WEEKBLAD puuis koud de.... Minister Mansholt spreekt Bergen's Mannenkoor in het zilver VRIJDAG 11 OCTOBER 1946 23c JAARGANG No. 39 op de Landbouwgastendag van de Volkshogeschool te Bergen Uit alle hoeken van Noord Holland waren ze naar het Oude Hof gekomen, de besturen van land- en tuinbouw-organisaties, zuivelfabrieken, veilingen enz. om gevolg te geven aan de uitnodi ging van bestuur en leiding van de Volkshogeschool tot deelneming van een landbouwgastendag. Na een vluchtige kennismaking onder het genot van een kopje koffie, volgde der gewoonte getrouw de gemeenschappelijke zang en werden o.m. onze malse weiden, met hun puike gras, onze glanzende koeien en wat dies meer zij, be jubeld. Mr. Guermonprez gaf de aanwezigen met een korte in leiding een idee van het ontstaan, doel en streven van de volks hogescholen en animeerde de jongeren tot nadere kennismaking gedurende langere tijd in het komende winterseizoen. De volks hogeschool stelt geen eisen van vooropleiding en leidt niet op voor enig examen, maar beoogt persoonsvorming. Men tracht dit doel te bereiken door jonge mensen van 18—30 jaar bijeen te brengen in cursussen, waar gezamenlijk zang en sport worden beoefend, gewerkt wordt, gelegen heid wordt gegeven zich te ver diepen in allerlei levensvragen. Met een kort overzicht van ontstaan en groei van de Volks hogescholen in de Skandinavische landen en in ons land werd de inleiding besloten. Een kleine tentoonstelling lichtte 't gesproken woord nog toe. 's Namiddags verhuisde het gezelschap naar De Zandhoeve, waar inmiddels de hoge gast, Z. Exc. Minister Mansholt was ge arriveerd. Met de meeste aandacht volg den de boeren de uiteenzetting van Z. Exc. den „Opperboer". Het is moeilijk, aldus Z. Exc, aan onze land- en tuinbouw een bepaalde leiding te geven, daar verschillende krachten ons meer in een bepaalde richting stuwen. Spr. noemde in dit verband de ontwikkeling van de internationale markt, van de landbouw in Ame rika, Canada en Engeland, de veel lagere kostprijzen elders, de gevolgen, die de Tolunie met België zal hebben. Verder wordt de landbouw sterk beheerst door interne factoren als bodem,klimaat, dichte agrarische bevolking enz. Het aantal mensen, dat in de landbouw werkt, is veel te groot het te kort aan arbeidskrachten is maar iets tijdelijks. Onze pro ductiekosten zijn vergeleken bij elders in de wereld te hoog: Nieuw Zeeland bijv. is dank zij de koeltechniek en de snelle verbindingen in staat zijn boter a f 1,70 tot f 2,te Londen aan de markt te brengen en bij ons zijn de productiekosten f 4.. Onze landbouw is een zuiver veredelingsbedrijfwij kopen voer omdat om te zetten in vlees en eieren. Maar hoe te exporteren als we niet goedkoper kunnen produceren. Nog op andere punten werd gewezen. Onze arbeidsproductivi teit is veel te laag, per arbeider wordt te weinig geproduceerd. Maar met het stellen van de diagnose is de zaak niet gezond. Spr. wees vervolgens op ver schillende mogelijkheden. Met lapmiddelen, met tijdelijke land bouwcrisismaatregelen is men niet blijvend gebaat. De grote taak iszo goedkoop mogelijk de beste producten voortbrengen. Daartoe kan medewerken rationalisatie, industrialisatie van de landbouw. De hierdoor afvloeiende arbeiders zullen dienen te worden opge vangen in nog te stichten indus- triën. Met emigratie komt men er niet en bovendien is voor zichtigheid hierbij geboden. Het moet boer en tuinder mogelijk gemaakt worden gebruik te maken van de modernste hulpmiddelen, de beste werk tuigen. Crediet- en subsidiever lening kunnen hierbij helpen. Rationalisatie en mechanisatie zullen de arbeidsproductiviteit opvoeren, de kostprijs verlagen. Dit alles stelt hoge eisen aan boer en arbeider, de moderne landbouw eist groter vakbekwaam heid. Landarbeidersscholen dienen te worden gesticht, de moderne landarbeider is geen ongeschoold arbeider. Verder zullen betere voorlichting, rassenkeuze, betere ziektenbestrijding, verkaveling op grote schaal moeten bijdragen tot het bereiken van het doel. En dan de oplossing van het Europese probleemzolang het probleem Duitsland met zijn vol komen desperate bevolking van 60 millioen niet is opgelost, zal het moeilijk zijn den boer een zekere welstand te verschaffen. Voor we iets van Duitsland kunnen verwachten, zullen we moeten investeren. Tenslotte wees Z. Exc. er nog op, dat boeren en tuinders zich intensiever zullen moeten bezig houden met de afzet van hun producten: is het niet voldoende ze af te leveren aan de veiling, ze moeten den consument bereiken. Handelsmarges van 100o/o en hoger zijn te hoog. Na de hierop gevolgde levendige gedachtenwisseling was de heer J. de Veer, voedselcommissaris voor N. Holland de tolk van de aanwezigen toen hij bestuur en leiding van de Volkshogeschool dank zei voor deze alleszins geslaagde gastendag en daarbij de hoop uitsprak, dat er meer mochten volgen. MURRAY, Er was Woensdagavond in De Rus geen buitengewoon grote belangstelling voor het met zo veel ophef aangekondigde „Won der van Amerika", „Het raadsel der 20ste eeuw." Als telepaath had Murray werkelijk succes met zijn experimenten. De opdrachten werden vaak snel en verbluffend juist uitgevoerd, zowel zonder als met contact. Ook als fascinateur gaf hij wonderlijke staaltjes van kracht. Alleen bleef de jongedame, die niets zou kunnen zeggen dan „appelmoes", stokstijf volhouden, dat zij zat op een „stoeltje". Het kan den meester missen Bij het psychometrische ge deelte wekte hij bij degenen, die foto's hadden ingeleverd en eigen lijk alleen in staat zijn,de juist heid van zijn beweringen te con troleren, wel vertrouwen. Al met al een interessante avond. „YOUTH FOR CHRIST" ACTIE. De reeds eerder aangekondigde groep jongemannen en jonge vrouwen is thans uit Amerika in ons land gearriveerd om zich in een appèl te richten tot onze Nederlandse jeugd. Zij willen in hun eigen taal en op hun wijze de oude bekende maar toch al tijd weer niewe boodschap brengen van Jezus, den Redder der wereld, dus ook den Redder der Jeugd. Voor velen is het Christendom een vrij verouderd beginsel, dat ze wel niet geheel overboord werpen, maar dat toch ook niet het leven beheerst. Anderen hebben er reeds lang mee afge rekend. „We doen er niet meer aan", zo wordt zelfs openlijk gezegd. Geve God Zijn rijke Zegen over deze tournée en mochten velen van onze jonge mensen in de samenkomsten voor hen be legd, een ontmoeting met Jezus hebben, die voor heel hun leven besl ssend zal zijn. Zie advertentie en publicaties. 1921—1946 2 Oct. 1921 werd in De Rus tende Jager op een door wijlen David de Groot gepresideerde vergadering besloten tot oprich ting van „Bergen's Mannenkoor". Er werd gestart met 10 leden. 25 jaar later, op 5 Oct. 1946, maakten 132 leden halt bij de zilveren mijlpaal om een terug blik te werpen op de afgelegde weg. Velen van de oude garde waren nog present, alleen de stichter, de onvergetelijke zanger David de Groot, had dit niet mogen beleven. Dat zijn nage dachtenis is blijven voortleven, blijkt duidelijk uit het keurig ver zorgde Gedenkboekje en uit de op deze gedenkdag gehouden rede voeringen. Dat Bergen's Mannenkoor zich in deze kwart-eeuw vele vrienden en vereerders heeft verworven, daarvan getuigden de vele bloem stukken, de vele gelukwensen, die de zangers op de druk be zochte receptie in ontvangst hadden te nemen. Vele zuster verenigingen gaven ook blijk van haar belangstelling, 's Avonds werd het zilveren feest gevierd met een jubileumconcert, waar bij de zangers onder leiding van hun eminenten dirigent, den heer Karei Böhne, hun grote kunnen demonstreerden. Vooraf liet de voorz., de heer J. Broersma, in een rede, tintelend van humor, verschillende voorvallen uit de 25-jarige periode, de revue passeren en werden de heren J. C. D. Koster, die met David de Groot de vereniging had op gericht, en K. Böhne, die 15 jaren de dirigeerstok had ge zwaaid, met zichtbare blijken van waardering verblijd. Als hulde aan de nagedachtenis van den stichter-zanger David zong het koor „Ecce Quomodo Moritur" van G. F. Handel. Dit ontroerend mooi gezongen werk werd door de hele zaal staande aangehoord en de hierop gevolgde stilte ver hoogde nog de indruk van deze daad van piëteit. Prachtig klonk later „Israël" van Keereweermet de machtige inzet „Hoor Israël, hoort het klinken der bazuinen". Na de pauze werden nog ten gehore gebracht „Morgenidylle" van Isr. J. Olman en „Die zwölf Rauber" van Dobrowen, waar van de bariton-solo prachtig werd gezongen door de leden L. Henne- man en J. H. Rijvordt. Het niet tot bedaren komende applaus be woog de zangers tot een her haling van dit laatste nummer. De sopraanzangeres Mevr. Henny Breedijk uit Rotterdam bracht wat afwisseling met de mannenzang. Aan de vleugel be geleid door den heer P. Kist uit Alkmaar zong zij „Arie der Grafin" en „Arie des Pagen" uit Figaro van W. A. Mozart om na de pauze het opgetogen auditorium te vergasten op een tweetal werkjes van PucciniSolo de Mimi uit La Bohème en Solo de Butterfly uit Madam Butterfly. Met bloemen en een tot een ovatie aangroeiend applaus gaf de zaal uiting aan zijn waar dering van het ten gehore ge brachte. De zilveren mijlpaal is gepasseerd! Moge het steeds excelsior gaan! BERGER BRIDGE CLUB Vrijdagavond 4 Oct. was het feestin „De Rustende Jager". De Berger Bridge Club vierde haar 10-jarig bestaan. De Voorz. opende het feest met een en ander te vertellen over de groei der vereniging. Begonnen met c.a. 12, bestaat de club thans uit 120 leden. Toen kwam nog een der oprichters en tevens oudste lid op het podium, die de hem toegezwaaide lof ging verspreiden over verschillende hoofden. Vervolgens werd een geani meerde wedstrijd gehouden om fraaie prijzen, en de avond verder gevuld met voordrachten, waarvan vooral een Amsterdamse vriend een groot gedeelte voor zijn rekening nam en daarvoor een daverend applaus ontving. Een jazz-band zorgde voor dansmuziek, afgewisseld door een natje en een droogje van „De Rustende Jager". Al met al was het een heel gezellige avond, die bij de leden nog lang in herinnering zal blijven. Half drie was het feest afgelopen en gingen de c.a. 150 bezoekers welvoldaan huis toe. N. V. AFD. BERGEN Het bestuur van de Ned. Ver. tot afschaffing van Alcohol houdende Dranken is weer samen gekomen en heeft het winter- programma samengesteld. Dit belooft weer iets goeds te worden o.a. culturele films en lezingen over diverse levensstromingen. Bepaald is dat de eerste leden vergadering nog zal plaats vinden in Oct. L. Schuil, Buerweg 9, Voorz. Mej. Korver, Kastanjelaan »8, Penn.sse. N. de Graan-Groot, Kerkedijk 9, Secr.sse. De tramverbinding tussen Alkmaar en Schoorl hersteld Na zich sedert 17 Sept. 1944 niet meer te hebben vertoond, kwam Maandagmorgen de oud gediende, een bloemetje op de borst, al puffende en bellende weer opdagen en maakte hij halt onder de fraaie ereboog, die het dankbare Schoorl te zijner ere had opgericht. Het was als in 1914, toen het trammetje voor de eerste maal Schoorl binnenviel nu als toen erebogen en vlaggen, nu als toen veel blijde gezichten, en veel woorden van waardering en verwachtingen, nu als toen kritiek. Nadat de jeugd den welkomen gast had begroet met zang, trad burgemeester Mr. Jochems opals tolk van gemeentebestuur en inw. en sprak zijn dank en voldoening uit, dat de N. S. ondanks de grote moeilijkheden, die er te overwinnen waren, ook deze dienst weer hadden opengesteld. Zon der ook maar iets te kort te willen doen aan de verdienste van de bus, meende spr. toch, dat de tram voor velen in een be hoefte zou voorzien. Woorden van dank werden verder nog ge sproken door de heren Winder, voorz. V. V. V. en Van de Garde als hotelhouder. Hierna kwam de jeugd nog eens de aandacht vragen met een liedje van blijd schap en.... Zie ginds komt de stoomtram uit Alkmaar weer aan, Wij kunnen dus weer met de tram gaan voortaan. Hoe puft en hoe belt en hoe fluit hij voorbij Wat zijn wij in Schoorl en in Schoorldam nu weer blij De lyrische ontboezeming ver volgt dan met: Maar beter nog was het voor Schoorl geweest, als het niet was October, maar Meimaand dit feest: want in het seizoen was de bus steeds te vol: wie reisde naar Schoorl, die werd er haast dol. Om dan ondeugend te ver volgen met: Wij weten, hoe het kwam, dat de tram nog niet ree(d) N. S. stuurde alle wagens naar Bergen aan zee en Schoorl was veel kleiner, dat telde niet mee. We zijn dan ook dankbaar, maar niet tevree Tenslotte de hoopvolle ver wachting We hopen nu maar, dat de tram blijft bestaan, en dat er veel mensen mee reizen voortaan. N. S. zal wel zeggen: De Schoorlse lijn, die moet blijven rijden, het kan anders niet zijn. Ook in 1914 was het de jeugd, die uiting gaf aan wat er in het publiek omging. Ouderen zullen zich nog weten te herinneren, hoe bij de opening van de dienst toen een honderdtal jongens en meisjes uit Catrijp, Groet, Hargen en Camperduin per pedes aposto- lorum met hun van versierde bokkewagens geïmproviseerde „Groeter tram" de nieuwe tram kwamen begroeten met het hoog dravende liedje: Tussen de Noordzee en Schoorl dam loopt de Groeter bokketram en hoe het verder klonk als een stille klacht: Al wie met ons mee wil gaan, moet de kunst van lopen ver staan Voor wie geen vreemdeling in Jeruzalem was, werd hiermee duidelijk gedemonstreerd, dat deze tramverbinding lang geen ideale oplossing was van het verkeersvraagstuk. De verlossing uit hun isoloment kwam voor de bewoners van Camperduin, Groet en Catrijp pas in Mei 1923, toen Jaap de Jong zijn busdienst opende. Pas toen kregen de apostelpaarden het ook hier wat gemakkelijker. De bus is nooit feestelijk inge haald, nooit bejubeld, maar nog bestaat de kans dat straks bij het zilveren feest erepoorten zullen verrijzen en vlaggen zullen getuigen van dankbaarheid en waardering. Paarden, die de haver verdienen, krijgen ze nog wel eens. Op de „vrijmoedige kritiek" van de jeugd van heden, zoals Mr. De Steenwinkel, refe rendaris der N. S. lachende op merkte antwoordde hij heel diplo matiek: „Ik zal eens kijken wat ik doen kan". Na verder zijn dank te hebben uitgesproken voor de buitenge woon hartelijke ontvangst, be sloot hij met er op te wijzen dat het nu aan Schoorl is om te bewijzen, dat er werkelijk be hoefte bestaat aan een tramver binding. Nadat de genodigden in de versierde wachtkamer nog enkele ogenblikken onder het genot van Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 U "OuMtsicccfó Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Z. Exc. Minister Mansholt DE MAN MET HET ZESDE ZINTUIG.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1