WEEKBLAD DATUM- STEMPELS C. OLDENBURG BERGEN SCHOORL B*S*V* I—Sporters I BOEKHANDEL SCHOORL NET KOSTHUIS VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1946 23c JAARGANG No. 36 PRIJSBEHEERSING HERDENKINGSBANK Dr. J. BLOK. HET GAAT SPOKEN IN DE RUSTENDE JAGER. LEGER DES HEILS V ORDERINGSBESLUIT INGETROKKEN. LINTJESREGEN. DE OUDEN VAN DAGEN OP STAP. SCHOORLSE IJSCLUB. DE SCHOORLSE KUNSTKRING DE KAMPPASTORIE. „HARMONIA". „U duiHskeeU" Verschijnt te Bergen en Schoort c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Aangifte van overtreding prijsvoor- schriften geen „verklikking" maar „burgerplicht" Om te voorkomen, dat velen hun dis tributiepakket niet zullen kunnen betalen, is het strikt in acht nemen van de prijs- voorschriften beslist noodzakelijk, aldus de heer G. Verheul uit Utrecht, voor lichtingsambtenaar Directoraat Generaal van de prijzenpersdienst van het Ministerie van Handel en Nijverheid in zijn voor de dezer dagen ten gemeentehuize ge houden vergadering voor de te Bergen ingestelde prijsbeheersing-commissie ge geven uiteenzetting. De tot heden genomen maatregelen hebben niet geleid tot vol ledig succes, reden, waarom thans nieuwe hulptroepen in het geweer worden ge roepen. Overal in ons land zijn of wor den prijsbeheersing-commissies uit de bur gerij gevormd, geen ambtelijke apparaten, geen verbaliserende lichamen, maar a.h.w. bemiddelaars tussen publiek en zaken. Het publiek zal elk geval van ontduiking der prijsvoorschriften ter kennis kunnen brengen van de commissie, die dan verder handelt naar bevinding. Om het publiek in staat te stellen te beoordelen of gevraagde prijzen toelaat baar zijn, zal dezer dagen de vierde meer uitvoerige prijzenlijst verschijnen. Om volledig succes mogelijk te maken, is medewerking van het publiek nodig, is het nodig, dat men aangifte van ontduiking der prijsvoorschriften niet beschouwe als „verklikkerij" maar als „burgerplicht". Namens de patiënten van wijlen Dr. J. Blok zal Zaterdag 21 Sept., des mid dags 3 uur, door een comité, een door den heer J. H. Roggeveen ontworpen herdenkingsbank ter ere van wijlen Dr. Blok, aan het gemeentebestuur aange boden worden. Deze bank is geplaatst aan de Breelaan, hoek Oldenburglaan. Van de N. S. werd reeds de toezegging verkregen, dat de omgeving een passend aanzien zal worden gegeven. Het bekende en alom gevierde gezel schap „Het Rotterdams Toneel" Dir. ]ohan Steenbergen Jr., geeft op Maandag 23 Sept. een voorstelling van het be kende detective-toneelspel „De Spin", een interessante Engelse „Thriller" door Mary Robberts-Rinehart. Dit stuk is zo sterk geschreven, dat tijdens de pauze weddenschappen werden afgesloten om het raden van de dader, doch meestal had men juist den ver keerde verdacht. Behalve de spannende momenten zijn er ook dol vermakelijke situaties in „De Spin". Bij elkaar een zeer amusant geheel, dat overal volle zalen trekt. Het gezel schap geeft slechts één opvoering van dit spannende stuk, dus zal het niet aan belangstelling ontbreken. Zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in dit nummer. De Jeugdraad van het Leger des Heils te Bergen deelt mede, dat nieuwe leer lingen, die het Kerstfeest wensen mee te vieren, vóór Zondag 6 October op Zon dagschool of Bijbelklas aanwezig moeten zijn. Dames en heren, die het Jeugdwerk willen steunen, kunnen zich aan het adres Breelaan 5 als contribuant opgeven. De burgemeester van Schoorl heeft bij besluit van 17 Sept. '46 ingetrokken het besluit van 14 Aug. '46 waarbij het perceel aan de Huismansweg C 213 (de Kroft) werd gevorderd, ten behoeve van den Officier van Justitie te Alkmaar. De heer D. Duin Sr., voorwerker Staatsbosbeheer, gedecoreerd. De Koningin heeft voor het eerst sinds 1939 weer op grote schaal onderschei dingen verleend. Tot hen, wien een onder scheiding te beurt viel, behoort ook onze plaatsgenoot de heer D. Duin Sz., aan wien de eremedaille in zilver v. d. Orde van Oranje-Nassau werd toegekend. De gedecoreerde is 46 jaren in dienst van het staatsbosbeheer. Aan onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer W. Greup, boswachter, thans te Noordwijk, viel eveneens een onder scheiding ten deel, de eremedaille in goud van de Orde van Oranje-Nassau. Dank zij het doorzettingsvermogen van het wakkere bestuur van de „Reis- vereniging voor Ouden van Dagen", dat alle moeilijkheden wist te overwinnen, trokken de oudjes van Schoorl er dit jaar weer eens op uit. Met plm. 160 man werd een tocht gemaakt over de Eg- monden, naar het natuurbad Velserend, over Bloemendaler kopje, Aerdenhout naar Groenendaal bij Heemstede. Het werd weer een onvergetelijke dag voor de Ouden van Dagen. Het minder gun stige weer was niet in staat de goede stemming ook maar een ogenblik te be derven en het lied van den secretaris- dichter Fr. Mosk deed opgeld. Wij gaan nu voor de elfde keer, Te zamen fijn op reis. De oudjes zijn nog heel wat mans, Zij leveren het bewijs. Zij allen mogen nu vandaag. Eens heerlijk vrolijk zijn, En doen dat allen heel erg graag, Zo'n dag vol zonneschijn. Refrein Vergeet je zorgen, vergeet je zorgen. Dat is zo heerlijk al is het maar voor [een dag Denk niet aan morgen, denk niet aan [morgen, Schenk ons vandaag een gulle blijde lach, Vergeet je zorgen voor een dag. En zingt een vrolijk lied, Het leven is geloof me nou, Zo droevig toch noch niet, Het elfde reisje is behaald, Het feest is nu nog klein, Maar het wordt pas goed, waneeer we [straks, Een jaartje ouder zijn. De twee oudste oudjes werden nog door den heer en Mevr. van Fridagh verrast met een blijvende herinnering aan deze elfde tocht. Tot 1947 feestge noten! Dan allemaal weer present! Het voorlopig bestuur van de Schoorlse IJsclub hield een vergadering in café Slijkerman, ter verdere bespreking van de aan te leggen ijsbaan aan de Laanweg. Bereids was de toestemming van de Jel- gersma-v. d. Hoopstichting hiervoor ont vangen. Een der bestuursleden zegde al reeds een zeer belangrijke steun toe, om het plan te verwezenlijken, terwijl tevens werd besloten door middel van rente loze aandelen het financiële probleem op te lossen. Wanneer een ijsbaan eenmaal goed is aangelegd, zijn de verdere on kosten niet zo bijzonder hoog meer. Daarom wordt thans een beroep gedaan op alle ingezetenen en vooral op de sportliefhebbers om door hun lidmaat schap en het nemen van renteloze aan delen, het mogelijk te maken, dat de plannen tot aanleg van een ijsbaan op dit prachtig gelegen terrein aan de Laanweg, doorgang kunnen vinden. Zie de advertentie. Het hierna volgende voorlopig bestuur is gaarne bereid alle gewenste inlichtingen te verschaffen. W. Sevenhuysen, J. Schotvanger, C. H. Kager, P. Bakker, P. v.d. Aarde, G. Minkema, N. J. Ven- neker, Jn. v. d. Oord, S. M. Dapper. G. Meereboer, W. Bant, N. Mooij. Aanvang 2.30 uur Terrein Kerkedijk Een dezer dagen hield de Schoorlse Kunstkring een ledenvergadering, waarin voornamelijk besprekingen plaats vonden met betrekking tot het aanstaande winter- programma. Van verschillende toneel groepen waren aanbiedingen ingekomen, die op één punt wonderlijk overeen stemden, dat was in de kosten ener voor stelling. Deze zijn van dien aard, dat de Kunstkring, indien de jaarlijkse contributie wordt vastgesteld op zeven gulden vijftig cent per persoon, in staat zal zijn drie eerste-klas uitvoeringen in de loop van het seizoen te geven. Aangezien het Bestuur van oordeel is, dat de Kunstkring, indien hij aan zijn doel wil beantwoorden, ten minste aan deze voorwaarde moet voldoen, deed het aan de leden een daar toe strekkend voorstel, hetwelk de al gemene instemming kon verwerven. De contributiekaarten zullen thans zo spoedig mogelijk aan de leden worden aangeboden. Het ligt in de bedoeling reeds op Zaterdag 12 October de eerste voorstelling te doen geven. De toneelgroep Studio '46 uit Amsterdam zal dan het bekende toneelstuk „Freuleken" van Herman Roel- vink, onder regie van den Heer Louis Saalborn, voor het voetlicht brengen. Daarna volgt op Zaterdag 7 December de opvoering door Comedia uit Amsterdam van „Het spel van het noodlot". Hierin treden o.a. op de Dames Rit Gilhuys, Rika Hopper en de Heren Ko van Dijk en Cor Hermus. De wijze, waarop Comedia ons in het laatst van het vorig seizoen „Prof Klenov" heeft vertoond, waarborgt ons een pracht uitvoering van het stuk, dat thans in het gehele land zulke volle zalen trekt. Voor de derde uitvoering welke in het begin van het volgend jaar zal plaats hebben, is het Bestuur in onder handeling met het Nederlands Volkstoneel. De datum, waarop die uitvoering zal plaats vinden zal nader worden bekend gemaakt. Een drietal (misschien zelfs een viertal) fraaie opvoeringen is derhalve te wachten. Het is de bedoeling, dat de leden om beurten een zitplaats aangewezen krijgen in het voorste, middelste en achterste ge deelte van de zaal. Leden, die een zitplaats wensen in de onmiddellijke nabijheid van andere leden, kunnen de wens daartoe vóór 1 October kenbaar maken aan den Secretaris van de Kunstkring, den Heer J. van Wijk, Staringsoord, Schoorl. Sedert enige tijd hangt aan een der huizen aan de Heereweg een bord met het woord „Kamppastorie". Het is er onverwacht gekomen en men is er al aan gewend geraakt, dat het kamp te Schoorl een eigen predikant heeft ge kregen, al ging dat wat ongemerkt. Dit ongemerkte vond zijn oorzaak in het feit, dat de kerkrechtelijke positie van de kamppredikanten tot voor kort geen hechte basis bezat. Natuurlijk heeft de Kerk te allen tijde krachten moeten geven voor bijzondere werkzaamheden, maar kerkrechterlijk wist men niet hoe men deze predikanten moest onderbrengen onder het dak van de Kerk. Vele van dergelijke krachten, b. v. de leger- en vlootpredikanten, moesten hun emeritaat aanvragen, om zich zelve zodoende vrij te maken voor hun nieuwe werk. Nu na de oorlog het kerkelijke werk aan alle kanten opnieuw wordt opgezet, heeft men voor dergelijke bijzondere predikants plaatsen een nieuwe vorm gevonden, n.l. die van de predikant in algemene dienst. Hieronder zullen, behalve radio-, pers en leger-predikanten, ook vallen de geestelijke verzorgers van de verblijfs- en bewaringskampen. Nadat dit nieuwe reglement zijn beslag gevonden had, werd op de 9de Mei j.l. een vestigingsacte opgemaakt van een buitengewone predikantsplaats in Schoorl, voor de geestelijke verzorging van de ge detineerden aldaar. Nadat aan verschil lende formaliteiten voldaan is, is thans het ogenblik aangebroken, waarop Ds. Simoons aldaar als predikant in algemene dienst ker kelijk kan worden bevestigd. De werkzaam heden, die hij reeds meer dan een half jaar aldaar verricht, worden aldus in het kerkelijk werk ingeschakeld. Deze bevestiging zal plaats vinden in de Ned. Hervormde Kerk te Schoorl op Zondag 22 Sept. a.s., des morgens om 10 uur. Als bevestiger zal optreden de Weleerw. Heer Ds. J. H. Hanneman, voorganger van de Vrijz. Hervormden te Middelburg. Er is gelegenheid tot geluk wensen na afloop van de plechtigheid in de consistoriekamer. Om 3 uur in de middag zal Ds. Simoons zijn officiële intrede houden in het kamp, waarbij, gezien de omstandigheden, slechts een beperkt aantal introducées kan wor den toegelaten. Vanaf dat ogenblik zal het huis aan de Heereweg in de volle, kerkelijke zin des woords, kamppastorie zijn. Maandag j. 1. werd te Schoorl, in de zaal van den heer P. Duin, een lezing met film gehouden door de bekende media de heren Gmelig-Meiling uit Bloemendaal. Op populaire wijze gaf de heer Gmelig- Meiling een overzicht, hoe hij van jongs- af sterk mediamiek bleek te zijn. Deze eigenschap heeft zich in de loop der jaren steeds meer ontwikkeld, zodat de heren Gmelig-Meiling momenteel wel met de meest uiteenlopende mediamieke eigen schappen begaafd zijn, o.a., helderziend heid. schilder- en boetseerkunst, muzikali teit, enz. De aanwezigen zagen onge looflijk mooie staaltjes van mediamiek schilderwerk. Na de pauze werd een film gedraaid, waarop het ontstaan van boetseerwerk uit paraffine te zien was. Harmonia kan op een geslaagde avond terug zien. Gevraagd in Bergen door jongeman, R.K. Weekend afwezig. Br. onder no. 222, bur. v. d. bl. te Schoorl.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1