WEEKBLAD 99 99 lUnsifnis m6 .(GEN SCHOORL VRIJDAG 20 DECEMBER 1946 No. 49 23e JAARGANG Nu wordt weer in de stille nacht, Het Heilig Kind geboren, Nu klinkt weer door het hemelruim, Het lied der Engelenkoren: „Vrede op aard, in mensen welbehagen" Nu treden wij weer nader tot De Kribbe in de stal, Daar ligt in nederige staat, De Koning van 't heelal. O Kindeke Jesu, Gij komt met Uw Licht, Verlichten deez' donkere aarde, Gij geeft door Uw Liefde, UwTrouw en Uw Woord, Aan 't leven zijn eeuwige waarde. O Kindeke Jesu, wil wonen in het hart, Ons hart, in de schijn vaak verloren, Heeft toch naar het diepste verlangen der ziel, U, Kindje, als Heiland verkoren. Breek Gij onze hoogmoed, de zelfzucht, de haat, Ban 't oordeel, zo hard, uit ons harte, Vermeerder de Liefde, opdat wij wat troost Kunnen brengen in leed en in smarte. O Kindeke Jesu, zo teer en zo klein, Toch zullen Uw zo zachte krachten, Op aarde eens blijken de sterksten te zijn, Wij richten tot U al 't verwachten. t O Heiland der wereld, 't verlossende Woord, Komt Gij tot ons allen te spreken, Uw Waarheid, Uw Recht, Uwe Liefde en Kracht, Zal ééns alle duister doorbreken. 'erstmis 1946 MAARTJE N. ZWAAN Kerst- ^ol- as ber A PAST OP UW SAECKI /se Maatschappij van -dbouw afd. Bergen 'afd. Bergen van de Hol landse Maatschappij van Land bouw hield Maandag onder voor zitterschap van de heer H. Bruin een ledenvergadering in Lunch room de Vries. De voorzitter sprak in zijn welkomstwoord de hoop uit, dat de aanwezigen de op deze ver gadering behandelde vraagstukken verder zouden uitdragen, opdat men er ook in wijdere kring zijn voordeel mee kon doen. Hoofdschotel was de door de prov. voedselcommissaris gehou den causerie over het onderwerp Welke plaats heeft de Landbouw en Veehouderij in de toekomstige geordende maatschappij en wat moet zij doen om zich zelf te handhaven? Spreker trok een parallel tussen het verkeer en 't economische leven. Wie dacht een 40 jaren geleden aan ver keersregels? Zo iets was toen niet nodig. Eerst met de komst van de auto, met het steeds toenemen de snelverkeer, werd de nood zaak gevoeld van het in acht nemen van bepaalde regels. Om gevaar voor anderen en voor zichzelf te voorkomen, diende men die stipt in acht te nemen. In het economische leven staan wij voor hetzelfdewij zullen iets van onze vrijheid moeten opofferen, zullen ons aan het internationale moeten aanpassen, zullen moeten meedoen aan internationale or dening. Hoe die ordening zich zal ontwikkelen is nog onover zichtelijk. Alles wijst er op, dat de kosten voor levensonderhoud zullen moeten dalen. Prijzen en lonen kunnen maar niet steeds omhoog gevoerd worden, dan dreigt een groot gevaar, het in- flatiespook. Verlaging van productiekosten en kosten van het distributieappa raat is het grote vraagstuk. Het distributieapparaat moet zich zelf saneren. De handel zij het beste gegund, maar het is ontoelaatbaar, dat zij met een onevenredig deel van het geheel gaat strijken. Geen 1000 distribuanten als het kan met 500. Ter illustratie noemde spr. het gebeurde in Schagen, waar dé melkdistrib.'tie thans-werd ver zorgd door 5- waar vroeger 9 slijters werkten. Om de productiekosten te ver lagen zullen de boeren de handen ineen moeten slaan. Boeren, ver zamelt u! aldus de heer de Veer, verwacht geen heil van een ander. Aangehaald werd het mooie voor beeld van Langedijk en Zijpe, waar men door samenwerking, door coöperatie al heel wat wist te bereiken. De positie van de boerenstand? Hangt af van de boeren zelf: voor een niet eens gezinde boerenstand is de positie slecht. Via de Stichting van de landbouw zal een eensgezinde boerenstand veel invloed kunnen uitoefenen. Bij de op deze causerie gevolgde gedachten wisseling kwam onder meer ter sprake de aan sprakelijkheid van de boer voor de schulden van zijn arbeider en dea. s. kuikendistributie. Van de te verwachten 15 millioen kuikens zullen in Noordholland 10 0/°> dat is lll2 millioen gedistribueerd worden op basis van het aantal, dat elke kippenhouder voor dê oorlog hield. Bij de toewijzing zullen worden ingeschakeld de pl. bureauhouder en zijn adviescom missie, zodat ieder verantwoor delijk is voor zijn eigen streek. Nadat nog verschillende zaken de revue waren gepasseerd, sloot de voorz. de geanimeerde verga dering. BERGER IJSSPORTVER. TE BERGEN. Het Bestuur der B.IJ.V. geeft hieronder enkele nuttige wenken en bepalingen ten dienste van het publiek. 1. Het publiek wordt verzocht zich stipt aan de voorschriften van het Bestuur te houden. 2. Draagt Uw toegangskaarten zichtbaar. 3. Rijdt uitsluitend in de richting der aangebrachte pijlen, het voorkomt botsingen en valpartijen. 4. De hardrijbaan is alleen toe gankelijk voor hen, die op Noorse of lange Friese schaatsen rijden. 5. Het middenvak is alleen toe gankelijk voor hen, die het kunstrijden beoefenen. Kijk goed uit bij het oversteken van de hardrijbaan. Als een wedstrijd in het hardrijden wordt gehouden is het middenvak niet beschik baar voor het kunstrijden. 6. De buitenbaan is toegankelijk voor al het overige publiek; ook voor de kinderen. 7. Rijd niet aan z.g. sliertenhet ijs wordt er door vernield. 8. Verlaat de baan als deze om 5 en 10 uur wordt gesloten. Voor het Bestuur JAC. VAN EXTER, Secr. „HARMONIA" Zoals U in de advertentie kunt lezen, geeft het Bestuur van bovengenoemde vereniging een openbare Kerstwijding, als spr. treedt op de heer de Kort uit Haarlem. Komt in groten getale naar deze wijding. BERDOSNÏEU W S Zondag 1.1. werd een spor tieve wedstrijd gespeeld tussen Berdos I en St. Bavo I. Het terrein trad meermalen als spel breker op, controle op de bal bleek heel moeilijk. Gedurende de eerste 25 min. gelukte het zowel Bavo als Berdos dan ook niet te scooren. Het was de mid- voor Bos die uit een voorzet van Jan Weijers doelpuntte. Na een scrimage van ongeveer vijf minuten voor het Bavodoel, zag Bos wederom zijn kans en liet de keeper vissen. De rust ging in met 20 voor Berdos. Na de rust was het Berdos, die aanval op aanval opzette, waaruit de midvoor nog 2 maal kon scoren, terwijl Bijwaard 2 maal doel puntte, echter met medewerking van de achterhoede van Bavo. Al met al een sportieve wed strijd, die door scheidsrechter J. Wester zeer .goed werd geleid. Van het Bondsbureau is be richt ingekomen, dat wegens het niet afwerken van het programma van Zondag 1.1., dit programma wordt gespeeld op Zondag a.s. 22 Dec., terwijl het. prrogamma van 22 Dec. wordt uitgesteld tot Zondag 29 Dec. Daar Berdos Zondag 1.1. wel heeft gespeeld is 22 Dec. een rustdag. Het pro gramma van 2de Kerstdag blijft evenwel ongewijzigd vastgesteld, tenzij van bondswege alle wed strijden worden afgelast wegens aanhoudende vorst. Mededelingen hieromtrent zullen door de radio op Zaterdag en Zondag worden uitgezonden. De Secr. van „Berdos". ELCK WAT WILS Ja, Elck Wat Wils. Goede wijn behoeft geen krans en duskomt U ook Zaterdag avond bij Schuijt. Dat U een genoegelijke avond zult hebben weet U reeds bij voorbaat en Gij steunt het goede doel. De zaal moet vol zijn, hele maal uitverkocht, dat zijn wij verplicht tegenover de mede werkenden, die zich spontaan be schikbaar stelden, tegenover de Heer Schuijt, die gratis zijn zaal afstaat ëta.... ja en tegenover de Loterijclub, die bij Schuijt zou eten en die hun maaltijd een weekje verzetten. Weet U als het nu niet uitverkocht is, dan zeggen de lieden van de Loterij club, hadden we nu maar gaan eten. Ingezetenen van Schoorl en Groet, wij zien elkaar dus alle maal Zaterdagavond bij Schuijt en wij zullen lachen voor het goede doel. „DE KOMEDIANTEN" op de planken „De Komedianten" traden Zon dagavond in Café Klop op met een toneelspel in 3 bedrijven van Joh. van Doorn en Fr. Dirickx, getiteld „De mijn brandt". Deze dilettantenclub heeft het zich met de keuze van dit stuk niet gemakkelijk gemaakt, maar hun toewijding, hun volle over gave werden met succes bekroond. De auteurs schilderen ons in dit stuk, een brok leven uit een mijnwerkersgezin en geven een indruk van de noden en zorgen van deze kleine luiden. „De kolen worden duur be taald!" (Intussen steken de sociale voorzieningen in ons land zeer gunstig af bij andere mijndistricten en geldt onze mijnbouw als de meest moderne en best geoutil leerde van Europa). In het gezin van moeder Did- dens, met volle toewijding ver tolkt door Mw Schoen, is het niet enkel armoe, maar de arme weduwe wordt nog zwaarder getroffen door twee mijnrampen, die haar beroven van zoontje en schoonzoon, en tenslotte door 't verwijt, dat haar treft van een harer dochters: u was geen goede moe der voor ons. Dit laatste, omdat de arme sloof had getracht bij haar kinderen dezelfde slaafse on derdanigheid aan te kweken, die zij betrachtte tegenover haar meerderen. De auteurs doen de toeschouwers de haren te berge rijzen als zij schetsen de geraffi neerde middelen, die werden toe gepast oip de kleine luiden klein te houden. Dat de jeugd daartegen in verzet kwam, kon niet uitblij ven. De lange rij van medewerken den de revue te laten passeren hpeft geen zin. Het publiek werd geboeid door het stuk en dankte met een hartelijk applaus voor 't gebodene. CONSUL A.N.W.B. Ingevolge de nieuwe voor schriften heeft het dagelijks be stuur van de A.N.W.B eervol ontslag met dankbetuiging ver- h end aan de heer S. G. L. F. baron Van Fridagh, als consul te Schoorl, f ring Vc), per 1 Januari a. s., vt jèns overschrijding van de t>5- jarige leeftijd. Als zijn opvolger is benoemd de heer mr C. A. J. Jochems, bur gemeester van Schoorl. DE DISTEL De toneelver. „Ons Genoegen" bracht Zaterdagavond „De Distel" voor het voetlicht, in de zaal van P. Mantel, onder regie van de Heer Nic. Hartland. Alle rollen werden op juiste wijze vertolkt en zonder de anderen te kort te doen, kunnen we ge rust een uitzondering maken voor de heer Jb. Kuiper, die de moei lijke rol van de oude baas Kok moest vertolken, waarbij geen lach maar wel een snauw uit zijn mond kwam. De aanwezigen konden uit dit stuk leren, dat een landloper ook een mens met een hart is. Het eerste en tweede bedrijf werd uitstekend gespeeld en wanneer in het derde bedrijf nog enkele dingen verbeterd worden, kunnen we 2e Kerst dag bij Nic. Schuit weer een goede uitvoering tegemoet zien. De zaal was matig bezet, maar de thuisblijvers raden wij aan in elk geval 26 December vrij te houden. DE SCHOORLSE IJSCLUB „Als het buiten 10 graden vriest, zitten wij Nederlanders op hete kolen" zegt de volksmond. Deze woorden zijn thans met recht van toepassing op deleden van de einde October opgerichte Schoorlse IJsclub. Zal het lukken, zal de nieuwe ijsbaan nog met de a.s. feestdagen in gebruik kunnen worden genomen? Er zijn bergen werk verzet sedert de oprichtingsvergaderingdank zij de medewerking van de heer Breen en de stichting Jelgersma Van der Hoop werd de be schikking verkregen over een buitengewoon geschikt terrein, de burgerij maakte door het nemen van renteloze aandelen het leggen van financiële basis mogelijk, de heer Minkema bracht het terrein keurig in orde, een 400 leden traden toe enz. enz., met het slaan van een pomp KERSTKINDJE 't Kerstkindje, komend in donkere nacht, Heeft ons de Boodschap, de Liefde gebracht. Kindekes Boodschap brengt licht in het duister, 't Liefde licht, stralend in hemelse luister. Brengt ons nader tot God, Geeft ons verzoening met leven en lot.... 't Kerstkindje, komend in donkere nacht, Heeft ons de Boodschap der Liefde gebracht. Kerstmis 1946. MAARTJE N. ZWAAN. werd een aanvang gemaakt en daar doet onverwachts Koning Winter zijn intrede. Zou de hoop, nog met de a.s. feestdagen op eigen baan te kunnen rijden, moeten worden opgegeven? De Dinsdagavond in Hotel v.d. Garde gehouden algemene vergadering besloot niet het hoofd in de schoot te leggen maar nog een kans te wagen. Staande de ver gadering werd met den heer Borst te Castricum telefonisch overeengekomen om onmiddellijk een buisleiding te leggen vanaf de Damsloot, waardoor het mogelijk zou zijn 150 m3 water per uur te doen toevloeien, zodat de baan in 2 etmalen onder water zou staan, en bij aanhoudende vorst toch nog Zondag zou kunnen worden geopend. Er werd op deze bijeenkomst verder nog van gedachten ge wisseld over de verlichting van de baan, het plaatsen van con sumptietent, fietsenstalling en garderobe en een reglement vastgesteld, waarvan een exem plaar zal worden opgehangen bij de toegang tot de baan. De voorz. sloot de vergadering met dank te brengen aan allen, die op de een of andere wijze hadden meegewerkt of bijv. door het verlenen van financiële steun nog zullen medewerken, om de aanleg en exploitatie van een e gen baan mogelijk te make-. Door eendrachtige samenwerking zal ook in een kleine gemeente dan iets groots tot stand zijn gekomen. VOLKSHOGESCHOOL In het verleden heeft de coöpe ratie een belangrijk aandeel gehad in de ontwikkeling van ons platteland. Nu wij voor vele nieuwe moeilijkheden in de land- en tuin bouw staan, rijst onwillekeurig de vraag, kan de coöperatie soms een bijdrage leveren tot de over winning der moeilijkheden. Daar toe uitgenodigd door V. H. kwa men Woensdag en Donderdag een buitengewoon groot aantal belangstellenden uit alle kringen bijeen in de Zandhoeve om aan de hand van korte inleidingen eens van gedachte te wisselen over de vele vragen, die op op lossing wachten. Pater J. van Gooi uit Nijmegen opende de rij van sprekers en wees vooral op de ideeële kant van de coöperatie. Ontsproten uit solidariteit kan coöperatie een bindingsmiddel zijn als het voldoet aan twee eisen: le. 't moet de juist verhouding tussen de leden bevorderenéén stem voor elk lid betekent gelijk heid van de mens, is een demo cratisch beginsel op economisch terrein. Zal dit goed tot zijn recht komen, dan moet elke plaats zijn eigen coöperatie hebben, vol komen zelfstandig, alleen federatief verbonden aan een grotere bond. Die streeft naar centralisatie, heeft de sociale waarde niet begrepen. 2e. de coöperatie moet een bij drage leveren tot een rechtvaar dige verdeling der goederen. Een spreiding van het bezit over het hele volk is nodig. Na een uitstapje naar Engeland en een korte beschouwing van de theorie van prof. Charles Gide wees spreker op het oordeel van Bern. Lavergne over onze land bouworganisaties. Deze theoreti cus ziet hierin geen coöperaties, maar beroepsverenigingen van patroons. In Nederland moet komen sa menwerking tussen landbouw- en verbruikscoöperaties. Verbruikers- belangen en producentenbelangen moeten verbonden worden om zo een rechtvaardige prijs te berei ken. Allen moeten bezield zijn met de leuze „Eén voor allen, allen voor één." Ir J. van Bueren beantwoordde de vraag of de coöperatie in het verleden van grote betekenis was geweest voor het kleine landbouw bedrijf bevestigend en beriep zich daarbij op het oordeel van prof. Minderhoud. Ook voor de toe komst meende hij veel te mogen verwachten .van de afzet- en de inkoopcoöperatie voor de z. g. éénmansbedrijven, die eigenlijk geen menselijk bestaan opleveren. Beide hebben een goede rol ge speeld en zullen dat nog beter kunnen doen, als er bij beide wat meer handelsgeest komt. Waarom niet gevraagd zelf een winkel of verkoophuis op te zetten? Bij mechanisatie zal een arbeidsover- schot ontstaan, dat moet worden weggewerkt: Door industrie Dan coöperatief en geen industrie ge financierd door steden. Aanschaffing van werktuigen is wenselijk voor tijden van een tekort aan arbeidskrachten. De regering zal willen steunen door credieien en subsidie. Dit laatste acht spr. het beste. Alleen crediet levert het gevaar, dat de werk tuigen op zijn, als het verleende crediet is afgelost. Dan is men weer evenver. Men dient zoveel kapitaal zien te krijgen, dat men de werktuigen vrij heeft, dan elk jaar afschrijven, zodat men als 't nodig is, nieuwe kan aanschaffen. Aanwezigen uit Langedijk en Zijpe deelden hun ervaringen mee, die getuigden van uitstekende resultaten. Bij verdere discussie merkte een der aanwezigen heel ondeugend op, dat het kleine landbouwbedrijf zijns inziens wordt beschouwd als een blok aan het been en dat het zoeken alleen is, hoe dat blok wat lichter te maken. De nood, aldus Ir G. Kranen, secr. Bond van op coöp. grond slag werkende zuivelfabrieken in N. Holland, heeft de boeren steeds gebracht tot samenwerking. Nadat in 1886 een 23-tal huur- boeren in Warga had besloten tot stichting van 'n coöp. zag men ook elders ongekende mogelijkheden en als een olievlek breidde het aantal zich uit. In Noordholland, het land van de Kat-uit-de-boom kijkers, duurde het tot de vorige oorlog en in 1915 waren er 135 kaasfabrieken. In de tijd van 1915 tot 1945 liep het aantal terug tot 45. Door te weinig vooruitziend heid is hier veel kapitaal verspild de teruggang geschiedde niet plan matig, maar noodgedwongen. Thans zijn er nog 32 fabrieken in de bond verenigd. Straks zal elke fabriek moeten overwegen of zijn apparaat wel voldoende aan de eisen voldoet, die er ge steld zullen worden als er meer melk komt. Verwacht wordt een stijging van de behoefte aan con- sumptiemelk en een grotere vraag naar melk in flessen. Een melk- inrichtingsbedrijf belooft lonend te worden. Wat zullen de gevol gen zijn, als straks meerdere fa brieken een melkinrichting stich ten? Het zal hoge kosten met zich brengen ende fabrieken zullen een concurrentie-element scheppen. Om dit te voorkomen is het gewenst, dat alle fabrieken lid worden van één grote coöpe ratie, dan zal één en dezelfde DE DUINSTREEK Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m m. met een minimum van f 1, Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Beroen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 AFD. BERGEN PROGRAMMA Ijs en weder dienende, Zondag op de schaats „Ik wek de slapenden en roep de levenden" De inhoud der coöperatieve gedachte Dc toekomst van de coöperatie voor de betekenis van het kleine landbouwbedrijf Welke mogelijkheden kan meerdere samenwerking tussen de Coöp. zuivelfabrieken bieden i

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1