WEEKBLAD VRIJDAG 1 NOVEMBER 1946 23e JAARGANG No. 42 BERGEN BERGER KUNSTKRING De initiatief-nemers tot het doen herleven van de Berger Kunst kring zagen hun pogen met vol ledig succes bekroond. In de Dinsdagavond in De Rustende Jager onder voorzitterschap van den heer J. Schekkerman gehouden bijeenkomst van belangstellenden werd besloten tot heroprichting. Een vierhonderd aanvragen tot deelneming waren binnengekomen. De voorz. gaf een kort resumé van de voorbereidende werk zaamheden van het comité. Uit besprekingen met verschillende toneelgezelschappen was gebleken, dat ondanks de hoge uitkoop sommen 3 of 4 voorstellingen van de eerste rang mogelijk zouden zijn. Tot leden van het bestuur werden gekozen Mw Huygens, Mw Diesfeld en de heren J. A. Haakman, De Wolf-Peereboom en J Schekker man. Bij het opstellen van een winterpr«gramma rfees de vraag zullen het uitsluitend toneelavon den zijn of wordt er buiten het programma ook een concert ge geven? Uit de zaal werd er op gewezen, dat het wel gewenst is, met het oog op vroeger opgedane ervaringen, vooraf te onderzoeken of er voldoende belangstelling zal zijn voor een concert. Om grotere groepen van de Kunst met een hoofdletter te laten profiteren, werd het plan geopperd om één of meer voorstellingen te doen herhalen en gegadigden in de gelegenheid te stellen die bij te wonen tegen f 2,50 per avond. De heer Jimmink meende, dat door deze volksuitvoeringen onze dilettantenverenigingen met hun culturele arbeid in het gedrang zouden komen. Omtrent de plaat sen dacht het bestuur de volgen de regeling te treffen: de zaal wordt verdeeld in 3 vakkenvóór de eerste uitvoering bepaalt de loting in welk vak men plaats kan nemen, bij een volgende uit voering verhuist men automatisch naar het volgende vak. Naar aanleiding van een vraag wordt er nog op gewezen, dat vroeger voor hardhorenden en slechtzien den de beide voorste rijen werden gereserveerd. Bij de rondvraag herinnerde de heer Beijneveld nog aan de vroegere gewoonte om op deze Kunstavonden de wanden der zaal te versieren met voortbreng selen van Bergense Kunstenaars, zodat het een dubbele Kunst avond werd. Burgemeester Huy gens wenstte ten slotte de herboren Kunstkring alles goeds voor de toekomst en sprak de hoop uit, dat zij aan grote groe pen van de bevolking ware kunst zou brengen. VROUWENGROEP VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID Op de Woensdagavond in het Dorpshuis gehouden bijeenkomst van vrouwelijke partijgenoten van de P. v. d. A., werd besloten tot oprichting van een z. g. vrouwen groep. Ofschoon de vrouwen als lid van de P.v.d.A., aldus de gew. propagandiste voor Noord holland Noord, Mw. Frieling uit Alkmaar, daaraan hebben mede te werken, zijn er toch heel wat zaken, die haar in het bijzonder interesseren, die zij anders aan voelen dan de mannen. Als ge volg hiervan zijn in verschillende plaatsen z.g. „vrouwengroepen" opgericht. Met een voorbeeld uit de praktijk, lichtte Mw. Frieling dit nader toe. In Alkmaar komt de vrouwen groep eens per maand samen. Na de opening van de bijeenkomst en het gemeenschappelijk zingen van een lied, (waarvoor tussen twee haakjes een nieuwe bundel in de maak is) wordt de agenda in vlot tempo afgehandeld, waar mee een uurtje heengaat. Dan houdt een spreekster een korte inleiding over een onderwerp, dat meer speciaal de vrouw raakt, als bijv. kinderverzorging, het verwaarloosde kind, pro juven- tute, enz. Mocht geen spreekster te krijgen zijn, dan houdt men een gedachtenwisseling over een interessant artikel in een of ander tijdschrift, als „Wij vrouwen". Van zo'n bijeenkomst neemt de vrouw iets mee. Op zo'n ver gadering kunnen kennissen worden geïntroduceerd, wat van grote propagandistische waarde is. Kos ten zijn er niet aan verbonden; de kosten vbor zo'n bijeenkomst heeft de kas van de afdeling van de Partij v. d. Arbeid te dragen, contributie mag dan ook niet worden geheven. Intussen is een spaarpotje wel eens gemakkelijk, maar de dames zijn handig ge noeg om daar iets op te vinden. Nadat nog enige vragen waren beantwoord, ging de vergadering over tot het vormen van een be stuur, waarin zitting zullen nemen" de dames Gronert, Verwer, Ooy- man, de Moor en Schuil. Met een korte behandeling van de beschrijvingsbrief voor de op 5 en 6 Nov. te A'dam te houden vergadering van de Vrouwenbond van de P.v.d.A. en het aanwijzen van de afge vaardigden werd deze eerste bij eenkomst besloten. Berdos I Egmondia I EEN GROENE ZONDAG Ondanks het slechte weer kwa men Zondag uit alle delen van Noordholland dragers van de vijf- puntige grogne ster naar Bergen, waar de Esperanten vereniging „La Norda Stelo" en de Nederl. afd. van "Tutmonda Junular- Organiza" een „groene Zondag" hadden georganiseerd in hotel Spoorzicht. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer Heres uit Den Helder, werd de agenda 's morgens in vlot tempo afge werkt. Mevr. van Veenendaal uit Limmen memoreerde in het kort, wat de laatste maanden door T.J.O. was bereikt. Verheugend was het, dat op vele scholen Esperanto was ingevoerd als fa cultatief leervak. De vergadering nam een motie aan, waarin er op werd aangedrongen, dat ook T.J.O. vertegenwoordigd werd in het comité voor invoering van Esperanto op de scholen. De vaststelling van de plaats voor de volgende bijeenkomst, die zal worden gehouden op 15 Dec., de geboortedag van Dr. Zamenhof, werd overgelaten aan het bestuur. De namiddag was gewijd aan muziek, zang en declamatie en buiten mocht het pijpestelen re genen, hier in dit Esperantisten wereldje kon niets de feestelijke stemming bederven. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door „La Kampfloroj" uit West-Graftdijk, Jan Heres uit Helder hield een inleiding over „Homaranismo", waarop een levendige gedachtenwissling volgde. Drs. Roelofse uit Diemen vergastte de aanwezigen op ge dichten* en veel te gauw brak weer 't uur van scheiden aan. Vol moed en gestuwd door 'n onverwoestbaar vertrouwen op de, toekomst (La estonto estas nia) gingen de sterdragers weer naar alle windstreken overal hun ideaal uitdragendeEén taal voor gans de wereld. HERDENKING OORLOGSDODEN De laatste wereldoorlog ligt ons nog vers in het geheugen. De een heeft daarbij veel inge boet, de ander minder, maar bij na bij elkeen heeft dit vreselijk wereldgebeuren zijn sporen achter gelaten. In ons midden ligt de stille ge tuigenis van ruim twee honderd oorlogsgraven, die aan deze oorlog herinneren en wij mogen hen niet vergeten. Op 10 November a.s. zal des middags om half drie een plechtig heid plaats vinden, waaraan elk een kan deelnemen. Soortgelijke plechtigheden zullen die Zondag in het gehele land gehouden worden op de geallieerde kerk hoven. Wij wekken derhalve de be volking op, om half drie op het kerkhof aan de Kerkedijk tegen woordig te zijnneem bloemen mede en leg die op de graven. Kinderen van onze scholen zullen hetzelfde doen. Bloemen zijn stille, schone getuigen, die enigs zins kunnen vertolken wat er in ons leeft, en waarvan wij zo gaarne iets willen tonen aan de genen, die niet meer zijn, die wij met ons woord niet meer kunnen bereiken en die wij toch niet mogen vergeten. Eén dag in het jaar gaan ons aller gedachten tot hen, die hun leven in de strijd lieten. Komt met uw bloemen, denkt aan uw eigen dierbaren, die voor hetzelfde doel hun leven lieten en laat deze dag de band zijn, die ons en allen, "iie meestreden verbindt. Het is een ernstige bijeenkomst, en laat daarom uw kleine kinderen thuis, opdat zij zich daar niet naar kinderaard kunnen uiten en vermaning tot stilzwijgen achter wege moge|blijven. Na't neerleggen der bloemen, door burgers en oudere schoolkinderen, opent Bergen s Harmonie de bijeenkomst. Daarop volgt een Protestantse en hierna een Katholieke plechtig heid, waarna de burgemeester een toespraak zal houden. Het Mannenkoor sluit deze bij eenkomst Moge deze 10de November een schone, indrukwekkende dag voor Bergen worden. Schoorl's Gemengd Koor Repetitie Zaterdagavond inplaats van Vrijdagavond St. NICOLAAS Hoe gelukkig, hoe rijk moet de oude Bisschop zich voelen, wiens hele leven een aaneen schakeling van weldaden is ge weest Straks komt de Kinder heilige ook naar Bergen. Zijn oude hart slaat nu al sneller van wege de ophanden zijnde ont moeting met Bergen's jongens en meisjes en „hun" hartjes? Er be gint al 'n Sinterklaasstemming te komen en groot en klein slooft zich al uit om allerlei verrassingen te bereiden in eigen kring. Wie helpt de oude heer een beetje? Er is zoveel nodig, zo veel te doen. Zwarte Piet doet wel z'n best, is wel steeds in 't touw.... maar er schieten handen te kort. Komt dames, helpt, komt eens een kijkje nemen in het Dorpshuis op een Donderdag van 3—5 of 710 of wendt U tot een der comitéleden, vermeld in de aan alle inwoners verzonden circulaire. Vol verwachting klopt ons hart BERGEN'S HARMONIE Toen ik 5 Oct. j. 1. als afge vaardigde van Bergen's Harmonie ter receptie was van Bergen's Mannenkoor en daar, onder vele felicitaties en waarderingsbetui gingen hoorde vertellen van de grote groei dier vereniging, dacht ik aan mijn eigen vereniging, die volgend jaar een halve eeuw zal hebben bestaan. Deze vereniging, opgericht in 1897 met 10 leden, heeft het nog niet verder gebracht dan tot 35 leden en dat in een plaats als Bergen met plm. 7500 inw. en als enigste algemene vereniging, (dit tot grote voldoening van al onze leden). Wil men echter in Bergen een goed muziekcorps be houden, dan is het dringend no dig dat er versterking komt van nieuwe en vooral jonge mensen, die het ernstig menen en er niet tegenopzien een instrument te leren bespelen. Velen van onze leden hebben het zilveren jubi leum al achter de rug, al is dat vaak stilzwijgend voorbijgegaan anderen, die er als jonge knapen mee begonnen zitten er nu als grootvaders nog met jeugdig en thousiasme tussen. Er moest voor ons, ouderen, eigenlijk geen plaats meer zijn, wij moeten vervangen worden. Daarom doen wij een beroep op de ingezetenen en wel in de eerste plaats op de jonge mensen, om zich bij ons aan te sluiten, om van Bergen's Harmonie te maken een eerste-rangs muziek corps. Het is een gezonde longen- sport. Dr Heyermans, directeur van de geneeskundige dienst te Amsterdam, verklaarde: „Het ware te wensen, dat ieder een blaasmuziek beoefendedat geeft ruime borst en gezonde longen". Als gij geen werkend lid kunt zijn, kunt u ons toch zeker steunen als donateur (minimum bijdrage f 2,per jaar). Ook daarmede doet u een nuttig werk. Om bovenstaande plannen te ver wezenlijken zullen in de gehele gemeente circulaires huis aan huis worden bezorgd, welke door de leden van B. H. zullen worden teruggehaald. Bestuurslid B.H. 40 JAREN IN HET HUWE LIJKSBOOTJE. 2 Nov. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat te Den Helder H. J. van Dam en Catharina R. Arts in de echt verenigd werden. 2 Nov. zullen zij met kinderen en kleinkinderen de dag her denken, waarop zij voor 40 jaren in het huwelijksbootje stapten om samen de grote reis naar onbekende oorden te aanvaarden. Dat het schuitje niet steeds over rimpeloze watervlakten zou glijden is nu eenmaal 's mensen lot, maar met moed en beleid wisten de schipper en z'n vrouw het ook door storm en duisternis naar veilige haven te loodsen, a.s. Za terdag leggen ze het bootje even vast om „kalm terug te zien langs de baren, doorkruist in achtmaal vijf tesaamgesleten jaren" Dat talloos velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken om het jubilerende echtpaar de hand te drukken en geluk te wensen met de behouden vaart, is te verwachtenvoor wie toch is de jubilaris geen goede be kende, deze schutspatroon van de distributie, in oorlogstijd de trouwe wachter bij de kluis, later de bewaker van de kostbare stalen rossinanten ende wel doener van allen, ook de ambte naren, die soms de wanhoop na bij zijnde, zich voelden opge monterd door de wondere ver halen uit zijn verleden en zijn rijke fantasie. „Wahrheit und Dichtung", maar genezend. Geachte Heer en Mevr. van Dam, de Duinstreek voegt gaarne zijn beste wensen bij de vele, die u zullen geworden. Goede reis en behouden vaart op uw tocht naar de gouden haven RADIO Het Electro-Radio-techn. bureau C. Meyer deelt ons naar aan leiding van een in dit nummer voorkomende advertentie mede, dat het aantal ter beschikking gestelde radiotoestellen nog steeds zo gering is, dat het niet mogelijk is aan alle aanvragen te voldoen. Helaas zal hij noodgedwongen weer vele van zijn oude klanten moeten teleurstellen. Om de schijn te vermijden, dat de ene klant boven de ander wordt bevoor deeld, zal het lot weer de geluk kigen aanwijzen. Om het aantal gegadigden zo klein mogelijk te houden, is het wenselijk, dat allen, die nog over een toestel beschik ken, of aangesloten zijn op de radiodistributie of op de een of andere wijze mee kunnen luisteren, nog even geduld oefenen, om het kansje van hun minder gelukkige medemensen niet onnodig te ver kleinen. Leef niet voor u zeiven alleen 1 „RADIO WERKEND NEDERLAND". Heden is te Bergen opgericht een afdeling van „Radio werkend Nederland" met als voorz. J. de Leeuw, Loudelsweg 60, Bergen. Secr. W. H. v. Hattum, Berger- weg 1, Bergen. Penn.m. C. van Alfen, Dorpsstr. 73, Bergen. KENNEMER RUITERS Op de dezer dagen gehouden vergadering van de L.R.V. „De Kennemer Ruiters" werd besloten weer nieuwe leden aan te nemen. Zo nodig zal een uur extra les worden gegeven. Zij, die niet over een eigen paard beschikken, zullen tegen gereduceerde prijs een rijdier kunnen huren. SCHOORL ACHTER DE BLAUWE VAAN De afd. Schoorl van de Ned. Vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken hield Maandagavond in „De Rode Leeuw" voor de eerste maal na de oorlog weer eens 'n openbare bijeenkomst. De presidente, Mevr. Roos-Breed, sprak er in haar openingswoord haar grote vol doening over uit, dat ondanks 't slechte weer de zaal geheel ge vuld was. Spreker was deze avond het bekende 2e Kamerlid Evert Ver meer. Hij wees er op, dat men in 't algemeen niet meer bereid is te luisteren naar een ernstig woord. De jongere generatie ver toont in dit opzicht wel 'n groot verschil met de oudere en schijnt niet te kunnep begrijpen, dat levensernst volstrekt geen levens blijheid uitsluit. Spr. wou het niet hebben over de zo- of zoveel percenten alcohol, over 't aantal ongelukken als gevolg van drank gebruik of over het Kapitaal, dat alcohol verslindt enz. enz., maar wees op de diepere betekenis van de strijd. Nog steeds klinken door de wereld de woorden „Ben ik mijn broeders hoeder", nog steeds is niet ieder doordrongen van zijn verantwoordelijkheid voor zijn medemens. Pas dan kan er geluk zijn voor ieder in deze wereld. Met de roep „Versterkt onze gelederen, volgt de blauwe vaan in de strijd voor een betere we reld!" besloot spr. zijn met de meeste aandacht gevolgde rede. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 De Dumdvee Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Zondag 3 November, 2.30 uur Berdosterrein uit de vorige en laatste wereldoorlog, op Zondag 10 November 1946. Heerlijk is het veel te ontvangen, Maar wie geeft, hij wint nog meer. (Hugenholtz).

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1