WEEKBLAD BERGEN SCHOORL VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1946 23e JAARGANG No. 35 CURSUS VOLKSZANG FILMVOORSTELLING. TENNISWEDSTRIJDEN BEKERWEDSTRIJDEN POST- EN TELEGRAAF KANTOOR TE BERGEN. MET PENSIOEN VERGADERING N. V. REISCLUB SCHOORLDAM. NIEUWE VESTIGINGEN „De Duüvsiceek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,, Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 op de Volkshogeschool in Bergen. Nu de winter met alle verenigingswerk, dorpsavonden, vergaderingen enz. weer voor de deur staat, rijst de vraag zal er op deze avonden en samenkomsten op het platteland gezongen worden en hoe zal er gezongen worden Voor afzonder lijke zangavonden zal het soms mogelijk zijn specialisten te laten komen, die de zang goed kunnen leiden. Maar het is van groot belang, dat ook op de ver gaderingen en lezingen men eens wat frisse liederen zingt en ook dat kleine of grote groepjes regelmatig oefenen om een goede kern te vormen. Wie zal dat leiden Diegenen, die hier het meeste aanleg voor hebben natuurlijk. Maar beschikken deze ook over voldoende technische ken nis, over voldoende keus van liederen en over voldoende inzicht om te zorgen dat goede Nederlande liederen op een goede en prettige wijze gezongen worden Om dit mogelijk te maken hebben de Nederlandse Volkshogescholen den Heer Henri Geraedts, Leeraar aan het Kon. Conservatorium in den Haag en sedert 1935 adviseur en medewerker voor alle muziekaangelegenheden voor de Volks hogescholen, gevraagd om van 916 September op de Volkshogeschool „Het Oude Hof' in Bergen een cursus volks zang te leiden. De Heer Geraedts, die met het onder zijn leiding staand Collegium Musica Divina een tournée heeft gemaakt langs de Volkshogescholen in Denemarken en Zweden, om daar 't goede Nederlandse lied te laten horen (en hij heeft daarmee een groot succes behaald) heeft deze leiding inderdaad op zich genomen. Zijn vrouw, de zangeres Mevr. Geraedts-Meuleman, zal de technische lessen (ademhaling, uit spraak enz.) verzorgen, terwijl ook Mej. Nieweg en de Heren S. Dresden en W. Paap zeer vermoedelijk hun medewerking zullen verlenen. Dit kan dus een uitste kende cursus worden, die niet bestemd is voor vakmusici, maar die openstaat voor al diegenen, die belang stellen in goede zang en die er toe mee willen werken, deze zo goed mogelijk te ver breiden. Ook verschillende, medewerkers van elk der Nederlandse Volkshogescholen nemen aan deze cursus deel. Wanneer nu ook uit elke provincie enkele krachten uit het plattelandswerk deze cursus mee maken, dan wordt een prachtig begin gemaakt, om te komen tot een goede stijl van zingen op het platteland, het geen bij de gemeenschappelijke bijeen komsten van grote waarde zal blijken te zijn. Zaterdagavond wordt de cursus be sloten met een uitvoering van het quintet „Musica Divina" onber leiding van Henri Geraedts, terwijl het quintet 15 Sept. zal zingen tijdens de dienst in de Ruïnekerk te Bergen, v. m. 10.30 uur. Cinema Hollandia presenteerde deze week in Café Nieuwendijk de spannende filmDe zon gaat nooit onder. Deze aan de overzeese ambtenaren opgedragen film gaf den toeschouwer een idee van het leven en werken in vaak moeilijke omstandig heden en te midden van grote gevaren van al die ambtenaren, die overal de be langen van het grote wereldrijk, waar de zon nooit onder gaat, hebben te be hartigen. Het was een film. die boeide tot het einde. Vooraf ging als wereldnieuws een boks wedstrijd, 50 jaren autoindustrie, waarbij alle mogelijke vehikels de revue passeer den, de coloradokever, de gevaarlijke vijand en.... een gekleurde tekenfilm, waar in cupido in de vogelwereld zijn gevaar lijke pijltjes afschoot. met Eng. gasten. Onder gunstige weersomstandigheden en gezellige sfeer werden Zaterdag 31 Aug. en Zondag 1 Sept. voor de tweede maal in dit seizoen wedstrijden ge houden op de tennisbanen aan de Kruis weg. Het overgrote deel der tennissers be stond uit Bergenaren: beginnende-wed strijdspelers en juniores en.... enkele Engelse misses, die ondanks alle drukte van hun kort verblijf in ons land, toch tijd vonden aan deze park wedstrijden deel te nemen. Zelfs verwierf nog één der „Bath- gasten", Miss Millard, een 1ste prijs, ge wonnen in het gemengd-dubbelspel. Zogenaamde B-spelers waren uitge sloten. Dit in tegenstelling met het 3 weken te voren georganiseerde, grote tournooi, toen cracks uit Noord-Holland, Zd.-Holland en Utr. hadden ingeschreven. Maar ook bij een C-tournooi behoeft f tt aan spanning niet te ontbreken en dat bleek meer dan eens. We memoreren slechts de juniores- voorrondeFlip Boerrigter tegen Kees Bos, welke partij zelfs de langste set van het hele tournooi te zien gaf. Eerstge noemde won met 63, 911 (1), 62. Drie long sets moesten beslisssing bren gen in 't heren enkelspel tussen G. Leenaers (winnaar juniores voorronden) en N. v. d. Berg, die tussen de bedrijven door nog een (zware) voetbalmatch moest verwerken. Onze voetballer-tennisser won met 7—5, 6-8, 9—7. De voornaamste uitslagen waren: Dames enkelspel finale: Mej. T. Min sl. mej. B. de Lange: 60, 6—1. Dames-dubbelspel finale Mej. B. de Lange en mej. A. Boerrigter sl. mej. T. Smit en mej. T. v. Wonderen: 8—6, 6—2. Gemengd-dubbelspel finale Miss Millard en G. Leenaers sl. mej. B. de Lange en K. ten Bruggencate: 16, 6-4, 6-4. Heren-enkelspel finale: D. Mosk sl. D. Bulstra: 64, 64. Heren-dubbelspel finale D. Mosk en W. Rensink sl. C. Blad en P. Beyneveld: 26, 64, 6—4. De prijsuitreiking geschiedde eerst Zon dag J.I., daar in de loop van de week nog enkele partijen afgespeeld moesten worden. Als wedstrijdleider fungeerde wederom de heer P. Beyneveld. Schoorl legt beslag op „De Bergenaar" Ook de tweede en laatste dag van het tournooi om de wisselbeker „De Berge naar" werd een volledig succes. De deelnemende clubs wierpen zich vol enthousiasme in de strijd en de spanning bleef tot het einde, al regende het soms ook pijpestelen. In de tweede ronde won Schoorl I van Shell I uit A'dam met 32 (rust 1 1). De wedstrijd Bergen IWieringer- waard I eindigde met 1 1. (rust 1 1) Strafschoppen beslisten ten voordele van Wieringerwaard, de bekerhoudster. In de finale tussen Schoorl I- en Wieringer waard I moest de bekerhouder zijn meer dere erkennen in Schoorl. Er werd fel gekampt aan beide zijden. Al spoedig had Schoorl de leiding na een mooi doelpunt van Wildeboer. Het zou een half uur duren voor er in deze stand verandering kwam en Jo Klop de voor sprong verhoogde tot 20. Maar on middellijk hierna werd het 21. De strijd ging ondanks de regen voort, maar wat de Wieringerwaarders ook pro beerden, Arie Mooy wist zijn heiligdom schoon te houden en kreeg meermalen een hartelijk applaus voor de wonderen, die hij verrichtte. Na hervatting van het spel zette Wieringerwaard alles op alles, maar succes bleef uit. Na een half uur bracht Wildeboer de "Stand op 31. Verschillende spelers raakten uitgeput van vermoeienis. Jammer, dat even voor het einde de ster van het veld, zoals de voorz. van B.S.V. hem betitelde, de onvermoeide strijder KI. Oostindie, het veld moest verlaten na een val. Het pleit was beslechtSchoorl was triom- phator. De voorzitter van B.S.V. dankte alle verenigingen, die hadden medegewerkt aan het welslagen van dit tweedaagse tournooi en reikte met een toepasselijk woord de wisselbeker over aan den aanvoerder van Schoorl. Wieringerwaard kreeg als herinnering een medaille. Met een „tot weerziens in 1947" na men de bekerstrijders afscheid. Vanaf 1 September 1946 is het kan toor opengesteld: POSTDIENST Werkdagen (behalve Zaterdag,) 8-12.30 14-19 Zaterdagen 813 Zon- en Feestdagen 89 Postwissels, Quitantien, Postcheque en Girodienst, Rijksverzekeringsbank (werkdagen) 8.3012.30, 1415 (Zaterdagen) 8.3013 Rijkspostspaarbank en Belastingbetalingen (werkdagen) 912.30, 1419 (Zaterdagen) 913 TELEGRAAFDIENST Werkdagen 8-12.30, 14-20 Zaterdagen 813, 1420 Zon- en Feestdagen 89 TELEFOONDIENST Werkdagen 8-12.30, 14-20 Zaterdagen 813, 1420 Zon- en Feestdagen 89 Daar is een tijd van komen, Daar is een tijd van gaan. 1 Juni 1913 kwam de heer P. Praat als besteller bij de P.T.T. te Schoorl en later te Groet. Na 33 jaren zijn taak met grote toe wijding te hebben vervuld, achtte hij nu de tijd gekomen om te gaan. De lange tochten in alle weer en wind, vaak langs moeilijk begaanbare wegen hadden aan zijn gezondheidstoestand geen goed ge daan, deden hem verlangen naar rust. De bekende brenger van goede en slechte tijdingen, de vraagbaak en helper van talloos velen, gaat de dienst met pensioen verlaten. Dat deze dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan, was te denken. De heer Praat toch heeft al die 33 jaren steeds het devies van Vondel in zijn Roskam gevolgd Indien 't gemeen U roept, besorght het als uw eigen. Van de directie van het staatsbedrijf mocht de thans scheidende een fraai uitgevoerde oorkonde ontvangen „als blijk van grote erkentelijkheid en waar dering voor de toegewijde arbeid, die hij met trouwe plichtsbetrachting gedurende ruim 33 jaren in openbare dienst aan de gemeenschap heeft geschonken". Bij verschillende jubilea was reeds meer malen gebleken, hoe de bevolking was inge nomen met de wijze, waarop in Groet de post zaken werden behartigd de populaire besteller werd daarbij overstelpt met be wijzen van waardering. De collega's uit de omtrek kwamen hun scheidenden kameraad hun beste wensen aanbieden en vereerden hem onder meer een fraaie wandelstok, het symbool van de derde periode van 's mensen leven na een korte vierbenige tijd immers volgt een lange tweebenige en thans hopelijk voor den heer Praat nog een heel lange driebenige tijd. Moge de heer Praat nog vele jaren te midden van de zijnen genieten van een welverdiende rust! De afd. Schoorl van de N. V. hield 5 Sept. een h. h. verg. ten huize van de fam. Braakensiek. De opkomst was uit stekend. De afgev. naar de Algem. Verg. te Zwolle bracht verslag uit. De kas- contrölecommissie deelde mee, dat zij de iboeken en bescheiden had nagezien eo n orde bevonden. De heer W. A. Braakensiek werd aangewezen als brochure handelaar. In Oct. of Nov. zal een film avond gehouden worden met zo moge lijk de heer Evert Vermeer als spr. De volgende verg. zal Woensdag 2 Oct. gehouden worden bij den heer Kriek. Woensdag 4 Sept. maakte de reisclub „De knijper op de staart" weer haar eerste autotocht na de oorlog, welke goed geslaagd mag heten. Ditmaal ging de tocht naar het West- land. De fruitveiling te Wateringen werd bezichtigd, waarna een bezoek werd ge bracht aan het bedrijf van een fruitkweker, wiens druiven uitstekend smaakten. Hierna werd de tocht voortgezet naar Rotterdam, waar de bus de Maastunnel doorreed, terwijl de terugtocht door de voetgangerstunnel werd gemaakt. Een im posant werk, wat aller bewondering wekte. Op de terugreis werd in restaurant „de Kroon" te Amsterdam gedineerd, waarna een bezoek werd gebracht aan Carré, waar juist de première ging van een nieuwe Bouwmeester-revue. Na nog enige ogenblikken van gezellig samen zijn ging het huistoe om Schoorldam weer zonder pech te bereiken. Al was dit een mooie dag, het doel is nog niet bereikt. Dit doel is„Naar Parijs J. JONGERLING. Doordat thans voor elke nieuwe ves tiging in detailhandel en ambacht een vestigingsverguningingevolgehetB.A.V.K. (Besluit Algemeen Vestigingsverbod Klein bedrijf) nodig is, is voor een aantal vin dingrijke lieden een nieuw arbeidsterrein eninkomstenbron geopend. Zij werpen zich op als bemiddelaar bij vestigings- aanvragen, die alle moeilijkheden zullen oplossen. Soms is er sprake van oplich ting en wordt de toezegging gedaan, dat voor het verlenen van de vergunning zorg gedragen kan worden, als een flink bedrag wordt gestort. In andere gevallen worden geen toe zeggingen, maar hoge kosten voor onder zoek en advies in rekening gebracht, terwijl de werkzaamheden zich in wer kelijkheid bepalen tot het verschaffen van eenvoudige inlichtingen. Degenen, die zich vestigen willen, worden er nog eens op gewezen, dat het volkomen overbodig is grote bedragen te betalen voor een dergelijke bemidde ling. Zij kunnen alle gewenste inlichtingen kosteloos verkrijgen bij de Kamer van Koophandel en het Provinciale Secre tariaat van de bedrijfsgroep Detailhandel. Bovendien kunnen zij zich schriftelijk wenden tot de betrokken vakgroepen en de redacties der vakbladen. Het kantoor van de Kamer van Koop handel en Fapr. is gevestigd te Alkmaar, Oude Gracht 182. Het Secretariaat van de Bedrijfsgroep Detailhandel Noord Holland is gevesiigd: Keizersgracht 638, A'dam (C), Telefoon 37825. MEER KOFFIE IN OCTOBER Voor de periode van 6 October tot 17 November zal het koffierantsoen, dat tot heden op 100 gram per 4 weken was gebaseerd, worden verhoogd tot 200 gram per 6 weken.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1