WEEKBLAD KUNSTZAAL BOENDERMAKER BERICHT BERGEN SCHOORL VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1946 23e JAARGANG No. 31 Loudelswcg 66 A - Bergen 7Mm* 2103 DAGELIJKS GEOPEND Om onze katholieke per- soneelsleden gelegenheid te geven 15 Augustus als Zondag te vieren, verzoe ken wij beleefd de adver tenties en berichten voor het volgend nummer uiter lijk Dinsdag in te zenden. DE UITGEVER EEN GAAN EN KOMEN, EEN AFSCHEID EN EEN WELKOM. ORANJE HOTEL door N.N. no. 1057 DANKBAARHEID GESLAAGD. „KINDEREN VAN ONS VOLK" BIOSCOOP. INSTALLATIE NIEUWE BURGEMEESTER MUZIKALE WIJDINGS AVOND. „U DumsUe Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationstraat van 9^12 en van 14 uur Dinsdag a s. zal Bergen afscheid nemen van den heer G. Lovink, die hier in het moeilijke jaar na de bevrijding, het Burgemeesterschap waarnam. Degemeente- raad zal daartoe 's middags in buitenge wone zitting bijeenkomen en in De Rustende Jager zal tijdens een te houden receptie den scheidenden burgemeester namens de burgerij dank worden gebracht voor wat hij voor Bergen en zijn bevol king deed. Donderdag 16 Aug. zal de nieuw be noemde burgemeester. Dr. W. Huygens, feestelijk worden ingehaald, 's Morgens 10 uur zal hij aan de grens der ge meente worden verwelkomd. Op het terrein a. d. Karei de Grotelaan zullen schoolgaande jeugd en Bergen's Harmo nie een zang- en muziekhulde brengen, waarna met ruiters, padvinders, brand weer enz. een rondrit wordt gemaakt, 's Namiddags zal, nadat in een buiten gewone raadszitting de installatie heeft plaatsgehad, de nieuwe burgemeester in de Rustende Jager worden toegesproken door een comité uit de burgerij. Beide raadsvergaderingen worden door middel van luidsprekers uitgezonden, zodat het publiek in „De Rustende Jager" en op straat deze vergaderingen kan volgen. 's Avonds 10 uur wordt de Ruïnekerk met schijnwerpers verlicht. Na de rondrit wordt ook een bezoek gebracht aan Bergen aan Zee. Met muziek en dans zal de dag worden besloten. Een grote schare begaf zich Zondag middag naar het openluchttheater om daar een bezoek te brengen aan het Oranje hotel, de beruchte S.S. gevangenis te Scheveningen. Wat daar te zien en te horen viel, deed de toeschouwers vaak de haren ten berge rijzen door de onmenselijke methoden van de overwel digers en vervulde hen met afschuw voor den verrader. Als we het overleven, zullen we met dat tuig afrekenen, zwoer één der gedetineerden. Ik geloof er niets van, meent de oude Dr. Geuze met zijn profetische blik, straks gaat alles weer zijn oude gang. EnMaar, aldus de voorz. van de G.A.C., die dezer dagen geliquideerd werd, al moge dan de illegaliteit zich de afrekening met karakter loze Nederlanders anders hebben voor gesteld en niet nalaten zijn teleurstelling te uiten over de huidige gang van zaken, het verzet is niet zinloos geweest, het nameloos leed is verantwoord geweest. En prof. Schermerhorn voegde er aan toe: de eens begonnen strijd moet worden voortgezetiets van de zuurdesem van het verzet zal het nationale leven moeten blijven doortrekken. Het was goed gezien van de V.V.V. om het Z.N.T. uit te nodigen de aandacht nog eens weer te vestigen op onze grote patriotten en de karakterlozen te herinneren aan een mea culpa (ik beken schuld). Het Z.N.T. gaf een mooie vertolking van de verschillende karakters. Nico de Jong speelde de vaderlijke Dr. Geuze. Vrouw en kinderen, alles was ingesloten, maar, aldus deze grote patriot, ik zie liever niemand terug, dan aan de zijde van hen, die kijken, wie wint. Overigens vreest hij wel eens, dat zij als Don Quichotte gevochten hebben tegen wind molens. Prachtig was zijn scène tegen den wachtmeester na de ontmaskering van den verrader Tonny. Een heel ander type was Arie, die clandestien had geslacht en wiens patriottische gevoelens niet verder gingen dan zijn maag. Pierre Balledux zorgde echter voor wat vrolijkheid in de cel. In Herman Rigter (Jan Korevaar) ziet Dr. Geuze den student, die in spanning en emotie het ideaal meent te hebben gevonden, een der vele uit het lood geslagen jonge mannen. Cohen, de jonge Joodse student (Han Surink) ging ten onder in de strijd voor dat „volk van kruideniers". Niek Engelschman maakte iets moois van den proc. houder uit Krimpen a.d. Lek. Bernard Droog was gekropen in de huid van een wachtmeester, een mof, dien niemand iets goeds toewenste. Rolf Botter liet een ver achtelijke verrader en een niet minder on sympathieke Sachbearbeiter zien. Ontroe rend, onvergetelijk was het slot, als de mannen afscheid nemen van hun mede gevangene, die als ter dood veroordeelde wordt weggevoerd; nog eenmaal zien ze elkaar in de ogen, eenmaal nog de hand gedrukt VOOR DE BEVRIJDING. Steun Oorlogsslachtoffers. Op initiatief van de V.V.V. Bergen hebben een viertal kunstenaars aldaar, te weten J. van Herwijnen, Jb. Min, P. Ponstijn en J. H. Roggeveen, ieder ter grootte van 1 bij 0,75 M een tekening van een typisch beeld der gemeente ge maakt. Deze tekeningen zijn ter beschikking gesteld van het sub-comité „Verkoop Hulpzegels voor Oorlogsslachtoffers", die zo, via de gezantschappen, ieder voorzien van een 600 zegels en hand tekeningen, met een toepasselijk woord van dank voor de bevrijding zullen zenden aan Churchill, Eisenhower, Stalin en mevrouw Roosevelt. Tot einde Augustus wordt aan een ieder, in een beschikbaar gestelde winkel aan de Breelaan. die op de adreszijde een hulpzegel plak gelegenheid gegeven daarop tevens zijn handtekening te plaatsen. Op iedere kaart kunnen 600 handtekeningen en hulpzegels geplaatst worden. Deze grote ansichtkaarten, ware kunst werken, beantwoorden aan het tweeledig doel, de bevolking in de gelegenheid stellen aan de leiders van de overwinning dank te betuigen en tegelijkertijd het fonds voor steun aan oorlogsslachtoffers te vergroten. Op het gebied van de postzegelcuriositeit wordt tevens iets bij zonders tot stand gebracht, want het zal wel nimmer zijn voorgekomen, dat iemand een kaart ontving, waarop 600 zegels en handtekeningen voorkwamen. In het ar- tisten- en vacantie-Centrum Bergen heeft men ongetwijfeld een voorbeeld gegeven, dat navolging verdient. Onze plaatsgenote Mej. Tini Min slaagde te Haarlem voor het examen hoofdacte L. O. Onze plaatsgenoot H. Mooy slaagde voor het te Haarlem gehouden examen Vakbekwaamheid in het schildersbedrijf. Het Zd. Ned. Toneel trad Zondag in het openluchttheater op met „Kinderen van ons volk", spel van het land in 5 bedrijven naar de romans „Kinderen van ons volk" en „De schone Voleinding" van Antoon Coolen. Het stuk speelt in een dorp in de Brabantse Peel. Twee „pronte jongens", de vrolijke Giel Sleegers en de meer stugge Godefridus v. d. Breemortel, maken beide werk van de boerendochter Marie Verberne. Wie is de rechte Jozef? Marie weet het niet. Maar Vader Ver berne „kan da' gevrij mee twee niet uit staan. Da't er twee tegelijk voor Marie over de vloer kommen, da' zal uit zijn". Marie gaat Godefridus zeggen „dat het goe is". Marie wordt de vrouw van Godefridus, dit wordt het begin van veel leed. Giel komt nog al eens buurten en praten op de hoeve der jonggetrouwden. Moeder Verberne keurt dit af en meneer Pastoor wijst Marie op de gevaren. Gode fridus maakt er een einde aan maar Giel vergeet niet. Als op een drukke dag in de oogsttijd alles op de akker en Marie alleen thuis is, komt Giel binnen, om zoals hij zegt even een zicht te lenen. De smeekbede van Marie de hoeve te verlaten, baten niet. Dan verschijnt Gode fridus, een worsteling ontstaat tussen de beide rivalen met het noodlottige gevolg, dat Giel neerzijgt. Godefridus ondergaat zijn straf, komt na vier jaren terughet leven gaat verder. Maar het wordt Marie en Godefridus te moeilijk om te blijven wonen op de plaats van het ongeluk, zij zouden graag naar de ouderlijke hoeve verhuizen. Dan ontmoeten ze den ouden Sleegers op hun weg. Deze ziet nu de kans schoon wraak te nemen: op de moordhoeve zullen ze blijven, hij koopt de boerderij van de oude weduwe v. d. Breemortel om ze tegen de grond te smijten. Dan nadert de dag, waarop de oude pastoor zijn 50-jarig priesterfeest zal kunnen vieren. Als het feestcomité met den a.s. jubilaris komt overleggen vernemen ze, dat deze geen feest wil alvorens de koop ongedaan gemaakt is en Godefridus en Sleegers beide in het comité hebben zitting genomen. Hij kan geen feest vieren, als hij er na 50 jaren priester te zijn geweest, nog niet in ge slaagd is, het eerste gebod van het Christendom onder zijn parochianen te doen naleven. De moeilijkheden mogen een ogenblik onoverkomelijk schijnen, de oude pastoor smaakt tenslotte de vol doening, dat ook Sleegers de zin gaat begrijpen van „Vergeef ons onze schulden gelijk ook wij vergeven aan onze schulde naren". De verzoening komt tot stand en de jubilaris dankt den Heer voor deze feestgave. De opvoering gaf voortreffelijk spel van vrijwel alle betrokkenen. Nico de Jong was een vriendelijke gemoedelijke, rustige, sympathieke pastoor. Erna Balledux-Haffert de zo zwaar beproefde jonge vrouw, Pierre Balledux de goedige wat stugge Godefridus, Frans Kokshoorn de vrolijke, luchthartige, overmoedige Giel, Maurits Parser, het type van een harde taaie, stijfkoppige boer, om ons tot de hoofdfiguren te bepalen. Niek Engelsman gaf als Meester Van Veldhuizen een caricatuur van een aanstellerige schoolvos, Jan Post was een kostelijke, steeds goed geluimde timmerman Doruske. Het publiek, dat de ganse middag had zitten puffen van de warmte en zich best kon indenken, dat men boerderij en pas torie was ontvlucht en wat stoelen en wat tafels had neergeplant aan de schaduwzijde van de woning, gaf door langdurig applaus uiting zijner waardering. De heer Nieuwendijk maakt het de liefhebbers van de rolprent wel gemakke lijk: op drie avonden in de week zullen er telkens twee filmvoorstellingen worden gegeven in de aardige zaal van café Hilbrand, die ruimte biedt aan 200 tot 250 man. Zaterdagavond draaide Cinema Hollandia de normaal-geluidsfilm „De Wapenzusters". Het stuk gaf episoden uit de vorige oorlog. De heldenmoed van de beide hoofdpersonen Louise de Bettignier en Leonie van Houtte, die hun leven waagden voor het Vaderland, dwong bewondering af. Aan deze hoofd schotel ging als hors d'oeuvre, vooraf wereldnieuws, (o. m. tennistournooi) en een aardige gekleurde tekenfilm „The Queen of hearts Op initiatief van de Oranje-Commissie is uit nagenoeg alle plaatselijke ver enigingen een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de nieuwe burgemeester een waardige ontvangst te bereiden. Hoogstwaarschijnlijk zal op Dinsdag 20 Augustus de installatie plaats hebben. Hoewel het de bedoeling is, een en ander zo eenvoudig mogelijk te houden, is het toch onvermijdelijk, dat enige onkosten zullen moeten worden gemaakt. Daarom werd besloten een bussencollecte voor dit doel te houden, waaraan alle burgers worden verzocht hun medewerking te verlenen. Het gaat hier om kleine bedragen. Burgemeester Lovink zal officieel van de Raad afscheid nemen in een daartoe belegde vergadering op Maandagmiddag 12 Aug. a.s. waarna een ieder in de gelegenheid zal worden gesteld afscheid van den scheidenden functionaris te nemen. Er was Dinsdagavond grote belang stelling voor de muzikale wijdingsavond in het rustige kerkje te Schoorl. Dank zij de geheel belangeloze medewerking van twee bekende kunstenaars, Jan Schipper en Jac. Bonset, werd het twee ledige doel, dat de organisatoren zich hadden gesteld, volkomen bereiktde aanwezigen konden in een stil en rustig avonduur genieten van goede zang en muziek, en.... het fonds voor een nieuw orgel, waaraan zo grote behoefte is, werd aardig verstevigd. Ds. C. M. de Jong opende de avond met voorlezing van Ps. 23. De heer Bonset speelde werken van Bach, Mozart, en een eigen fantasie over Ps. 68 om te eindigen met een improvisatie naar aanleiding van „Het leven is een krijgs banier" van G. Gezelle, toccata, aria, fuga en koraal. Het meesterlijke spel van dezen kunstenaar kwam helaas niet geheel tot zijn recht, wegens de minder goede toestand van het orgel. De heer Jan Schipper uit Hilversum, die hier als evangelist in Bach's Matth. Passion uitgevoerd o. 1. v. den Schoorlsen toonkunstenaar Corn. Jonker, vele be wonderaars telde, vergastte zijn gehoor op werken van Schütz, Handel (waar onder het mooie „Waft her angels"), v. d. Sigtenhorst Meyer en v. d. Horst. (Heft op myn Cruys). Ds. de Jong gaf telkens een toe lichting bij het gezongene.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1