WEEKBLAD EXPOSITIE JAN DE LEEUW BERGEN SCHOORL BERGENSE KUNSTHANDEL VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1946 23e JAARGANG No. 34 LAATSTE ZITTING VAN DE TIJDELIJKE RAAD. KONINGINNEDAG. DE MASKERSPELERS GARDEN PARTY BERGEN'S MANNENKOOR IN DE AETHER EEN AFSCHEID GESLAAGD. BEKERWEDSTRIJDEN DE NOODRAAD UITGEPRAAT RAADSVERGADERING KONINGINNEDAG KUNSTKRING „SCHOORL'' SEPTEMBER WERKEN VAN P. HOPMAN KAMPERENDE JEUGD BEGROET DEN BURGEMEESTER VERLOTING „V.V.V." GROET-CAMPERDUIN 29 AUG. '46. ff BRIDGEN Adverteert in dit blad Redacti en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Zte duimiceek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1 De tijdelijke Raad kwam Woensdag avond voor de laatste maal in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Dr. W. Huygens, Afwezig waren de heren Schmidt, Veldt en Sluis. De notulen werden onveranderd vastge steld. De meeste der ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Aan het verzoek van de Algem. R. K. Ambtenarenver. tot ondersteuning van haar actie voor salarisverbetering be sloot de Raad te voldoen. Aan den heer J. Schekkerman werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd der openbare lagere school. In de hierdoor ontstane vacature werd voorzien door de benoeming van den heer S. J. Nijdam, hoofd der openbare school te Wijde Wormer. De commissie tot wering van schoolverzuim werd samengesteld als volgt: J. A. Haakman, A. Kollmer, H. K. Finkensieper en J. Kaptijn. Aan den heer G. Lovink werd met ingang van 16 Aug. '46 eervol ontslag verleend als ambtenaar van de Burgerlijke stand. Ter voorziening in de vacature werden door B. en W. aanbevolen: 1. Dr. W. Huy gens, burgemeester; 2. E. Miltenburg, weth. Burgemeester Dr. Huygens werd met alg. stemmen benoemd. Tenslotte werden nog de geloofs brieven der nieuwbenoemde raadsleden goedgekeurd. Bij de rondvraag informeerde de heer De Lange of 't geoorloofd is te „gokken De burgemeester zegde een onderzoek toe. De heer Mol had gaarne een dubbele portie vlees op de bon, zij het dan schapenvlees en vroeg of dat hier niet mogelijk zou zijn evenals in omliggende gemeenten. Alvorens tot sluiting over te gaan, bracht de voorz. dank aan de oude raad voor de zorg, die hij aan de gemeente had besteed. Een stralend zonnetje, wapperende vlaggen, groot en klein, oud en jong ge tooid met oranje, muziek, sport, keurig verzorgde étalages, kinderfeesten, overal een opgewekte stemming, zo vierde Ber gen de 66ste verjaardag van onze Ko ningin. Onze Landsvrouwe, aldus burge meester Huygens in zijn toespraak tot het publiek, zou verheugd zijn als zij dit vreedzaam samenzijn, deze vreugde om de eenheid Oranje-Nederland had kunnen zien. Het begon al Donderdagavond met een driedaagse etalage-wedstrijd, waaraan een vijftigtal zaken deelnamen en heel wat publiek op de been bracht. Het re sultaat van deze in alle opzichten ge slaagde wedstrijd was, dat 497 jury-leden (het publiek) hun beslissing kenbaar maakten aan het comité. M. de Sain a. d. Oude Prinsweg werd no. 1 met 202 stemmen, H. H. W. Kleyberg no. 2 met 92 st., F. Posthuma no. 3 met 46 st., G. M. Blommenstein no. 4 met 4J st. en F. Roos no. 5 met 27 st. Onder de 202, die de étalage van no. 1 als de meest geslaagde hadden aange wezen, werden de 14 uitgeloofde, prijzen verdeeld. De gelukkigen waren: Dora Gorter (A dam, 1ste Jn. v. d Heydestr. 156), Peter Loomans (Noordl. 26), E. Pronk (Komlaan 23), Cath. Meyer (Doorntjes 48), C. Bijl (Buerweg 61), j. P. Mulder (R'dam, Westerbeekstr. 13b), S. Stekelbos (Broekbeekl. 16), D. F. van Paddenburg (Kruisweg 32), M. Spaar garen (Kruisweg 32), Marie Beemster- boer (Warmenhuizen, Dorpsstr. 219), K. Niehaus (Dorpsstr. 9), G. Niewijk (Gro ningen, 2e Willemstr. 32b), G. Wijstra (Kerkstr. 6) en v. d. Meulen (Jn. Ja- coblaan 7) Voor de jeugd begon 's middags de pret in de speeltuinen „De Bedriegertjes" en „Duinvermaak". De voorz. v. h. Oranje-Comité, Baron Teats v. Amerongen wees de kinderen op de betekenis van deze dag, op de band, die er vanaf Willem de Zwijger had bestaan tussen Oranje en Nederland en toen.... was het glijen, schommelen, draaien en genieten van alles, wat de speeltuin biedt. Naast de tractatie wachtte de jeugd ook nog een sprookje „De geluksbloem", keurig opgevoerd door de Marionetten onder leiding van Jan van Erkelens uit Heiloo. Remidols Poppentheater gaf een vertoning van „Het ontvoerde kind" onder regie van de dames G. v. Trotsenburg en De Boer. Prof. Remidol was de hekkensluiter en onderwees de jeugd in de goochel kunst. Fronste Pluvius, de regenmaker, een ogenblik zijn voorhoofd en dreigde hij den bozen tovenaar en al te zullen wegspoelen, later kreeg hij er pleizier in en onder een stralend zonnetje werd de gecostumeerde voetbalmatch gespeeld tussen een B.S.V.-elftal en een Berdos- elftal. Een duizendkoppige menigte genoot van de intocht der gladiatoren, die alvorens tot de strijd over te gaan, een rondje maakten langs de tribunes. Met belangstelling volgde men de ver richtingen van deze onbekende bekenden en juichte hun capriolen toe. Het was vaak een aangrijpend schouwspelOf schoon de vogelverschrikker in het ene doel elk levend wezen gemakkelijk ver van zijn heiligdom hield, kon hij niet beletten, dat er driemaal een bom binnen drong. Met 33 eindigde dit hoogstver- makelijke tournooi. 's Avonds heerste er weer een ge zellige drukte rond, de Ruïne. De ver lichting bood weer een fantastisch schouw spel en ook het volgens de cijferankers uit 1665 daterende „Sterkenhuis" (zo ge noemd naar de fam. Sterken, die het liet restaureren en in 1918 aan de gemeente overdroeg) ingericht als Museum, trok de belangstelling. In deze sprookjesachtige omgeving beluisterde een talrijk publiek de feestklanken, die Bergen's Harmonie onder leiding van den heer P. Pranger deed horen. Met een driewerf hoera op de Jarige werd de feestdag besloten. Nu de Zomer ten einde loopt, breekt voor de Maskerspelers het nieuwe speelseizoen weer aan. De repetities zijn weer begonnen en de uitvoeringen vastgesteld. Voor een gevarieerd programma zal worden zorg gedragen. Dit seizoen zullen wederom 3 stukken worden opgevoerd en de uitvoeringen zullen plaats hebben op Dinsdag- en Donderdagavonden in de toneelzaal van de Rustende Jager. De eerste uitvoering is vastgesteld op Dinsdag 5 en Donderdag 7 Nov. a. s. Over het op te voeren stuk hopen wij spoedig nadere bijzonderheden te kunnen mededelen. v De diploma's zullen in de loop van deze maand aan de donateurs worden aangeboden in het vertrouwen, dat deze bij eerste aanbieding zullen worden vol daan. Aanmelding van nieuwe donateurs worden gaarne ingewacht bij den secre taris den heer J. A. Beeldman, Meerweg 17 en bij den penningmeester de Heer C Meyer, Hoflaan 8. Het donateursschap bedraagt minimum f 7.50 en geeft recht op 3 maal 2 toe gangsbewijzen. Zo mogelijk zal wederom een pro grammaboekje worden verstrekt. Zaken die hierin wensen te adverteren wenden zich tor -t.en penningmeester Hoflaan 8. in „Duinvermaak" De 150 Engelse jongens en meisjes uit Bath, die een 14 dagen de gasten waren van hun Alkmaarse vrienden, die in Bath 2 weken vacantie hadden doorgebracht, werden door het Alkmaarse comité uit genodigd voor een Garden Party in „Duinvermaak". 's Avonds arriveerden ze per extra tram en trokken in optocht naar de bekende speeltuin, die voor deze gelegenheid in een tovertuin was herschapen. De door middel van lampions verlichte tuin maakte een feërieke indruk, die de jeugdige gasten niet licht zullen vergeten. De dansavond, die onder leiding stond van den heer Arendsen slaagde buitengewoon. Naar wij vernemen zal Bergen's Mannenkoor Zondag 15 Sept. van 12 40 tot 1 uur optreden voor de A.V.R O. en ten gehore brengen Ecce Quomodo- Moritur van G. F. Handel, Israël va» L. C. Keereweer, De Arbeid van Jac. N. Al, Ave Maria van Fr. Witt, en Haarlems liedeke van W. Hespe. Op dezelfde dag zal voor een kleiner auditorium een concert wordefi gegeven in het bekende?sanatorium „Zonnestraal" te Hilversum. Een dezer dagen heeft de ons zo be kende plaatsgenote, Mej. Truus Lek, na verkregen eervol ontslag wegens haar aanstaand Huwelijk afscheid genomen van het onderwijs, als onderwijzeres aan een der scholen te Wormerveer, Veertien jaar lang heeft zij haar beste krachten gegeven en met toewijding en liefde de jeugd met haar kennis gediend. Op een ter harer eer gehouden feest avond kwam de waardering voor haar werk tot uiting. Het onderwijzend per soneel, vrienden, kennissen, ouders van leerlingen en oud-leerlingen hebben haar oprecht gehuldigd. Hartelijke toespraken, kinderzang, bloemenhulde en vele stof felijke blijken van waardering werden haar gebracht. Mooie herinneringen zullen haar naar haar nieuwe woonplaats, Rotterdam, ver gezellen. Onze plaatsgenoot, de heer J. Woud huizen is geslaagd voor het Staatsexamen A, Latijn, Grieks en Wiskunde. Op het te Amsterdam gehouden examen slhagde onze plaatsgenote mej. G. v. d. Kamer voor coupeuse. Begunstigd door schitterend weer, werd Zondag op het B.S.V. terrein aan de Kerkedijk het tournooi om de in 1935 door de directie van de Schager Courant uitgeloofde wisselbeker „De Bergenaar" voortgezet. In de jaren 1935, 36, 37, 40 42, 44 en 45 (in 1938, 39, 41 en 43 werd niet ge speeld) traden achtereenvolgens als over winnaars uit het strijdperk Alkm. Boys, B.S.V., B.S.V., Alcmaria 2, Alcmaria 2, Alkm. Boys en Wieringerwaard. Geen der deelnemers gelukte het driemaal achtereenvolgens of vijfmaal in 't geheel beslag te leggen op de beker, zodat het tournooi dient voortgezet. De uitslag van de eerste ronde was Schoorl IO.D.I.Z. I (uit Zaandam) 2—1 Shell I (A'dam)Vrone I 1 1 Strafschoppen brengen de overwinning aan Shell Bergen I Alkm. Boys I 24 Wieringerwaard (de bekerhoudster) R.K. A.F.C. 2-2 Strafschoppen beslissen ten voordele van Wieringerwaard. Zondag a.s. zal Schoorl I hebben te spelen tegen Shell I en Bergen I tegen Wieringerwaard, waarna de winnaars zullen strijden om de beker. De noodraad kwam dezer dagen voor de laatste maal in openbare zitting bij een. Voorzitter was de nieuwe burge meester Mr. C. A. J. Jochems. Afwezig met kennisgeving de heer K. L. Otsen Sr. Na vaststelling der notulen van 12 Aug. werd een commissie van onderzoek van de geloofsbrieven der op 26 Juli gekozen raadsleden benoemd de heren Korver, Dapper en v. d. Slikke. Nadat de commissie had gerapporteerd de ge loofsbrieven in orde te hebben bevonden, werd besloten de gekozenen tot lid van de raad toe te laten. Bij de rondvraag informeerde de heer Blankenstijn of er door 't gemeentebestuur een aanbesteding had plaatsgevonden voor herstel van het rijwielpad te Aagt dorp en zo ja, waarom dan geen Schoorlse aannemers daarbij ingeschakeld werden. Er scheen geen beslist antwoord te kunnen worden gegeven op de vraag wie had moeten aanbesteden Alvorens tot sluiting over te gaan, zeide de voorzitter den leden, die de raad gaan verlaten, hartelijk dank voor hetgeen zij in de moeilijke tijd voor de gemeente hadden gedaan. De nieuwe raad kwam Dinsdagmiddag voor de eerste maal in openbare zitting bijeen onder voorz.schap van burg. Mr. C. A. J. Jochems. Nadat in een vorige vergadering de geloofsbrieven waren onderzocht en was besloten tot toelating van de gekozen leden, legden thans allen de zuiverings eed en de eed (belofte) van trouw af. De voorz. wenste de raadsleden geluk met hun benoeming en sprak de hoop uit, dat hun arbeid hun voldoening en bevrediging mocht schenken. „Een zware taak wacht ualdus de burgemeester, „moge u de wijsheid en de kracht ge geven worden, om die taak te vervullen tot heil van de gemeente Benoeming Wethouders. De verkiezing van twee wethouders had tot resultaat dat werden verkozen de heren H. Selhorst, P.v.d.A. en C. Kaan dorp, K.V.P. met resp. 5 en 6 van de 7 stemmen. De aftredende wethouders zijn dus herkozen. De heer C. Duin(C.P.N). vond in deze wethouderskeuze aanleiding zijn teleurstelling uit te spreken over het resultaat. De samenstelling van de raad, P.v.d.A. drie leden, C P.N. een lid en K.V.P. twee leden, had bij hem en bij velen met hem de verwachting gewekt, dat de wethouderskeuze anders zou uit vallen. Beide heren namen hun benoeming aan. Ingekomen stukken. Naar aanleiding van het verzoek van de Commissie voor Malariabestrijding te Amsterdam om verhoging van subsidie, stellen B. en W. voor de subsidie voor 1946 te bepalen op f 10.zij erkennen de noodzakelijkheid van een meer inten sieve bestrijding, maar menen met het oog op de financiële positie der gemeente, niet hoger te moeten gaan. De Raad gaat hiermee accoord. Het adres van het R.K. Kerk- en schoolbestuur, houdende ver zoek een crediet beschikbaar te stellen voor de aankoop van schoolbanken en leermiddelen, wordt in handen van B. en W. gesteld voor nader overleg met adressant en den Inspecteur van het L. O. Naar aanleiding van een binnengekomen klacht over overlast van woonwagenbe woners machtigt de Raad na enige dis cussie B. en W. tot aanleg van een drinkwaterkraan en verbetering van de bestaande W. C. op het terrein. Aan den heer C. Akkerman, benoemd tot Hoofd der School te De Koog op Texel, wordt met ingang van 16 Sept. eervol ontslag verleend als onderwijzer te Schoorl. De heer Brakensiek, onderwijzer te Groet, zal de hierdoor ontstane vacature waarnemen, zolang dat nodig is. Op Groet zelf zullen het centrale 7e en 8e leerjaar, dat slechts 9 leerlingen telt, ge voegd worden bij de klassen van den heer Brakensiek. Een oplossing, al is het geen ideale meent de voorz. Mededelingen. De voorz. deelt mede, dat er door hem met betrekking tot het bekende consu- mentencrediet is ingesteld een districtsraad. Hierin zullen zitting hebben: Voorz. Burg. Jochems, Secr. Schouten, ambte naar, H. Selhorst, K. P. Zuurbier, C. Duin, G. Rozendaal, P. J. Stam, Mw. Roos-Breed. Voor de uitdeling van Harkgoederen, dat met grote zorg moet gebeuren, is aangewezen een comm., bestaande uit: Burg. Jochems, H. Selhorst, C. J. v.Wijk, J. Krimp, Mej. A.Peek, Mw. Lau-Brandes, Mevr. Heringa-Schuiling. Tot leden van de comm. van bijstand van het Gem. Gasdistributiebedrijf werden benoemd de heren N. Kaag en W. Seven- huysen. Bouw van nieuwe woningen. Waar Schoorl behoort tot de ge teisterde gemeenten, zullen er dit jaar twee nieuwe woningen mogen worden gebouwd (volgend jaar nog 15). B. en W. vragen hiervoor een crediet van f 21280. Na heel wat discussie, waaruit wel blijkt, dat de meerderheid bezwaren heeft tegen het terrein, aan de Molenweg, verleent de Raad tenslotte het gevraagde crediet, overwegende, dat men het goede niet in gevaar moet brengen door het betere te willen. Tenslotte komen B. en W. nog met een credietaanvrage van f 278,30 voor verbetering van de noodwoning te Hargen en van f 2600 voor herstel van een andere woning. De Raad oppert hiertegen geen bezwaren. Bij de rondvraag vestigt de heer Blankenstijn de aandacht van B. en W. op het onderhoud der wegen. C. Duin wil het werk aanbesteden en zag het graag verricht in de maanden Sept. tot Mei. N. Kaag vraagt of uitbreiding van de straatverlichting niet mogelijk is en verneemt dan, dat 20% van de vroegSre verlichting is toegestaan. Met dit licht zal Schoorl het nog een poosje moeten doen. Groet was Zaterdag al vroeg uit de veren om de 66ste verjaardag van onze Landsvrouwe te vieren, 's Morgens om tien uur stonden 26 paren, blakende van strijdlust, gereed om hun krachten te meten bij het ringsteken met paard en kar, rond het oude Groeter kerkje. Als overwinnaars traden uit het strijd perk Nic. Louwe en It Kaag (eerste prijs), N. Mulder en Rie Louwe (tweede prijs) en KI. Venneker en Ida Wijnberg (derde prijs). De namiddag was voor de jeugd. De jongens en meisjes zetten hun beste beentje voor bij de verschillende wedstrijden. Een prijsje wisten te bemachtigen: G. Delis, D. Brouwer en Vr. v. Delft bij het hard lopen. KI. Bant, D. Bootsma, en Jac. de Waart bij het streepgooien. H. Kuyten, B. Smit en Jb. Stam bij het ballengooien. Ans Venneker, Martje Kuyper en Rietje Koopman bij ballopen. Tr. v. Wonderen, Willy Osterdorp en G. Kaandorp bi) het ophangen van de was. Rie Bant, Corrie Rietveld en Annie Kaandorp bij het sjoelbakken. Ook te Schoorl waren kinderfeesten georganiseerd. Schoorl's fanfarecorps „De Vriendschap" bracht overal in de gemeente feestklanken en gaf 's avonds een concert te Groet op het „Kerkehoogje". Het was daar, dank zij de door den heer Wiedijk aangelegde verlichting, recht-gezellig, 's Avonds ver plaatste de drukte zich naar de danszalen, waar een echte feeststemming heerste. Aangenaam verrast waren de dansende paartjes toen de burgervader ook eens een kijkje kwam nemen enhet sluitings uur, dat op 1 uur bepaald was, veran derde in 2 uur. De Oranje-commissie kan met voldoening op deze dag terugzien. Aangemoedigd door het succes en de lofuiting van de leden over het vorige seizoen, meent het bestuur op de ingeslagen weg te moeten doorgaan. Reeds werden door ons aanvragen in gediend voor een 4-tal opvoeringen door beroeps-gezelschappen voor het a.s. sei zoen, de voorlopige berichten hieromtrent geven ons de zekerheid dat de uitkoop sommen dezer gezelschappen nog hoger liggen als vorig jaar, terwijl wij tevens het leden-aantal op maximum 280 leden hopen terug te brengen, dit, om onze leden een goede zitplaats te garanderen. In verband met vorenstaand zal door het bestuur op de ledenvergadering een voorstel worden ingediend tot een kleine verhoging van het lidmaatschapsgeld. Door vertrek naar elders etc. zal het ledenaantal zeker iets teruglopen, waar door wij het door ons als maximum voorgestelde aantal leden van 280 hopen te bereiken, nieuwe leden kunnen zich melden bij den secretaris D. Beeldman, alwaar zij op een reserve-lijst kunnen worden ingeschreven en indien mogelijk naar gelang van aanmelding worden ge accepteerd. Voor de aanduiding van zitplaatsen zal door ons een systeem worden in gevoerd, wat abuizen zo goed als on mogelijk maakt. Tenslotte verwijzen wij U naar de in dit blad voorkomende advertentie, wij hopen op een goed bezochte vergadering te mogen rekenen. Gewapend met een plof (laatste hapje in een V.C.J.C. kamp voor het slapen gaan) en een witte wimpel heeft een kleine delegatie van de kamperende jeugd in Schoor! dit als attentie aangeboden aan den burgemeesier. Het was niet alleen begroetings-attentie doch ook een originele straf voor een der leidsters, die tweemaal op die dag iets verloren had, en dit nu zo op deze manier weer goed moest maken. Het viel echter zo goed in de smaak, dat de volgende dag door den burge meester, vergezeld van zijn dochter en nog een heer een bezoek is gebracht aan dat V.C.J.C. kampje. Alle deelneemstertjes moesten hun namen op de wimpel schrijven, die als een aandenken aan die dag bewaard zal blijven. Een goed teken voor gast vrij Schoorl door deze eerste daad in het openbaar van den nieuwen burge meester. Met een beetje goede wil van beide kanten zal het blijvend goed kamperen zijn in Schoorl. Bondsgids „Jan" der A.N.W.B. Prijs Voorwerp Lot no. no. 1 Stofzuiger Ill .2 Schemerlamp 125 3 Nordlichtlanip 287 4 Theelichtje 607 5 Broodtrommel 606 6 Broodmes 587 7 Handdoekenrek 635 8 Vaas 335 9 Presenteerblad "393 10 Stofdoekenmandje 178 11 Broodtrommel 443 12 Broodmes 117 13 Handdoekenrek 270 14 Koekepan 378 15 Broodmandje 345 16 Aardappelmandje 406 17 Eau de Cologne 563 18 Koffie, thee en Suikerbus 311 19 Droogfles (sigaren) 83 20 Schaal 94 21 Eau de Cologne 642 22 Broodplank 612 23 Droogfles (sigaren) 567 24 Puddingvorm 684 25 Eau de Colonge 323 26 Koffiebus 694 27 Theebus 209 28 Theebus 547 29 Etenstamper 102 30 436 31 362 32 Koek uitsteker 725 33 441 34 Gascomfoor 728 35 188 36 Bloemgieter 255 37 605 38 Vaas 360 39 Koffie, thee en suikerbus 618 40 Tabakspot 145 In haar op Maandag j.l. gehouden vergadering heeft de Schoorlse Bridge club besloten zich aan te sluiten bij de Nederlandse Bridge Bond. Clubwedstrijden tegen Alkmaar Bergen en Warmenhuizen staan dus vermoedelijk te wachten. Voorts werd besloten de clubavond te verzetten van Maandag naar Dinsdag. Tenslotte werden in het bestuur gekozen de heren Diderich (voorzitter) A. Nieuwland (penningmeester), IJssels (wed strijdleider) en J. van Wijk Sr. (Secretaris).

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1