WEEKBLAD De lto*n Ut aauiodU HET TALENVRAAGSTUK OfjUuëie ope*****? BetdasietteUt Raadsvergadering VRIJDAG 4 OCTOBER 1946 23c JAARGANG No. 38 BERGEN EN CLUBGEBOUW Nadat gedurende de bezettings jaren het terrein totaal verwaar loosd en de gebouwen gesloopt waren, is het Berdos thans ge lukt het veld te vernieuwen en het clubgebouw te doen herrijzen. Alles ziet er thans keurig uit. Zondagmiddag vond de officiële opening plaats in tegenwoordig heid van pastoor, kapelaans, Burgemeester en wethouders, be stuur Volksherstel, contactcomm. Volksherstel, vertegenw. Noord- holl. voetbalbond en tal van be langstellenden. De voorz. van Berdos, de heer Beukers, heette allen welkom. Hij wees er op, hoe de oorlogsjaren niet bevorderlijk waren voor de bloei van de vereniging en hoe de geringe kans op herstel van gebouwen en terrein in het eerste jaar na de oorlog ontmoedigend werkte. Thans echter leefde Berdos weer op: het ledental bedroeg al 75 en met 4 elftallen ging de vereniging de competitie in. Spr. dankte allen, die hadden mede gewerkt aan de vernieuwing en wendde zich daarbij in het bij zonder tot het kerkbestuur, het bestuur van Volksherstel, de contactcommissie, het gemeente bestuur en de terreincominissie. Pastoor van Beers zegende ver volgens gebouwen en terrein in. De spelers drukte hij op het hart steeds te zorgen, dat het spel eerlijk, fair, beheerst, niet te hartstochtelijk was. Nadat de burgemeester nog de gelukwensen van het ge meentebestuur had gebracht en de zusterverenigingen B.S.V. en Limmen bloemen hadden aange boden, knipte kapelaan Plouvier het lint door enbetraden de elftallen van Berdos en Limmen het nieuwe strijdperk. Burgemeester Huygens bracht de bal aan het rollen en onder de opgewekte tonen van Bergen's Harmonie en ten aanschouwen van een grote schare belang stellenden streden beide elftallen om de erepalm, die na een mooi en spannend spel werd wegge dragen door de gasten met 10. FORENSENBOND EN TRAMVERKEER Naar aanleiding van verschil lende ingekomen klachten heeft de onlangs opgerichte Forensen- bond zich tot de directie van de Nederl. Spoorwegen gewend met een dringend verzoek om wijzi ging van de dienstregeling Bergen —Alkmaar. De bond wijst er in de eerste plaats op, dat de eerste tram uit Bergen te Alkmaar aan komt om 7.22, terwijl de eerste boottrein om 6.50 vertrekt, met het gevolg, dat reizigers zijn ge noodzaakt geheel over land te reizen of te wachten tot de mid dag. 35 minuten vroeger vertrek uit Bergen zou uitkomst brengen. Verder wordt er op gewezen, dat de trams geen directe ver binding geven op treinen naar A'dam, Den Helder en Hoorn. Forensen, werkzaam in Alkmaar, waar de meeste kantoren sluiten om 17.30, zijn gedwongen te wachten tot 18.45. Forensen uit A'dam moeten 25 minuten wach ten. Tenslotte vestigt de Bond er nog de aandacht op, dat de laatste tram uit Alkmaar vertrekt om 22.10 en vraagt of het niet mogelijk zou zijn, dit te wijzigen in 23.45, zoals thans geregeld op Zaterdag- en Zondagavond het geval is. Reizigers, die om 22 uur uit A'dam vertrekken, zouden dan nog Bergen kunnen bereiken. De Forensenbond meent, dat de hele bevolking van Bergen ten zeerste gebaat zou zijn met een halfuurdienst. BERGEN S MANNENKOOR JUBILEERT Zaterdag 5 Oct. zal het 25 jaren geleden zijn, dat Bergen's Mannenkoor op initiatief van wijlen David de Groot werd opgericht. Dit feit zal worden herdacht met een receptie van 3—5 uur in De Oude Prins en met een concert in De Rustende Jager. Het koor opent dit jubileum concert met „Ecce quo modo mori- tur" van Handel en zingt verder nog werken van Alph. Vranken, Keereweer, Olman, Fr. Witt 'en tot slot een werk van A. Dobro- wen, waarin de solopartij wordt uitgevoerd door de koorleden L. Henneman en J. H. Rijvordt. Mevr. H. Breedijk, sopraan, zal, aan de vleugel begeleid door den heer P. Kist, aria's uit bekende opera's ten gehore brengen. KNAPENKOOR Naar wij vernemen zal het knapenkoor „De Rustenburger Koorknapen" onder leiding van Henk Hoogervorst een concert geven in „De Rustende Jager" te Bergen. Dit koor, dat zeer grote bekendheid verwierf door haar optreden voor de K.R.O. is thans een der meest bekende knapenkoren in Nederland. In ons volgend nummer komen wij met verdere bijzonderheden. PLAN DE CAMPAGNE v. d. Partij van de Arbeid Op de ledenvergadering van de afd. Bergen van de P.v. d. A. kwam het bestuur met een uit gebreid plan voor de wintertijd. Op het programma stonden een studieclub, die iedere maand zou bijeenkomen ter scholing en om de leden in staat te stellen een mening te vormen over belangrijke problemen, de stichting van een wetenschappelijke bibliotheek, een openbare vergadering in Nov., waarvoor men dacht Ds. Buskes uit te nodigen, een St. Nicolaas- feest, een nieuwjaarsbijeenkomst, een openb. verg. in Maart ter viering van het éénjarig bestaan, het 1 Mei-feest. Óver de ver schillende punten werd uitvoerig van gedachten gewisseld. Vooraf was gegaan een verslag van de afvaardiging naar het Indonesisch congres en het aanwijzen van afgevaardigden naar de op 19 Oct. in „Het wapen van Heems kerk" te Alkmaar te houden Gewestelijke vergadering. Het bestuur deelde mede met voor stellen te zullen komen tot het houden van een gewestelijke streekdag te Bergen: uit propa gandistisch oogpunt zou zo'n dag van groot gewicht zijn voor de P. v. d. A. envoor V.V.V. Bergen I - Si. Bavo I KONINKLIJKE ONDER SCHEIDING. Bij de vele onderscheidingen, die dezer dagen werden verleend, mocht ook onze plaatsgenoot, de heer H. de Ridder, door be middeling van het Departement van Oorlog de eremedaille van Oranje-Nassau met de zwaarden in zilver ontvangen. Proficiat. In het Dorpshuis trad de heer H. W. de Koning dezer dagen op met het onderwerp: „Het wereldtaalprobleem vraagt om een oplossing". Hoeveel tijd en moeite en kosten zou het besparen als een ieder „naast" zijn moeder taal een taal sprak, waardoor contact met mensen uit alle delen der aarde mogelijk zou zijn. Spr. wees o.m. op de moeilijkheden, die dagelijks op de conferenties der Ver. Naties worden onder vonden. Het vraagstuk van één internationale taal vraagt steeds dringender om een oplossing. Bekende philosofen als Descartes spraken zich reeds uit voor een wereldhulptaal. Dat een levende taal nimmer enige kans kan hebben als internationale taal te worden gekozen, daarover denken velen als Prof. Dr. C. de Boer, hoogleraar aan de rijksuniversi teit te Leiden, die in een rede bij de hervatting der colleges op 5 Oct. '45 als zijn oordeel uit sprak, dat een levende taal nimmer enige kans kon hebben als wereld taal geaccepteerd te worden, hoeveel millioenen mensen die taal ook spreken en hoe ver breid die taal ook mocht zijn over de aardbol. Een internationale taal zal nimmer iets anders kunnen zijn dan een kunstmatige taal. Waar om niet het Esperanto aanvaard, deze geniale schepping van Dr. Zamenhof, een taal, die uitmunt door eenvoud, logica, welluidend heid en practische bruikbaarheid? Gaat het hier misschien als met vele nieuwigheden: zuerst ver acht man, dann lacht man, zu- letzt macht man? De Esperan tisten, de dragers van de vijf- puntige groene ster der hope, menen vol vertrouwen: la eston- to estas nia. (de toekomst is ons.) Na het pleidooi van den heer De Koning, hield de heer N. H. Slinger aan de hand van vele interessante opnamen een causerie over zijn reis rond de aarde in de jaren 1928'31. Als Esperan tist ontmoette hij overal geest verwanten, kreeg hij toegang tot kringen, waar een vreemdeling anders buiten gesloten is. Voor hen, die daartoe lust hebben, bestaat deze winter weer gelegenheid het Esperanto te leren in het Dorpshuis, waar de heer S. Graftdijk een cursus van 25 lessen zal geven a 20 cent per les. Aanmelding kan geschieden bij den heer Graftdijk en in het Dorpshuis tijdens de bibliotheek- uren. SCHOORL De Raad kwam Woensdag middag in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burge meester Mr. Jochems. Nadat de notulen overeenkomstig het ver zoek van den heer C. Duin waren aangevuld met de vermel ding van de in de vorige ver gadering door den voorz. gedane toezegging, dat de onderhouds werken voor de woning aan de Idenslaan zouden worden aan besteed, werden ze vastgesteld. De raad ging vervolgens accoord met het voorstel van B. en W. om overeenkomstig een schrijven van Ged. Staten, aan art. 27 van het ambtenarenreglement als 5e lid toe te voegen: a de dienst van oorlogsvrijwil ligers zal worden aangemerkt als verplicht werkelijke dienst, als be doeld in het eerste lid van dit artikel, b het bepaalde in het 3e en 4e lid van dit artikel is niet van toepassing op de oorlogsvrijwil ligers. Het voorstel van B. en W. om den heer P. Duin aan te stellen als administrateur van het gemeentelijk gasdistributiebedrijf op een jaarwedde van f 1200 met drie eenjaarlijkse verhogingen van f 100, werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. De voorz. kwam vervolgens met het heuglijke nieuws, dat de tram 7 Oct. weer zou gaan rijden. Minder mooi was de restrictie, dat de directie niets kon garan deren voor de zomertijd. Hopenlijk zal het publiek als blijk van grote waardering nu een druk gebruik maken van de tram en daarmee aan de directie duidelijk maken, dat er grote behoefte is aan de tramverbinding. De navolgende rekeningen over het dienstjaar 1943 werden ver volgens aangeboden a. van de dienst van maatschap pelijk hulpbetoon in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 12255,-: b. van de gemeenschappelijke vleeskeuringsdienst in de kring Schoorl met een nadelig saldo van f 1695,15: c. van het gemeentelijk gas distributiebedrijf met een batig saldo van f 250,72 d. de gemeenterekening met nadelig saldo gewone dienst van f 24198,20 en nadelig saldo kapitaaldienst van f 44638,45. Nadat de raad in comité de rekeningen had onderzocht, rap porteerde de heer N. Kaag bij heropening der vergadering, dat de commissie alles in de beste orde had bevonden en adviseerde tot vaststelling der rekeningen. Het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van schoolgeld voor het gewoon en voortgezet lager onderwijs werd overeen komstig het voorstel van B. en W. vastgesteld op 2. Bij de rondvraag kwam de heer Blankenstijn nog eens terug op de aanbesteding, die was toe gezegd, maar niet had plaatsge vonden. Uit de toelichting van burgemeester en wethouders bleek, dat hier iets in uitzicht was ge steld, wat reeds zijn beslag had gekregen. De heer C. Duin informeerde of het niet mogelijk zou zijn de weg naar Camperduin open te stellen voor wandelaars en rij wielen. B. en W. zullen er hun aandacht aan schenken. Nadat Mevr. Jansen-Breevaart nog de toezegging had gekregen, dat er met haar verzoek om spoediger toezending van de agenda voor de raadsvergade ringen rekening zou worden ge houden, sloot de voorz. de ver gadering. OP KLOMPEN NAAR DE OOST1 In nagenoeg alle kranten hebben wij het smakelijke bericht kunnen lezen, dat Toon Kooijman van Zijpersluis op klompen aan boord ging van de „Sloterdijk". We kennen Toon en geloven graag, dat hij dit gijntje werkelijk aan de hand, of liever aan de voet heeft gehaald, maar wij protes teren tegen het rare taaltje, dat de verslaggever Toon heeft laten spreken. Wanneer hij geen be schaafd Nederlands heeft ge sproken, zal hij dit in het West fries hebben gedaan, waarin woorden als neudig, leupen en gaon, niet voorkomen. Daarom is het zo ergerlijk, dat bladen, die in dit raijon verschijnen, het bericht zo woordelijk hebben overgenomen, temeer daar zij zeer goed kunnen weten, welke taal in deze contreien wordt ge sproken. IETS NIEUWS VOOR NEDERLAND Zondag 6 October a. s. zullen op de bekende Alkmaarse dra- versbaan grote draverijen worden gehouden, op de voor deze avond geheel verlichte baan. Deze dra verijen zullen om 7 uur aanvangen, zodat de bezoekers met de trein van 10.05 uit Alkmaar kunnen vertrekken. Van de zijde van de eigenaars en de pikeurs is er een buiten gewone belangstelling aan de dag gelegd, wat wel het grote aantal inschrijvingen bewijst. Het geheel zal een fantastisch gezicht zijn en we zijn erg nieuwsgierig,- hoe de paarden zullen reageren. De verlichting wordt verzorgd door de firma Plazier uit Dor drecht, die geen onbekende is op dit terrein en we zijn er van overtuigd, dat het geheel af zal zijn. Het Comité „Vooruit", bewijst ook hier weer mede, dat zij alles doet om de paardensport in Nederland in het teken van be langstelling te laten staan. De directie van de NACO-autobussen zal ook na afloop der draverijen extra bussen laten lopen in alle richtingen. Het geheel wordt opgeluisterd door de muziekkapel „Excelsior" Ziet verder de advertentie in dit blad. EXTRA VLEESBON VOOR 200 GRAM Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor het tijdvak van 1 tot en met 12 October bon 532 vlees is aangewezen voor het kopen van 200 gram vlees. It's a long wayEn 't was inderdaad een lange weg, die moest worden afgelegd, om de Directie van de N. S. ervan te overtuigen, dat het toch zo hoogst noodzakelijk was, het lokaalspoortje weer zijn nuttig werk te laten doen. Maar nu is het dan zo ver. Een laatste aan val, in vereniging gepleegd door de Burgemeesters van Warmen- huizen, Schoorl en Koedijk heeft er toe geleid, dat meergenoemde Directie zich gewonnen moest geven en kort daarna mededeling deed van het ook en vooral voor Schoorl zo heuglijke bericht, dat met ingang van 7 Oct. a.s. de tram weer zal gaan rijden. Laten wij ons dan opmaken, om met het gemeentebestuur, de raad en de beide V.V.V.'s ons zwarte vriendinnetje te gaan begroeten. Zij zal bij de vreugde van het weerzien sissend en gillend op ons aan komen stormen, blij als een hond, wiens baas na veer tien dagen afwezigheid, weer thuiskomt. En dan die bel, die maar steeds bellende belZal die ons niet als hemelse muziek in de oren klinken? Zal die ons niet opwekken een ritje te gaan maken onder haar vrolijk ge klingel, dat het zwijgen oplegt aan iedere onverbeterlijke kanke raar, die in de tram durft zingen van It's a long, long way to Alkmaar.. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 De Duiwkee Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. BERDOS—LIMMEN0-1. Terrein Kerkedijk Aanvang 2.30 uur En de ganse aarde was van enerlei spraak en enerlei woorden. (Gen. 1111)

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1