WEEKBLAD BERGEN VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1946 23e JAARGANG No. 37 Meer papier Met ingang van heden is het ons toegestaan geregeld in dit formaat te verschijnen, waardoor wij in de gelegenheid zijn, meer berichten op te nemen en in het algemeen ons blad iets aantrekke lijker te maken. De Uitgever. DE RAAD PRAAT De nieuwe raad kwam Don derdagavond voor de eerste maal in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Dr. W. Huygens. Nadat de toegelaten raadsleden de vereiste eden (beloften) hadden afgelegd, wenste de voorzitter hun geluk met hun lidmaatschap van de raad en sprak daarbij de hoop uit, dat men in hartelijke samenwerking mocht komen tot vruchtbare arbeid. De armoede is wel benauwend, aldus de bur gemeester, maar behoeft geen beletsel te zijn om zijn activiteit te richten op andere belangrijke zaken, die geen geld kosten. Spr. wees in dit verband op enkele punten, die reeds in voorbereiding zijnde wederopbouw van de badplaats, de huisvesting, woning bouw, maatschappelijk werk, kunst kring, enz. De heren Dr. Hemelrijk (P.v.d.A.) en Mr. Sluis (Pr. Chr.) wezen er op, dat h.i. het college van B. en W. een afspiegeling behoorde te zijn van de samen stelling van de raad. De heer Broersma (C.P.N.) ontwikkelde in zijn maiden-speech zijn ideeën over het wereldgebeuren en riep allen op tot het voeren van een politiek van naastenliefde. Tot wethouders werden ver kozen de heren J.E. Miltenburg (K.V.P.) en C. Brak (P.v.d.A.) met resp. 12 en 13 stemmen. (Samenstelling van de raad K.V.P. 5, P.v.d.A. 4, Middenblok 2, Pr. Chr. 1 en C.P.N. 1 zetel.) De verschillende commissies werden als volgt samengesteld a. gem. electr. bedrijf, J.E. Miltenburg, Den Das, Baron Taets van Amerongen. b. gem. woningbedrijf en woning- dienst, C. Brak, Broersma en C. W. Ellis; c. gem. slachthuis, Miltenburg, Jb. Swaag, J. Onrust. d. georganiseerd overleg, burge meester Huygens, F.L. Driessen, Mr. S. D. Sluis. De heer L. den Das bepleitte het instellen van een vijfde com missie voor gemeentewerken en reiniging en sociale zaken. Als antwoord op een in de vorige vergadering gedane vraag naar vrijbankvlees, deelde de voorz. mede, dat hier inderdaad de mogelijkheid bestaat ook te pro fiteren van de daarvoor geldende regeling. De raad verwacht, dat de commissie voor het gem. slachthuis de zaak verder in orde zal brengen. In verband met de noodlijdend heid der gemeente achten Gede puteerde Staten het noodzakelijk de inkomsten zo hoog mogelijk op te voeren en geven in over weging om met ingang van 1 Januari 1946 een recht te gaan heffen wegens door de gemeente lijke reinigingsdienst verstrekte diensten (ophalen van vuilnis enz.) Voorgesteld werd van de gebrui kers van alle binnen de gemeente gelegen percelen, die in de ge legenheid worden gesteld ten minste eenmaal per week hun vuilnis te doen ophalen een recht te heffen naar de belastbare huur waarde, als volgt: f 150,-tot f 175,- f 1,50 f 175,- f 200,- f 2,50 f 200,- f 350,- f 3,00 f 350,- f 500,- f 5,00 f 500,— f 800,— f 10,00 f 800,- f 1200,- f 15,00 f 1200,en hoger f 25,00 Na uitvoerige discussie, waarbij er o.m. op gewezen wordt, dat de inkomsten- en loonbelasting een betere grondslag zou vormen, gaat de raad er „noodgedwongen" mee accoord. Het volgende voorstel heeft evenmin de volle sympathie van de raad, n.l. het instellen van een straatbelasting, die de rioolbelas ting zal vervangen en waarvan de opbrengst wordt geraamd op f 28.800,-- De heer Ellis wijst er op, dat deze belasting geen rekening houdt met de draagkracht der eigenaren. Na aanneming van een amendement van den heer Driessen ziet de nieuwe regeling er uit als volgt a van gebouwde eigendommen, die een aansluiting op het riool bezitten, wordt geheven 9 °/0 van de belastbare opbrengst, b van niet aangesloten gebouwde eigendommen wordt geheven 5°/0 v.d. belastbare opbrengst en c van de ongebouwde eigen dommen 2 °/o Nadat t<n slotte nog de crediet- aanvraag voor de bouw van 6 arbeiderswoningen was behandeld (laagste inschrijving f 66.000, werd de tweede suppletoire be groting goedgekeurd. De heer Den Das gaf B. en W. in overweging om een volgende vergadering te komen met voor stellen voor een billijkervergoeding voor de wethoudersde huidige was z.i. wel aan de lage kant. Naar aanleiding van de begro ting voor het burgerlijk armbstuur sprak de heer Den Das als zijn mening uit, dat in eerste instantie niet Ged. Staten, maar de Raad heeft te beslissen over wat nodig is (dit als protest tegen de aanslag op de autonomie van de gemeenten) Mededelingen De Voorz. deelde mede, dat de distributiekring Bergen zou worden opgeheven en toegevoegd aan Alkmaar. Hier blijft geves tigd een agentschap, dat kan werken als vroeger. De admini stratie en de interne controle worden overgeheveld naar Alk maar, wat wel eens een meer strikte toepassing van de voor schriften ten gevolge kan hebben, naar de burgemeester meende. De heer Ellis informeerde of de wachttijden bij de distributie- dienst niet zouden kunnen worden verkort. De voorz. zegde een onderzoek toe en wees er verder nog op, dat getracht zal worden het daarheen te leiden, dat de direc teur van de distr. dienst Alkmaar hier wekelijks een spreekuur houdt. Het middernachtelijk uur was niet zeer ver meer af, toen pers en publiek naar bed werden ge stuurd en de raad in comité ging. IN MEMORIAM Dr. J. A. BLOK 1889-1945. Om uiting te geven aan hun grote waardering voor wijlen Dr. Blok en om zijn nagedachte nis tot in de lengte van dagen levendig te houden, werd door patiënten en vereerders een her- denkingsbank geplaatst voor de voormalige woning van den thans ontslapene aan de Breelaan. Za terdagmiddag werd deze bank in tegenwoordigheid van een grote schare belangstellenden door het herdenkingscomité overgedragen aan het gemeentebestuur. De heer D. Klomp, die het woord voerde namens het comité, wees er op, hoe Dr. Blok door zijn menselijk heid, zijn goed Nederlanderschap, zijn sociaal rechtsgevoel, de alg. sympathie van Bergen had ver worven. Spr. memoreerde de lijdensgeschiedenis tijdens de be zetting, hoe hij onder verdenking van spionnage gearresteerd, vrij gelaten, nogmaals gearresteerd, eindelijk 6 Oct. '42 zijn vrijheid terugkreeg. Maar.... zijn gezond heid was geknakt, de boom ge broken; Dr. Blok zou behoren tot hen, die Bergen moest missen. Aan de groeve getuigden velen van hun grote waardering, hun sympathie. Op initiatief van den heer Taapken werd een comité gevormd, dat besloot een monu ment te stichten ter ere van den groten dode. De heer Roggeveen maakte het ontwerp voor een herdenkingsbank, de heer J. Klomp voerde het uit, de heer J. v. Reenen zorgde voor het eikenhout uit het Berger bos, de N. S. deden de toezegging zorg te zullen dragen voor een passender entou rage enZaterdagmidddag droeg de heer D. Klomp namens het comité het monument over aan het gemeentebestuur, dat bij monde van burgemeester Dr. Huygens het geschenk gaarne aanvaardde, verzekerende, dat het met de meeste piëteit zou worden ver zorgd. Als uiting van dank voor wat Dr. Blok voor Bergen was geweest, hechtte de burgemeester een krans aan het monument. Verschillende sprekers voerden verder nog het woord en allen getuigden van grote waardering voor den ontslapene. De plechtigheid werd besloten met een woord van dank door Mevr. Blok, ook namens kinderen en fam., voor de sympathie, be tuigd aan haar overleden man. De bank zij aanbevolen in de zorg van de hele burgerij BERGENS MANNENKOOR KOORVERENIGING „BERGEN". Naar wij vernemen zal de koor vereniging „Bergen", waarvan het ledental sedert het concert in Febr. is gegroeid tot 110, zich in het komende seizoen voor het eerst laten horen in De Rustende Jager op 19 Nov. Medewerking zal worden verleend door Sam Swaap, concertmeester v. h. Re sidentie-orkest (viool) en Simon Halie (piano), zie verder adv. in dit nummer! 8 Oct. zal op verzoek van de 8 Oct.-ver. onder leiding van den heer Corn. Jonker in de Grote Kerk te Alkmaar een con cert worden gegeven, waaraan behalve de Koorvereniging zullen medewerken Schoorl's Gemengd Koor, Zanglust van Sint Pancras en de Ned. Herv. Oratorium Ver. „Alkmaar". (Vrijz. Herv. Koor). Als solisten zullen hierbij optreden Maartje Kliffen, sopraan, Lourens Bogtman, bas-bariton en Nico Akkerman, piano. Verder zal de Koorvereniging over enkele weken nog optreden in „Westerlicht" te Alkmaar. EEN SPIN IS NOG GEEN CULTUUR. Men schrijft ons Er was Maandagavond een spin op het toneel van „De Rustende Jager", en het was er dik wijls donker ook. En dat was angstig, zo angstig, dat een oude dienstbode er de bibber van kreeg, en de zenuwen zaten haar in 't lijf. Er waren er meer die angstig waren, en zich vréselijk aanstelden, zodat het niet gewoon meer was. Alleen een vreemd uitziend man neke, wat een Chinees moest voorstellen, bewaarde z'n Chi- neese kalmte. Maar de spin ging door en het werd weer donker ook, heel lang donker. En dan gebeuren er wel eens rare dingen. Maar in de zaal hield men de moed er in en er werd veel ge lachen, hoewel het op het toneel zo vreselijk ernstig was. Licht opEen knal... een slachtoffer en de dienstbode gaat van angst en beven op de heetwaterkruik zitten en brandt, tot groot ver maak van het publiek haar bibs. Het slachtoffer lag op de grond en de dokter werd opgebeld. Toen deze binnenkwam maakte hij eerst geruime tijd een praatje met de omstanders en ontdekte eerst toen het slachtoffer. Ik heb tegen mijn vrouw ge zegd: Als ze mij eens mochten kiele-kiele.... haal me dan die dok ter niet! want dan ben ik al be graven voor hij naar me om kijkt". Maar in de pauze heb ik ge dacht: Het is toch wel erg angstig en wie en wat en waar zou die spin toch zijn?" Ik moest steeds denken aan het zoekplaatje „Moeder, waar is de melkmeid Maar na de pauze kwam ge lukkig de oplossing. De spin werd ontdekt, gegrepen en vastgebon den. En de dienstbode, die een heel goede dienstbode is, zal nu wel tot rust zijn gekomen en er gens in Rotterdam een lekker bakkie koffie zetten. Zou er in Bergen geen weg te vinden zijn om hier, in de mooie zaal van de Rustende Jager het beste van het beste te brengen. JAC J. KOEMAN. 24 Sept. '46. VELUWEKAMPEN VAN DE K. J. V. O. Aan de kampen van 230 Aug. namen dit jaar 105 jongens en meisjes deel, waarvan 13niet- leden. Alle kampen kenmerkten zich door een buitengewoon prettige geest en er was maar één roepHet volgend jaar weer De gezondheidstoestand was uitstekend, al werkte het weer niet mee. Dank zij de gezellige schaapskooi was het ook bij het onstuimigste weer, bij regen en onweer best uit te houden. Le zingen en declamatie-avonden wisselden af met spelen, zang en dans. De bloeiende heide was mooier dan ooit en de dwaal tochten met onbekend doel waren interessant en spannend. Een grote heidebrand werd dank zij de hulp van vele K.J.V.O.-handen bedwongen, waardoor verlies van vele hectaren heide en bos werd voorkomen. Al zullen het volgend jaar ook twee waterkampen worden gehouden, de Veluwe bij Doorn spijk zal weer tientallen leden en niet-leden iets moois bieden. CULTURELE FILMAVONDEN VAN DE K. J. V. O. Op Zaterdag 12 Oct. zal weer de eerste filmavond worden ge houden, die het begin vormt van een winterreeks. Des middags vinden twee voorstellingen plaats, de eerste voor de kleinen, de tweede voor de jeugd boven 10 jaar. De avondvoorstellingen zijn voor volwassenen, die steeds kaarten vooruit kunnen krijgen in de Haan's Boekhandel. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in de volgende „Duinstreek". HET DORPSHUIS Het Dorpshuis opent weer zijn deuren. De Stichting, die hier zovele jaren nuttig werk verrichtte, zal haar arbeid hervatten en roept daartoe de medewerking in van allen, die zich daartoe ge roepen voelen. Bij genoegzame deelneming zullen weer avondcursussen voor Engels en Esperanto worden ge organiseerd en middagcursussen voor handenarbeid, verstellen enz. Om een idee te krijgen van wat het meest gewenst wordt, verzoekt het bestuur allen, die een of andere cursus wensen te volgen, daarvan mededeling te willen doen aan het Dorpshuis. Zoals blijkt uit een advertentie in dit nummer zal er vanaf Zaterdag 5 October van 2—4 uur weer gelegenheid zijn boeken te lenen en zal er Maandag 30 Sept. s'avonds 8 uur een onder werp worden behandeld, dat zeer zeker de belangstelling zal trekken, n.l. het wereldtaalprobleem, in te leiden door den heer H. W. de Koning. De heer N. H. Slinger zal aan de hand van vele inte ressante opnamen vertellen van zijn reis rond de wereld met „Esperanto". KONING VOETBAL ZWAAIT WEER ZIJN SCEPTER. Bergen 1Sporters 1 50. Bergen 2—Berdos 2 23 Met een kamp tussen Bergen 1 en sporters 1 uit Hoorn, twee oud-K.N.V.B.-ers werd Zondag middag 't voetbalseizoen geopend. Bergen, dat voor de rust tegen wind speelde, kreeg al spoedig de leiding na een mooi schot van J. Paping. Even voor de rust bracht J. Tuin na een corner de stand op 20. B. S. V. speelde de eerste helft een mooie partij, wist heel tactisch tegen de vliegende storm op te tornen. Na hervatting was het spel minder mooi. Het was maar schieten, schieten, doch het zou een half uur duren voor J. Tuin het derde doelpunt scoor de. K. Beeldman maakte er met een wonderballetje 4—0 van. Zo nu en dan kwam er een gevaar lijke aanval van de gasten, maar B. S. V. wist zijn doel schoon te houden. J. Paping wist ten slotte de Hoornse doelverdediger nog eens te verrassen en zo kwam het einde met 5—0. De grote Jan Pietersz. Koen zal zijn hoofd hebben geschud, toen hij de Hoornse kampvechters zo met de kous op de kop zag terug keren. Aan deze ontmoeting ging voor af een wedstrijd tussen B. S. V. 2 en Berdos 2, die werd gewonnen door Berdos met 3—2. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 2)e Duitusiceek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Benoeming wethouders Nieuwe lasten zong voor T. B. C.-patienten Zondag j.l. debuteerde Bergen's Mannen koor, onder leiding van haar eminente Dirigent Karei Böhne, voor de radio. Zi) opende ook thans weer met „Ecce" van Handel, ter herdenking aan hen, die hun leven offerden voor het Vaderland, dit concert. Dit werd naar voren gebracht op een wijze, die werkelijk schitterend was, bij „Israël" echter speelden de zenu wen even parten, doch Böhne wist zijn zangers zeer spoedig weder op de juiste toon-hoogte te brengen. „Ave Maria" en de „Arbeid" werden feilloos naar voren gebracht. Men kan dan ook met trots op het eerste optreden voor de microfoon terugzien. Door gebrek aan zendtijd kon het laatste nummer niet worden uitgevoerd. Na dit optreden, werd een concert voor de patiënten van het Sanatorium „Zonne straal" te Hilversum gegeven. Aan de diverse afdelingen was de mededeling aangeplakt, dat het „beroemde" Bergen's Mannenkoor zou komen concerteren. Dit bleek de zangers dusdanig te inspireren, dat daar een concert werd gegeven, dat de toets van iedere critiek kon doorstaan. Er werd vele malen om herhaling ver zocht, doch dit was onmogelijk door gebrek aan tijd. Aan dit concert werd medegewerkt door het Bergen's Trio, wat zeer bij de patiënten in de smaak viel. Ook het solistisch optreden van Kees v.d. Bijl als cellist en Joop Heidbuurt, (viool), was behoorlijk. Na het concert in de hall, werden nog enige liederen bi) de verschillende lig- hallen gezongen. Bergen's Mannenkoor kan met vol doening op deze dag terug zien, terwijl Bergen trots kan zijn een dergelijk koor te bezitten.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1