkeerde .indruk ge wekt, dat ons bestuur aan de oorspronke lijke taak van de administratrice heeft - willen tornen. Dit is niet het geval. Volgens onze statuten en reglementen, die het be stuur heeft te eerbiedigen, berust het financiële beheer bij den penningmeester en is de administratrice uitsluitend belast met de verzorging van inlichtingen aan 'verblijfzoekenden en aan hen, die ver blijf aanbieden. In de jaren voor de oor log, toen onze vorige penningmeester door verschillende omstandigheden zijn taak niet ten volle kon vervullen, is de administratrice meer en meer, in strijd met de statuten, het werk van den penningm. gaan overnemen. Met het optreden van den nieuwen penningm. was er geen aanleiding meer, deze on regelmatige toestand te handhaven. Mevr. Evenhuis heeft hierin aanleiding gezien om met 31 Mei de dienst te ver laten, zonder de vereiste opzeggingster mijn in acht te nemen. In de belangen van de V.V.V. is in tussen terstond voorzien door de aan stelling als administratrice van Mej. C. M. E. Sluyter, die gedurende 13 jaren Mevr. Evenhuis heeft geassisteerd. Het bestuur weet hiermede het werk in goede handen. U dankend voor de plaatsing, Namens het bestuur der V.V.V. D. A. Klomp, voorz. Mr. F. Zeiler, secr. Toelichting met vele foto's, tekeningen en kaarten op het basisplan voor de herbouw van de binnenstad, van Rotterdam Gevraagd voor de maand Aug. GEM. HUIS in Schoorl of omgeving. Br. aan J. A. Lafleur, Rhijnvis-Feithstraat 60, Amsterdam. PENSION gezocht voor twee weken door gezin bestaande uit 2 volwassenen en 3 kinderen, w.o. baby. Bij voorkeur in Augustus. Brieven aan J. A. Anceaux, Zonnebloemstraat 59, Rotterdam.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 2