WEEKBLAD Bergen's Raad vergadert Kleiers en Krammers op de planken SCHOORL VRIJDAG 8 NOVEMBER 1946 23e JAARGANG No, 43 De Raad kwam Maandagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Dr Huygens. Na vaststelling der notulen en 't besluit om de ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen, volgde de mededeling, dat vlees afkomstig van noodslachtingen van vee uit de gemeente, door de slagers alhier aan de ingezetenen zal worden verkocht. Het Natuurreservaat zal volledig hersteld worden, zodat er van de verdedingswerken niets meer te zien is. De kosten zullen voor 10 °/o voor rekening van de ge meente komen, terwijl het rijk 50 °/o bijdraagt. De nog resterende 40 °/o der kosten zullen door de gemeente moeten worden gefinan- cieerd, waarvoor het rijk 20 jaar de rente zal betalen. Daarna zal worden beslist, wie uiteindelijk de lasten van deze 40 °/0 zal dragen. Na de opmerking van den heer Den Das, dat z. i. de hele bevol king de lasten moet dragen en niet de geteisterde gebieden, be sluit de Raad deze regeling voor lopig te aanvaarden. Aan zijn vroegere uiteenzetting had de heer Wieger Bruin, super visor bij de wederopbouw, thans weinig meer toe te voegen. Het doel is deze winter het wegenplan uit te voeren. De wederopbouw van villa's is naar het oordeel van 't college voor wederopbouw niet urgent. Om verdere afknaging van de zeereep te voorkomen is de wegenaanleg echter dringend. Waar het wen selijk is, dat de wegen eigendom van de gemeente zijn, zal ontei gening moeten plaats vinden. Na enige discussie betuigt de raad zijn instemming met 't plan. De raad gaat verder accoord met het voorstel van B. en W. tot het instellen van een commissie van bijstand voor de dienst ge meentewerken. Tot leden van de commissie worden benoemd de heren Ranzijn, Wittebrood, Baron Taets van Amerongen, Den Das en Broersma. Als voorzitter zal optreden burgemeester Huygens. De voorstellen van B. en W. tot verhoging der kasgeldleningen voor de dienst 1946 tot'n bedrag van ten hoogste f 700.000 en het aangaan van kasgeldleningen voor de dienst '47 tot ten hoogste f 700.000 worden aangenomen. De raad gaat eveneens accoord met het voorstel tot het conver teren van 15 geldleningen tegen een lager rente-percentage, wat voor '47 een rentebesparing geeft van f 2.481,90. Aan Mr B. Plomp wordt ver volgens met het oog op zijn ver trek naar elders, eervol ontslag verleend als 3e ambtenaar van de burgerlijke stand. Ter voorzie ning in de vacature wordt de 4e ambtenaar, de heer C. Blom be vorderd tot 3e ambtenaar. Alvo rens over te gaan tot de benoeming van een nieuwe 4e ambtenaar, ging de raad enkele ogenblikken in comité. Hierna werd met al gemene stemmen benoemd de heer De Sonnaville, tijdelijk amb tenaar ter gemeente-secretarie. Tot gevolmachtigde om namens de gemeente het stemrecht uit te oefenen bij de verkiezingen voor hoogheemraadschap Holl. Noor derkwartier en andere polders, wijst de raad Burgemeester Huy gens aan. Bij de rondvraag informeert de heer Broersma of het niet mogelijk is 's morgens vroeg een licht te laten branden bij het vertrek der vrachtauto's aan Kogendijk en Loudelsweg. De heer Onrust wijst op de overlast, die honden nog steeds veroorzaken. Dr Hemelrijk wijst ten slotte nog op de veelvuldige klachten, die er gehoord worden over de mindere activiteit bij de politie. De burgemeester verzoekt steeds mededeling te mogen ontvangen van vermeende klachten. Hierna wordt de zitting geslo ten en gaat de raad in comité. PLECHTIGE HERDENKING OORLOGSGRAVEN OP ZONDAG 10 NOVEMBER 1946 Hoewel 11 November de dag van het oorlogsgraf is, zullen de herdenkingen in de lande plaats vinden op Zondag 10 November, zodat een ieder de tijd heeft daaraan deel te nemen. De burgerij wordt verzocht vóór half drie bloemen op de graven gelegd te hebben, zodat de plechtigheid om half drie kan beginnen. Schoolkinderen in klas- senverband verschijnend, zullen bloemen op de graven leggen, en Bergen's Harmonie opent de bijeenkomst met het spelen van: Largo van Handel. Hierna houdt de burgemeester een toespraak, waarna de Protestantse en Kath. diensten plaats vinden. Het mannenkoor sluit deze ernstige bijeenkomst met „Ecce quomodo moritur" van Handel. Wij hopen natuurlijk op gunstig weer, maar mocht het ons hier in niet meewerken, komt toch, de gevallenen hebben meer voor ons getrotseerd dan een regenbui. 11 November „Dag van het Oorlogsgraf" heeft voor millioenen mensen in de wereld een diepe betekenis, het was aanvankelijk de datum van de herdenking voor hen, die in de „Eerste Wereld oorlog" gevallen zijn. Waar ook ter wereld, de traditie getrouw siert men zich met de bloem van het oorlogsgraf „De Klaproos". In de Angelsaksische landen spreekt men dan ook van Poppy Day". Wehebben nu een „Tweede Wereldoorlog" achter de rug. Internationaal zal toch de 11 de November, de dag van het oor logsgraf blijven en waarop thans de gevallenen van beide oorlogen worden herdacht. Nu ook in Nederland! Wij hebben onze eigen her denkingsdagen, doch buiten onze grenzen verwacht men, dat de 11de Nov. de dag zal zijn, waar op ook hier zij herdacht worden, die ver van hun land in Ned. bodem 'n laatste rustplaats vonden. Als symbool van saamhorigheid, zullen wij ons die dag sieren met de klaproos, die U te koop zal worden aangeboden: geeft Uwe gave daarvoor, waarmee het oorlogsgravenwerk in stand ge houden zal worden en waarmee de verzorging bekostigd wordt van de nagelaten Nederlandse betrekkingen van hen die vielen. Er wordt veel werk met dit alles verzet, en allen, die hun vrije tijd hieraan geven, doen het geheel belangeloos, bezield door de wens, deze mooie actie te dienen, die in een grote be hoefte blijkt te voorzien. U helpt allen mee, door de 11de Nov. de klaproos te dragen, en geeft hiermede uiting aan de wil, de oorlogsgevallenen te zullen blijven gedenken. BIJ EEN 40 JARIG HUWELIJK Hoewel wij er geen gewoonte van kunnen maken, veertig-jarige echtverenigingen extra te ver melden, menen wij wel een uit zondering te moeten maken voor het bij alle Bergenaren bekende echtpaar C. Groot en A. Groot- Braaf. Op 15 Nov. zal het 40 jaar geleden zijn, dat dit echt paar in het huwelijk trad. In zijn verschillende functiesschoen maker, lotendibitant, incasseerder, agent en bezorger van verschillende bladen, mag de heer Groot wel gerekend worden tot de meest populaire figuren van Bergen. Verzorgde de heer Groot reeds voor de oorlog de incasso *voor „De Duinstreek", thans is hij daarbij tevens bezorger van dit blad. Al met al is hij zeventien jaar aan „De Duinstreek" ver bonden, tot zijn, maar vooral ook tot onze grote tevredenheid. Wij wensen het echtpaar Groot dan ook van harte geluk en nog vele jaren PRINSESSEZEGELS 1946 De verkoop van de Prinsesse- zegels, ten bate van het mis deelde kind, is beëindigd. Er werd voor f 609,44 aan zegels verkocht. Dank aan alle dames, die op zo prettige wijze aan deze ver koop medewerkten en aan de waarnemend Postdirecteur den Heer de Jong voor de vlotte samenwerking. NED. VER. VAN SPIRITISTEN „HARMONIA" AFD. BERGEN Zoals U uit de advertentie kunt lezen, houdt de heer C. J. Smits een wijdingsdienst. Zij, die den heer Smits kennen, zullen niet nalaten deze wijding bij te wonen, aangezien de heer Smits een zeer begaafd spreker is. Komt in groten getale naar hotel Kreb. RUITEN-TROEF-ACTIE Bij de alom in den lande ge voerde actie om de beschadigde huizen in de geteisterde gebieden vóór het winterseizoen glasdicht te krijgen, heeft ook Bergen zich niet onbetuigd gelaten. Dank zij de medewerking van de burge rij en de activiteit van de Pad vinders kon 200 m2 glas worden verzonden. De afd. Bergen van NVH mocht dezer dagen van B en W van Ravens tein een hartelijke dankbetuiging ontvan gen. „Uw spontaan medeleven met de in glasnood verkerende plaatsen", aldus B en W, „hebben wij ten zeerste gewaardeerd en stellen het op hoge prijs, dat mede, dank zij uwe actie en de goedgeefsheid van uwe inwoners, ook hierdoor weer menig gezin in de a. s. winter kan wonen achter wind-en regendichte ramen, wat gedurende meer dan twee jaren voor tientallen gezinnen niet mogelijk is geweest." BERGEN S HARMONIE Bovengenoemde vereniging hoopt in 1947 haar 50-jarig jubileum te herdenken. Er zijn plannen in voorbereiding om in de zomer van het volgend jahr een groot Nationaal Concours te organiseren. Hiervoor is echter, bij veel voor bereidend werk door een Comité van uitvoering, de volle mede werking van de burgerij nodig. Daar de kosten van een derge lijk feest nogal belangrijk zijn, wil het bestuur dit door het stichten van een Garantiefonds, op een goede financiële basis be ginnen. Het plan is, om in de eerstkomende weken, daarvoor bij allen, die onze plannen willen helpen doen slagen, een lijst ter intekening aan te bieden, in de hoop dat U onze plannen wilt verwezenlijken. HET BESTUUR. ZONDAGSDIENST ARTSEN. De Maskerspelers traden Dins dagavond in De Rustende Jager op met een toneelspel van Jan Fabricius, getiteld „Ynske". De auteur voert hierin ten tonele twee volksgroepen, die zeer ver schillende karaktertrekken ver tonen, karaktertrekken, die leidden tot een tragedie, daar de personen machteloos stonden tegenover eigen aard, eigen hartstocht en zo hun ondergang tegemoet gingen. Ynske met broer en neefje ver tegenwoordigen de Kleiers, de rijke zelfgenoegzame boerenstand. Zij houden het oude voorname hoog, zijn beheerst, verraden hun innerlijke gevoelens niet, uetrje it sa net. Het zijn introversen, in tegenstelling met deextraverse Krammers. Petro, Hanna en de Mauke, die een zigeunerachtige aard hebben. Deze zijn hartstoch telijk, opbruisend, onbeheerst, kunnen zingen, dansen, lachen, vechten tot ze alles om zich heen vergeten. „Eer trouwt de Paus met Rozemarijn dan 'n Kleise met 'n Krammer", zegt de volks mond. En toch laat de mooie blonde Ynske van de Volkesate zich door de donkere Petro van de heide naar het stadhuis leiden Als de brandklok klept, overal de vlammen hoog oplaaiende, de Kleiers als verlamd staan toe te kijken, dan is het Petro, die redt, wat er te redden valtdruipnat, zwart van roet, vol brandwonden, trotseert hij rook en vuur. Hij is de held, die door Kleier en Krammer wordt bewonderd en.... hij heeft 't hart van Ynske ver overd. Na de overwinning komt de strijd, waarin beiden te gronde gaan. Ynske tracht haar man om te vormen tot een Kleier, maar zij faalt deerlijk in haar pogen. Zij moge een degelijke huisvrouw zijn, zij gaat niet in haar man op, sluit zich op naar de aard van de Kleiers. Petro voelt zich vreemdeling in dit huis van voor naamheid, voelt zich knecht, wordt als 'n pop in 'n Janklaassenkast. Nog éénmaal zal hij zich zelf zijn, de oude Krammer in hart en nieren, als n. 1. zijn vrouw enkele maanden een zieke zuster gaat verplegen en hij alleen achterblijft met Hanna, de meid, een weel derige brunette, als hij van de hei. Dan laait het vuur hoog op, maar dit brengt de wilde Petro geen overwinning. Als Ynske bij haar terugkeer de gevolgen van deze brand overziet, meent zij, dat nog niet alles verloren is, maar spoedig zal zij moeten er kennen, dat een Kleise en een Krammer geen harmonische twee eenheid kunnen vormen. Om haar Petro te geven, wat hij nodig heeft, zou al wat mooi is] in haar liefde, schaamteloos beledigen. Dan geeft ze haar man prijs aan de meid. Het onafwendbare nood lot heeft zich voltrokken. Deze karakters uit te beelden, deze tragedie overtuigend te spe len, stelde hoge eisen aan de vertolkers. Het is de grote ver dienste van de Maskerspelers, dat zij hierin volkomen geslaagd zijn. Het publiek gaf door zijn hartelijk applaus ondubbelzinnig blijk van zijn grote waardering. OPENBARE VERGADERING De P.v.d.A. afd. Bergen houdt op Donderdag 14 Nov. een zeer actuele openbare vergadedering. Het tweede kamerlid Wim Thomassen bespreekt o.a. de huidige politieke situatie en geeft een overzicht van wat door de P.v.d.A. is tot stand gebracht en welke moeilijkheden nog te overwinnen zijn. Er is gelegenheid om vragen te stellen en velen uit onze om geving zullen er een gang naar De Rustende Jager voor over hebben om dit jeugdige 2e kamer lid te beluisteren. Voor het overige verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. K.J. V.O.-NIEU W S ST. NICOLAASFEEST Alle „Helpers" van de Sint moeten werkstukjes inleveren tussen 15 en 20 Nov. en vooral niet later! In het Dorpshuis! Alle medewerkers willen wel even de voornamen opgeven van de kinderen hunner wijk, bij de secretaresse. Ouders, die nog geen bezoek hebben gehad van een der comm.- leden, gelieven zo spoedig moge lijk hun kinderen met voornaam naam, adres, leeftijd en ver melding van jongen of meisje aan een der comm. leden of aan de secr. op te geven. (secr. Mevr. H. L. Schuil-de Leth, Buerweg 9, tel. 2086) Van de films genoten deze keer 300 schoolkinderen. 150 kinderen en 100 volwassenen. Van de films moeten in het bijzonder genoemd worden „Hop", „De Steengroeve" en „Zwaluwen en haar jongen", die dit programma alleen al de moeite waard deden zijn. „Kanovaart in bergstromen" en „Sport en Jeugd" benevens verschillende anderen waren ook uitstekend. Voor de kleinen was er een artistieke Silhouettenfilm van Assepoester en een aardige van „Toverkracht der Elfen". Het plan is om op 14 Dec. een speciale „Indonesia-avond" te houden. 11 NOVEMBER „DAG v. h. OORLOGSGRAF'' Deze dag heeft voor millioenen mensen in de wereld een diepe betekenis: het was aanvankelijk de herdenkingsdatum voor hen, die vielen in de eerste wereldoor log. De traditie getrouw sierde men zich met de klaproosde bloem van het oorlogsgraf. We hebben nu een tweede wereld oorlog achter de rug, maar inter nationaal blijft toch 11 November de herdenkingsdag voor de ge vallenen uit beide oorlogen. Nu ook in Nederland! Wij willen ons hier ook sieren met het symbool van 't oorlogs graf, de opbrengst van onze col lecte is bestemd voor het Ned. oorlogsgravenwerk en voor de verzorging van de nagelaten be trekkingen. Wie collecteren wil geve zich op bij één der hoofden van scholen. „RUITEN TROEF'' Iedereen kent nu wel de bete kenis van deze leuze. Schoorl wil niet achterblijven en Zaterdag middag 9 November zal 'n glas inzameling worden gehouden, voor de gemeente Sprang-Capelle, waar voor al zo menig stuk huisraad en textiel is geofferd, verleden jaar. We vertrouwen, dat ieder net zo lang zoekt tot er althans één ruitje is gevonden. We beginnen in Camperduin. Zet u uw bijdrage klaar? Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 De Duinrfceek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,— Wederopbouw Bergen aan Zee Vrijbankvlees Herstel Gem. Natuurreservaat Herstel Gem. Natuurreservaat Wederopbouw Bergen aan Zee Gemeentewerken Lenen en Converteren Ontslag en benoemingen BEGRAAFPLAATS KERKEDIJK Zondag 10 Nov. Dr. VAN GELDER, tel. 2027. CULTURELE FILMS

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1