WEEKBLAD VRIJDAG 22 NOVEMBER 1946 23e JAARGANG No» 45 KOORVER. „BERGEN" CONCERTEERT De Koorvereniging „Bergen" bracht de liefhebbers van zang en muziek Dinsdag een avond van hoogstaande kunst. Onder de eminente leiding van den heer Corn. Jonker werden werken van Handel, Mozart, Richard Wagner, Wierts en Boedijn ten gehore gebracht. Medewerking werd ver leend door Sam Swaap, violist en Simon Halie, painist, twee bekende kunstenaars. Het koor opende de avond met „Ecce quomodo móritur" van Handel, dat ontroerend mooi werd gezongen en vervolgde met „Ave, verum corpus" van Mozart. Het vocale gedeelte werd nu af gewisseld met een drietal viool- soli door Sam SwaapAdagio en Menuet van Mozart, en het prachtige Havanaise van Camille Saint Saëns. Halie vergastte hierna zijn ge hoor op Impromtu op. 90 no. 4 van F. Schubert en Prelude no. 23 no. 5 van Rachmaninoff. Beide solisten werden luide toegejuicht. Het eerste gedeelte van 't concert eindigde met het prachtig gezon gen werk van Richard Wagner: Tannhaüser. De vrolijke roep „Thüringens Fürsten Landgraf Hermann, Heil" zal in veler oren lang nog nageklonken hebben. De sopranen vierden hier triomfen. Na de pauze werd Sam Swaap bewonderd in zijn „Chanson et Pavane" van Couperin-Kreisler, „Romance Andaluzza" van Pablo de Sarasate en „Tambourin Chi- nois" van Fr. Kreisler. Het tot een ovatie aangroeiende applaus verstomde niet, voor deze kunste naar nog eens de strijkstok op nam voor een vioolsolo van Handel. Simon Halie bracht de zaal in verrukking met „Sevilla" en „Cordoba" van Albenitz en An- daluzza"en „Danse rituelleduFeu" van de Falla. Hij liet zich door het niet tot bedaren komende applaus bewegen nogmaals plaats te nemen aan de vleugel voor 't spelen van „Mazurka" van Chopin. Na dit instrumentale gedeelte trad het Koor weer op met het stemmingsvolle Middernacht" van Wierts, dat buitengewoon ge waardeerd werd, om te vervolgen met een Ochtendmeditatie van Jan Luyken, bewerkt door Ger. Boedijn. Het koor besloot het concert met het zingen van „Onder de Linde" van Boedijn. De zaal werd betoverd door het toneeltje onder de dikke lindeboom, waar op de tonen van de harmonica „rond en rond en om en om, draaide en zwaaide de ganse drom". Luide toejuichingen volgden, en velen volgden gaarna het voor beeld daar in de groene wei ge geven, nu op de klanken van de Sonny Band o. 1. v. den heer Sombroek. Al met al een avond, waarop Koor, dirigent en solisten met de meeste voldoening kunnen terugzien. BERGER IJSSPORT VERENIGING B.IJ.S.V.GAAT JUBILEREN! B.IJ.S.V. hield Zaterdagavond een algemene vergadering in „De Oude Prins". Van een „goedbe zochte" vergadering had het niet veel, tenzij „goedbezochtheid" aldus gelezen moet worden, dat behalve het bestuur ongeveer 3'/2°/o van de leden aanwezig waren. De heer P. Blankendaal, die bij ontstentenis van den voorz., de vergadering precideerde, heette de aanwezigen welkom en wenstte den heer D. Klomp een spoedig en algeheel herstel toe. Nadat de notulen onder dank betuiging aan den secretaris waren goedgekeurd, kwamen enkele in gekomen stukken ter tafel. Een voordeeltje en een tegenvallertje voor de kasvan belastingen was ingekomen de mededeling, dat de aanslag in de omzetbelasting ten onrechte had plaatsgevonden en een nieuw huurcontract met de gemeente, waarin was bepaald, dat B.IJ.S.V. in het vervolg de beschikking over het weiland zal hebben van 1 Nov. tot 15 Maart tegen een vergoeding van f 10. Jaarverslag. Het jaarverslag van den secr. begon met de afwisseling van vorst en dooi: 16 Nov. vorst, spoedig dooi, 8 Dec. vorst, 11 Dec. dooi, 30 Dec. vorst, geen dooi, 22 Jan. konden de amateurs wedstrijden over 500, 1500 en 3000 m plaatsvinden, waaraan door 34 rijders werd deelgenomen. In het totaal classement was Jonker nummer één. 26 Jan. was het enigszins dooi, er stond water op de baan, maar een talrijk enthousiast publiek genoot volop van de demonstratie kunstrijden. 1 Febr. was alle ijs' verdwenen. De samensteller van het ver slag zag zich beloond met een hartelijk applaus. De rekening van de penning- meesteresse sloot in ontvangsten en uitgaven met f 2475,69 en een batig saldo van f855,25. Dit voordelige saldo was vooral te danken aan de geringe uitgaven voor arbeidsloon: het werk op de baan was in hoofdzaak vrij willig gedaan, waarvoor ue voorz. in het bijzonder aan den heer Gootjes, hartelijk dank zei. De kascomm. rapporteerde bij monde van den heer P. v. Exter, dat zij alles in de beste orde had bevonden, waarna de vergadering de penningmeesteresse dechar geerde. Voor 1947 werden tot leden van de Kascommissie benoemd de heren H. Bruin en Dokkum. Contributieregeling In verband met de steeds stijgende uitgaven achtte het be stuur contributieverhoging nood zakelijk en stelde voor de contri butie van f 1,50 te brengen op f 2.na 1 Dec. f 3,—. De leeftijdsgrens werd van 16 tot 14 jaar teruggebracht. Dagkaarten zijn verkrijgbaar a 50 cent en kin- derkaarten a 25 cent. Ter gelegenheid van bijzondere wedstrijden en demonstraties zal de prijs van dagkaarten 75 cent bedragen. De nieuwe rege ling werd met algemene stemmen aanvaard. Bij de bestuursverkiezing werden de beide aan de beurt van af treden zijnde leden, de heren Jac. van Exter en G. Kooyman, herkozen. Het bestuur had op zijn pro gramma geplaatst kinderwed strijden, hardrijderij voor heren leden van 16 jaar en ouder, die nog geen prijs hebben gewonnen, een demonstratie schoonrijden, amateurs-wedstrijden hardrijden voor heren, amateurswedstrijden voor dames. Van Kampioens wedstrijden zal voorlopig geen sprake kunnen zijn: anderen gaan voor! Mevr. Kroon pleitte voor een wedstrijd schoonrijden voor paren (leden) en de heer Honig informeerde of er niet eens koppelwedstrijden zouden kunnen worden gehouden. Uitgeloot werden tien aandelen, zijnde nummers: 80—123—211 14-277-69-221-237-145 en 245. Opgericht 20 Febr. 1922 zal de vereniging straks haar 25 jarig bestaan kunnen herdenkén. Het bestuur stelde voor een feestavond te organiseren en daarvoor een cabaretgezelschap uit te nodigen. Het hoopte, dat dan eens alle 500 leden met hun dames present zouden zijn. Het bestuur ontveinsde zich niet, dat hieraan grote kosten verbonden zullen zijn, vooral ook omdat geen enkele zaal plaats biedt voor 1000 man, zodat er twee avonden gegeven moeten worden, maar het bestuur is vindingrijk en vol goede moed. Het ontbrak niet aan raadgevingen van uit de zaal maar tenslotte werd de regeling maar.... aan het bestuur overge laten. 22 Febr. is de grote dag. Van verschillende zijden werd gewezen op het overantwoorde- lijk rijden van enkelen. Zo was het rijden tegen de draad in geen zeldzaamheid, schenen anderen 's avonds bij „ploegrijden" er een genot in te scheppen de baan te vernielen, schenen weer anderen niet in te zien, dat kunst rijden op de buitenbaan levens gevaarlijk is. Een der aanwezigen deed een afdoend middel aan de handintrekking van het rijbe wijs bij overtreding van de regle menten, intrekking van de kaart voor die dag. Een paardenmiddel, maar het hardleerse publiek moet begrijpen, dat veiligheid voor alles gaat. Wat de verlichting betreft, zal alles zoveel mogelijk in de oude toestand hersteld worden. Muziek qp de baan is mooi maar.... duur, zodat het niet eikedag kan. De heer Bruin informeert of er geen bedrag beschikbaar kan worden gesteld ter tegemoetkoming in de kosten, die enkelen zich getroosten om les te nemen in kunstrijden. Het bestuur vind zo iets niet verantwoord. De heer Dokkum breekt nog een lans voor een demonstratie IJshockey. Een duur geval, vreest de voorz. Als ieder zijn hart heeft ge lucht, sluit de voorz. de geani meerde vergadering met het uit spreken van de hoop, dat alle beoefenaars van de ijssport deze winter weer eens volop kunnen genieten. Berdos I - Vios I FILMVERTONING Vrijdagavond 29 Nov. s' avonds 8 uur zal op het Oude Hof te Bergen de film vertoond worden van de Zweedse Volkshogeschool te Tarna, welke gemaakt is ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de Zweedse Volkshoge scholen, Deze film is door den rector van deze school Hjalmar Bessen, aangeboden bij zijn bezoek aan de Zandhoeve in de maand October. De film is met de grootste zorg samengesteld, men heeft twee jaren nodig gehad eer hij voltooid was en geeft een duidelijk beeld van het leven en de inrichting van een van de grootste en be kendste Zweedse Volkshogescho len. Kosten noch moeite zijn ge spaard om van deze school een ideaal inrichting te maken: vele bekende kunstenaars hebben aan 't interieur meegewerkt. Het bestuur van de Hollandse VolkSïhogescho- len heeft gemeend, vóór dat deze film op andere plaatsen vertoond zal worden, eerst de leden en be langstellenden uit de eigen om geving in de gelegenheid te stellen, de film te zien. Uitleg van het een en ander zal gegeven worden door Mevr. A. C. Visser-Ven, die dit jaar twee keerde gast geweest is van deze Zweedse Volkshogeschool. LANDELIJKE BOEKEN- EN TIJDSCHRIFTENACTIE Op verzoek van de Regering wordt in elke gemeente een boeken- en tijdschrifteninzameling gehouden ten behoeve van de Ned. burgers en militairen in Indië. (N.I.W.I.N.-actie.) De Burgemeester heeft Volks herstel en de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers (U.V.V.) uit genodigd hier ter plgatse deze inzameling te verzorgen. Volks herstel draagt de (geringe) kolten, de U.V.V. zal de inzameling zelf organiseren. De U.V.V. afd. Bergen doet daartoe een beroep op alle inw. van Bergen om boeken en tijd schriften ter beschikking te stellen. Legt ze nu reeds klaar en spoort Uw buren -en kennissen aan het zelfde te doen. U kunt het werk voor ons nog eenvoudiger maken door zelf een centrum te vormen waar Uw buren de boeken mogen brengen. Intussen geeft U schrif telijk of telefonisch bericht aan Mevr. H. F. Bierman-de Bruyn, Dr. v. Peltlaan 44, telef. 2101 en op 27 en 30 Nov. worden de boeken door padvinders (sters) van huis gehaald. De U.V.V. wendt zich ook tot alle Bergense Verenigingen met het verzoek om onder haar leden een inzameling van boeken en tijdschriften te houden. Het resultaat hiervan kunnen zij op geven bij Mevr. M. van Son- Broers, Kerkstraat 1, die voor het afhalen der boeken voor 1 Dec. zal zorgen. Werkt allen mede, om deze inzameling te doen slagen. Onze mensen in Indië hebben dringend behoefte aan lectuur. Geeft hun Uw morele steunen boeken Uw tijdschriften kunt U steeds na lezing ongefrankeerd door zenden aan de tijdschriftendienst van het Rode Kruis te 's-Graven- hage. Namens het Bestuur der U.V.V. afd. Bergen Mevr. A. HUYGENS-Bruynzeel Mevr. H. F. BIERMAN-de Bruin BERGEN S HARMONIE De actie door ons gevoerd, ter werving van donateurs en nieuwe leden is zo goed als beëindigd. Mogelijk zijn er nog, die door omstandigheden, of afwezigheid geen gelegenheid hebben gehad zich als donateur te laten inschrij ven dit kan alsnog geschieden, door zich voor 1 Dec. a. s. op te geven bij den penningmeester den heer J. Ivangh, Nachtegalen- laantje 10, of een der leden yan B. H. Wat de donateurs betreft, dat is schitterend geslaagd. Zeer velen hebben aan onze oproep gehoor gegeven hiervoor namens B. H. onze hartelijke dank. De donatiebewijzen worden t. z. t. toegezonden. Minder geslaagd is de werving van nieuwe leden en leerlingen, dit is toch zo uiterst belangrijk. Wij doen daarom nog 'n dringend beroep op de jeugd, zich alsnog te melden bij den heer J. Beekman, St Antoniusstraat 7. HET BESTUUR ST. NICOLAASFEEST De Sint is zeer tevreden over de inzameling. Hij brengt aan allen zijn welgemeende dank hiervoor. Hij bedankt tevens alle medewerkenden, die voorde ver schillende verrassingen zorgden. De Sint Nicolaastafels zijn nu gereed. U komt toch ook eens kijken? Alles is tentoongesteld in ,,'t Heem", Breelaan. Zaterdag van 4-6 uur en van 8-10 uur. Zondag van 2-5 uur. Geen toe gang voor kinderen van de lagere scholen. Alle kinderen moeten nu in het bezit zijn van een deelnemers kaart. Wie dat nog niet heeft meldt zich onmiddellijk op school of bij den heer Mol, Doorntjes 31. Aldaar kunnen ook nog even tuele giften gebracht worden. 25 November wordt de deelnemers lijst gesloten. Verenigingen kunnen hun bijdrage storten op Gem.giro A'dam B 14995 van den heer Busschbach. Verdere bijzonder heden komen in de volgende Duinstreek. BUITENGEWOON CONCERT De Rustenburger Koorknapen Woensdag 27 November a.s. concerteren deze Koorknapen in De Rustende Jager te Bergen. Dit Knapenkoor uit den Haag is vast verbonden aan de K.R.O., en verzorgt geregeld een deel der programma'svandezeomroep. Op 2 Nov. 1.1. mochten we dit koor beluisteren op 'n Gala concert in het Gebouw van Kun sten en Wetenschappen, waar een welhaast uitverkocht huis, (2000 mensen), aan Koor en Dirigent aan 't einde van 't programma 'n ware ovatie brachten voor het gepresteerde. De Haagse dagbladen waren unaniem in hun recensies, hoog beschaafde zang, schitterende techniek, een zuivere harmonie en prachtige dynamische effecten. Als Knapenkoor, werd het zonder steun van mannenstemmen, als het beste koor in Nederland betiteld, terwijl de dirigent Henk Hoogervorst, in zijn genre iemand van betekenis werd genoemd. OPRICHTING HANDBALAFDELING VAN B.S.V. Van verschillende zijden werd de klacht geuit, dat er hier in Bergen zo weinig op sportge bied is te beleven voordames. Nu ja, ze kunnen meegenieten van de voetbalsport, door 's Zon dags langs de lijn haar in het veld dartelende adonis toe te juichen. Maar zelf een tak van sport beoefenen? Begaan met het lot van deze naar sport hunkerende dames, heeft het volijverige be stuur van B.S.V. nu het plan op gevat om bij de vereniging een Handbalafdeling op te richten. Ook de dame, die, naar het ge rucht wil, het vertikt eten te koken, als haar gemaal het in zijn hoofd krijgt naar een voet balwedstrijd te gaan kijken, ook deze dame zal van harte wel kom zijn in de nieuwe club. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. NED. VER. VAN SPIRITISTEN „HARMONIA" Zoals U uit de advertentie kunt lezen zal de heer Pauling op Vrijdag 29 Nov. a.s. een openbare psychometrische seance geven. De heer Pauling is een bekend serieus psychometrist en zal U een overtuigend bewijs geven van het eeuwige leven van den mens. Teneinde de teleurstelling te voorkomen, dat de zaal uitver kocht is, wordt U aangeraden U spoedig van plaatsbewijzen te voorziendeze zijn te bekomen aan de adressen in de advertentie aangegeven. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 De> DuUtvkee Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Een avond van muzikaal genot INTREKKING RIJBEWIJS VAN HEN, DIE ZONDIGEN TEGEN BAANREGLEMENT? Financieel verslag Bestuursverkiezing Vaststelling Wedstrijden en Demonstraties Uitloting aandelen Het zilveren Jubileum Rondvraag Zondag 24 November Aanvang 2.30_ uur Berdos-terrein op de Volkshogeschool het Oude Hof te Bergen t.b.v. burgers en militairen in Indië op Woensdag 27 Nov. en Zaterdag 30 Nov. AFD. BERGEN

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1