WEEKBLAD WAARSCHUWING RAADSVERGADERING ONS NIEUWE FEUILLETON hu tekod vau een VRIJDAG 13 DECEMBER 1946 23e JAARGANG No. 48 BERGEN THEATER PLEZIER BOEKTE GROOT SUCCES Theater Plezier trad Dinsdag avond in de Rus op voor een uitverkochte zaal. Menno Grondsma had niet veel moeite met het tot stand brengen van het eerste contact met de zaal. Toen hij mededeelde dat de voorz. van V.V.V. een reis ging maken naar Egypte om een paar ooievaartjes te halen voor het lege nest in het hertenkamp en dat hij op de terugreis Parijs zou aandoen om een boulevardje voor Bergen aan zee op de kop te tikken, toen was Bergen in de wolken. De held van de avond was wel Toon Hermans. Met zijn praatjes, zijn liedjes en zijn schetsen had hij groot succes. Enig was zijn Amsterdamse tram, het gémeente- blik op wielen en luide werd hij toegejuicht in „Suggestie", dat hij speelde met Wiesje Bouw meester, en „En flagrent Délit" en „De zonderling". Menno Grondsma verraste de aanwezigen met zijn goocheltoeren en imi taties van Richard Tauber en }os. Baker. Tot Moens oogstte een dank baar applaus met haar liedjes, enz. enz. Bergen heeft zich uitstekend geamuseerd en was gul met zijn bijvalsbetuigingen. SINT NICOLAAS BIJ BERGEN S MANNENKOOR (Naar de kinder-cantate van A. L. de Rop en B. Zweers.) Donderdagmiddag zat het kroost van B. M. onder de hoede van de pater familias in d'ouwe Prins bijeengedrongen als muisjes op een kluitje, en niemand roerd' zijn snuitje, elk spitst zijn oren als een haas, want Peetoom ging vertellen van [Sinterklaas. Daar stak plotseling de Sint zijn hoofd om de deuren klonk het Goeden middag, kind'ren. Ja daar [ben ik weer, Wel hebt gij uw ouders, liefde- [vol geëerd? Waart ge op school gehoorzaam? [Hebt gij braaf geleerd? „Ja mijnheer de Bisschop. Vraag het Moeder maar En gerust ook Vader, 't Is warempel waar." Nu dat mag ik horen. Komt eens allen hier: 'k Bracht voor elk wat mede 't Doet u vast plezier. Toen volgde een regen van tractaties en verrassingen en werd nog menig feestlied aangeheven. Ten slotte was het: „Vaarwel, bedankt al weer. En goede reis, hoogwaarde heer!" K.J.V.O.-NIEUWS. Aan de feesten op 7 Dec. namen 130 leden deel. Beide feesten slaagden gdfed. Op 26 December wordt de traditionele Kerstbijeenkomst gehouden, ver moedelijk in een zaal van „Het Oude Hof" (Volkshogeschool). Voor allen 'n culturele filmochtend voorafgemeenschappelijke maal tijden en Kerstmiddag en -avond. Denk aan de Indonesië-avond op 14 Dec. St. NICOLAASFEEST. De oudercommissie der O.L.S. en het Bestuur van Volksonder wijs brengt haar hartelijke dank aan alle leden der St. Nicolaas- commissie, makers van speel goed en alle andere medewer kenden voor het bijzonder mooie St. Nicolaasfeest, de kinderen aangeboden. BONTE AVOND VAN DE K.J.V.O. Op Zaterdag 21 Dec. wordt in De Rustende Jager" een Bonte Avond gegeven door de K.J.V.O. Leden en ouders kunnen kaarten krijgen tegen gereduceerde prijzen, maar deze moeten voor Zondag 15 Dec. worden gehaald bij de Haan's Boekhandel. Lidmaat schapskaart moet worden ge toond! Voor nadere bijzonder heden zie advertentie. Op deze avond wordt ook het „Wassenbeeldenspel" gegeven, dat de K.J.V.O. opvoerde op het St. Nicolaasfeest. Voor de ouders van de schoolgaande kinderen een mooie gelegenheid eens te zien, wat de kinderen o.a. ook zagen. Het ligt in de be doeling het fijne Marionettenspel van de heer J. Erkelens uit Alkmaar op een Bonte Avond in eind Januari te laten spelen, om ook hiermee de ouders kennis te laten maken. Berdos I St. Bavo I BOEKEN VOOR MILITAIREN EN BURGERS IN INDIë De U.V.V. afd. Bergen heeft tot nu toe ruim 200 boeken en vele tijdschriften ontvangen en dankt hierbij allen, die hieraan hebben bijgedragen. Maar er zijn zeker nog vele mensen, die wel een of meer boeken willen afstaan, maar ver gaten ons op te bellen. Doet U het nog even? Wij komen het graag halen, elk boek is nog welkom A. Huygens-Bruynzeel, H. F. Bierman-de Bruyn, tel. 2101, C. S. van Beers, J. N. B. Dies- feldt-Pieters, A. M. Kamermans van der Brugge, W. H. Poot- Hansen, M. van Son-Broers. SCHADE ENQUÊTE FORMULIEREN De schade enquête formulieren voor de Indische gerepatrieerden, als genoemd in de radiorede van Mr de Lange op 19 November j. 1. gehouden, zijn voorde Nibeg- kring Alkmaar verkrijgbaar bij 't Nibegconsulaat, Juliana van Stol berglaan 16 aldaar. Alle voorkomende inlichtingen worden eveneens aan dit adres verstrekt. In verband met zijn a. s. terugj keer naar Indië heeft de heer Tj. Boersma, Zuidlaan 21, Bergen, zijn functie als Nibergvertegen woordiger wederom overgedragen aan de heer R. J. D. Hartkamp, Nassauplein 21, Alkmaar. SCHOORL KERSTSPEL Op Woensdag 18 December des namiddags 3 uur zal in het R. K. Verenigingsgebouw te Cat- rijpeen Middeleeuwsch Kerstspel worden opgevoerd voor de school jeugd van alle scholen te Schoorl en omstreken. Het is een spel, dat in vroegere tijden door boeren aan de Rijn gespeeld werd. Ér is een „sterrezanger", die als spelleider het publiek groet, terwijl alle andere spelers om hem heen staan en meegroeten. De liederen, die telkens aangeven, wat gespeeld zal worden, worden door alle spelers gezongen, die zich telkens door het publiek heen bewegen. We zien dan Maria en Josef op weg gaan naar Bethlehem, waar de herbergiers ze geen on derkomen willen verschaffen, tot ze eindelijk in een stal onderkomen vinden. Daar wordt het Christuskind geboren, en juichend gaat de „Kompany" eerbiedig groetend langs de kribbe. Aansluitend komt er nu een herdersspel, een humoristisch boe renspel van vrolijkheid en ge kibbel tot de Engel hun komt verkondigen „de blijde mare". Vol vroomheid er innigheid zien we de herders knielen bij 't Kindeke, hun gaven „offreeren". Op vele plaatsen in Nederland wordt dit oude spel gespeeld voor de schooljeugd en voor volwas senen, die een kinderlijk hart be waard hebben. in verband met de woningnood Met het oog op de woningnood in onze gemeente vestig ik de aandacht van de bevolking er op, dat het niet toegestaan is, per sonen huisvesting te verlenen, vóórdat door het gemeentebestuur de daartoe vereiste vestigingsvergunning is verleend. De Burgemeester van Bergen De Raad van Schoorl kwam Dinsdagmiddag in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Mr Jochems. De heer C. Kaandorp was wegens ongesteldheid afwezig. De notu len werden ongewijzigd vastge steld. Naar aanleiding van 'n schrij ven van de Pensioenraad, hou dende mededeling, dat de heer D. Groen, meteropnemer bij het Gasdistributiebedrijf, uit hoofde van ziekten en gebreken onge schikt is voor de verdere waar neming van. zijn betrekking, ver leent de Raad hem overeenkom stig het voorstel van B. en W. eervol ontslag met ingang van 1 Januari '47. In verband met haar vertrek naar elders, verleent de Raad ontslag aan Mej. J. Delis als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. In de hierdoor ontstane vacature wordt voorzien door de benoeming van de heer F. Maeijer, Hoofd der R. K. School te Catrijp. De Raad beschikt vervolgens gunstig op het verzoek van de heer K. Krul om een tegemoetkoming in de vervoerkosten van zijn leer plichtig zoontje naar de Bijzondere school te Bergen. Aan de heer C. Marees besluit de Raad op zijn verzoek omver- laging van zijn schoolgeldaanslag te berichten, dat deze aanslag is gebaseerd op gegevens van de belastinginspectie. B. en W. stellen voor over te gaan tot vaststelling van de na volgende begrotingen voor '47 a. Maatschappelijk Hulpbetoon. In ontvangst en uitgaaf gewone dienst f 20.333,22 met een ge meentelijke bijdrage van f 18.500, b. Vleeskeuringsdienst Kring Schoorl. In O. en U. gewone dienst f 3.033,02 idem kapitaal- dienst f 4.000,—. Nadelig saldo gewone dienst f 841,77 Aandeel Schoorl f 300, c. Gasdistributiebedrijf: In O. en U. gewone dienst f 27.200,— met een voordelig saldo van f 1.180, In O. en U. Kapitaal- dienst f 5.900, d. Gemeentebegroting Uitgaaf gewone dienst f 169.688,91. Ont vangst gewone dienst f 121.039,05. Nadelig saldo f 48.649,86. Kapi- taaldienst Uitgaaf f 595.550, ontvangst f 582.867,Nadelig saldo f 12.683,-. Nadat de raadscommissie bij monde van de heer N. Kaag rapport heeft uitgebracht, stelt de Raad de begrotingen ongewijzigd Vast. Als vergoeding ter bestrijding van de kosten bedoeld in art. 55 bis der L. O.-wet voor de Bij zondere lagere school te Catrijp, besluit de Raad beschikbaar te stellen f 14,77 per leerling. Mevr. Jansen heeft modderpoe len ontdekt bij het Dokterslaantje, de heer N. Kaag lastige kuilen te Groet. De heer C. Duin is bevreesd, dat de zeilen van de gemeentelijke korenmolen zul len gaan rotten, als ze niet worden afgenomen. De heer Sevenhuysen informeert qf het gemeentebestuur niet een handje kan helpen om de weg naar zee doorgetrokken te krijgenV.V.V. schijnt niet erg veel succes te hebben bij de bevoegde instanties. De heer Blankenstijn ten slotte, ziet met vrees de winter naderen met al zijn ongemakken en vraagt of 't niet wenselijk is hier en daar zand te deponeren, opdat bij glad heid de burgers alvast kunnen beginnen te strooien. Burgemeester en Wethouders zullen hun volle aandacht schenken aan de wensen en bezwaren van de vroedschap. SCHOORLSE KUNSTKRING De toneelgroep „Comedia" uit A'dam trad Zaterdagavond in De Rustende Jager op met „Spel met het noodlot" (Night must fall) toneelspel in drie bedrijven van Emlyn Williams, in vertaling van Gerard Rekers. Er gebeurden vreemde dingen in het huis en de bosrijke omge ving van de oude mevr. Bramson. „Indien dat bos daar klappen kon, wat meldde het ol vrijage," zou men Hooft kunnen nazeggen, "vrijageGelukkig voor Dan, de piccolo uit het naburige hotel, zweeg het bos. Anders zou het Dan niet alleen hebben kunnen aanwijzen als de oorzaak van de tranen van Doortje, het dienstmeisje, dat daar met hem hadgewandeld, maar zou het Scotland Yard ook kostbare inlichtingen hebben kunnen geven omtrent de geheimzinnige moord op een dame uit het hotel. Deze moord houdt de bewoners in spanning. De oude mevrouw, een lastige oude tante voor nicht Olivia en de dienstboden, laat zich helemaal inpalmen door Dan. Deze wint haar vertrouwen, Dan wordt oma's troetelkind. Nicht Olivia vertrouwt hem niet, heeft het gevoel, dat hij meer weet van de moord. Intussen raakt zij ook onder zijn bekoring en als de inspecteur van Scotland Yard, die Dan verdenkt van de moord, diens bagage wil onder zoeken en op het punt staat de zware hoedendoos, die wel eens overtuigende bewijsstukken zou kunnen leveren, te openen, redt Olivia door deze doos als haar eigendom aan het onderzoek te onttrekken. Dan ontspringt dit maal de dans. Maar als hij de hand slaat aan de oude mevrouw en zijn zakken vult met haar juwelen en kost baarheden, dan treedt Themis, de godin van de gerechtigheid op. Twee doden, het spel is uit. Dan wordt in de boeien gesloten. Het wordt nacht. De aanwezigen volgden het hele gebeuren vol spanning en genoten van het prachtige spel. Het waren vooral Rika Hopper, als oma Bramson, en Ko van Dijk, als piccolo, die de meeste bewondering wekten. Een handi cap voor Comedia was het door ziekte plotseling uitvallen van Rie Gilhuys, waardoor Ellen Vogel zich in de niet benijdenswaardige positie zag geplaatst, onvoorbe reid de rol van Olivia te moeten spelen. Prachtig heeft zij zich van die taak gekweten. Met een hartelijk applaus en bloemen gaf de Schoorlse Kunst kring uiting aan zijn waardering voor het gebodene. DE GROETER CABARETCLUB Ook de Groeter Cabaretclub „Elck wat Wils" zal een belang rijke bijdrage leveren voor de totstandkoming van 't monument voor de oorlogsslachtoffers te Zijpersluis. Op 21 Dec. a. s. des avonds ten 8 ure zal dit in Schoorl en omgeving reeds ver maarde groepje artisten in de zaal van de Roode Leeuw te Schoorl een uitvoering geven, waarvan alle baten ten goede komen van de Commissie Herdenking Ge vallenen te Zijpersluis. Houdt lezer en lezeres deze avond vrij! Gij zult kunnen genieten van een avond goede Hollandse humor en gij steunt daarbij het goede doel. Natuurlijk krijgt men na afloop van de voorstelling gelegenheid een dansje te maken. Laat de Roode Leeuw op Zaterdag 21 December a. s. uitverkocht zijn. Wij zijn er in geslaagd de hand te leggen op een span nend feuilleton, waarin een amateur-detective triomfen viert. We hopen deze Eng. familieroman, waarin het happy-end natuurlijk niet ontbreekt, wekelijks te kun nen plaatsen, om daardoor ons blad nog meer aantrek kelijk te maken Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,, Zondag 15 December 2 uur, terrein Nesdijk Ingekomen stukken en mededelingen Vaststelling Begrotingen Rondvraag

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1