WEEKBLAD f met dtulcketi{-BGekUandel t. KUNSTZAAL BOENDERMAKER BERGEK Isdzfoott Z103 VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1946 23c JAARGANG No, 33 Na 'n geheel jaar hard te hebben gewerkt, trekken wij er in de week van 25 tot en met 31 Augustus a.s. eens tussenuit. Drukkerij zowel als Boekhandel zullen in die week gesloten zijn, terwijl ook „De Duinstreek" van 30 Aug. niet zal verschijnen. Maandag 2 September staan wij met frisse moed weer gaarne geheel tot uw dienst. Laanweg C f64 Telef, 268 Schoorl BERGEN NEEMT AFSCHEID VAN ZIJN „BURGERVADER" BLIJDE INCOMSTE BURGEMEESTER Dr. W. HUYGENS HET ZD. NEDERLANDS TONEEL Loudelswcg 66 A - Bergen DAGELIJKS GEOPEND OPENLUCHTCONCERT KONINGINNEDAG VIERDAAGS TENNISTOURNOOI. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 De Duimheek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, De Gemeenteraad kwam Woensdag middag in buitengewone zitting bijeen om alscheid te memen van den wnd. burgemeester G. J. Lovink. Wethouder Miltenburg huldigde den burgemeester als een bekwaam man, een man met groot nationaal gevoel, die gedreven door liefde voor Vaderland en Oranje het offer had gebracht, zijn rust op te geven voor het burgemeesterschap. Hij dankte hem, die getoond had meer dan burgemeester te zijn, die was geweest een burgervader, voor alles wat hij voor Bergen had gedaan in het moeilijke jaar na de bevrijding. Ook Mevr. Lovink werd dank gezegd voor het offer, dat zij voor Bergen had willen brengen. Als herinnering bood hij den burgemeester de plaquette van de gemeente aan. De Raad betuigde zijn instemming met het voorstel van weth. Miltenburg om als blijvende en voortdurende herinnering aan den scheidenden burgervader een gedeelte van de Wilhelminalaan te dopen als „Burgemeester Lovinklaan". Hierna voerden nog het woord de heren De Lange, C. W. Ellis, Mr. Sluys, Jb. Swaag, weth. Brak, Dr. Hemelrijk en de wnd. secr. De Vries en uit aller woorden klonk grote waardering voor den magi straat van groot formaat. Nog eenmaal zou burgemeester Lovink het woord voeren als voorz. van de raad om alle sprekers en alle ambtenaren van hoog tot laag te danken en toen maakte een laatste tik met den voorzittershamer een einde aan het wnd. burgermeester schap. Op de hierna volgende druk bezochte receptie in De Rustende Jager werd den heer Lovink door een comité, namens de bevolking, dank gebracht voor wat hij voor Bergen en zijn bevolking deed. De heer D. A. Klomp, voorz. van het hul digingscomité memoreerde verschillende gebeurtenissen uit de benarde tijden om dan te vervolgen De taak, die U hier op U had genomen, was U niet vreeemd. Tal van bevoegdheden, die in normale tijden bij de gemeenteraad berustten, waren in uw handen gelegd. Als goed democraat was elk dictatoriaaj optreden U echter vreemd, al aarzelde U niet, om daar waar dit nodig was, snelle beslissingen te nemen. Spr. noemde het een verdienste, dat Bergen het gemis van een raad zo weinig heeft gevoeld en wees er op dat de thans scheidende burgervader zich een plaats had veroverd in de harten van hen, die hem hadden leren kennen, en die het betreuren, dat de hoge leeftijd een beletsel voor een verder waarnemen van het burgemeesterschap. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat de huisvestings commissie er in zou slagen een passende woning te vinden voor den heer Lovink, opdat Bergen de vreugde zou mogen beleven hem in zijn levensavond tot de bewoners van Bergen te mogen rekenen. Als blijvende herinnering werd den heer Lovink een fraaie oorkonde aan geboden, vervaardigd door den heer J. H. Roggeveen. De bevolking van Bergen huldigt den Edelachtb. Heer G. J. Lovink voor hetgeen hij in de moeilijke tijd na de bevrijding als waarnemend Burgemeester voor de gemeente en de bevolking heeft gedaan. Van de gelegenheid om het woord te richten tot den burgemeester, werd door velen gebruik gemaakt, waarna de heer Lovink alle sprekers dank zei voor hun waarderende woorden en hun woorden van hulde, daarbij opmerkendeik heb niets meer gedaan dan mijn plicht, dat het naar uw genoegen was, verheugt mij. Bergen heeft Vrijdag zijn nieuwen burgemeester feestelijk ingehaald, 's Mor gens 10 uur werd hij met echtgenote en kinderen, op de grens der gemeente officieel verwelkomd. Een groep meisjes (één van elke lagere school) bood Mevr. Huygens bloemen aan en toen ging het, voorafgegaan door een ruitergroep en de brandweer, naar 't feestelijk versierde terrein aan de Karei de Grotelaan, waar ruim 600 kinderen stonden opgesteld, die, begeleid door Bergen's Harmonie, het liedje van den Bergenaar en twee cou pletten van het Wilhelmus ten gehore brachten. Na deze zanghulde en het voorstellen van verschillende officiële persoonlijkheden, werd 'n rondrit door het dorp gemaakt, dat door de vele vlaggen 'n feestelijk aanzien had. Te Bergen aan Zee werd de nieuwe functionaris verwelkomd door Baron Taets van Amerongen. Mej. Kooy bood hier Mevr. Huygens namens de bewoners van Bergen aan Zee een fraai bloemstuk aan. De Bergen aan Zeeërs hadden een fraaie erepoort gebouwd. Baron Taets van Amerongen schetste in 't kort het ontstaan van Bergen aan Zee en wees er op hoe deze badplaats was gesticht door Mevr. van Reenen en hoe door haar grote werkzaamheid, haar energie veel tot stand was gekomen. De N.V. Bouw Exploitatie Mij. Bergen aan Zee had dit werk voortgezet en zich daarbij niet alleen laten leiden door commerciële oogmerken, maar ook gestreefd naar het ideële. Na nog te hebben gememoreerd, hoe hier door de invallers alles was vernield en geschonden, eindigde spr. met het uitspreken van de hoop, dat Bergen aan Zee zou mogen kunnen rekenen op de medewerking van den nieuwen burge meester bij de wederopbouw van deze mooie badplaats. Installatie 's Namiddags werd onder voorzitter schap van Weth. Miltenburg een buiten gewone raadsvergadering gehouden. Nadat door een commissie uit de raad de heer Huygens en familie was binnen geleid in de eivolle raadzaal, volgde voorlezing van de benoemingsacte. De voorz. wenste den nieuwbenoemde hartelijk geluk en sprak daarbij de wens uit, dat hij in de vervulling van zijn functie de voldoening en de levensvreugde mocht vinden, die hij ervan verwachtte, zowel voor zich als voor zijn gezin. Deze dag, aldus ging spr. voort, is een belangrijke, zowel voor u zelf, als voor de gemeente Bergen. Voor u zelf, want het betekent een wending in uw loopbaan. U zult als hoofd van een gemeenschap van ruim 7000 zielen een verantwoordelijkheid hebben te dragen voor deze bevolking. Ook voor Bergen wordt met deze benoeming een nieuw tijdperk ingeluid. Vanaf 1851 toch heeft Bergen zich ontwikkeld onder invloed en leiding van de familie Van Reenen en nu wordt met uw benoeming een nieuw tijdperk ingeluid. Spreker wees vervolgens op het vele, waaraan de burgemeester zijn aandacht zal hebben te schenken, niet alleen op materiëel gebied, maar ook op geestelijk en moreel gebied, en eindigde aldusMet de wens, dat God's zegen moge rusten op uw ambtelijke loopbaan, moge ik u installeren tot Burgemeester van deze gemeente. Nadat den nieuwen Burgemeester de ambtsketen was omgehangen, bood weth. Miltenburg hem de voorzittershamer en het voorzitterschap van de raad aan De nieuwe Burgemeester aan het woord. Burgemeester Huygens begon met zijn gevoelens van erkentelijkheid aan H. M. de Koningin en den Commissaris der Koningin uit te spreken en hoopte, dat het vertrouwen, waarmee hij hier tegemoet getreden werd, rijke vruchten zou af werpen. Den heer Lovink dankte hij voor zijn lichtend voorbeeld, al was hij er zich wel van bewust, dat het moeilijk zou gaan in de voetstappen te treden van een man van zijn allure. Een bestuursprogramma zei spr. nog niet te kunnen geven, daarvoor was voorafgaand overleg met de Raad nodig U krijgt, aldus de burgemeester, geen partijburgemeester, maar een vooruit strevend man. Na op vele moeilijkheden te hebben gewezen en de hoop te hebben uitge sproken, dat het lustoord Bergen spoedig in al zijn glorie zou herrijzen, verklaarde Dr. Huygens gaarne het ambt te aan vaarden. Verschillende raadsleden voerden verder nog het woord en zegden daarbij hun volle medewerking toe, waarna de burge meester de buitengewone vergadering sloot. Receptie Op de druk bezochte receptie in De Rustende Jager, werd de burgemeester namens de bevolking toegesproken door den heer D. A. Klomp. Deze achtte het een plicht allereerst een woord van dank te richten tot de Familie van Reenen, die zoveel voor de gemeente heeft gedaan. Na een blik te hebben geworpen op de bezettingsjaren en het jaar na de bevrijding wees spr. er op, dat men meent gegronde redenen te hebben om te mogen verwachten, dat de nieuwe burgemeester krachtig zal medewerken bij herstel en vernieuwing. In grote lijnen zette hij vervolgens uiteen, welke taak den nieuwen functionaris wacht. Tot mevr. Huygens richtte hij de wens, dat het haar gegeven mocht zijn, haar man en zijn taak bij te staan tot heil van Bergen. Van de gelegenheid den nieuwen bur gemeester toe te spreken, werd nog door velen gebruik gemaakt. 's Avonds maakte Bergen's Harmonie een muzikale rondgang door het dorp en liet overal opgewekte wijsjes horen. De avond werd verder gevuld met een bal-champêtre aan het einde van de Stationsstraat. Er heerste de ganse avond een gezellige drukte in het dorp. Schitterend was de verlichting van de Ruïne, een fantastisch schouwspel. met Mariken van Nieumeghen. Er was Zondagmiddag in het open luchttheater grote belangstelling voor „Die waerachtige ende seer wonderlijcke historie van Mariken an Nieumeghen, die meer dan seven jaren metten duvel weende ende verkeerde' Het Zd. Ned. Toneel gaf van dit mirakelspel, dat ont staan is tussen 1485 en 1510 en her innert aan de tijd, dat men geloofde aan duivels, heksen en tovenaars en aan de mogelijkheid van een verbond met den duivel, een schitterende vertolking. Heer Gijsbrecht, priester „op 3 milen na Nieumeghen," zond zijn nicht Mariken naar de stad om inkopen te doen. Als zij merkt, niet vóór donker terug te kunnen zijn, vraagt zij haar moei om nachtverblijf. Deze verjaagt haar met de gemeenste scheldwoorden en Mariken gaat schreiend onder een heg zitten. Als zij in wanhoop uitroept „Comt nu tot mi ende helpt mi beclaghen, God of die duvel, tes mi aleens," dan verschijnt de duivel. Met allerlei schone beloften weet hij Mariken te bewegen hem te volgen. Hij zal haar „alle die talen der werelt leren ende dan die seven vri consten daar bi." Maarzij moet haar naam veranderen en geen kruis meer slaan. Als zij bezwaar maakt tegen het eerste want „Maria, daar ic naar hete, dats alle mijn troost, Haar te loven en magh niet zijn vergheten," dan komen zij over een, dat de eerste letter behouden zal blijven en zij voortaan Emmeken zal heten. Zij reizen nu naar Den Bosch en verder naar Antwerpen, waar door toedoen van Moenen, den duivel, dage lijks „moorden ende dootslaghen met meer ander quaets geschiede Na enige jaren zo te hebben rondge zworven geeft Emmeken haar verlangen te kennen om „haeren oom ende haer andere vriendekens in den lande van Ghelre te besoeken." Ofschoon Moenen hier niet veel voor voelt, het dagelijkse gebed van dien oom toch heeft hem „verbeent" (machteloos gemaakt) Emmeken de nek te breken, gaat het tweetal terug naar Nijmegen. Het komt daar aan op den „Ommeganckdag", waarop gespeeld wordt een „waghenspeleen spel van „MasscheroeneDeze procureur van Lucifer eist met een beroep op Gods rechtvaardigheid, de verdoeming van den mens, die dagelixsondichtonuitsprekelijck Maar Moeder Maria bepleit mededogen, indien zij zich bekeren. Dan roept Emmeken in tranen uiti „O, Heere der Heeren! Waert ooc moghelijc, woudic mi bekeren, dat ic ter genaden soude comen van U? Als Moenen haar dan „hoogher dan eenich huys ofte kerke ghedragen hadde" en haar op het marktplein heeft laten neerploffen, gheschiedt het wonder:Emme ken is ongedeerd. Heer Gijsbrecht her kent zijn nicht, Hij kan haar geen ab solutie geven voor de overgave aan den duivel. De bisschop van Keulen weet ook geen raad en dan gaan oom en nicht naar den Paus in Rome. Deze verklaart, nadat Mariken gebiecht heeft, dat „si sduvels amië (minares) ende ghe- weest hebbe bat dan seven iare," dat haar drie zware ijzeren ringen om hals en armen gesmeed moeten worden. „Ende die ringhen moet si draghen also lange van 912 en van 14 uur tot datse versleten sijn of datse van selfs afvallen", dan zal God haar vergeven hebben. Mariken gaat nu in het klooster der bekeerde zondaressen te Maastricht en „leefde so heylichlijck ende dede so strangen penitencie, dat haer die ont- fermhertige Christus al hear sonden ver ghaf, sinen inghel tot haer seidende, die welke haar die ringhen af dede". Het stuk dat de verlossing der zon daren door de voorbede van de Moeder Gods demonstreert, eindigt met een op wekking tot vroomheid en dank. „O mensche vol ghebreken ende vol sonden Hier aen moch di nemen exempele, Ende ter eeren (van deze ondoorgron delijke gunstbetoning) Den almoghenden God eeuwighen lof verkondighen." Het was een indrukwekkende vertoning. Vooral het spel van de hoofdpersonen Cathy Buning, die de rol van Mariken vertolkte en Pierre Balledux, die in de huid van „Moenen metter eender ooghe" gekropen was, wekte bewondering. Onder applaus van de toeschouwers bood de voorz. van V.V.V. Mariken bloemen aan en was verder de tolk van de aanwezigen met het Z. Ned. Toneel dank te zeggen voor het gebodene en een tot weerziens toe te roepen. Orpheus uit Alkmaar en Bergen,s Mannenkoor gaven Maandagavond onder leiding van Karei Böhne een openlucht concert, waarvoor grote belangstelling bestond. Tussen de oude ruïnes, met de door schijnwerpers verlichte kerk en toren op de achtergrond en de sterren hemel boven, in deze romantische omgeving, genoot het publiek van de zang van deze koren. Ontroerend mooi klonk het eerste nummer „Ecce Quomodo Moritur" van G. F. Handel, gezongen door 250 zangers. Bergen's Mannenkoor bracht hierna ten gehore „Israël van Keereweer, waarbij de stemverhouding helaas wat te wensen over liet. Met „De Arbeid" van Jac. Al ging het beter. Orpheus gaf een mooie vertolking van „Groot is de Heer" van Fr. Roeske en „Tijdzang" van denzelfden componist. Een prachtig slot vormde „Ave Maria" Fr. Witt, gezongen door beide koren. Nadat de voorz. van V.V.V. als tolk van het publiek directeur en zangers hartelijk dank had gezegd voor het ge bodene en daarbij de hoop had uitgespro ken, dat meer zulke avonden zouden volgen, zongen de koren nog „Haarlem's liedeke" van W. Hespe en „Geuzenvendel op de thuismars" van Fr. Roeske. Nog een paar weken en het is weer Koninginnedag. Het bestuur van de Oranje-Vereniging heeft voor deze feest dag het programma zo samengesteld, dat er voor een ieder, oud of jong, wat te genieten valt. Voor de kinderen der lagere scholen wordt een feest georganiseerd in de speeltuinen „De bedriegertjes" en „Duin- vermaak". Daar zullen ze zich naar hartelust kunnen vermaken en genieten van poppenkast, goochelaar en trac- tatie. Des namiddags zullen voetballiefhebbers en niet-voetballiefhebbers hun hart kunnnen ophalen bij de gecostumeerde voetbal wedstrijd, die op het voetbalterrein aan de Kerkedijk zal worden gespeeld door een B.S.V. elftal en een Berdos-elftal. Entrée wordt niet geheven, dus komt, lacht en geniets'Avonds geeft Bergen s Harmonie een concert op het terrein rond de Ruïnekerk, die deze avond feestelijk verlicht zal worden. Een bijzondere attractie zal zijn de grote etalagewedstrijd, georganiseerd in samenwerking met Bergen s Winkeliers vereniging en de R.K. Middenstandsver. De Hanze. Het publiek zal hiervan drie dagen kunnen genieten, 29, 30 31 Aug. Op die dagen toch zal het een wandeling kunnen maken langs de vijftig versierde étalages, niet alleen om het mooie te bewonderen, maar ookom daarmee zelf een prijs te winnen. Het publiek treedt namelijk op als jury, maar krijgt zelf de prijzen. Ra, ra hoe zit dat Men zoekt uit, welke étalage naar zijn mening de best geslaagde is en vult op een strook van het programma, die .men ondertekent met naam en adres, het nummer in van den winkelier, die men heeft uitgekozen. Degene nu, die zijn stem heeft uitgebracht op den winkelier, die de meeste stemmen heeft verkregen, komt in aanmerking voor een prijs. Er worden tien prijzen uitgeloofd. De deelnemende zaken zijn H. G. A. Bakker. Stationstraat 2J. van Balen, Dorpstraat 80N. Baltus, Dorpstraat 11G. Blommestein, Loudelsweg 6 P. J. Borst, Ruïnelaan 4Den Broeder, Stationstraat; Wed. Broertjes, Ruïnelaan 8 W. Buisman, Molenstraat 14 W. Buisman, Oldenburglaan Jac. Dapper, Raadhuisstraat 6 A. W. C. v. d. Eem, Dorpstraat 18 H. K. Finkensieper, J. Oldenburglaan 19K. M. Gerritsen, Kerkstraat 6 P. J. de Haan, Stationstraat 3 C. G. Hali, Stationstraat 11 Gebr. Hoogvorst, Kerkstraat 4 P. Hopman, Kerkstraat 3M. A. Hopman, Dorp straat 14; J. J. de Jong, Breelaan 13, H. de Jonge. Ruïnelaan 5 J. Kaandorp, Lijtweg 37 H. H. W. Kleijberg, Oude PrinswegJ 1 J. Kokkes, J. Oldenburglaan 2 A. Kollmer, Dorpstraat 3 G. Kuys, Dorpstraat 21 C. Meijer, Ruïnelaan 3 M. de Moei, Oosterweg 1 A. Ooievaar, Dorpstraat 12 C. J. Oud, Stationstraat 19 Jb. Oudhoff, St. Antoniusstraat 23 Fa. de Pee, DorpstraatPosthumus, J. OldenburglaanJ. A. Reindprs, Dorp straat 44G. W. Rehmeijer, Ruïnelaan 12 F. Roos, Dorpstraat 1 M. de Sain, Oude Prinsweg 9B. Santing, Molen straat G. Schoelink, J. Oldenburglaan 13 J. M. J. Schouten, Stationstraat 15 A. C. Seewald, Kerkstraat 13 J. Smit, Ruïnelaan 11 B. Spandaw, Oude Prinsweg 27 Wed. van der Steen, Dorpstraat 57J. ,M. Thomas, St. Antoniusstraat 13; J. Ton, Stationstraat; B. W. de Vet, Dorpstraat 10 J. C. Vermeulen, Breelaan 33 A. Wittebrood, Leo Gestel- weg J. M. Wittebrood, Breelaan 31 G. de Zwart, Molenstraat 18. Het vierdaagse tennistournooi op de prachtige banen aan de Kruisweg is ge worden een evenement op sportgebied. Leek het de eerste dag meer op een waterballet dan op een tennistournooi, de volgende dagen bleek Pluvius de mooie tennissport wat gunstiger ge zind. Er was grote belangstelling voor dit sportfeest; er waren spelers uit Noord holland, Zuidholland en Utrecht. De uitslagen waren als volgt. Heren Enkelspel. Ie ronde. Jb. Schmidt sl. W. de Fraiture 63, 61. J. Patist (Utr.) sl. E. Bunge (Delft) 6-1, 6-4 Th. v. Weisom (Utr.) sl. K. Wilken (A'dam) 60, 6—0. D. Mosk (Bergen a. Zsl. J. de Mol van Otter- loo (Leiden) 75, 60. B. Boerrigter sl. J. Cohen (A'dam) 60, 62. A. Schilp (Leiden) sl. P. Kluitman 6—3, 60. IJ. Wolfring sl. M. Polak (A'dam) w. o. W. Rensink sl. Jelsma (A'dam) w. o. 2e ronde L. Beyneveld sl. IJ. Woltring w. o. F. Beek (Alkm.) sl. Jb. Schmidt 61, 46, 64. Jn. Schmidt sl. Th. v. Welsem fUtr.) 6—1, 6—3. J. Ball (Delft) sl. D. Mosk 4-6, 6-0, 6-1. Mr. H. Schuur man (Alkm.) sl. B. Boerrigter 62, 63. A. Schilp sl. F. Dijkstra (Heilo) 63, 62. J. Kroon (Krommenie) sl. W. Rensink 61, 60. H. v. Leyden (Krommenie) sl. J. Patist (Utr.) 60, 6 1. Kwart finale: Jn. Schmidt sl. J. Ball 5—7, 6-1, 6-2. F. Beek (Alkm.) sl. J. Kroon 60, 64. H. v. Leyden sl. L. Beyneveld 6—2, 16, 7-5. A. Schilp sl. Mr. H. Schuurman 62, 15. Demi finale: F. Beek sl. H. v. Leyden 63, 63. Jn. Schmidt sl. A. Schilp 64, 64. Een pracht partij Finale F. Beek sl. Jn. Schmidt 57, 8—6, 6—2. Een verrassing in dit Heren-enkel-spel was, dat de vermoedelijke finalist F. Dijk stra uit Heiloo in zijn eerste partij (2e ronde) in 2 sets verslagen werd door den Leidsen student A. O. Schilp. Dames enkelspel. Ie ronde. G. v. Barneveld sl. J. Speet 63, 64. T. Kroon sl. Mevr. Cohen (A'dam) 46, 60, 31, ret. Mevr. Schuurman sl. C. v. Loon 64, 6—2. Mej. Koppen sl. M. Koel 6-2, 6-3. Demi finale: Mevr. Schuurman sl. T. Kroon 60,62. Mej. Koppen sl. G. v. Barneveld (Schagen) 6-3, 6-0. Finale M. Koppen sl. Mw. Schuurman 57, 6-4, 6-3. Heren Dubbelspel. Ie ronde: D. Mosk en W. H. W. Rensink sl. M. Boendermaker en G. Bosman 62, 3—6, 63. A. Schilp en J. de Mol van Otterloo sl. P. Kluitman en Mr. H. Schuurman 63, 62. Th. v. Welsem en J. Patist sl. K. Wilken en M. Polak w.o. J. Ball (Delft) en B. v. d. Wiele (Delft) sl. J. Lienesch en W. de Frai ture 75, 64. B. Boerrigter en E. Bunge (Delft) sl. H. v. d. Berg (Mr. G.) en P. Kluitman 61, 61. H. v. Leyden en J. Kroon sl. Jn. Schmidt en Jb. Schmidt 6—2, 6—1. Drabbe Sr. en Drabbe Jr. sl. L. Swakman en N. v. d. Berg 6—2, 2-6, 6-4.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1