WEEKBLAD DAG VAN ROUW dUitifadUtiieuws VRIJDAG 15 NOVEMBER 1946 23c JAARGANG No. 44 „Dank aan allen, die hier liggen" Een grote menigte verzamelde zich Zondagmiddag op de doden akker rond de onder bloemen be dolven graven van de oorlogs doden ter herdenking van hen, die hier ver van huis een laatste rustplaats vonden. Bergen's Harmonie opende de plechtige bijeenkomst met het spelen van het Largo van Handel. Hierna besteeg Burgemeester Dr W. Huygens het spreekge stoelte en sprak: Hier bij deze graven zijn wij bijeengekomen om de mannen te gedenken, die voor de bevrijding van ons vaderland gevallen zijn in de strijd tegen een wereld overweldiger, die onze hoogste zedelijke waarde bedreigde. In de gehele geallieerde wereld wordt deze herdenkingsdag ge houden en wij komen samen op de begraafplaats van hen, die hun leven moesten offeren om voor ons en onze kinderen de soort van samenleving ie waarborgen, die volgens onze christelijke op vatting de enig aanvaardbare is. De gevallenen zijn vreemden voor ons, doch zij zijn voor ons een symbool, een symbool van onze bevrijding en van onze ver bondenheid met andere volken. Deze begraafplaats is de stille getuigenis van de wereldstrijd, die gewoed heeft en die zo on noemelijk veel leed over haast alle volken heeft gebracht, een leed waaronder het mensdom nog jaren en jaren gebukt zal gaan. Wij voelen ons hier verbonden met de nabestaanden van de ook voor ons heil gesneuvelde vreemde soldaten. De sympathieke instelling van het adopteren van graven van deze begraafplaats zal het persoonlijk contact met de familie leden van de gevallenen tot stand brengen. Daardoor zal het besef, dat alle volken gemeenschappelijk lijden en strijden voor de toe komst der mensheid bevorderd worden. Zo gevoelt men duidelijk, dat de volken gezamenlijk de lijdensweg der ontwikkeling gaan. Moge die weg leiden naar verbroedering der volken en sa mengaan der landen. Het schijnt, dat de eenheid der mensheid en vrede op aarde slechts ten koste van onnoemelijk veel gezamenlijk gedragen leed verkregen kan worden. Hebben wij thans genoeg leed ondergaan, om verbroedering der volken en vrede op aarde te krijgen? De 10e en 11e November zijn dagen van rouw, doch willen zij betekenis hebben, óók van be zinning. Laten wij daarom samen even denken aan de idealen, die wij allen tijdens de bezetting met elkander bespraken. Onze enorme verarming maakt alles zo moeilijk en vertroebelt de sfeer zodanig, dat men wel hoort zeggen, dat de idealen dood schijnen en alles weer terugge vallen is in een platvloerse be langenstrijd, nationaal en inter nationaal. Maar men beseffe, dat wij hier staan voor wereldproblemen, dat we te doen hebben met grote maatschappelijke ontwikkelings- golven, die niet binnen eén paar jaar te overzien zijn, doch zich voltrekken over lange perioden. Men hoede zich voor de ge dachte, dat deze mannen voor niets gevallen zouden zijn, dat hun levensoffer vergeefs zou zijn geweest. Wat van ons verwacht wordt is jüist, dat wij ondanks alle ma teriële moeilijkheden onze gees telijke veerkracht vaardig houden en de idealen blijven koesteren, die een betere wereld beogen. Wij moeten over de materiële nood heen ziende, blijven strijden voor de nationale en internatio nale vernieuwingen, waarnaar wij tijdens de oorlog hunkerden. Die idealen waren veelal vaag, doch het ging om de opbouw van een samenleving, nationaal en internationaal, waarin de men senwaarde zou worden erkend en waarin sociale rechtvaardigheid en vrede zouden heersen. Ieder moge daaromtrent eigen denk beelden hebben, urgent was en is, het hebben van belangstelling voor de publieke zaak. De demo cratie en de vrede, waarvoor deze mannen gevallen zijn, kunnen niet bestaan, als het volk onverschillig is voor de gemene zaak. Hebt uw eigen overtuiging IToont u der de mocratie waardigDeze soldaten hebben de poorten der toekomst voor ons helpen ontsluiten. Als we er doorgaan met de hoofden op en als wij de lasten der wederopbouw onzer maatschappij sober en krachtig willen dragen, dan mogen zij in vrede rusten. Zich hierna tot de jeugd van Bergen richtende, vervolgde bur gemeester Huygens zijn rede met Deze soldaten zijn voor jullie toekomst gesneuveld, om van jullie vrije mannen te maken. Begrijpt, wat het wil zeggen, een vrij mens te zijn, en geen kuddedier. Een vrij mens is hij of zij, die zijn persoonlijkheid ontplooit en ook anderen daarbij helpt, terwijl hij het gebod eerbiedigt de gees telijke overtuigingen van anderen te respecteren. Laat het goed tot jullie door dringen, dat zonen van andere volken voor ónze bevrijding zijn gevallen. Wij voerden één strijd: voor de rechten van de mens. Wij laten jullie 'n samenleving na, die wel grote gebreken ver toont, doch in beginsel 'n zuiver menselijke is, waaraan de zedelijke normen der naastenliefde en de wederkerige eerbied voor de me demens ten grondslag liggen. Na gewezen te hebben op het falen van de Volkenbond en op de nog onvolmaakte Uno, ver volgde spreker: Jeugd, zet jullie ons werk voort en neemt de fakkel der wereldvrede op. Weet je verbonden met de zonen der andere volken, uit wier graven de kreet opstijgt: „Nooit meer oorlogZoekt- contact met de familieleden van deze gestorvenen en zegt hun, dat je beseft, dat ze voor een gemeenschappelijke zaak gestorven zijn, een zaak der mensheid. Het wereldprobleem kan slechts door de verbonden volken zelf opgelost worden. Verbind je dus met die volken De bestaande banden tussen de regeringen zijn niet voldoende: de banden van volk tot volk, van mens tot mens zijn van de grootste betekenis voor de ont wikkeling der volkerenorganisatie. De volken zelf, de- mensen zelf, moeten zich verbinden. Spreker eindigde zijn onder doodse stilte uitgesproken rede met de woorden: Als de familie leden de graven komen bezoeken, beschouwt hen dan niet als vreem delingen, doch toont hun, dat wij Hollanders reeds een geestelijk verbonden volk zijn, en dat hun zonen hier rusten wel is waar ver van huis, doch te midden van een liefderijk volk, dat hun dank baar is voor het offer, dat zij voor de wereldzaak brachten. Hierna had een korte gods dienstige plechtigheid plaats, waar bij Ds Klein Wassink en Pastoor Van Beers de doden herdachten. De indrukwekkende plechtig heid werd besloten met het zingen van Ecce quomodo moritur van Handel, door Bergen's Mannen koor. DE ALG.NEDERL. ZUIVEL- BOND ROEPT ALLE HENS AAN DEK De besturen van de drie plaatse lijke afdelingen van de Holl. Maatsch. van Landbouw, de C.L.T.B en de L.T.B. hadden de melkveehouders uit wijde om trek uitgenodigd in café Nieuwen- dijk de vertoning bij te wonen van de geluidsfilm „Het belang van de boer" en de lezing van den heer Ir. G. Kranen over het onderwerp „Coöperatieve melk- verwerking of verkoop van melk aan de z. g. speculatie?" Lezing en film, woord en beeld, vormden een schitterend pleidooi voor de coöp. gedachte, die hier in Noordholland, zoals de voorz., de heer N. Kaag uit" Groet, in .zijn openingswoord opmerkte, wel wat meer ingang mag vinden. Coöperatie, samenwerking is een machtig wapen voor den boer in de strijd om het bestaan. In de tachtiger jaren, toen onze zuivelproducten, die van ouds een goede naam hadden in het buitenland, door verschillende oorzaken van de Londense markt verdrongen waren door de Denen, vormde de malaise overal bij de boeren het onderwerp van het gesprek. Men kon op bijeen komsten horenzo gaat het niet langer, wij moeten het roer om gooien, goed praten, maar wat dan, laten we samen een fabriekje oprichten, bij mij geen nieuwig heid, ik doe niet mee, ik moest er eerst eens met Moeder de vrouw over spreken, ik doe mee, je zult er spijt van hebben, ik waag het, ik ookEn het fa briekje kwam er. Toen het eerste schaap over de dam was, volgden •er meer. Spoedig verrezen ze als paddestoelen uit de grond. Uit was het nu met de bewer king op de boerderij. Moeder de vrouw behoefde niet meer te zwoegen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en.... er kwam meer geld in het laatje. Het ging steeds excelsior, steeds beter. De boer begon meer te letten op zijn vee. De uitbetaling naar vetgehalte werd een prikkel tot doelmatiger fokkener werden contröleverenigingen opgericht, wat de stoot gaf aan de verbete ring van de veestapel. Er werd zoetjesaan ook gelet op de kwali teit van de melk, op hygiëne bij stalinrichting en melken. De op brengst van de melk werd nog verhoogd door steeds meer pro ducten als papsoorten, melkpoeder, gecondenseerde melk enz. Veel heeft de boer aan de coöp. fabriek te danken en dus is elke veehouder lid!? Zo zou het kunnen zijn, moeten zijn, maar helaas houden velen in onze provincie zich nog afzijdig, zij willen wel voordelen trekken van de fabrieksmatige bewerking, zijn wel leverancier, maar geen lid. Het risico laten zij aan hun buurman. Zij schijnen nog niet te begrijpen, dat het algemeen toetreden als lid grotere moge lijkheden opent voor het bedrijf, dat dan toch hun bedrijf is en dat aller belang eist: één voor allen, allen voor één. Leveren aan particuliere bedrijven of z.g. speculatie kan voor den boer niet de hoogste opbrengst be tekenen deze bedrijven toch hebben slechts één doel, n.l. winst maken. Dat is hun goed recht, maar het is niet het belang van den boer. Bij de coöperatie is de winst voor den boer. Ir. Kramer wees er op, dat de coöperatie-gedachte vooral onder de jongeren wel veld wint, maar het kon beter in Noordholland. Hij deed een ernstig beroep op alle leden van de coöperatie om zelf propaganda te maken bij familie, buren en kennissen. Geeft de Lyempf, het grote particuliere zuivelbedrijf in Fries land, dat ook hier de coöpera tie komt bedreigen, geen kans. Wat de melkprijs betreft, wees de spr. er op, dat er weer concurrentie dreigt. Een specu latief bedrijf schijnt de in de oorlogstijd tot een goede ge woonte geworden wijze van uit betalen, (per 4 weken een ge zamenlijk vastgesteld voorschot, en aan het einde van het jaar definitieve afrekening) te laten varen en een hogere prijs voor te spiegelen, om op die manier te trachten, verloren terrein terug te winnen. Leden van de coöperatie kunnen gerust zijn: zij ontvangen de hele op brengst van hun melk, een coöpe ratie is er niet op uit winst te maken. Met een krachtige opwekking om in eigen belang en in het belang van de hele boerenstand al gemeen aan te sluiten als lid bij de coöperatie sloot de voorz. de bijeen komst. LEGER DES HEILS Met vreugde en dankbaarheid aan God mag de jeugdraad van het Leger des Heils in Bergen de rijke zegeningen gedenken in het eerste jaar van haar jeugd werk in Bergen ontvangen. Hoe wel door het geven van film middagen de aandacht van honderden kinderen op ons werk gevestigd werd, begonnen wij 11 Nov. 1945 op zeer bescheiden wijze onze Zondagsschool. Dit was evenwel geen ontmoediging, daar al heel spoedig de levens vatbaarheid gevoeld werd. Het intieme huiselijke kerstfeest maakte de banden sterk en meerdere kinderen kwamen 's Zondags naar het Dorpshuis, zodat er voor de jeugd boven 12 jaar een apart uur gegeven moest worden, waardoor de Bijbelklas ontstond. Hoe gezellig was in de maand Augustus onze boottocht, tezamen met de jeugd van korps Alkmaar en ons bezoek aan Artis. Met nog veel meer mooie herinne ringen hebben wij reden om ons eerste jaarfeest niet ongemerkt voorbij te laten'gaan. Wij willen dit in intieme kring doen met onze Zondagsschool en Bijbelklas maar ook in het openbaar op Woensdag 20 November in het Oranje Hotel te Bergen. Daar toe is uitgenodigd de Jongelieden- zangcompagnie van korps A'dam I, die onder leiding van Zuster Kuiper een keurig programma zal uitvoeren, 's middags voor de jeugd en 's avonds voor vol wassenen. De algemene leiding van dpze feestdag zal in handen zijn van Adjudante van Heijgen van het Hoofdkwartier. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer en de raambil jetten, waarbij wij nog een goede raad willen geven om zich zo spoedig mogelijk van kaarten voor de avonduitvoering te voorzien. WINTERCURSUSSEN OP DE VOLKSHOGESCHOOL De wintermaanden vormen in Scandinavië het hoogtepunt van het Volkshogeschoolleven. Dan zijn de tientallen Volkshogescholen alle vol bezet met de duizenden jonge plattelanders, die daar de 5-maandse cursussen volgenZo lang kunnen de cursussen hier nog niet zijn en zo talrijk zijn ook de volkshogescholen hier nog niet, al zullen er in het komende jaar weer verschillenden worden geopend. Toch worden ook in Nederland in de komende winter weer honderden jonge mannen van het platteland en uit de stad op de grote winter- cursussen der 5 volkshogescholen verwacht. Op de Volkshogeschool in Bergen wordt begonnen met een cursus, waarin als hoofdonder werp behandeld zal worden„De Mechanisatie". Welke gevolgen zal deze hebben voor ons per soonlijk leven? Welke eisen zullen hierdoor aan boer, tuinder en arbeider gesteld worden? Zal het kleinbedrijf hierdoor moeten verdwijnen? Kan de coöperatie in dit verband een nieuwe be tekenis krijgen? Waar zal de groeiende bevolking van het platteland een plaats vinden bij voortgezette mechanisatie? In de stad of zal emigratie nood zakelijk zijn of zal het platte land zelf geïndustrialiseerd worden Welke gevolgen zal dit alles ook hebben voor ambachtsman en middenstander? Wat leert ons de ontwikkeling van de mechani satie op het platteland, in andere landen als Engeland en Rusland Dit alles zijn vragen, die op deze cursus in December aan de hand van inleidingen van zeer deskundige sprekers en in onder linge studiegroepen besproken zullen worden. Daarnaast zal in deze cursus ook aan sport en spel en aan zang, muziek, bouw kunst e.d. veel aandacht besteed worden. KOORVER. „BERGEN" Liefhebbers van zang en muziek wacht weer een avond van ge not. De koorvereniging heeft onder leiding van den bekenden toonkunstenaar Corn. Jonker ernstig gestudeerd, zodat ver- wadit mag worden, dat het een avond van hoogstaande kunst zal worden. Het instrumentale gedeelte zal verzorgd worden door twee bekende kunstenaars: Sam Swaap (viool) en Simon Halie (piano). Voor verdere inlichtingen zie men een in dit nummer voor komende advertentie. NED. VER. VAN SPIRITISTEN „H ARMONIA" AFD. BERGEN Zoals U uit de advertentie kunt lezen houden de gebr. Gmelig-Meyling een lezing over mediamiek verkregen voorwerpen en geven zij een film, waarop gij kunt zien hoe paxafine en linoleum werken mediamiek worden vervaardigd. Hun, die belang stellen in dit werk, wordt aanbevolen zich zo spoedig mogelijk van kaarten te voorzien, teneinde teleurstelling te voorkomen. DE KLAPROZEN- COLLECTE De collecte ten bate van het Ned. Oorlogsgravenwerk heeft opgebracht f 396,77. Collectanten en gevers wordt hartelijk dank gezegd. BEGIN DECEMBER EXTRA BON VOOR GESMOLTEN KAAS AANWIJZING SUIKERBONNEN Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te -Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 U Duu+vtceek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,— Welke invloed zal de mechanisatie hebben Waarschijnlijk zal begin December een extra bon voor gesmolten kaas worden bekend gemaakt, waarop voor iedereen, behalve voor kinderen, geboren in 1945 of later, 50 gr. verkrijgbaar zal zijn. Te beginnen met de periode van 23 Nov. tot 7 Dec. zal de aanwijzing van de suikerbon weer normaal in de eerste week van elke veertiendaagse periode geschieden. Zoals reeds is aangekondigd, zou de achterstand in de bevoorrading, welke was ontstaan tengevolge van de extra- verstrekkingen in Sept.. eerst in de loop van Nov. kunnen worden ingelopen.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1