DANSEN ..VREEMDELINGENLEGIOEN" 4/ v -V Stan Laurel en Olivier Hardy I 4srJl „THE SHINING FUTURE" Tevens speciale kindervoorstelling DANSORKEST „DE ZWERVERS" B CINTAC-FILM, Amsterdam, presenteert t ZATERDAG 27 JULI en HAANDAG 29 JULI a.s. in café Hilbrand, Dorpsstraat 25, Bergen in In ons voorprogramma o.a. met Bing Crosby, Deanna Durbin, Frank Sinatra e.a. 20 minuten Cabaretfilms Tekenfilms Journaals Aanvang der eerste voorstelling 7 uur, tweede voorstelling 9.30 uur Plaatskaarten aan de zaal verkrijgbaar ZATERDAG en MAANDAG Aanvang 2 uur Entrée 60 cent TONEELVERENIGING „KUNST NA ARBEID" DANSEN in „De Rustende Jager" te Schoorl in „De Rustende Jager", Schoorl op Zaterdag 27 Juli van 7.30^11.30 en Zondag 28 Juli van 3—6 en van 7—11 WERELDVREDE EN ESPERANTO. Ingezonden stukken HET VRIJE WOORD. - 'W- V U- Vèl-r, v V te Wederopbouwplan Bergen aan Zee. Het wederopbouwplan is in hoofdzaken gereed en door het gemeentebestuur in beginsel aan vaard. De ontwerpers, Wieger Bruin en Joh. H. Groenewegen, Amsterdam, hebben het gericht op de herrijzenis van de badplaats in verbeterde vorm zonder wijzi ging van het karakter. De belang rijkste veranderingen die worden beoogd, zijn de volgende a. herbouw van het hotel „Nassau- Bergen op het duin ten Zuiden van de Zeeweg (A). b. waar het hotel stond, een café restaurant met terrassen, veranda's, winkeltjes enz. als centrum van het badplaatsleven (B). Hotel en cafécomplex worden niet door een rijweg van het strand ge scheiden. J [c. De Pier Panderstr. en de z. g. boulevard maken plaats voor een strandweg, die van de Willem Kalffweg aftakt, zodanig dat hij goed aansluit op de Zee weg. Bij de Rehbockstr., be noorden het nieuwe paviljoen, buigt deze strandweg van het strand af; hij komt daar te lopen tussen de iets achterwaarts te herbouwen boulevard-huizen en huizen te bouwen op de O.-rand van het voorduin, om vervolgens af te zwenken naar de bocht van de Julianaweg. Maar een voet pad zal het strand volgen, waar de boulevard heeft gelegen. De grootste pensions te herbouwen op markante hoge punten aan de Strandweg. Ongeveer de helft der gesloopte huizen kan worden herbouwd op de oude plaats, op de nog bestaande fundering (langs de Zeeweg, de Julianaweg, de Patijnstr., de Rehbockstr.) Het bestaande uitbreidingsplan, in verband met het Wederop bouwplan te herzien, voorziet reeds in de behoefte aan be scheidener zomerverblijven. Op 29 dezer zullen het Ge meentebestuur, de ontwerpers en de Dienst van Wederopbouw het plan voorleggen en uiteen zetten aan de getroffenen en aan verdere geïnteresseerden in een bijeenkomst in de Rustende Jager. Adverteert in dit blad Kunst na Arbeid] Wie herinnert zich niet het bekende blijspel „De Zwevende Jonkvrouw" die de schouwburgzaal van de Rustende Jager deed daveren van de lach Deze vereniging opent haar nieuw speel seizoen met een lachschlager van Blumenthal en Kadelberg „De dame uit Ostende". Dat deze klucht in goede handen is, kunnen wij wel haast voor waarheid aannemen, gezien de successen die deze Vereniging oogst met dergelijke stukken. Donateurs (trices) worden er op attent gemaakt dat ze één dezer dagen door de leden bezocht zullen worden. De heer Schuijt deelde ons mede dat hij toestemming heeft gekregen om gedu rende het seizoen iedere Zaterdag en Zondag te laten dansen. Het is echter de wens van den burgemeester, dat er enigszins afgeweken wordt van de ge bruikelijke bals, zodat er meer zit plaatsen komen en een kleinere dansruimte. De badgasten, die vroeger vaak klaagden dat zij in Schoorl nooit eens konden dansen, kunnen nu hun hart ophalen. Beneden 18 jaar zonder geleide geen toegang ENTRÉE f 1, PETITIONNEMENT AAN DEU.N.O. Geleid door de gedachte te verenigen, wat eeuwen van oorlog en haat ge scheiden hebben, schiep de geniale, no bele geleerde Dr. L. L. Zamenhof een zestig jaren geleden zijn wereldtaal, het Esperanto. Niet ter vervanging van de Moedertaal, maar om te leren „naast" de Moedertaal, waardoor contact met mensen uit alle delen der aarde mogelijk wordt. De noodzaak van één internatio nale taal wordt meer en meer gevoeld. Ook op de conferenties der Ver. Naties worden de taalmoeilijkheden dagelijks ondervonden. Ter bereiking van het ideaal, ieder kenne naast zijn Moedertaal het Esperanto, zet de Int. Esperantobond, waarvan de hoofdzetel in Londen ge vestigd is, een grootscheepse actie op touw. Een ieder, die sympatiseert met de idealen van de Esperantisten, wordt ver zocht een verklaring te tekenen van onderstaande inhoud. Al de verklaringen zullen worden doorgezonden naar Londen, waar zorg zal worden gedragen, dat ze de plaats van bestemming bereiken. Elke Esp. org. zal gaarne verdere inlichtingen verschaffen. VERKLARING Ik ben van mening, dat het vraagstuk van een internationale taal een belang rijke en practische zaak is, waaraan de Org. der Ver. Volkeren onmiddellijk ernstig aandacht behoort te schenken. Ik ben van mening, dat een wereld hulptaal, welke dient tot aanvulling van de nationale talen, maar niet tot ver vanging daarvan, noodzakelijk is, om het verkeer tussen de volkeren der wereld te vergemakkelijken en de maat schappelijke vooruitgang te bevorderen. Gezien het feit, dat over de hele wereld Esperanto gebruikt wordt, de enige hulp taal, die opmerkelijk successen boekte, hoop ik, dat de Ver. Volkeren het ge bruik van deze taal op alle mogelijke wijzen zullen helpen verbreiden; b.v. door het onderwijzen van Esperanto aan te moedigen in die scholen, welke over daartoe bekwame onderwijzers beschikken en het gebruik er van te bevorderen bij toerisme, internalionale handel en corres pondentie. Naar aanleiding van het berichtje in Uw blad van vorige week betreffende de „uiteenzetting van den voorz. van „Schoorl's Belangzou ik graag het volgende willen opmerken. De voorz. van S. B. acht dan de democratische opvatting aanwezig als de kiezers kunnen kiezen uit een alphabe- tische lijst van candidaten waarna de genen van deze, die de meeste stemmen op zich verenigt, gekozen is. Er zouden dan geen stemmen verloren gaan. Dat zou geheel anders zijn dan bi) de tegenwoordige verkiezing gangbaar is waar allereerst alle stemmen naar nummer één gaan. In de eerste plaats merk ik op dat er geen enkele stem verloren gaat, bij welke lijst ook. Stemmen gaan alleen verloren als een lijst geen drie vierde van de kies deler haalt. Van een democratische opvatting kan bij een alphabetische lijst met acht can didaten iemand gekozen kan worden (althans als er een afspraak is tussen de candidaten), die één stem meer behaalt dan de andere zeven candidaten. Stel, zeven cand. krijgen ieder 25 stemmen, nr. acht krijgt er 26. Volgens de kieswet wordt dan no. één verkozen verklaard. Deze zal even als zijn zes opvolgers, moeten bedanken terwijl tenslotte no. acht de zetel mag aanvaarden. Deze is dan raadslid gewor den met 26 stemmen. Van een goede democratie kan hier volgens mij niet worden gesproken. Met dank voor de plaatsing, C. v. d. SLIKKE, P. v. d. A. M. de Red. In antwoord op bovenstaand ingezonden stukje deel ik U mede, dat Schoorl geen behoefte heeft aan partijpolitiek, daar in het bijzonder in een kleine gemeente 'n pro gram in verband met de finan. afhankelijk heid der gemeente nimmer kan worden doorgevoerd. Waar behoefte aan beslaat en dit heeft het verleden in Schoorl geleerd is aan practische bestuurders die een open oog hebben voor de gem. belangen en die ook inderdaad besturen. Het is prettig dat de Voorzitter van de P.v.d.A. nog eens duidelijk onze democratische opvattingen t.a.v. het aanvaarden van het Raadslidmaatschap door onze candidaten heeft belicht. U dankend voor plaatsing, Het Bestuur van „Schoorl's Belang" '—y* Ir. m PT i 4-".Y" i i P? 'x Al

De Duinstreek | 1946 | | pagina 2