WEEKBLAD De Schoorlse Korenmolen „Studio '46" met „Freuleken" VRIJDAG 18 OCTOBER 1946 23c JAARGANG No. 40 voor dc Schoorlse Kunstkring Aangemoedigd door het succes in de vorige winter, meende de Schoorlse Kunstkring haar cultu rele arbeid te moeten voortzetten. Zaterdagavond werd het nieuwe seizoen geopend met een blijspel in 3 bedrijven van Herman Roelvink, getiteld „Freuleken' Met dit blijspel heeft de Kunst kring wel een gelukkige keuze gedaan. Het was een stuk, dat de gehele avond boeide door levendige dialoog en de amusante en gevoelige manier, waarop het is uitgewerkt. Het stuk verplaatst den toe schouwer naar de 18de eeuw, de regententijd, de pruikentijd. De zeer geslaagde costumering zorgde voor de juiste sfeer. De snuifdoos ontbrak niet, alleen leken lucifers en rubberbanden niet erg 18de eeuws. Het gegeven van dit costuum- stuk? Na het overlijden van zijn vrouw wordt de huishouding van Baron van Averling bestuurd door zijn zuster, tante Henriette, douarière van een gezant uit Den Haag, tot grote ergernis van allen, die met deze bedilal te maken hebben. Het enige rustpunt in deze deftige familie is Job, de oudste zoon, die door een gebrek gebonden is aan zijn rolstoel en zich bij een pijpje tabak verdiept in zijn studie. Iman van Aerschot, een rijke jonge man, die hier in de buurt de jacht heeft gepacht, brengt wat afleiding, als hij een partijtje komt schaken of omberen. Deze jonge man trekt niet alleen met weitas en geweer het veld in, maar maakt ook een beetje jacht opMiebetje, de dienst bode. Voor hem betekent dit een „oarigheidje" maar voor het „ermekiend" wordt het een bron van verdriet, als zij zich „achter- uutgezet" voelt bij de komst van Freuleken, Florentine, de dochter des huizes. Gelijk met haar arri veert de jongste zoon Hans. Hij komt met loden schoenengesjeesd voor zijn examen en 100 goud dukaten geleend van 'n woekeraar! Daar zit wat op voor hemvader is streng en driftig. Iman, de rijke Croesus, helpt hem uit de schulden, maar toch donkere wolken pakken zich samen, er is onweer op til. Maar Freuleken, die de zorg voor de huishouding zal overnemen, weet ondanks haar jeugd met grote vrouwelijke tact een uit barsting te voorkomen en papa moge zoonlief al bevelen dienst te nemen bij de Compagnie, de vrede keert weer. Dan komen nieuwe moeilijkheden. Iman, die zich vanaf het eerste ogenblik aangetrokken voelt tot het jonge vrouwtje, verklaart haar zijn liefde, maar zij, ofschoon niet onver schillig voor zijn gevoelens, wijst hem af: „mijn plaats is hier". Dan begint het noodlot klappen uit te delenals Iman met „schop penvrouw" op z'n knie, verrast wordt door „hartenvrouw", is Leiden in last. In het derde be drijf lijkt de Gordiaanse knoop onontwarbaar, maar het blijspel zou geen blijspel zijn als de nete lige zaak niet tot ieders tevreden heid werd opgelost. De oprechte liefde zegeviert en als Iman het volgende seizoen weer komt jagen zal hij Freuleken meevoeren naar een eigen home en zal Job, de goeie Job daar niet als „lievenheers beestje" een tehuis vinden, maar als „erfoom". De schrijver heeft op gelukkige wijze de uiteenlopende karakters getekend en voor 'n vlotte dialoog gezorgd. Met veel kleur en charme is het geheel ten tonele gebracht door de toneelgroep „Studio '46" Frans Zuidema was Baron van Averling, type van een vertegen woordiger uit de regententijd met zijn ingekankerde regentenbekrom penheid. Hij meende zijn wil op te kunnen leggen aan een ieder, maarMw. Hanny Faassen vertolkte de rol van tante Henriette, de deftige douarière, de „Haagse floddermadam", zoals Miebet, die zich niet door haar geaffecteerd taaltje liet intimideren, het weinig eerbiedig uitdrukte. Mw. Dooreen van Oven maak te iets moois van de rol van Freuleken en veroverde aller hart door haar prachtig spel. Hans Everts had aller sympathie als Jobzijn stil spel wekte bewon dering en aandoenlijk was het toen hij zich een ogenblik liet gaan bij het overdenken van zijn hulpbehoevendheid. HermanStern- heim was een vrolijke, zorgeloze student. De verstrooiing zoekende, pret najagende rijke jonge man Iman van Aerschot, die het met Freu leken stellig zal brengen tot een voorbeeldig echtgenoot, werd uit gebeeld door Jack Pisuisse. Mw. Mary Beyer, zorgde als Miebetje, voor de vrolijkheid, maar deed toch een traan opwellen, toen bleek, dat het goeie erme kind het eerst moeilijk kon verzetten, dat Iman Freuleken „liever had dan hoar". Haar dolle blijdschap bij de komst van het geld, dat haar liefste wens, een reis naar familie in Amerika, zou verwezen lijken, was onbetaalbaar. Met bloemen en veel applaus gaf het publiek uiting aan zijn waardering van het gebodene. „Au revoir", zei tante Henriette, „tot weerziens" wenst het Schoorl se publiek. Zondag 20 Oct, BERGEN I - BERD0S I BENOEMING Tot hoofd der R. K. Bijz. Lagere School te Catrijp is be noemd de heer F. G. J. Maeijer, thans onderwijzer aan genoemde school. Het was 22 Febr. 1771, toen Schout, Burgemeesteren en verdere Regenten, „overwogen hebbende de seer slegte toestand van de dorpsmeelmolen, die niet wel anders dan met swaare en ex cessieve kosten kon worden ge repareerd," op de regtdag „re solveerden de oude molen te doen afbreken en op dezelfde plaats een andere en wel van steen opgemetseld te doen zetten". 26 Maart 1772 werd door jonkh. Corn, van Foreest de eerste steen gelegd en wie thans in de Schoorlse Nollen een ogenblik verpozing zoekt en gaat genieten van dit mooie stukje natuur met zijn bos en waterpartij, ziet, hoe dit bouw werk van den Mr. Moolenmaker Corn. Bobeldijk en de Mr. Metse laars Pieter Blankendaal en Frans Koning nog hoog boven de bomen rijst, hoe de thans 174-jarige nog de schoonheid van het land schap accen tueert. Hij zal zich levendig kunnen voor stellen, hoe Keizer Napo leon, de mach tige heerser, toen deze in 1811 op de Hoge Sluis te Zaandam stond en over al rondom de molens hun machtige ar men zag zwaai en, in ver voering uitriep „Sans pared!" Inderdaad,een landschap met windmolens is „zonder weer ga". Helaas is er veel verdwe nen. De wind werd beconcur reerd door stoom en electriciteit en vele windmolens moesten het loodje leggen. Wilde men eerst niet weten van het nieuwe en vond men allerlei bezwaren (in de polder Blijdorp bijv. beweerden de boeren in 1787, dat hun koeien door het geraas minder melk gaven) later werd de ene molen na de andere afgebroken. De vereniging „De Hollandse molen" heeft veel trachten te redden en vaak met succes en onlangs heeft men ku inen lezen, dat de Min. van O. K. en W. heeft besloten, dat voorlopig tot 1 Juni 1947 alle windmolens als monument zullen worden beschouwd en dat zij niet mogen worden gesloopt dan na voorafgaande toestemming van de Rijkscommissie voor mo numentenzorg. Voorlopig hebben deze ka rakteristieke verschijningen in ons land dus niet te vrezen voor de sloper. De strijd tussen wind en stoom en electriciteit ging ook aan de Schoorlse molen niet ongemerkt voorbij, maar hij bleef en werd in 1936 met steun van overheid en particulieren gerestaureerd. En SfiS toen er in 1944, toen de andere krachten, die de taak van de machtig blazende wind hadden overgenomen, ons meer en meer in de steek lieten, nog eens een beroep op de oud-gediende werd gedaan, draaide en maalde hij er weer lustig op los. Nu is hij te stram om zijn machtige armen rond te zwaaien, maar hopenlijk zal ook voor hem nog eens een rooskleuriger tijd aanbreken en zullen zijn wieken weer draaien en zwaaien en de omgeving weer kond doen van vreugde en leed, van voor- en tegenspoed. Mij spreekt de „molen" een tale. Met een variatie op de bekende woor den van Guido Gezelle „mij spreekt de blomme een tale" kan de molenaar getuigen, dat hem de molen een tale spreekt. Voor wie de taal verstond, spraken de wieken van vreugde en rouw in het gezin van den molenaar. Op Zon- en Feestdagen staat de molen als hierboven in ,,'t Kruis of overhek" zoals het heet in de terminologie van den mole naar. (X) Bij windstilte en als 't werk 's avonds stilgezet wordt, staat de buitenroede voor de borst, loodrecht. Dezelfde stand bij voldoende wind beduidt, dat de molenaar werk zoekt. De molenaar staat „op schooi". De „komende" wiek, dat is de wiek, die de hoogste loodrechte stand bijna bereikt heeft, verkondigt vreugde, bruiloft, geboorte, ver jaardag. De „gaande" wiek, even voorbij de verticale stand wijst op rouw. Staat de komende wiek tussen overhek en loodrecht, dan spreekt de molenaar van „kreupel of onkant", de molen is defect geraakt. Stond de gaande wiek in die stand, dan stond de molen „hakscheef", wat beduidde, dat de molenstenen moesten worden gebikt. Velen verstaan die molen- taal niet meer, maar ingewijden weten nog veel meer interessante bijzonderheden te vertellen. Dan hoort men o. m. van „boven kruiers" met draaibare kap, van „Paltroktypen", die in hun ge heel naar de wind konden draaien en van de eerste houtzaagmolen, die in 1592 werd uitgevonden door Krelis Lootjes uit Uitgeest en die de vorm had van een vrouw met een hoepelrok en daarom de Juffer werd genoemd. Om met alle winden te kunnen meedraaien, stond de Juffer op een drijvend vlot. Das Alte stürzt, es andert sich die Zeit, Und neues Leben blüht aus den Ruïnen. (Schillers Wilhelm Teil.) Maar Holland zonder molens? Wat een boer is zonder klompen, Wat een heer is zonder hoed, Wat een schip is zonder zeilen. Wat een zee is zonder vloed, Wat een vis is zonder vinnen, Wat een vos is zonder staart, Wat een boom is zonder takken, Wat een huis is zonder haard, Wat een stad is zonder torens, Wat een klok is zonder tijd Dat is Holland zonder molens! SCHOORLSE IJSCLUB Het gaat goed met de Voor bereidingen tot stichting van een ijsbaan aan de Laanweg. Reeds 400 leden gaven zich op en voor ruim f 1000 aan aandelen werd reeds geplaatst. Maar er is nog veel meer nodig om de baan in orde te maken. Daarom wordt een beroep gedaan op alle in woners van Schoorl, om het be stuur te helpen in zijn moeilijk heden. En dan denken wij aller eerst aan de jongelieden in de gemeente, die toch allereerst van een ijsbaan zullen profiteren. Boven dien zijn er wel enkele mensen met „brede ruggen", die een flink aandeel zullen willen nemen, om het plan te doen slagen. Mooier en veiliger plaats is niet te vinden voor de ijssport. Ook voor de kinderen is het een ideale ge legenheid om schaatsen te rijden. Helpt dus allen meehet moet slagen Hei interneringskamp wel in trek! Hoewel de officiële datum van ontruiming van het verblijfs- en bewaringskamp Schoorl was ge steld op 20 Oct., kwam reeds op 16 Oct. een partij militaire goederen aan, waardoor het kamp hals over kop, althans gedeeltelijk, moest worden ontruimd. Het is de bedoeling, dat de Infanterie, op het ogenblik ge legerd in Rotterdam, hier zijn in trek neemt. Het kamp heeft al heel wat vreemde bewoners gehad; we zijn nieuwsgierig, wie er na de mili tairen weer zullen komen of eigenlijk nog nieuwsgieriger naar de datum, waarop het gehele kamp voor afbraak zal worden verkocht. KONIJNENSHOW Er was voor de laatst ge houden tafelkeuring, uitsluitend voor jonge dieren, bij den heer S. Meereboer heel wat belang stelling. Keurmeester Hannema uit Winkel had deze show te berechten. De heer Wit behaalde met zijn BI. VI. Reuzen 3 maal G en 1 maal v. G. met 2 prijzen, G. Bakker met W. VI. Reus lste G. Burgering met W. V. Reus lste G, en Geel VI. Reus 2 x G en Black and Tan 2 x G en 2 x v.G. met 3 prijzen, Boots- ma met Gr. VI. Reuzen v. G. en B 1. Vrieswijk met BI. Weners G, Zander met BI. Weners lste G en v. G., met W. Weners 5 x Z. G., 9 x G., 1 v. G. met Rijnlander lste G., Havanna Ree G. en met mestjongen lste G met 6 prijzen. A. Hoogvorst met zilvervos 5 x G en 1 x v. G. met nest jongen 2 x G. met 1 prijs, Bredewout met zilvervos 1 x Z. G., 4 x G met reuzen 4 x v. G en met nest v. G, Jn. Timmer met Hollander G. en v. G. met lste prijs, Wittebrood met Zilvervos G, Koortens met nest jongen v. G. In het ge heel werd er 6 x ZG, 35 x G, 15 x v. G. en 1 B. behaald, 18 inzendingen ontvingen geen pre- dicaat. Zander had het beste dier op deze show. Dat de konijnenfokvereniging „De Duinstreek" op de goede weg is, bleek duidelijk op de land bouwtentoonstellingen te Schagen en te Alkmaarvele fokproducten kregen het predicaat ZG en G en werden bekroond met eerste prijzen. N. V. VERGADERT De N. V. afd. Schoorl hield onlangs een h. h. vergadering ten huize van den heer Kriek. Helaas was de opkomst niet zo groot. Dit was zeer jammer, want na behandeling der h. h. zaken hield de heer Kriek een prachtige boek bespreking over het boek „Moeder" van Maxim Gorki. Er werd be sloten in Nov., dus in de z.g. „Blauwe maand", een colportage- tocht te houden. Verschillende geschriften werden voor dit doel besteld. De te houden propaganda-film- avond is thans definitief vastgesteld op Maandag 28 Oct. De heer Evert Verqjeer, geen onbekende hier in Schoorl, heeft zich be reid verklaard dan voor ons te komen spreken. Zie verdere aankondiging en advertentie dienaangaande in de volgende aflevering van „De Duinstreek". Adverteert in dit blad Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Terrein Kerkedijk. Aanvang 2.30 uur mbéiH-delh oirólJ. wl»* a« van de fokvereniging „De Duinstreek" r

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1