WEEKBLAD ADVENT VRIJDAG 29 NOVEMBER 1946 23c JAARGANG No. 46 O Kindje, dat nu komen gaat, Wil zelf ons toebereiden, Tot Uwe komst, wil met Uw macht, Ons van onszelf bevrijden. Door Uwe kracht, wek in ons hart, Een innig, diep verlangen, Om Uw Liefde en Uw Woord, Deemoedig te ontvangen. Richt gij ons uit de kleurloosheid Der alledaagse dingen. Naar hoge sfeer waar Eng'len schoon Het lied der glorie zingen. Door Uwe Liefde, leidt ons, Heer. Op uwe rechte wegen Maak ons in daad en ook in woord Onszelf, en elk ten zegen. O Kindje, dat nu komen gaat, Maak Gij ons stil en kleine, Bij 't naderen van Uw Stal en Krib, Maak Gij ons harte reine. O Kindje, Heiland, breng ons weer Door Uwe Grootheid nader Tot het Eeuwige Licht, leer ons verstaan De Liefde van den Vader. Bergen, 20 Nov. '46 Maartje N. Zwaan. BERGEN ALS MOEDER TE VEEL IS Het Amsterdamse Volkstoneel gaf Dinsdagavond voor een niet geheel uitverkochte zaal van De Rustende Jager een opvoering van „Als Moederte veel is", een greep uit het volksleven in vijf bedrijven. Als Hildebrand (Nic. Beets) in zijn Camera Obscura, geeft Henvo (Henk Voogd) in zijn „Als Moe derte veel is" fotografisch nauwkeurige beelden van personen en toestanden. Wat de auteur op zijn weg door de omgeving van de Bloem- dwarsstraat met zijn camera op de gevoelige plaat heeft vast gelegd, werd door het Amster damse Volkstoneel met leven be zield. „Kleine kinder, kleine zorgen grote kinder, grote zorgen." Oma, prachtig vertolkt door Mien Erf- mann-Sasbach, ondervindt het. Als haar zoon, vader van twee kinderen, die hun beste moeder helaas te vroeg verloren, weer wil hertrouwen met iemand uit een andere kring, meent de oude dame hem te moeten waarschuwen, watverwijdering geeft. De zoon ziet niet in, dat de dochter van de bij wind, storm, regen en.... borreltjes grootgebrachte Dropwater uit de Bloemdwars- straat, de buffetjuffrouw uit een kroeg, in de ogen van Oma on geschikt is als vrouw voor haar zoon, als moeder van de klein- kindertjes. Moeder heeft ongelijk. Als na een woordenwisseling de uit het lood geslagen zoon, haar een voor hem staand bakje met geest van zout naar het hoofd werpt en haar daardoor blind maakt voor altijd, komt hij even tot bezinning. De moeder verbergt de ware toedracht voor anderen, bewaart haar zoon voor schande. Zo is een moeder. Het huwelijk komt tot stand. De trouwdag wordt besloten met een dansje op de straat op de tonen van 'n pierement eneen knokpartij, waarbij een ex-minnaar de jong gehuwde-zwaar wondt. Ook hier komt berouw na de zonde, zo was het steeds, zo zal het blijven. Het publiek gaf herhaaldelijk blijk van zijn grote waardering van het gebodene en bewonderde vooral het spel van oma, van de 12-jarige kleinzoon Charly Nal- bachende 61 jarige Hein Drop water (John Toering). Tussen de bedrijven werd geen entr'acte-muziek gegeven, maar de hiaten gevuld met zang en toneel, waarbij Hein, de man van het pierement en zijn zoon als eerste slingerknecht wel voor de vrolijkheid zorgden. Echt kleurig en fleurig was het straat toneeltje op de bruiloftsdag, dat was Amsterdam. ONGELUKKEN OP DE BERGER WEG Dinsdagavond omstreeks half zes had op de Bergerweg een ongeluk plaats, dat een gezin in diepe rouw dompelde. De heer J. W. Bakker, melk- slijter alhier, die met zijn kar melk haalde van de Wilhelmina- fabriek, werd aangereden door de auto van den heer K. De ge volgen waren vreselijk. Spoedig overleed de getroffene, na nog voorzien te zijn van de H.H. Sa cramenten der Stervenden. De inzittenden van de auto bekwamen geen lichamelijk letsel. 's Morgens had op dezelfde weg een ongeval plaats, dat ook ernstige gevolgen had kunnen hebben. Van de bus, die als ge woonlijk overvol was, sprong n.l. één der voorbanden, waardoor de wagen gevaarlijk begon te slingeren. Dank zij het kalme, tactvolle optreden van de chauffeur werd een ramp voorkomen. Alleen vielen een honderd liter melk te betreuren, doordat een aantal bussen aan de kant van de weg, omver gereden werden. GOUDEN JUBILEUM In de laatst gehouden bijeen komst van het bestuur van B.H. en het uitvoerend comité ter viering van het gouden jubileum van B.H. werd definitief besloten het Nationaal Muziekconcours te houden op 15, 22 en 29 Juni '47, bij voldoende inschrijvingen ook nog op 6 Juli d.a.v. De spontaan verleende mede werking der burgerij voor het vormen van een garantiefonds, alsmede het toetreden van een groot aantal donateurs hebben dit besluit mogelijk gemaakt. Het concours zal worden gehouden op het terrein aan de Maesdam- merlaan, waar vroeger het open luchttheater zich bevond, voor dit doel welwillend afgestaan door de familie van Reenen. Het ligt tevens in het voornemen om op de werkdagen gedurende het con cours verschillende concerten, in strumentaal, zowel als vocaal te organiseren. Indien de voorteke nen niet bedriegen, belooft de viering van het 50-jarig jubileum een groots muziekfeest voor Bergen te worden. LEGER DES HEILS Het Leger des Heils te Bergen heefteen middag en avondbijeen komst gehouden om haar 14de jaarfeest te vieren. Hieraan werkten o. m. mede het Jongeliedenzangkoor van Am sterdam I, o. 1. v. Zuster Kuiper, terwijl de Bergense Jeugd van Zondagschool en Bijbelklas ook zelf op verdienstelijke wijze aan het programma hat>r medewerking verleende door het zingen van 'n „Oogstlied", hetgeen des avonds zelfs op verzoek moest worden herhaald. Naast de vele mooie liederen gebracht door het Jongelieden zangkoor, werden er ook enige soli gegeven en een paar ge voelige en juiste recitaties, terwijl tevens aan de samenzang, bijbel verhaal en gebeden, de nodige aandacht werd besteed. Het geheel stond onder leiding van Adjudante Kop van 't Hoofd kwartier. De middag-samenkomst werd bezocht door 200 kinderen, terwijl de avondsamenkomst voor volwassenen ook goed bezocht was. De leider van het jeugdwerk in Bergen deed nog enige ver strekkende mededelingen omtrent de toekomstplanneno. a. het oprichten van een gezinsbond te Bergen en een eigen gebouwtje. De Buitenpost Bergen van het l egpr d^s H'-'s kan op een goed geslaagde viering van het jaarfeest van het jeugdwerk te Bergen terugzien en met groot geloof en vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Berdos I - Si. Victor I OUDERS OPGELET Willen de ouders van de kin deren, die 4 Dec. ziek mochten zijn, de deelnemerskaart inleveren bij de persoon, die de kaart ge bracht heeft of vóór 9 uur of 2 uur aan de zaal van De Rustende Jager brengen? Kinderen, die voor dit feest in aanmerking zouden komen en al lang ziek liggen (thuis, ziekenhuis of sanatorium) wilt u wel zo spoedig mogelijk opgeven aan Mevr. L, Schuil-de Leth, Buerweg 9, Tel. 2086. De Sint wil graag geen enkel kind vergeten. De kinderen, die ver weg wonen kunnen om half twaalf en vijf» uur afgehaald worden |aan de Rustende Jager. Bij aankomst van de Sint, komen de school gaande kinderen in klasseverband op het station te staan. Willen de ouders met de niet school gaande kinderen buiten het station plaats nemen of langs de te vol gen route? De Sint Nic. Comm. TUIN- EN OOSTDORP De buurtvereniging Tuin- en Oostdorp organiseerde dezer dagen een feestavond, waarbij de toneel groep van deze buurtvereniging medewerking verleende. Opge voerd werd het blijspel „Gebr. Calkoen" en de klucht „Knalgas". Het enthousiast applaus bewees hoezeer het gebodene in de smaak viel. Het muzikale gedeelte werd uitstekend verzorgd door de Stevo- nistenband, gevormd uit leden der vereniging. T. en O. kan wederom een goed geslaagde feestavond boeken. VOETBAL In een tussen de leiders van Afd. ld gespeelde buitengewoon spannende en fraaie wedstrijd is het de thuisclub gelukt beslag te leggen op de beide punten. Limmen bracht daarmee Bergen haar eerste nederlaag toe. Het begin was een wederzijds verkennen, doch na 7 minuten strafte Jaap Tuin een weifelen van de Limmer backs af en nam Bergen de leiding, 0—1. Een kwartier later maakte Limmen gelijk, doordat de doel man van B.S.V. de bal uit een vrije schop niet onder controle kon krijgen. 10 min. later nam Limmen de leiding uit een corner. Met een 2—1 voorsprong voor de thuisclub ging de rust in. Terstond na de hervatting van het spel begint B.S.V. een offen sief en na 3 min. hebben ze succes: Pesie brengt met een goede schuiver de stand op 2 2. De B.S.V.-vreugde is echter van korte duur, want de volgende minuut is de stand 32 voor Limmen. Bergen houdt vol en na een kwartier benut Kees Beeldman een voorzet van Dik Mosk, waardoor de stand weer gelijk is, 3—3. Nu ontwikkelt zich een strijd om de leiding, waarin Limmen de gelukkige is. Een fout in de Bergense achter hoede geeft Limmen de leiding, 4-3. Wat Bergen ook probeert, Limmen weet elk gevaar te' keren en zo komt onder hoogspanning het einde van deze door scheids rechter Bunders uitstekend ge leide wedstrijd. GEGUND Door Burgemeester en Wet houders van Bergen is aan den Heer D. Beeldman, aannemer al daar, gegund de bouw van 6 Arbeiderswoningen aan den Ko- gendijk voor de som van f 63000, De inschrijvingssom bedroeg f 66000,weik bedrag, ingevolge voorschriften van de Centrale Directie voor de Volkshuisvesting, werd teruggebracht op f 63.000, waardoor diverse constructiewijzi gingen en vereenvoudigingen dien den te worden toegepast. SCHOORL SCHOORLSE KUNSTKRING Zaterdag 7 December 's avonds om acht uur, zal de toneelgroep „Comedia" uit Amsterdam in de zaal van den heer Nic. Schuyt voor de leden van de Schoorlse Kunstkring een opvoering geven van het succes-stuk van het seizoen: „Spel met het Noodlot". In het stuk zullen o. a. optreden de dames Rika Hopper, Rie Gil- huys en Joekie Broedelet, terwijl bij de heren Ko van Dijk en Cor Hermus van de partij zullen zijn. Voor niet-leden zijn nog enkele plaatsen beschikbaar ad. f 3, p. p. Kaarten verkrijgbaar bij J. van Wijk, Staringsoord te Schoorl of, voor zover nog aanwezig, des avonds aan de zaal. VERENIGING „HULP IN NOOD" 1897—1947 Op 19 Febr. 1947 zal het 50 jaar geleden zijn, dat de ver eniging „Hulp in nood bij ziekte" werd opgericht. Een vereniging, die niet direct opvalt, want zij geeft geen uitvoeringen of lezingen. Dit ligt trouwens ook niet op haar weg en toch is het wel een van de meest belangrijke sociale verenigingen, die er be staan. In die 50 jaar zijn er tien duizenden guldens aan ziekengeld uitgekeerd, opgebracht door de leden zelf en de bijdrage van de donateurs. Was het bij de oprichting de bedoeling, de arbeiders bij ziekte gedeeltelijk tegemoet te komen, door de invoering van de ziekte wet werd dit enigszins anders; thans is het zo, dat ook een groot deel van onze zelfstandigen lid zijn, zoals bakkers, kruideniers, tuinders en kleine boeren, ter wijl bovendien de arbeidersleden nog verzekerd zijn voor de ont brekende 20 pet. Het ligt nu in de bedoeling om dit 50-jarig bestaan op ge paste wijze feestelijk te herdenken. Hiervoor is echter geld, ja zelfs veel geld nodig, wij doen daar om een beroep op alie ingezetenen van Schoorl,- om bij het aan bieden van de intekenlijsten met gulle hand in de buidel te tasten. De bedoeling is, dat alle leden en donateurs met hun dames op de feestavond aanwezig zullen zijn. De Secretaris J. BLOM. „ELK WAT WILS" op de planken Het cabaretgezelschap „Elk wat wils" trad Zaterdagavond in „De Staande Leeuw" voor'n tjokvolle zaal op met een programma, dat van begin tot einde boeide. Als onze 17e eeuwse dichter Bredero had het zich tot het pu bliek kunnen wenden met de pro loog: „lek stel u hier naacktelijk en schilderachtig voor ogen de misbruyeken van dese laatste en verdorven wereld, niet uyt haet, noch om yemandt te vertoornen, noch te verbitteren, maar om alle menschen te verlustighen en ver beteren." Wat het „verlustighen" betreft, hierin is het gezelschap volkomen geslaagd. In „Offervaardigheid" werd de corruptie gehekeld, de naar zich toe harkende Harkvoorzitter en de op eigen voordeel beluste C.C.D.-ambtenaar aan de kaak gesteld In „Huppel en Puppel" moest de hedendaagse danswoede het ontgelden, in „Theevisité" moesten de kakelende, lasterende bezoeksters van een dameskransje een veer laten. Een groot succes was de „Poppenkast", de levende „Jan Klaassenkast"; de mimiek en gebaren van Jan Klaassen en vooral van Kathrijn waren onna volgbaar, het penseel eens schil ders waard. Behalve „Tante" en „Draai orgel" die ook buitengewoon in de smaak vielen, dient nog ver meld „Hawaï", een schilderachtig tafreeltje met goede zang en mu ziek. De avond werd besloten met „Een gastmaal" waarbij het voor oordeel van het platteland tegen de stadsdametjes de goede ver houding tussen ouders en zoon, die zich wilde verloven met een meisje uit de stad, dreigde te verstoren. Alle medewerkenden bleken ernstige studie te hebben gemaakt van hun rollen, aan costumering en grimering was de meeste aan dacht geschonken, zodat succes niet kon uitblijven. Het publiek gaf dan ook herhaaldelijk blijk van zijn grote waardering. Vooral het driemanschap Simon Gutker, Cor Hoogvorst en Thé Lau vierde deze avond triumfen. De entr'acte-muziek werd ver zorgd door The Rytm. Stars, die na afloop ook de enthousiaste vereerders van de muze van de dans Terpsichore, in de gelegen heid stelden hun hart op te halen bij het bal. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanwjtg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 U DuUusiceelc" BERGENS HARMONIE Zondag 1 Dec. Aanvang 2 uur Berdos-terrein LIMMEN-BERGEN: 4-3 Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Zondag 1 Dec. Dr. VAN GELDER, tel. 2027.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1