WEEKBLAD De stoomboot kwam uit Spanje VRIJDAG 6 DECEMBER 1946 23c JAARGANG No. 47 Tot op de huidige dag wordt Sint Nicolaas door jong en oud geëerd. 5 December is in de loop der eeuwen geworden tot een feestdag, een dag, waarop een ieder bezield is met de echte Sinter klaasgeest, geven en verrassingen bereiden. Men moge in de 17e eeuw hier en daar tegen dit feest hebben geageerd, Delft mag in 1600 (zo als Van Dokkum ons vertelt in zijn Bonte boek) het opslaan van kramen op de markt hebben ver boden „in welke vercoft werden verscheyden goederen, die men den cleynen kinderen dyets maeckt dat Sint Nicolaas henluyden geeft, twelk een saecke is nyet alleen strijdend teghens alle goede ordre ende politye, maer oock de luyden afleidende van de ware godsdyenst ende streckende tot superstitie ende afgoderij". Arnhem mocht in 1622 het zetten van de schoen en het bakken van Sinterklaas koeken verbieden. Utrecht en anderen mochten verschillende keuren uitvaardigen, het gaf alles niets en nog steeds worden de schoentjes bij de schoorsteen gezet, worden er Sinterklaasversjes gezongen, geschenken gegeven. Al dagen vóór de grote dag leeft alles in spanning en „vol verwachting klopt ons hart, wie de koek krijgt, wie de gard". Te Bergen werd het grote feest dit jaar al bijzonder luisterrijk ge vierd. Reeds Dinsdagmiddag arri veerde hier de kindervriend met zijn onafscheidelijke zwarte knecht, aan het station opgewacht door honderden kinderen en ouderen. Het waren wel zeer gemengde gevoelens, die op de kinderge zichtjes vielen af te lezen: hier blijde verwachting, daar heimelijke vrees. Maar nauwelijks vertoonde zich de bisschop in vol ornaat of een oorverdovend gejubel barstte los en onder het zingen van tal van Sinterklaasversjes raakte de „gard" vergeten. Voorafgegaan door Bergen's onmisbare Harmonie en omstuwd door een enthousiaste menigte ging het nu in optocht door het dorp, opdat de Sint zich alvast een beetje kon orienteren voor zijn nachtelijke tocht over de daken. Bij het gemeentehuis werd de vorst verwelkomd door Burgemeester Huygens, die de kindervriend prettige dagen toe wenste in de gemeente en hem de blijde mededeling deed, dat hij van de opperwachtmeester een bijzonder gunstig rapport had ont vangen, zodat hij kon zeggen: Al mijn kinderen zijn zoet. Na een niet bijzonder rustige nacht was de jeugd Woensdag weer present in De Rustende Jager om daar te genieten van al de heerlijkheden, die een Sinterklaas dag maar kan bieden. Tractaties, poppenkast, marionettenspel, ca deautjes, er scheen geen eind aan te komen. Maar de onvermoeide grijsaard had nog meer bezoeken af te leggen ende schimmel werd weer bestegen en de reis aanvaard naar Schoorl, waar de kinderen ook reeds in spanning zaten te wachten. Zo werd Sinterklaas voor allen weer een echte feestdag, een on vergetelijke dag, en: ,,'k Wed er lag geen enk'le gard", immers „Waren we ook niet alle dagen, vele waren we toch zoet." Bergen I - Heervogels A I NAAR DE ZWEEDSE VOLKSHOGESCHOOL TE TaRNA Een groot aantal belangstellen den was Vrijdagavond naar „Het Oude Hof" gekomen om een reisje te maken naar Tarna, een 100 km ten N. van Stockholm, ten einde een indruk te krijgen van het Zweedse volkshogeschool- werk. Mevr. Visser-Ven, die al een paar malen een bezoek'aan Tarna had gebracht, verkortte haar medereizigers de tijd, door het een en ander te vertellen van haar ervaringen. De Volkshoge school in Zweden, die zich had ontwikkeld naar de in Zweden bestaande behoeften, vertoont wel enig verschil met de V. H. Sch. in ons land. In Zweden worden des winters cursussen van vijf maanden gegeven, en des zomers van drie maanden. Er wordt daar minder of geen tijd besteed aan practisch werken, maar les gegeven in talen, aard rijkskunde, geschiedenis, wiskunde enz. Wel een tegenstelling met onze volkshogescholen, waar het bijbrengen van wetenschappelijke kennis en vakkennis overgelaten wordt aan academies en vakscho len en waar het doel gericht is op de opvoeding van volwassenen tot persoonlijkheden met een sterk verantwoordelijkheidsgevoel je gens de gemeenschap. Onze 14- daagse cursussen bedoelen een plaats te scheppen, waar studenten en arbeiders, plattelanders en ste delingen, Nederlanders van alle gezindten elkaar kunnen ontmoe ten ter bespreking van allerlei levensvragen, een plaats, waar samen wordt gewoond, gewerkt, gegeten, geslapen, waar als het ware een gemeenschap wordt ge schapen, die als toonbeeld kan dienen voor de eens te bereiken gemeenschap van heel ons volk. De invloed, die van zo'n samen leven, kan uitgaan wordt misschien het best geïllustreerd door enkele regels uit een schrijven, dat wij mochten ontvangen van een der deelneemsters aan de indertijd te Schoorl gehouden cursus. „Reeds na korten tijd," aldus deze schrijf ster, „begon de invloed zich te laten gelden. Bij velen was er iets losgeraakt, waren er nieuwe mogelijkheden opgedoken, oplos singen gevonden voor moeilijk heden, en toen wij naar huis gingen, hadden wij^allen het ge voel, dat we een soort vernieu wing hadden ondergaanWe hebben andere gezichtspunten en ideeën leren begrijpen en waar deren, hetgeen ménig vooroordeel uit de weg heeft geruimd, zodat je vrijer in het leven komt te staan." De Volkshogeschool hier be oogt dus niet het brengen van wetenschap of gepopulariseerde wetenschap als academies en volks universiteiten, of vakkennis als de vakscholen, maar hopen een steentje bij te dragen tot de vor ming van een generatie, die hoop geeft, dat eenmaal in vervulling treedt de profetie van Joost van den Vondel „Al leyt er veel verwoest, En wil daarvan niet yzen. Het sal met groter glans Uit asch en stof herrijzen." We waren intussen het doel van de reis genaderd. Daar werd het gezelschap plotseling verrast door de aanblik op een complex van gebouwen, temidden van 'n bosrijke omgeving, zo mooi, als niemand had kunnen dromen. Deze ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Zweedse hogescholen gemaakte film gaf 'n duidelijk beeld van het leven en de inrichting van deze ideale school te Tarna. Alles was even smaakvol ingericht en ver ried overal de hand des kunste naars. r Na getuige te zijn geweest van het aankomen van een groot aan tal nieuwe cursisten, die allen hartelijk verwelkomd werden door de rector Hjalmar Bessen, een sympathieke verschijning, maakte het gezelschap uit Bergen een rondgang door de inrichting, zag het het beoefenen van Zweedse gymnastiek, het prachtige over dekte zwembassin, bewonderde 't de rijkverzorgde eetzaal, woonde het lessen in geschiedenis, natuur kunde enz. bij, zag het de jonge lui skilopen, en keek het met jaloerse blikken naar de 46.000 delen tellende bibliotheek Bij de meisjescursussen bleek veel aandacht te worden geschon ken aan handwerken, kantklossen, weven, bakken, braden, koken, om tot goede huisvrouwen op te leiden. Rond de Meiboom, een jaarlijks terugkerend feestje, toonden de jonge mensen sterk te zijn in volksdansen. De jaarlijkse reünie bracht honderden oud-cursisten bijeen, oud en jong, vaders en zoons, want het is een traditie geworden, dat allen een volks hogeschool volgen. De jongelui worden door ouders en kameraden geanimeerd tot het volgen van een cursus aan één der 66 volks hogescholen, die Zweden telt. Bergen heeft de beschikking over gebouwen en terrein, die er mogen zijn, maar het is nog geen Tarna. Gedragen door de steeds groeiende belangstelling, gaat Bergen echter een veelbelovende toekomst tegemoet. Per aspera ad astra, langs hob belige wegen bereikt men de sterren. KERSTWIJDING Trude Westerouwen van Mee- teren, sopraan, Jan Keessen, viool, concertmeester van het Concert gebouworkest en Piet van Egmond, organist van het Concertgebouw van Amsterdam, zullen met Ds W. Klaassen op Vrijdag 20 De cember in de Ruïnekerk te Bergen, een wijdingsavond geven. VOCAAL EN INSTRUMENTAAL CONCERT In De Rustende Jager gaven Bergen's Meisjeskoor, De Rusten burger Koorknapen en de cellist Adriaan Bosch Woensdagavond een in alle opzichten schitterend geslaagd concert. zong de Amsterdamse dokter J. P. Heye, Allen, die Woensdagavond in De Rus onze knapen en meisjes heb ben gehoord, zullen fier zijn ge weest op wat de spes patriae hier presteerde Bergen's Meisjeskoor onder lei ding van Mevr. Corry Morée- Dol opende het concert met een vijftal liederen, De zwerver, Lente, Goeden nacht, Aan zee en Buiten en oogstte hiermee een dankbaar applaus. Vooral Lente en Goeden nacht van Cath. v. Rennes werden prachtig gezongen. Het was alles zuiver van toon, beschaafd van uitspraak, mooi van voordracht. De meisjes volgden nauwkeurig de intenties van de dirigente. Wat Mevr. Morée-Dol hier in zo korte tijd tot stand heeft ge bracht, dwingt bewondering af. Het prachtig gedisciplineerde knapenkoor „De Rustenburger Koorknapen" uit Den Haag bracht o. 1. v. Henk Hoogervorst eerst ten gehore „Salvum fac regem" (gebed voor de koning) van Sac- chini, „Sanctus" van Durante, „Vere lanquores nostros" (Hij heeft,onze lasten gedragen) van Ant. Lotti, dat buitengewoon mooi werd gezongen, en het oud-Neder landse „Christus is opgestanden" in de bewerking van Henri Ge- raerds. Na de pauze zetten de knapen het concert voort met „Wildzang" van J. Duin, „Naar het bos" van Fr. Abt en „Zondag" van J. de Hartog. Toen de laatste galm van het „bim, bam" verklonken was, brak er een applaus los, dat aangroeide tot een ovatie. Zij besloten het programma met „Kleine wolkjes varen" van Teeuwisse en een paar door Henk Hoogervorst bewerkte volkslied jes: „Hemel en aarde kunnen ver gaan," dat bijzonder mooi werd gezongen, en het aardige ,,'k Heb mijn wagen volgeladen." Een waardig slot was het Wilhelmus, dat door alle aan wezigen staandpwerd aangehoord. Het vocale gedeelte werd af gewisseld door een instrumentaal deel. Adriaan Bosch, cellist, speel de, aan de piano begeleid door Mw Morée-Dol, Andante van Gottfried Mann, Chanson Triste "Van Tsaikofsky, Aria van Bach en Berceuse van De Josselin. Het was een genot naar dit twee tal te luisteren. Het luide applaus vertolkte ondubbelzinnig de ge voelens der aanwezigen. Het was een avond van echt muzikaal ge not. KERSTPLANNEN „LEGER DES HEILS" Kerstplannen 11 JaHet hart van het Leger des Heils klopt weer onstuimig en verlangend om het komende kerstfeest zo breed mogelijk te vieren om daardoor de mensen een zegen te bereiden, ook in Bergen. Naast het intieme Kerstfeest van onze jeugd met hun ouders en naast de kerstdemonstratie op 2e Kerstdag, stellen wij ons voor om 200 kinderen uit te nodigen, die nergens anders een Kerstfeest kunnen vieren. Zulk een feest geven wij op Zondag 29 Dec. Aan behoeftige gezinnen, ouden van dagen en zieken van alle gezindten willen wij zorgeloze feestdagen bezorgen. Wij weten, dat vele mensen het Leger zeer graag helpen met hun bijdragen om dit alles moge lijk te maken. Daartoe wordt U in staat ge steld door middel van de kerst- pot op Vrijdag 13 en Zaterdag 14 December op de hoek Stations- straat-Breelaandoor bij uw kerst inkopen uw gaven in natura te deponeren in het mandje op de toonbank in verschillende winkels en danheel graag door het inzenden van warm wintergoed, voornamelijk voor kinderen. Zo hopen wij velen een heerlijk Kerstfeest te geven. NEDERLANDSE ROODE KRUIS Het komt mij nuttig voor de inwoners van Bergen, Schoorl, Koedijk en Warmenhuizen te wijzen op het feit, dat in Bergen is gestationeerd een ambulance auto van het Ned. Roode Kruis. Deze auto is beschikbaar, be mand met leden van de Trans portcolonne bij ernstige onge vallen, die een snel vervoer van de(n) getroffene noodzakelijk maken. Ook voor ziekenvervoer kan van dit vervoermiddel gebruik gemaakt worden, maar uitsluitend dan, wanneer er gegrond ver moeden is, dat wachten op een van de Alkmaarse ziekenauto's gevaar voor de zieke zou opleveren. De auto, die uitstekend uitge rust is voor vervoer van vier lig gende patiënten staat steeds be drijfsklaar in de Garage Koster, Breelaan 3, telefoon 2456. Mocht in de toekomst zich een van de b.g. gevallen voordoen, dan zal de transportcolonne haar uiterste best doen voor een snel en vakkundig vervoer, na telefo nische waarschuwing onder no. 2456. De commandant van de Tran sportcolonne A. H. van Gelder WIJZIGING AUTOBUSDIENST Door de V.V.V. Bergen is de opmerking gemaakt, dat de be zoekers van de eerste bioscoop voorstelling in Alkmaar juist niet meer de bus van 21.15 uur naar Bergen kunnen halen. De directie van de N.H.A.D.O. „Bergen- Binnen" N.V. was zo welwillend hierin terstond te voorziende bus vertrekt voortaan uit Alkmaar om 21.20 uur. INDONESIë Op Zaterdag 14 Dec. wordt een reeks films gegeven over In donesië. De Heer J. W. Prins, Ind. Qerepatriëerde, zal een in leidend woord spreken. Wij vra gen vooral aandacht voor de kleurenfilm van de Buitenzorgse Plantentuin. De hoofdfilm, „Langs Borneo's brede stromen", en ook het bij programma is voor ieder, die belangstelt in Indonesië, interes sant. Zie voor nadere bijzonder heden de advertentie. Plaatsbespreking wordt aanbe volen. St. NICOLAASFEEST De Sint wil graag de adressen van onderstaande kinderen weten Joke Koelewijn, 6 j., Sipke Schoor- stra, 3 j., Jopie de Jong, 6 j., Madeleine Laenards, 5 j., Marion Lempke, 3 j., Jaapje Albers, 3 j. Gaarne bericht aan Mevr. H. L. Schuil-de Leth, Buerweg 9. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 De> Duimieee Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f Er leefde lang geleden Een Bisschop, rein van zeden Een Hoogeerwaardig man, Een best en needrig man Zijn kromstaf was van cederhout, Zijn mijter klinkklaar goud, Toch was hij niet tevreden, Die allerbraafste man, Maar gij raadt er de rede Niet gemakk'lijk van Het was zijn vromen wens, Dat nooit een enkel mens Ellende had of smarte, Of kommer droeg in 't harte, En meer geluk en blijde vreugd Moest ook het deel zijn van de jeugd. En waar 't alevel niet kon zijn. Gaf hem dat zorg en pijn. Hij schonk den armen dek en kleed En brood aan elk die honger leed. Hij hielp, zoveel hij helpen kon, Waardoor hij aller liefde won, En meisje en knaap met blijde lach Hem groette op plein en straat, Als men den grijsaard nad'ren zag In prinselijk kerkgewaad. Zo bracht hij troost en zegen, En hulp in veler nood, Totdat hij, hoog van jaren, In vrede de ogen sloot; Zijn graf werd door de jeugd met bloemen Met witte rozen overspreid. En tranen louter dankbaarheid Heeft weeuw en wees om hem geschreid Men bleef zijn naam vol eerbied noemen, End'eedle Bisschop Nicolaas Ontving den heil'gen titel Van Sinterklaas (St. Nicolaasfeest van Bernard Zweei s en Ant. L. de Rop) Zondag 8 Dec. a.s. Aanvang 2 uur Terrein Kerkedijk „Komt knapen en meisjes, verheft nu in [koor Den grond, die uw wieg heeft gedragen, Uw lied klink' de beemden van t' Vader hand door, Dat de ogen op U houdt geslagen," „Eens, hopen wij, eens zal het fier zijn [op U,"

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1