UITREIKING BONKAARTEN KL 610 AFSCHEID Vreemdelingenlegioen Vrijdag 16 Aug» 1946, letters A t»m» L Maandag 19 Aug» 1946, lettersM t»m» Z in calé Halcol Ie Groei BURGEMEESTER L0VINK BUQMtS Distributickring Bergen Nh. 177 De uitreiking van bonkaarten voor de 10e en 11e periode 1946 vindt plaats op: van 9.30—12 en van 13.3016 uur COöP. BOERENLEENBANK GESLAAGD. „DE KOMEDIANTEN" EEN KERMIS MAAR De Loco-Burgemeester van Schoorl maakt bekend, dat inge zetenen en besturen van ver enigingen, die afscheid willen nemen van den waarn. Burgemees ter G. J. Lovink, daartoe in de gelegenheid worden gesteld op Maandag 12 Augustus a.s., n.m. tussen 3 en 4 uur ten Raadhuize te Schoorl. SCHOORL, 7 Aug. 1946 De' Loco-Burgem. voornoemd H. SELHORST Jr. VACANTIE. Medegebracht dienen te worden alle tweede distributiestamkaarten met inlegvellen 605. Op ongezegelde stamkaarten of stamkaarten van personen niet opgenomen in het bevolkingsregister van Bergen, Koedijk of Schoorl, worden geen bescheiden af gegeven. Zelfverzorgers komen niet in aanmerking voor de bonkaart L610 voor de artikelen, waarvoor zij zelfverzorger zijn. Van bovenstaand schema kan niet worden afgeweken. Na-uitreiking vindt niet plaats. De directeur van de distributiekring Bergen Nh„ J. BUIJS De Coöp. Boerenleenbank hield dezer dagen in De Rustende Jager haar jaar vergadering onder voorzitterschap van den heer C. Koel. Na goedkeuring der notulen, volgden mededelingen. De rente van spaargelden was vastgesteld als volgtvoor leden spaargelden tot f 5000: 2,16 ®/q, voor spaargelden van f 5000 tot f 10,0001,5 ®/o daarboven tot de grens van huish. regl. 1 voor niet-leden, spaargelden tot f 3000: 2,16 0/o. van f3000 tot f 10.000: 1 °/o, daarboven tot de grens 0,75 Geblokkeerde rekening 0.75 Rente voorschotten en debetsaldi in lopende rekeningen: 4 De heer D. Duin Wzn. vond de rente van geblokkeerde gelden bijzonder laag en meende dat kleine spaarders hierdoor werden gedupeerd, wat de directeur C. M. Winder deed opmerken, dat ook zij in de gelegenheid waren hiervoor spaarcer- tificaten te kopen of op het grootboek 3 rente te ontvangen. Bovendien was dit een richtlijn van de Centrale bank. Er zijn zelfs banken, die voor geblok keerd geld geen rente betalen. Jaarverslag. Uit het uitvoerige jaarverslag, dat nog eens verschillende voorvallen uit het bevrijdingsjaar in herinnering bracht, bleek, dat in het begin voorschotten en crediteurlening practisch niet voorkwam. In hoofdzaak werden alleen gelden ge stort. De maatregelen tot sanering van het geldwezen brachten werk aan de winkel. De bank en vooral de kassier met zijn helpers, zullen die drukke dagen niet licht vergeten. Bleef de eerste helft van '45 de omzet bij de spaarbank be neden het normale, de tweede helft was gekenmerkt door een ongekende drukte. De bank telde 221 leden en 148 spaar ders. Aan het eind van het jaar stonden 21 voorschotten uit tot een totaal bedrag van f 26320 en 57 rekening-courant. Financiën. De winst- en verliesrekening sloot met een eindcijfer van f 1035100,22, terwijl de balans sloot met f 1068975,44 over het jaar 1944, met een winst van f 1598,60. Over het jaar 1945 sloot de winst- en verliesrekening met f 3488175,33, de balans met f 2038259,77 terwijl het winst cijfer bedroeg f 2367,89. De financiële commissie rapporteerde, dat zij boeken en kas in de beste orde had bevonden. Goedgekeurd werd om de winst aan de reserve toe te voegen. Verkiezing. Het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid, de heer C. M. Winder, werd met bijna algemene stemmen herkozen. Het aftredende lid van de Raad van toezicht, de heer F. Gutker, werd even eens herkozen. In de door het bedanken van de heren C. Hoogvorst en C. Geus ontstane vacatures in de R. v. T. werd voorzien door de verkiezing van de heren J. W. Damiaans en K. Half. De heer C. Koel, voorz. v. d. R. v. T., werd benoemd tot plaatsverv. be stuurslid. Onze plaatsgenoot J. Hazebelt slaagde dezer dagen tot toelating der M. T. S. te Haarlem. Onze plaatsgenoot I. Groenveld, Onderwijzer a. d. openbare school te Hoogwoud slaagde heden voor de hoofd- acte. op de planken. De stampvolle zaal van den heer G. Klop heeft Maandagavond genoten van het door de dilettantenclub „De Kome dianten" opgevoerde blijspel van Van der Heiden en H. Bakker, getiteld „Vrij dag de dertiende". Naar het voorbeeld van hun grote voorgangers Bredero en Langendijk, die hun tijdgenoten lachende de waarheid zeiden en wezen op hun verkeerdheden en dwaasheden, in de1 hoop, dat ze zich daardoor zouden beteren, naar hun voorbeeld lieten de auteurs van dit blijspel de aanwezigen lachen om de menselijke dwaasheden als bijgeloof en waarzeggerij. Als de heer Yerbaak een spijker in de muur wil slaan, tikt hij zich daarbij lelijk op de vingers. Maar kan het wel anders? Wie loopt nou ook op Vrijdag de dertiende onder een ladder door! Dat is toch een tarten van het noodlot! Aldus zijn bij gelovige wederhelft' Cornelia, die ver trouwen stelt in kaartleggen, horoscoop- trekken en andere waarzeggerij. Hoogst vermakelijk zijn de seances van den Oosterling Achmed Ritzibi die in trance allerlei dingen ziet, die bij mevr. Cor nelia twijfel doen ontstaan aan de huwelijkstrouw van meneer. Als het huwelijksbootje danig begint te schommelen, brengt de schildersknecht die lacht om al die kunsten, redding. Hij weet de „uit armoe aan het waar zeggen geslagen loodgieter" met zijn vrouw Leontine als „compejon" te ont maskeren en mevrouw te genezen. Door het hele stuk is natuurlijk een liefdes roman geweven of eigenlijk meer dan een en het blijspel wordt tenslotte een echt blij-eindend spel, als Jan en Nelly, Hans en Molly mekaar krijgen en Chris- toffel weer in genade wordt aangenomen door Cornelia. „De Komedianten", waaronder uitste kende krachten zijn, kunnen met veel voldoening op deze uitvoering terugzien. Jammer dat niet door iedere speler vol daan werd aan de eerste eis, zo te spreken, dat men duidelijk verstaanbaar is voor alle toeschouwers en dan... het toneel moet geen meubelmagazijn zijn, maar de toneelaankleding kan ook te sobertjes zijn, zelfs in deze tijd van schaarste. IN HEEL HET JAAR Groet heeft zijn kermis weer gehad, zijn drie dagen feest voor groot en klein, voor oud en jong. Het mag dan niet meer zijn als een 25 jaren geleden, toen men reeds dagen te voren druk in de weer was om alles in gereedheid te brengen voor de ontvangst van familie en vrienden uit verre omtrek, moeder de vronw alles binnenshuis nog eens een goede beurt gevende en het manvolk de heg knippende, alle onkruid daaronder verwijderende, het tuintje bijharkende, enz-, dat alles mag thans minder algemeen geworden zijn en ook de grote pot soep, die daags te voren werd klaargemaakt, mag tot het verleden behoren, de kermis betekent toch nog altijd drie dagen van gezelligheid en vreugde. En niet alleen de ingezetenen, ook voor de vele vreemdelingen, die hier in het seizoen verblijven, zijn de kermis- geneugten een attractie: 't is maar geen feest voor de stedelingen zo'n boerenkermis eens mee te maken, eens rond te draaien in zweefmolen en luchtschommel, zijn geluk eens te beproeven bij werpspel of schiettent, zijn krachten eens te meten bij de kop van Jut, eens weer van die ouderwetse oliebollen te smullen, enz. enz. En dan de dansvloer V. V.V. organiseerde aan de vooravond van de kermis een gecostumeerd bal in de grote danstent en een zeshonderd feestende Groeters en vreemdelingen bewonderden de costumes en de vindingrijkheid van de deelnemers. Na lang keuren en herkeuren wees de jury de volgende prijzen toe. Afd. Groepen en Paren: eerste prijs: Tirolers, tweede V.V.V., derde Hawaï en vierde Ouden van Dagen. Afd. Enkelingen eerste prijs Zigeunerin, tweede Zeerover, derde V.V.V. De tweede kermisavond kwam even een dissonant in de algemene feestvreugde, toen donkere wolken en felle bliksem schichten het kermisterrein schoon veegden. Gelukkig liep het met een sisser af en ging spoedig weer alles lustig aan de dans, voorzover men niet puffend van de hitte zat rond den oostersen profeet Aghmed Ritzibi in de zaal van G. Klop. Ook de laatste dag mocht Groet zich verheugen in schitterend weer. Niets zo leutig fraai en fris. Als bezem-boeren-kerremis (René de Clercq) Notities uit ere-rol en klachtenboek door Anthony van Kampen Koning Vreemdeling is neergestreken in Bergen en daaromtrent. Vele bekende gezichten van de jaren vóór de bezetting en ook een aantal nieuwe. Het doet den Bergenaar goed te mogen constateren, dat zóveel Nederlanders verliefd zijn op dit dorp, welks naam en reputatie ieder sei zoen opnieuw ten gunste toenemen. Het is goed in deze dagen, nu Bergen in feite niet meer van de Bergenaren hoort (tot en met half September is het afgestaan, beleend aan De Vreemdeling, een vol maakt onjuiste kwalificatie overigens, aan gezien het gros dezer vreemdelingen zich hoegenaamd geen „vreemdeling" meer voelen) enkele dingen vast te stellen. En dan in de eerste plaats dat Bergen-bij- avond er in geslaagd is zich te tooien als een décor uit Shakespeare's Midsummer- nightsdream. Rondom de Ruïne brachten enkele restaurant-directies met smaak en inzicht lichtdecoraties aan, die het voor treffelijk doen. Een bewijs wat men met bescheiden middelen, mits behoorlijk aan gewend, kan bereiken. De stemming onder de gasten lijkt me uitstekend, ondanks de diverse donkere dagen en de uitlopers van de nationale Natte Moesson. En de stemming onder de tijdelijke „pleegouders" is navenant. Jammer alleen dat ik moest constateren, dat er onder het bedienend personeel, in casu de kellners, nogal wat rare lieden voorkomen, die het met Mada me Etiquette niet al te nauw nemen. Sterker gezegd: Bergen bezit in enkele restaurants uitgesproken onbeschofte kell ners, die blijkbaar hun onmisbaarheid wensen uit te buiten. Maar deze ene wolk kan het algemene zonnige beeld niet verstoren. Daar is de nieuwe tram, in zeker opzicht het visite kaartje van Bergen. Een mooi, gelakt en zindelijk vervoermiddel. Ik geloof dat de V.V.V. hier ernstig debet aan is en een salut d'honneur mag haar hiervoor niet onthouden worden. Ik hoorde fluisteren dat er 6000 gasten zijn en dat is een respectabel cijfer. Daarbij komen de dagelijkse jeugd-invasies. de groepen lieden die Bergen-en-Schoorl op één dag „doen" en de trekkers en andere individuele bezoekers. Er zijn rijke gasten en er zijn gasten die een jaar gespaard hebben om een week naar Bergen te kunnen komen. De bankier is gekomen en de kleine man, Mr. Nobody, die ook weieens iets anders wil. Daar is de oude dame met de parasol van anno dazumal, daar is de moeder met de vijf spruiten die voor éénmaal wel eens een ander voor haar wil laten koken. En daar is de hypermoderne en quasi-mondaine „swing girl", die in al te korte shorts door de Bergense city flaneert, in badpak, en zich nog steeds niet schijnt te kunnen re aliseren dat men]geen oude vrijster behoeft te zijn door zich correct te kleden Bergen ziet er netjes uit, vind ik, netter dan men eigenlijk had mogen verwachten na de Duitse Pest die hier zo lang heerste. En volgend seizoen zullen wel de laatste sporen van de misère verdwenen zijn. Ik was nog in Bergen aan Zee. Het is ergerlijk, iedere keer opnieuw, te zien wat daar vernield is en deze ergernis wordt zelfs niet weggenomen door de werkelijk bijzonder voortvarende ver- nieuwings-plannen. Dat Bergen aan Zee echter alles op alles zet wordt niet in het minst bewezen door het feit dat een restaurant-bezitter een oude woonschuit liet verbouwen tot een alleraardigste strand-bungalow. Een lief, vriendelijk ding, lang niet zo voornaam en imposant als het voormalige Trianon, maar zéker zo origineel! Ik weet niet wie dit Bergen aan Zee-se pied a terre bouwde, maar de man heeft eer van z'n werk. En wat een tempo Moge het seizoen-klachtenboek verder maagdelijk blijven. Ik hoop van harte dat Bergen in staat zal zijn te zorgen dat iedere „Vreemdeling" zich maar één dag „vreemdeling" zal voelen. Dat geen enkele pensionhouder zijn gasten zal overvragen. Dat de prijzen in de winkels geen aan leiding zullen worden van een reputatie van „luxe-dorpDat de jeugd beleefd zal blijven als gasten naar de goede weg en andere dingen vragen. Dat er Zondags avonds geen al te ongewenste invasies van verre komen, met lallende boeren zonen en aangeschoten idem-dochters. Neenlaat er véél zon zijn, deze maand en des avonds een schone maan die waarlijk dit dorp en omgeving de sfeer verschaft van de eerder genoemde: „Midsummernightsdream". Het moderne toverwoord, vacantie, heeft ons weer in haar ban. Even „er uit", verbreken de dagelijkse sleurgang naar fabriek, werkplaats, kantoor of anderzinseven, heel even maar niet meer behoeven, niet willen denken aan het dagelijks spook van rantsoenen, bonnen en het thema van „wat kost dat weer duur" voor onze vrouwen, van textieltekorten en eeuwig kapotte sokken en kousen, hét hopeloos onoplosbaar probleem van de dag. Even maar een adempauze in de dagelijkse strijd om het bestaan, even maar genieten met de zorgeloosheid en blijmoedigheid van kinderen die, met de gelukkige eigenschap kinderen eigen, alleen maar willen en (als de wereld der volwassenen het althans mogelijk maakt) dan ook kunnen genieten van al wat de vacantietijd hun biedt. Ik wil thans niet met U erover twisten of de mens van zijn vacantie inderdaad geniet, en of het vooruit denken eraan.de voorbereidingen soms, het plannen maken ervoor niet méér stil genot en geestelijke ontspanning geven dan de werkelijkheid ervan daarna, die immers altijd anders is dan onze droom en wens Maar toch, ook die werkelijkheid valt soms mee, ja, heus, mits men maar beseft dat „every could have a golden shine" en men het nodige aanpassings vermogen bezit om zich ook, neen juist dóór de geheel andere omstandigheden dan normaal, gelukkig te gevoelen, iets wat ons Nederlanders met angstig veel gevoel voor traditie en gewendheid aan eigen gewoonten veelal niet gemakkelijk valt. Toegegeven, het reizen in overvolle vervoermiddelen is niet bepaald een genot; het verblijf en de maaltijden in hotel of

De Duinstreek | 1946 | | pagina 2