SPREEKUUR BURGEMEESTER. SCHOORL De Burgemeester van Bergen Nh. brengt ter kennis van de ingezetenen, dat hij voor hen wekelijks op Dinsdagochtend van 10—12 uur ten Raadhuize te spreken zal zijn. BERGEN Nh., 19 Augustus 1946. De Burgemeester voornoemd, Dr. W. HUYGENS. PLAATSELIJKE PRIJZENCOMMISSIE. MATTHaUS PASSION IN 1947 LEZING MET LICHTBEELDEN. COLLECTE NED. RODE KRUIS. HET RODE KRUIS STEEDS PARAAT. BLIJDE INCOMSTE CONCERTGEBOUW STRIJKKWARTET. VIERDE MUZIKALE WIJD INGSA VOND GESLAAGD ORANJEFEEST BENOEMING. KONIJNENFOKKERS HEBBEN SUCCES. EXCURSIE van de leerlingen van de landbouwcursussen te Bergen en Schoorl. Op Maandag 19 en Dinsdag 20 Aug. hebben de leerlingen van bovengenoemde cursussen onder leiding van het Hoofd der cursus een uitstapje gemaakt naar de Wieringermeer, Friesland en de Noord-Oostpolder. Bij zeer mooi weer werd reeds vóór 7 uur 's morgens gestart. De snelle autobus was reeds om 8 uur in de Wieringermeer, bij het 71 ha. grote akkerbouwbedrijf van den heer Jn. v. d. Oord. Vroeger was deze persoon veehouder, nu uitsluitend bouwer. Volgens zijn eigen woorden stond hij in de eerste jaren wel wat vreemd tegenover zijn nieuwe bedrijf, maar hij heeft het bewijs geleverd voor zijn taak berekend te zijn. De zaak is in orde. Ruim twee uur leidde v. d. Oord het gezelschap over de velden, toonde de gewassen, en besprak de teeltwijze. Tot slot demonstreerde zijn zoon met de tractor op rubsbanden. Verbazend vlug kan dit apparaat zich voort bewegen, en vooral keren. Half elf ging de reis verder via Afsluitdijk, Bolsward, Sneek, (broodeten) naar Lemmer. Daar stond om 1 uur een gids te wachten, die de bus rechtdoor naar het Zuiden van de polder liet rijden. Daar was de „combine" aan het werk. Deze nieuwste machine in de landbouwtechniek maait met een mes van 12 voet lang het graan voor zich weg, dorst het, werpt kaf en stro achter uit, sorteert en schoont het zaad, om het daarna in zakken te doen. Ook deze zakken worden op bepaalde plaatsen automatisch op het land gelegd. Deze machine, door 2 mannen bediend, kan per dag bij gunstig weer 300 a 500 mud graan verwerken. Na nog een kijkje genomen te hebben in de grote Schuren (op de dijk bij Vollenhove), waar machines staan die het graan drogen, schonen en ontsmetten, werd in een hoog tempo naar Leeuwarden gereden, want er was honger bij de mannen. Maar dank zij de goede zorgen van den hotelhouder had ieder spoedig z'n honger gestild. De Dinsdagmorgen is besteed aan het bezichtigen v. d. coöp. Friese Condensfabr. in de hoofd stad van de provincie. Niemand had zich zoiets kunnen voor stellen; in een woord geweldig! Om 1 uur stond men alweer bij de warmwaterroterij in St. Annaparochie. In dit gebouw wordt vlas machinaal geroot, ge braakt en gezwingeld. Het alzo verkregen product, de vezel, wordt aan den boer teruggeleverd. Deze verkoopt zijn product zelf of door bemiddeling van den directeur der roterij aan een linnenspinnerij. Half drie arriveerde men in het dichtbij gelegen Jelsum op de prachtboerderij van een der Gebr. Wassenaar. De naam Wassenaar is tot ver buiten de grenzen bekend bij de rundvee fokkers. Hier waren mooie en en heel beste dieren te bewon deren. Op de terugreis naar huis werd nog een bezoek afgelegd en wel bij den heer H. Schaap, een der firmanten van de firma Schaap te Deersum. Ook de naam Schaap is bekend tot in de verste landen. De eigenaar, die zelf rondleidde, was juist een week geleden thuisgekomen van een reis van 7 maanden naar Zd. Amerika, alwaar hij 30 van de beste dieren tegen goede en zelfs zeer beste prijzen had verkocht. Zo houden de Friese fokkers de naam van ons land hoog en bezorgen zij ons ook deviezen. De heer Schaap, een eenvoudig man, verstaat de kunst om een gezelschap rond te leiden. Voor de cursisten, die inte resse hebben voor de rundvee fokkerij was het werkelijk: lest best. ZONDAGSDIENST ARTSEN. DE ZON BREEKT DOOR! „WAAR KOM IK VANDAAN Doe mee aan de nationale radio luisterwedstrijd op Zaterdag 24 Augustus, s' avonds 9.30-10 uur, over beide zenders, ten bate van oorlogsslachtoffers en ter voor ziening in de oorlogsnoden. Meer dan 2500 grote en kleine prijzenontvangen uit binnen-en buitenland (Amerika, Brazilië, Canada, Curasao, Denemarken, Engeland, Uruguay, Zweden en Zuid Afrika) waaronder Radiotoestellen, fietsen (met banden), grote boekenkast, schrijf bureau, keukenuitzet, (23 delig), stofzuiger, theemeubel, Zweeds theeservies, polshorloges, vulpen houders, dameskleding, heren kleding, kinderkleding, kinder dekentjes, zijden kousen, overhem den, kunstvoorwerpen (w. o. Delfts Blauw), suiker, boter, ham men, sigaren, Amerikaanse siga retten, toiletzeep. Een deel dezer prijzen wordt tentoongesteld in de lichthal van „De Bijenkorf" te Amsterdam. Inzendingen per briefkaart beplakt met nationale Hulpzegels van 12'/2 met toeslag 37'/2 is totaal f. 0,50. Ingezonden stukken Kwart finale: J. Ball en B. v. d. Wiele sl. T. v. Welsem en J. Patist 6—0, 75. A. Schilp en J. de Mol v. O. sl. D. Mosk en W. Rensink 61, 64. H. v. Leyden en Kroon sl. B. Boerrigter en E. Bunge 62, 6—3. F. Beek en F. Dijk stra sl. Drabbe Sr. en Drabbe Jr. 6—1, 6-0. Demi-finale J. Ball en B. v. d. Wiele sl. A. Schelp en J. de Mol v. Otterloo 26, 64, 64. F. Beek en F. Dijkstra sl. H. v. Leyden en T. Kroon 36, 63, 6—3. Finale: F. Beek en F. Dijkstra sl. J. Ball en B. v. d. Wiel 8—6, 8—6. De mooiste partij van het hele tournooiGeweldig enthousiasme bij het publiek. Gemengd Dubbelspel. Ie ronde: B. Boerrigter en Mej. J. Speet sl. W. de Fraiture en Mej. de Fraiture 6—2, 6—8' 62. De heer en Mevr. Cohen sl. L. Swakman en Mej. L. Hendriks 62, 36, 60. D. Mosk en Mej. T. Kroon sl. den heer en mevr. v. Welsem 64, 61. J. Ball en Mevr. E. Kuipers sl. W. Rensink en Mej. G. v. Barneveld 6-3, 4-6, 6-4. Kwart-finale F. Beek en Mej. M. Koel sl. B. Boer rigter en Mej. Speet 61, 61. De heer en mevr. Schuurman sl. den heer en Mevr. Cohen w. o. F. Dijkstra en Mej. C. v. Loon sl. D. Mosk en mej. T. Kroon 63, 6—2. Lienesch en Mej. M. Koppen sl. Ball en Mevr. E. Kuiper 6—0, 61. Demi-finale: De heer en mevr. Schuurman sl. F. Beek en mej. M. Koel 36, 62, 63. J. Lienesch en mej. M. Koppen sl. F. Dijkstra en mej. C. v. Loon 63,- 64. Finale: De heer en mevr. Schuurman sl. J. Lienesch en mej. Koppen 62, 6—3. Aan het slot van dit in alle opzichten schitterend geslaagde tournooi reikte Mr. Schuurman de prijzen uit met een rede tintelend van humor. Geen ander tournooi kan in de schaduw staan van dit sport- feest, aldus deze spreker, prima banen, nieuwe ballen bij elke partij, ballenjongens (een ongekende weelde in deze tijd), sterke spelers, mooi spel, verrassend mooi aan het slot van het herendubbel spel, (een atoomdrive, zoals werd op gemerkt) en daarbij op tijd klaar, dank zij de schitterende leiding. Met drie cheers op de vriendelijke gastvrouwe, mevr. van Limburg Stirum en den heer P. Beijneveld, den leider van dit tournooi, werd het vierdaagse feest besloten. Op initiatief van enkele ingezetenen is alhier een Plaatselijke Prijzencommissie Ingesteld. De taak dezer commissie bestaat hoofd zakelijk uit 1. Voorlichting van den consument in zake de doelstelling der prijspolitiek en inzake de werkwijze van de met de doorvoering hiervan belaste organen: 2. Behandeling van klachten betreffende veronderstelde prijsovertredingen. Wat de behandeling der door het pu bliek aangebrachte of zelf geconstateerde overtredingen betreft, dienen de leden der commissie gezien te worden als ver tegenwoordigers van de belangen der burgerij en niet als ambtenaren. Indien een in overtreding zijnde winke lier door de overtuigingskracht der comm. leden niet tot beter inzicht kan worden gebracht, wordt de opsporingsdienst der prijsbeheersing ingeschakeld. Het succes van het optreden der comm. is in grote mate afhankelijk van de mede werking van het publiek. Men raadplege steeds de bij de distributiebescheiden uit gereikte prijzenbladen! Met klachten kan men zich tot een der comm. leden wenden. In de comm. hebben zitting: P. Algra. Bergerweg; H. van Dam, Prinsesselaan A. Jansen, Verl. Geestweg; C. W. Ellis, Oude Bergerweg; M. v. d. Klundert, MolenkrochtlaanJ. v. d. Lely, Prins Hendriklaan; A. M. de Moei, Bergerweg Mevr. Mol, RaadhuisstraatMevr. Ver burg, Nassaulaan; Mevr. Wouda, Dorps straat. Het dagelijks bestuur wordt gevormd door: H. van Dam, voorz: P. Algra en Mevr. Wouda. Het Vrijzinnig Herv. Zangkoor, dat vanaf 1 Aug. '46 zijn culturele arbeid voortzet onder de naam van „Nederlands Hervormde Oratorium Vereniging Alkmaar," zal ook in 1947 de Matthaus Passion van Bach uitvoeren en wel op 12 en 13 April. De slotrepetitie denkt men wederom open te stellen voor de rijpere jeugd in school- en organisatie- verband. Om het nog meerderen mogelijk te maken de uitvoering bij te wonen, zal een spaarsysteem worden ingevoerd voor verenigingen zullen spaarkaarten be schikbaar worden gesteld, waardoor een ieder zich kan verzekeren van een toegangskaart. Voor heren, die alsnog als lid tot het koor wensen toe te treden, zullen speciale repetitieavonden worden ingesteld. We vernemen verder nog, dat naast de solisten van 1946, ook Jo Vincent haar medewerking heeft toegezegd. Dr. A. F. J. Portielje vertelde van de omgang met dieren. Tijgers, apen, neus hoorns en tal van andere dieren zagen wij als vriend van de mens. Tracht U te verplaatsen in de geaardheid van het dier, leer zijn bewegingen en geluiden kennen en begrijpen en tracht te vergeten, dat gij zelf mens zijt. Wie Dr. Portielje heeft horen spreken en de mooie licht beelden heeft gezien die alles verduidelijken, zal weten hoe de spreker ons in spanning houdt en met tal van humoristische voorvallen en opmerkingen doet lachen. Een volle zaal belangstellenden genoot van deze mooie avond. Het Comité mocht ook ditmaal weder de medewerking hebben van velen, voor de verkoop van plaatsen, en heeft ons verzocht zijn dank te willen brengen aan Roode Kruiscolonne, padvinders en padvindsters voor hunne medewerking, waardoor zij het mooie werk voor het op te richten Studenten Sanatorium steunden. Moge Bergen nog menigmaal kunnen genieten van culturele genoegens van zulk een hoog peil, die tevens het goede doel steunen. De vorige week gehouden collecte van de afd. Bergen van het Ned. Rode Kruis bracht in totaal op f 2047,11 en wel te Koedijk f 202,55, te Warmenhuizen f 252,92, te Schoorl f 319,01 en te Bergen f 1272,63. Toen Zondag een 400 kinderen uit de Zaanstreek een bezoek brachten aan Schoorl, kwamen enkelen bij het spelen bij een bunker zo ongelukkig te vallen, dat twee een hersenschudding en één ernstige hoofdwonden opliep. Het Rode Kruis was onmiddellijk ter plaatse met Dr. Poot en nadat de eerste hulp was verleend, werden de getroffenen per Rode Kruiswagen vervoerd naar het ziekenhuis t"e Zaandam. van Burgemeester Mr. C. A. J. Jochems Schoorl heeft Dinsdag zijn nieuwen Burgemeester feestelijk ingehaald. Bij de op de grens van Schoorl-Bergen opge richte eerepoort werd de Burgemeester en zijn familie verwelkomd door een comité en het gemeentebestuur. De jeugdige A. Risselada zei het hierbij met bloemen. Voorafgegaan door een ruiter stoet werd vervolgens een rondrit door de gemeente gemaakt. Vele vlaggen gaven aan mooi Schoorl. een feestelijk aanschijn. In Groet, dat tot 1830 een zelf standige gemeente was en in dat jaai met Schoorl-Camp tot één gemeente werd verenigd, werd een ogenblik halt gehouden en in „De staande Leeuw" de thee gebruikt, daar het uit 1639 da terende oude raadhuis zich niet leende voor dit doel. Schoorl's fanfarecorps maakte zich hier evenals elders ver dienstelijk door vrolijke klanken te doen horen. Bij de terugkeer in Schoorl wachtte de famile Jochems een verrassing: een grote schare kinderen onder leiding van onderwijzend personeel bracht den burge meester een zanghulde. Installatie. De installatie vond plaats in het door de goede zorgen van den heer G. Kieft in een bloementuin herschapen raadhuis. Weth. H. Selhorst, loco-burgemeester, opende de voor dit doel gehouden open bare raadsvergadering, met Mr. Jochems en familie en verder alle genodigden hartelijk welkom te heten. Nadat de be- noemingsacte was voorgelezen, trachtte de voorz, den vreemdeling in dit Jeru zalem een beetje wegwijs te maken. Hij wees op de grote betekenis van het vreemdelingenverkeer, op deze grote bron van welvaart voor de gemeente en vroeg hiervoor de belangstelling van den burgemeester. Verder vestigde hij zijn aandacht op de wegenom de straat weg wat te ontlasten was een rijwielpad aangelegd van Berger grens tot Camper duin, dat helaas vernield was. De aanleg van een pad naar Schoorldam was een vrome wens gebleven, evenals de aanleg van een natuurbad. Bij het vele, dat op afdoening wachtte werd ook de Openbare school te Groet genoemd. Spreker wees verder op het sterk ont wikkelde verenigingsleven. Er werden genoemd de land-en tuinbouw verenigingen, zangverenigingen, fanfarecorps, bloeiende sportverenigingen, Het Witte Kruis enz. enz. Onder het uitspreken van de hoop, dat Mr. Jochems vele jaren in goede gezondheid en tot zegen voor Schoorl het burgemeestersambt mocht bekleden, hing hij vervolgens den nieuwen titularis de ambtsketen om en droeg hij hem het voorzitterschap van de raad over. Nadat de heer C. Kaandorp, wethouder, den nieuwen burgemeester had toege sproken namens de Kath. raadsfractie, de heer v. d. Slikke namens de P.v.d.A. en de heer W. K. Belonje, secretaris, namens het secretariepersoneel, nam de voorzitter zelf het woord. De burgemeester aan het woord Na zijn eerbiedige dank te hebben uit gesproken aan H. M. de Koningin en de verschillende sprekers te hebben bedankt voor hun tegemoetkomende woorden waarbij hij den secretaris, die volgens prof. Oppenheim „de moeder der gemeente", is, de verzekering gaf, dat hij als „vader van de gemeente", gaarne naast hem zou staan bij het behartigen van de belangen van dit grote gezin, gaf hij een antwoord op de vraag naar zijn politieke gezindheid. Burgemeester Jochems verklaarde geen lid te zijn van enige politieke partij. Een burgemeester moet z.i. boven de partijen staan, wat niet wil zeggen, dat hij er geen over tuiging op na houdt. De democratische staatsvorm, aldus spr., is de enige, die voor ons aanvaardbaar is. Met een programma zei spr. niet te kunnen komen, hij had vele suggesties gekregen, en zou zijn aandacht er aan schenken. Camperduin moest herrijzen. De tram moest weer rijden en dan.... wat dichter bij Schoorl. De ambtenaar is er voor het publiek en niet omgekeerd. Ik ben een vriend van openbaarheid, de deur staat open voor de pers." Het klonk de Schoorlers als muziek in de oren. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd en verlangens en goede wensen hadden uitgesproken, sloot burgemeester Mr. Jochems zijn eerste raadsvergadering In De Rode Leeuw werd hierna een druk bezochte receptie gehouden. 's Avonds werd een feestbal gehouden in De Rustende Jager te Schoorl en in De Staande Leeuw te Groet. Overal heerste een opgewekte stemming en de feestvreugde werd nog verhoogd door het bezoek, dat de burgemeester met zijn familie aan beide zalen bracht. Op Dinsdag a.s. 8 uur zal de derde muzikale wijdingsavond plaats vinden. De commissie voor het aanschaffen van een nieuw orgel prijst zich gelukkig, dat vier leden van het beroemde A dam's Concertgebouworkest zich bereid hebben verklaard om deze avond in Schoorl te komen concerteren. Juist omdat het or kest pas weer van de grote buitenlandse succesvolle concertreizen is thuisgekomen, valt deze belangeloze medewerking dubbel te waarderen. Er worden twee prachtige strijkkwartetten uitgevoerd van Haydn en Mozart. De namen der concertgevers willen wij hier gaarne met ere noemen, n.l. W. L. Rijksbaron, le viool: Mej. M. van Hall, 2de viool; A. de Groot, altviool; J. C. van Weijdom Claterbos, cello. in de Ned. Herv. Kerk te Schoorl op 5 September. Daar de volgende week „de Duinstreek" niet uitkomt willen wij onze lezers nu reeds op de vierde muzikale wijdingsavond attent maken. De bekende zanger Laurens Bogtman zal een keur van prachtige liederen zingen. Verder zal waarschijnlijk nog medewerken de heer Dorgelo, cellist. De begeleidingen worden verzorgd door den organist der kerk Corn. Jonker. Ook nu weer vrije toegang met een collecte voor het nieuwe orgel. Op het 29, 30 en 31 Juli j.l. te Den Haag afgenomen examen van de Coöp. Modevakschoolvereniging U. A., slaagde onze dorpsgenote Mej. Gré Mandemaker voor coupeuse, costuum- en mantelvak. Op Zaterdag 31 Augustus, de ver jaardag van H. M. de Koningin, zal de Oranjecommissie te Schoorl alleen een kinderfeest organiseren, bestaande uit verschillende spelen, terwijl het tevens in de bedoeling ligt een goochelaar te laten optreden. De heer C. Akkerman Jr., onderwijzer aan de O. L. School te Schoorl is dezer dagen benoemd tot Hoofd der O. L. School te Den Koog, Texel. De konijnenfokver. „De Duinstreek" had op de tentoonstelling te Opmeer veel suqces met haar inzendingen. Ver schillende leden smaakten de voldoening de resultaten van hun fokkerij te zien gewaardeerd met hoge prijzen. Zo be haalde de heer Burgering een eerste en een tweede prijs met Black en Tande heer Wit een eerste prijs met BI. Vlaamse Reus; Bootsma een eerste prijs met grijs VI. Reus; Vrieswijk een eerste prijs met BI. Wener; Bredewout een eerste en twee tweede prijzen met Zilver vos Zander een eerste, tweede, derde en vierde prijs met W. Wener, een eerste prijs met Rijnlander en een eerste prijs met Havanna R. „De Duinstreek" is op de goede weg! Zondag 25 Aug. Dr. VAN GELDER, telefoon 2027 Zondag 1 Sept. Dr. LUGTEN. tel. 2700. Geen wonder, dat het publiek en vooral vele pensiongasten, die hun vacantie- geneugten zagen bedreigd door het gure weer, zich bij het vernemen van deze blijde tijding haastten naar De Rustende Jager, om zieh te koesteren in het zonnetje. In een minimum van tijd was de grote zaal van Nic. Schuyt tot het laatste plaatsje bezet en..de verrassingen, die „De Grabbelmand" bracht, deden de donkere wolken scheuren en brachten zon en warmte in de harten. De leider van dit kleine kunst-ensemble, André Carell, had al gauw contact met de zaal. Met een iiedje en een praatje deed hij wonderen. Zijn medewerkers stonden hem dapper terzijde en hielpen o.m. de schets „Mon Repos" tot een succes worden. Ter afwisseling zong Henk Schinkel zijn lied en vergastte de charmante zangeres Truus Schot haar auditorium op menig liedje. De keuze der liederen werd niet onverdeeld gunstig beoordeeld de Duitse taal kon geen genade vinden pij een deel van het publiek De Benjamin van het gezelschap, de 15 jarige accordeon- nist Jan van Twuyver, werd bewonderd om zijn virtuositeitdeze speulman met zijn moderne trekpieper werd luide toe gejuicht. Een reuzen succes had Piet Kroon, toen hij als Kees Stet van Aartswoud vertelde van zijn belevenissen in de jaren 19401945. Het was kostelijk. Siem Spruyt was een verdienstelijk begeleider aan de piano. Al met al een zonnige avond. Het enthousiaste publiek was goedlachs en overlaadde de artisten met bijvalsbetui gingen. Geachte Redactie. In Uw blad van 9 Aug. j. 1. komt een artikel voor van de hand van Anthony van Kampen, onder de titel „Bergen's V reemdelingenlegioen. In dat artikel komt de volgende pas sage voor: „Jammer alleen dat ik moest constateren, dat er onder het bedienend personeel, in casu de kellners, nog al wat rare lieden voorkomen, die het met Madame Etiquette niet al te nauw nemensterker gezegd: Bergen bezit in enkele restau rants uitgesproken onbeschofte kellners, die blijkbaar hun onmisbaarheid wensen uit te buiten. Onze Bergense Collega's hebben zich hieraan hevig geërgerd, omdat hierin een disqualificatie ligt, die allerminst in over eenstemming is met de uitoefening van het beroep en de in ons land ge lukkig bekende correctheid van de kellners in het algemeen. Wij ontkennen niet, dat er mogelijk wel eens iemand onder hen kan worden aangetroffen, die niet als gewoonte, doch als het gevolg van een bepaalde situatie, de juiste toon eens vergeet, doch het stuk spreekt van „enkele restaurants en uitgesproken onbeschofte kellnersalsof men hier te doen heeft met een aantal, of erger nog met deze kellners in het algemeen. Dat moet persé onjuist zijn, ook al omdat niet is aan te nemen, dat de heer van Kampen een speurtocht door Bergen gemaakt zou hebben, alle restaurants bezocht en tot zijn generali serende conclusie kwam. Het is dan ook geachte redactie zaak, onze Collega's stellen daar prijs op, dat met naam en toenaam de bedrijven en personen worden genoemd. Gebeurd dat niet dan moeten wij den heer van Kampen beschouwen als een onverant woordelijk fantast, die aan zijn schrijf tafel die onbeschofte kellners uitvond in- plaats van in de restaurants. De eer van de kellners en de goede naam van de bedrijven, die overigens wel aan de ondernemers ter verdediging Is overgelaten verlangt dat de heer van Kampen positief is. Met dank voor de plaatsing, J. C. B. VAN HILST, Voorz. van de Nederlandse Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 2