WEEKBLAD „Sint Jan" voor het voetlicht BERGEN I LIHMEN I VRIJDAG 25 OCTOBER 1946 23e JAARGANG No. 41 Een goed geslaagde uitvoering ZAND OF KLEI De toneelvereniging St. Jan bracht Donderdagavond in de tot het laatste plaatsje bezette zaal van De Rustende Jager een blij spel uit het Brabantse boeren leven voor het voetlicht, getiteld „Zand of Klei". Geen zware kost en door den kok-auteur Henri 't Sas zo smakelijk toebereid en door de spelers van St. Jan zo keurig opgediend, dat het voor alle gasten een feestmaal werd. Het publiek heeft zich kostelijk vermaakt en de oude zandboer moge zich afvragen of de wereld nou 'n „gekkenuis" is, (hoe meer zegen van boven, hoe meer erremoei van ondere, de regering stuurt de roomboter voor 40 cent de kilo naar het buitenland en de boer mot zelf uit erremoei me- griene knauwen, kerren mee kustelijk eten, deurgedraaide spi nazie, bloemkool enz. op de mesthoop verbrand, de boerinnen op z'n stads aangekleed, vloei- pampier in de plek van kousen aan de benen, 'n boerin, die bulkt van de centen is te gierig om 'nnen dokter voor d'rre man te halen en.... voor de zeug halen ze den doktervan den scherreslieper Floris de Bels en zijn ega Carlieneke (prachtig ver tolkt door Ben Tiebie en Tr. Wijbenga-Tiebie) viel deze avond de kunst af te zien om zichzelf en andren in dit tranendal een lieflijk lot te lezen, blijmoedig onder 's levens zorgen, dat leven nieuw te zien elke morgen en zich dankbaar te koestren in de zon. De held van het stuk reikt geenszins in de sterren, maar is toch een held, een pantoffel held. Driek van Baal, de zoon van een zandboertje is getrouwd met de tien jaar oudere Hiltje, een boerin van de klei, die bulkt van de centen. De nieuwe „here- boer" heeft niks in te brengen bij de „merakelgierige" kleiboerin. Als het tot hem doordringt, wat het eigenlijk zeggen wil, op huwelijksvoorwaarden te zijn ge trouwd, dan begint hij te tobben. Als Hiltje eens vóór hem kwam te „hemelen", dan stond de here- boer op straat. Alleen een tes tament op de langstlevende zou hem kunnen redden. Maar Hiltje en haar broersFloris de Bels weet raad: hij zal Driek helpen, maar als tegenprestatie verwacht hij financiële hulp van den hereboer bij het aanschaffen van een orgel, van ,,'nnen urgel mee trom en klatsjbekkens en gouwe beeldekes op de fronton". „In de scherresliep zit de ma laise" en Floris droomt van een orgel, hij draaien en zijn Car lieneke de centen ophalen. Een plan de campagne is gauw ge maakt: Driek wordt ziek, kelieken in z'nnen buik, doodziek, z'n einde schijnt te naderen, hij praat over z'n spaarbankboekje van f 800, van een testament op de langst levende, dat zijn dierbare weder helft in het bezit zou stellen van de erfenis. Nog eens goed de buik gevuld met ham en eieren en krentenmik, om niet van honger flauw te vallen en dan gaat het spel beginnen. Driek verdwijnt achter de bedsgordijnen en Ouders, vrouw en broers houden familieraad. En de „klaai" die eerst niets wou weten van een testament op de langstlevende, komt onder de indruk van die f 800, tot een andere mening: „as dat nou de allerleste wil van Driek is, ja dan mag men dat niet weigeren!" Maar dan valt de simulant uit zijn rol, en de on betaalbare klucht heeft niet het beoogde succes. Weg testament, weg orgel mee trom enz.Floris de Bels roept even vrolijk „scherre sliep" en zijn zwarte Mechelse kiep volgt weer de roepstem van den grappenmaker: „Kom, Car lieneke kom". Maar Driek begint nu met „huultematums" te werken: zand bij zand, klei bij klei, hij naar Vader en Moeder, Hiltje naar haar broers, scheiding van tafel en bed. „Maar de boer kent veul ziektes; 't mond- en klauw zeer, de colloratiekever, de ripsen, de brand, de roest, de kanker in de bomen, maar de kanker van de Hechtscheidink, die kent ie, God zij dank, nie." En in het laatste bedrijf zien wij, hoe tafel en bed weer bij mekaar getrokken worden, hoe kleiboerin en zand boer samen verder boeren en hoe allen zich verheugen op „be schuiten mee muisjes" in de toe komst en hoe Floris de Bels zijn liefste wens in vervulling ziet gaan, ,,'n urgel mee trom en klatsjbekkens en gouwe beeldekes op den fronton op 'nne wagel en mee 'n perdje er veur. Kom, Carlieneke kom." Het publiek gaf met een harte lijk applaus uiting aan zijn waar dering van het gebodene. St. Jan kan met grote vol doening terugzien op deze prachtig geslaagde avond. VERSCHILLENDE LEVENS BESCHOUWINGEN Om de blik van haar leden te verruimen stelt de N.V. zich voor op haar ontwikkelings avonden verschillende levensbe schouwingen de revue te laten passeren. Zaterdagavond had zij het voorrecht het 2e kamerlid Evert Vermeer in haar midden te zien, die een inleiding hield over „Socialisme als levensbe schouwing". Spreker, die zich niet zou verdiepen in wijsgerige stelsels en politiek terrein zou mijden, wees er oj5, dat de leuze „vrijheid, gelijkheid en broeder schap" de massa niet had ge bracht, wat er van verwacht werd. Er ontstond een kleine groep kapitalisten en de grote massa had niets dan zijn arbeids kracht. Het geloof aan religieuze waarde verslapte, werd in het midden der 19e eeuw wegge vaagd door het historisch materia lisme, gepropageerd door Karl Marx en Friedrich Engels. De wereld der levende wezens is niet het uitvloeisel van een boven natuurlijke, praeformerende schep pende wil, maar ontstaan door mechanische oorzaken. Marx, die was een warm voelend mens en geen koude cynicus, zag zeer goed in, dat ook met het geeste lijke rekening moest worden gehouden. Tot het leven be hoort voor alles eten en drinken, woning, kleding en dan.... nog een paar andere dingen. Het ge loof aan een socialistische heil staat, waarin het voor alle men sen goed te leven zou zijn, de leer der heilsverwachting, de es- chatalogie, was een tijdlang de motorische kracht in de strijd voor materiële verbetering. Ont goochelingen voor het socialisme kwamen en in 1914 kwam de catastrophe't geloof in de wereld vrede werd wreed verstoord. Het geloof in de leer der heilsver wachting was gebroken. De motorische kracht voor de strijd tussen bezitters en niet-bezitters, was uitgeschakeld. Hendrik de Man zag de arbeid zelf als fac tor van geluk: „door" de arbeid en „in" de arbeid zou de mens geluk kunnen vinden. Nieuwe problemen doemden op. Waarom eigenlijk meende een kerkelijk mens zich verre te moeten houden van de socialistische beweging Zweden gaf een lichtend voor beeld. Ook in ons land kwam na de wereldbrand een kentering. Allen, die streven naar waar heid. gerechtigheid en naasten liefde. kunnen de socialistische be weging naderen, Marxisme, Chris tendom, Humanisme kunnen el kaar daar vinden. Zo en zo alleen zal een democratisch socialistisch West-Europa een derde wereld oorlog kunnen voorkomen, waar in het zou worden fijngemalen tussen twee geestesstromingen van het Oosten en het Westen, het collectivisme van Rusland en het individualisme van Amerika. Alleen gestuurd dooreen heilig verlangen naar waarheid, ge rechtigheid en naastenliefde, aldus besloot Evert Vermeer zijn boeiend betoog, zal het socialisme haar grote taak kunnen ver vullen. Nadat spr. nog verschillende vragen had beantwoord, sloot de voorz., de heer L. Schuil, de bij eenkomst met een woord van dank aan den inleider. Op de volgende ontwikkelingsavond zal Pater Groenewoud een inleiding houden over „Het Catholicisme als levensbeschouwing". „DE MASKERSPELERS" In verband met het feit, dat de bekende toneelschrijver Jan Fa bricius dezer dagéfi in zijn geboorte plaats Assen is gehuldigd ter gelegenheid van zijn 75ste ver jaardag heeft het bestuur van „De Maskerspelers" gemeend als eerst op te voeren stuk in dit seizoen een werk van genoemden schrijver te geven en wel „Ynske" een toneelspel in 3 bedrijven. De uitvoering heeft plaats op 5 en 7 Nov. a.s. Fabricius schreef meerdere uit stekende stukkenwij noemen slechts enkele alsDolle Hans, De Rechte Lijn, Onder een dak, Hein Roekoe enz. „Ynske" is een van Fabricius' beste stukken en buitengewoon boeiend. In dit stuk behandelt de schrij ver twee geheel verschillende landaarden, zoals men die bijv. vindt in Friesland en sommige aangrenzende heidestreken. Reeds in de eerste tonelen wordt de belangstelling gewekt voor „De Kleiers" en „De Kram mers". - De Kleiers zijn de zelfgenoeg zame rijke boeren van de vette kleigrond; de Krammers de arme maar meer hartstochtelijke heide bewoners. Dr. Karei Loos noemt in zijn boek: Jan Fabricius en zijn wer ken, „Ynske" een stuk van Ibse- niaanse kracht. Er wacht de bezoekers van de toneeluitvoeringen van de Mas kerspelers zeer zeker een mooie toneelavond. Nieuwe donateurs(trices) kunnen zich alsnog opgeven aan het se cretariaat Meerweg 17 of bij den penningmeester Hoflaan 8. De minimum-donatie bedraagt voor 2 personen f 7,50 per sei zoen. Er worden 3 toneelvoor stellingen per seizoen gegeven. BERGEN - BERDOS 3-2 In een enerverende wedstrijd is het Bergen gelukt een 32 overwinning te behalen op haar plaatsgenote. En laten we er dadelijk bijvoegen: volkomen ver diend. Zoals meer voorkomt in plaatselijke derby's, werden de zenuwen der spelers op een zware proef gesteld. Het was voor de rust Berdos, dat mede door haar beter open spel, een verdiende 2—0 voorsprong verkreeg, door doelpunten van den midvoor Bos en den 1.buiten Weyers. Bij de tweede goal van Berdos ging de keeper van Bergen niet geheel vrij uit. Na de rust gingen Tuijn en Beeldman van plaats verwis selen, wat een aanzienlijke ver betering bleek. Verwoed trok B.S. V. ten aanval en met prachtig open aanvallen werd het Berdos- doel onder vuur genomen. Berdos zat intussen niet stil. Na 10 minuten doelpuntte de 1.buiten Weijers van Berdos opnieuw, doch dit doelpunt werd zeer terecht door den uitstekend lei denden scheidsrechter geannuleerd, daar Weijers in buitenspelpositie stond. Nu volgden 5 sensationele minuten, waarin de midvoor van Bergen, J. Tuijn, 2 x doelpuntte, waardoor de stand 2—2 werd. In de zich ontwikkelende strijd om de leiding, had Bergen het beste van het spel. 4 minuten voor het einde be zorgde J Tuijn zijn club de leiding. 3—2. Met 5 overwinningen gaat B.S.V. nu aan het hoofd van haar afdeling. OPRICHTING BERGER KUNSTKRING Bestond er voor de oorlog reeds een Berger Kunstkring, die slechts draaide op één of misschien en kele personen, op wie de organi satie van enige toneelavonden berustte, thans ligt het in de bedoeling een nieuwe kunstkring in het leven te roepen. Het is ongetwijfeld juist, dat een dergelijke organisatie recht van bestaan zal hebben, terwijl de belangstelling voor goede toneelavonden enz. in Bergen bekend mag worden verondersteld. De initiatiefnemers roepen daar om allen, die voor dit idee voelen op, om op Dinsdag 29 October, 's avonds 8 uur, in „De Rustende Jager" aanwezig te willen zijn, waar de Berger kunstkring defi nitief zal worden opgericht. BILJARTMATCH Blijkens een advertentie in dit nummer, zal Zaterdagavond 8 uur, de bekende biljartmeester Hasselman een revanche-partij spelen tegen den heer Nic. Min, in café Oldenburg In 1936 moest Hasselman in een partij van 600 tegen 150 caramboles het loodje leggen tegen Min. Gedurende de oorlog kwam van een revanche-wedstrijd niets, maar thans stelde de heer Hassel man er prijs op die alsnog te spelen. Biljartliefhebbers wacht dus een mooie avond. „HARMONIA" Zoals U uit de advertentie kunt lezen, houdt de Vereniging een wijdingsbijeenkomst ter her denking van onze dierbaren, die ons voorgingen. Introductie's zijn bij het Bestuur verkrijgbaar. Het bestuur verzoekt U zo spoedig mogelijk kaarten te halen, daar dit een zeer bijzondere avond is. FILMS K.J.V.O. EN N.V. De tweede Culturele-Filmavond wordt op 9 November gehouden, terwijl 's middags voor de jeugd weer twee voorstellingen zullen zijn. Er is een goed programma voorbereid, zodat ook deze avond weer een mooie filmreeks te zien zal geven. Zie voor nadere bijzonderheden een advertentie in dit nummer. CULTURELE LEZINGEN Op Zaterdag 9 November zal Pater Groenewoud uit Alkmaar spreken over „Katholicisme als Wereldbeschouwing" in de serie „Wereldbeschouwingen"lezingen over geestesstromingen, die door de N.V. en de K.J.V.O. worden georganiseerd, (zie advertentie) MEDEDELINGEN VAN HET ARBEIDSBUREAU ZONDAGSDIENST ARTSEN. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 dt duitovkeeU" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Zondag 27 October a.s., 2.30 uur Terrein Kerkedijk De personeelsmoeilijkheden in het bouwbedrijf Het personeelsvraagstuk levert in het bouwbedrijf veel moeilijkheden op, zowel voor de werkgevers en voor de werk nemers als voor de overheid. Voor de wederopbouw van de geteis terde gebieden moet gebruik gemaakt worden van de diensten van arbeiders uit o.m. Amsterdam en andere gemeenten met een hoge loonstandaard. Het is nood zakelijk gebleken, dat de overheid zich fiinanciele lasten getroost om dit mogelijk te maken. Nu dient er echter voor te worden gewaakt, dat niet tegelijkertijd aanzienlijke aantallen arbeiders uit gemeenten met lage loonstandaard in gemeenten met een hoge loonstandaard gaan werken. Tevens moet voorkomen worden, dat op betekenende schaal bijv. arbeiders uit een bepaalde plaats aan de slag gaan, aan werk, dat een stuk zuidelijker dan hun woonplaats is gelegen, terwijl arbeiders, die dichter bij dit werk wonen, meer naar het noorden tewerkgesteld worden. De materiaalschaarste en andere, ook meer normale, factoren leiden op onge regelde tijden hier en daar tot ontslag van arbeiders. Hier vloeit heel gemakke lijk een oneconomische verdeling der arbeidskrachten uit voort. Wanneer hier niet „geregulariseerd" wordt, is dit voor alle partijen een nadeel. De werknemers zullen meer moeten reizen of om andere reden, zoals huisvesting elders, meer buiten hun gezin moeten verblijven, dan nodig is. De overheid zal het slechter in de hand hebben de meest belangrijke werken met voorrang te laten uitvoeren, teveel kos ten moeten betalen en moeten rekenen op opbieden van de lonen, waaruit het berekenen van zwarte prijzen en dus een toenemen van „zwart werken" en zwarte handel voortvloeit, hetgeen de beheersing van het prijspeil belemmert. Voor de werkgevers tenslotte is een toestand, waarbij geen behoorlijke rechtvaardige verdeling van de beschikbare arbeids krachten is bereikt, men te maken heeft met arbeiderswegkoperij, geen behoorlijke zekerheid heeft betreffende de aanwezig heid van de ncdige arbeiders, te hoge lonen moet betalen en te hoge prijzen moet berekenen, evenmin bevredigend. Het College van Algemeen Gemachtig den voor de Wederopbouw heeft dan ook besloten in alle bouwplangoedkeu ringen van wederopbouwwerken de bepaling op te nemen, dat de arbeiders, die voor het werk nodig zijn, hieraan alleen mogen werken met goedkeuring van den directeur van het arbeidsbureau, waaronder het werk ressorteert. Deze goedkeuring van den directeur van het arbeidsbureau geldt als regel voor de duur van het werk, doch kan worden ingetrokken. Bij beëindiging van de dienstbetrekking moet de werkgever den directeur van het arbeidsbureau hiervan kennis geven. Ook voor ander dan wederopbouw- werk is in het bouwbedrijf voor aanstel ling van personeel vergunning van het arbeidsbureau nodig. Voorts is een uitspraak van den direc teur van 't arbeidsbureau nodig, wanneer men een dienstbetrekking wil beëindigen, doch de andere partij er niet mede kan instemmen. Op het beëindigen van een dienstbe trekking zonder de vereiste toestemming en op het aangaan van een dienstbe trekking in het bouwbedrijf en enkele andere bedrijfstakken (leder- en schoen industrie en textielnijverheid) zonder die toestemming is een straf gesteld van ten hoogste twee maanden hechtenis of f 1000,boete. Hierdoor is het dus mogelijk, nog af gezien van de maatregelen van het College van Algemeen Gemachtigden voor de Wederopbouw, om overtreders kracht dadig tot de orde te roepen. Reeds is gebleken, dat hiervan ernst gemaakt wordt, hetgeen niet meer dan billijk is. De wederopbeuw van ons land is wel van zoveel belang, dat al het mogelijke gedaan moet worden om deze te bevorderen. Zondag 27 Oct. Dr. LUGTEN, tel. 2700.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1