WEEKBLAD „DE DUINSTREEK" Oude^amso-i/^ccieMldk^ BERGEN MAANDAG 30 DECEMBER 1946 23c JAARGANG No. 50 Nu glijdt weer in der tijden schoot, Het afgelopen jaar, En nauwelijks sterft de laatste klank, Of 't nieuwe staat weer klaar. Een onbeschreven blad papier, Zoals ééns 't oude was, Ligt voor ons en wij schrijven weer In 't levensboek alras. Het oude jaar had veel beloofd.... Het heeft zovelen veel ontroofd, Weer and'ren bracht het zfegen; Vandaag was ik 't en morgen gij, Het nam en gaf van U en mij, 't Viel allen mee en tegen. Veel leed is er geweest en hen, Wie 't trof zijn moegestreden; Zij staan met smartelijke blik Te staren in 't verleden. Aan and'ren was op 't levenspad Dit jaar weer heil beschoren; Hier ging één heen in strijd en leed, Daar werd een kind geboren. In 't eeuwig rhythme van de tijd, In wisselende dingen, Daar horen wij de melodie Van 't eeuwig leven zingen. Waarom het leed? waarom de strijd? Waarom de vreugd van 't leven? Geen mens, die 't weet, geen mens die ons Het antwoord ooit kan geven. Het is het groot geheimenis Van Hem, Die enkel Liefde is, Den Schepper van 't heelal Bij Hem is 't weten, Zijne Kracht Voert ons door 's levens donkere nacht. Naar 't stil en vredig dal. De Heer van leven en van dood, Is eeuwig trouw en eeuwig groot; Het wisselen der jaren, Is in Zijn hand en niemand zal Volkomen 't ons verklaren. Ga heen dan jaar, wat uit de hand Des Vaders wordt gegeven, Aanvaarden wij met blijde moed, Het nieuwe breng' ons zegen, 't Vertrouwen in zijn wijs bestuur, Geeft ons weer moed bij 't gaan, Eéns zullen wij als 't Hem behaagt, Zijn Heilige wil verstaan. BERGEN, Oudejaarsavond 1946. MAARTJE N. ZWAAN. Uitgever, Verslaggeyer, Colporteur en Technisch personeel van wensen alle lezers een gelukkig en voorspoedig 1947 RAADSVERGADERING. De Raad kwam Maandagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester Dr. Huijgens. De notulen van het ver handelde in de vergadering van 4 Nov. werden onveranderd vastgesteld. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot opheffing van de indertijd aan de gemeente op gedrongen sportkring vond al gemeen instemming: de kring voorzag niet in een behoefte, zo dat het onverantwoord werd ge acht, daarvoor een belangrijk bedrag uit te trekken. Met het voorstel van B en W om overeenkomstig het verzoek van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente een bijdrage van f 633.60 te verlenen in de kosten van voorbereiding der restauratie van de Koorkerk, ging de Raad accoord. Het betreft hier een uitgave ten behoeve van een monument, waarbij Bergen belang heeft. De voorz. deelde hierbij nog mede, dat een soort adviescommissie was ingesteld ten behoeve van het dorpsschoon in Bergen, waarin zitting hebben de heren Royaards, Kasper Nie- haus en Roggeveen. Naar aanleiding van het schrijven van de vereniging van Nederl. Gemeenten, houdende verzoek om bij te dragen in de kosten van een proefproces tegen het rijk inzake de aansprakelijk heid voor teveel uitbetaalde kosti winnersvergoedingen aan ver wanten van militairen, besloot de Raad tot het gevraagde be drag, zijnde f 23,31, deel te nemen. Nadat nog een viertal inge komen stukken voor kennisgeving waren aangenomen werd nog besloten tot vaststelling van de arbeidsovereenkomstenverorde ning en van het bedrag der ver goeding, waarop de besturen der in deze gemeente gevestigde bijzondere scholen over het jaar 1945 aanspraak hebben: f 11.94 per leerling g.l.b. en f 23,77 u.l.o. Naar aanleiding van de brand van enkele dagen geleden, ves tigde de heer Broersma de aan dacht op het niet-brandvrije riet, en wees verder op de wense lijkheid van het aanbrengen van vonkenvangers op de schoor stenen. De voorz. achtte de hier be staande brandweerregeling niet bevredigend en deelde mede, nader op die zaak terug te zullen komen. De heer Onrust zag de auto bus gaarne op een andere plaats, had van een dode koe niets meer gezien of gehoord en zag het stalletje met bloemen bij het station gaarne verdwijnen. Nadat Dr. Hemelrijk's nieuws gierigheid naar de oorzaak van het uitblijven van de begroting nog was bevredigd, sloot de voorz. de openbare vergadering met een woord van dank voor de medewerking, die hij in 1946 had mogen ondervinden en het uitspreken van de hoop, dat hij in 1947 op dezelfde steun zou mogen rekenen. KERSTWIJDING Van dichtbij en verre, de vin nige koude niet achtende, was men Vrijdagavond naar de Ruïne- kerk gekomen om tegenwoordig te kunnen zijn bij de kerstwijding. De leiding berustte bij Ds. W Klaassen, Em. Herv. Predikant. Muzikale medewerking werd ver leend door Trude Westerouen van Meeteren, sopraan, Jan Kees- sen, concertmeester van het con certgebouworkest, viool en Piet van Egmond, organist van het concertgebouw, orgel. Ds. Klaassen zeide in zijn in leiding, als de jonge prediker in de schets „Moeders preek", op deze avond ook iets goeds te willen zeggen van Hem, wiens geboortedag eerstdaags weer over al in de wereld wordt herdacht, van Jezus Christus, een mens van vlees en bloed, levende onder de mensen van zijn tijd. Maar een mens, zoals eT' nooit vóór hem, noch na hem heeft geleefd op aarde. Van Hem toch is niets bekend dan wat goed en heilig is, steeds in. harmonie met God, ging Hij over de aarde, goed doende en predikende, opbeurende het zwakke, het kleine. Dat Hij niet overal bemind was, lag waarlijk niet aan Hem. Hij schold niet, als men Hem schold, Hij vergold geen kwaad met kwaad. Hangende aan het kruis, sprak Hij nog de woorden: „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet, wat zij doen". Wie dit alles overdenkt, moet wel zeer onder de indruk komen van dit mysterie. Het Kruis was geen tragische ontknoping. Mil- lioenen mensen hebben hun kruis kunnen dragen, gesterkt door Christus aan het Kruis. Het licht der wereld zal blijven schijnen ook in de donkerste tijden. Spreker eindigde met het uit spreken van de verwachting, dat eenmaal Christus' beeld zal staan midden in de raadszaal der vol keren, dan zal het zijn, waarnaar de mensheid hunkert: Vrede op aarde. De drie solisten gingen voort met „Hem te loven van herten seer" en brachten ten gehore: „Singet dem Herrn ein neues Lied Singet, rühmet und lobet," van Buxtehude, „Redt en Aria" uit Kantate 57 van J. S. Bach en een tweetal Kerstliederen, „De Herders" van Flor Peeters en „Kerstkindje" van Ferd. Kloek, dat de blijde verwachting brengt „Eens zal 't kleine Kindje, Het Kind, dat vrede bracht, De wereld gans bezielen met reine liefdekracht." Met „Ere zij God" werd de Kerstwijding besloten, „Vrede op aarde". U.V.V. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers brengt hiermede haar dank aan de hieronder vermelde winkeliers, die geheel belangeloos medewerkten, om twee en veer tig gezinnen in Bergen met een Kerstpakket te verrassen, t. w. J. Grooteman, Gebr. Hoogvorst, D. Koning, A. Maassen, Th. Ruyter, P. de Waard, N. Bakker, Joh. van Balen, J. Baltus, J. en N. C. Buisman, H. Roos, H. Vijn, J. Breeuwer, Jac. Dapper, G. Kaandorp, Fa. de Wijs Broers, J. Kokkes, A. Ooyevaar, Jb. Vrasdonk Zn, H. K. Finken- sieper. BERGENSE VERENIGING VOOR HUIS- EN KRAAM- VERZORGING. Op 3 Jan. '47, 's avonds 7.30 uur zal bovengenoemde Vereni ging voor de eerste maal sedert vele jaren weer een alg. verg. beleggen in Hotel Spoorzicht, P. de Lang, Breelaan 9-11. Het overlijden van haar Penningmeesteresse - Secretaresse, Mevr. Beets, die sedert de op richting hart en ziel van de vereniging was en in die kwali teit in honderden gevallen uit komst bracht in gezinnen waar hulp nodig was, is de aanleiding tot het bijeenroepen van de vergadering. De nog >n functie zijnde be stuursleden nodigen leden en niet- leden uit, van hun belangstelling en als het mogelijk is van hun medewerking te getuigen, door een grote opkomst. Gedurende ruim zestien jaren heeft de vereniging aan alle aanvragen, hetzij om kraamhulp hetzij om hulp in gezinnen waar door ziekte van de huisvrouw het gezin in moeilijkheden ver keerde (tijdens de evacuatie zelfs buiten de gemeente) kunnen voldoen. Het Bestuur meent, dat een zo bij uitstek sociaal werk 'be hoort te worden voortgezet, maar tevens dat het nodig is leden en belangstellenden te verzoeken, zich uit te spreken over de wijze waarop het doel in de toekomst het best kan worden bereikt. Voor nieuwe inwoners van Bergen, die van „Huis- en Kraamverzorging" niet op de hoogte zijn, zij hier medegedeeld, dat de vereniging vrouwelijke hulp geeft bij ziekte en kraam bed, tegen een vergoeding waar van het bedrag afhankelijk is van de materiele welstand van het gezin. De vereniging, die jaren een belangrijke subsidie genoot, zo wel van, de gemeente als van het Witte Kruis, wil graag met verhoogde energie weer aan de gang en stelt dus voor deze be langrijke vergadering een bijzonder grote opkomst op hoge prijs. Voor de Agenda leze men de elders in dit blad opgenomen advertentie. NIWIN-COLLECTE De Burgemeester van Bergen maakt bekend, dat op 1 Jan. '47 door „Kath. Thuisfront" uit sluitend onder het Katholiek ge deelte der bevolking, voor Kath. militairen in binnen- en buiten land en Indië een collecte wordt gehouden. Op Zaterdag 4 Jan. '47 heeft de algemene collecte plaats ten behoeve van alle Nederlandse militairen buiten onze grenzen door de NIWIN (Nationale In spanning Welzijnsverzorging Indië) Aan deze NIWIN-actie nemen instellingen van alle richtingen deel, ook Katholiek Thuisfront. OPENBARE SCHOOL. Voor de leerlingen der middelste en hoogste klassen werd Zater dagmorgen een wedstrijd in het hardrijden georganiseerd. Er werd met animo gereden en vaak was de strijd zeer vinnig. De uitslag was als volgt: 3e klas: le prijs Jan van Reewijk, 2e pr. Jan Smit. 4e klas, meisjes: le groep, le pr. Alie Snijders, 2e pr. Atie Klomp. 2e groep, le pr. Ria Bakker, 2e pr. Gré Tijken. Jongens, le gr.: le pr. Bert Schoen, 2e pr. Jan van den Born. 2de gr. le pr. Kees Bakker, 2e pr. Heinz van Pel. 5e klas, meisjes: le pr. Elly Schotten, 2e pr. Dina Rikkerink. Jongens, le pr. Will. Remeijer, 2e pr. Lou v. d. Berg, 3e pr. Reumer Staal. 6e en 7e klas, méisjes: le pr. Bep van den Berg, 2e pr. Henny Bakker. Jongens, le pr. Jan Bruin. 2e pr. Arie Roos, 3e pr. Janke Nijdam. Deze laatste reed in de jongens- groep, omdat ze voor de meisjes- groep veel te snel was. Maandagmorgen hadden de leerlingen van alle klassen hun gezamenlijk Kerstfeest. Met stralende ogen keken allen naar de grote, prachtig versierde Kerstboom met zijn schitterende kaarsver lichting. Vol belangstel ling luisterden groot en klein naar de mooie Kerstvertellingen, terwijl ze zelf met heldere stemmetjes de bekende Kerst liederen zongen. De heerlijke versnaperingen droegen natuurlijk er het hare toe bij om de Kerst viering tot eén feest te maken. De kinderen van de Kleuter school hadden Zaterdagmorgen hun Kerstfeest gehad. Ook toen straalden de ogen van blijdschap en dankbaarheid voor alles wat ze te zien, te horen en te proeven kregen. Het personeel van beide scholen kan met voldoening op deze goed geslaagde feesten terugzien. HARDRIJDEN VOOR DAMES Onder grote belangstelling vond Zondagmiddag de Nationale wedstrijd hardrijden voor Dames plaats over de afstanden 500, 1000 en 1500 meter. Het ijs was in prima conditie. Er stond tamelijk veel wind. De uitslagen waren over 500 m. 1. Mej. J. Strijbis, Alkmaar, in de tijd van 1.01.8, 2. Mej. Borg- haerts, A'dam, 1.02.6, 3. Mej. Bergsma, 1.12.8. over 1000 m. 1Mej. Borghaerts, 2.09.12. Mej. Strijbis, 2.09.8, 3. Mej. Louwen, A'dam, 2.17.5. over 1500 m. 1. Mej. Strijbis, 3.16.8, 2. Mej. Borghaerts, 3.17.6, 3. Mej. Louwen, 3.27.9. Totaal klassement: 1. Mej. Strijbis met >192.300. 2. Mej. Borghaerts, 193.017. 3. Mej. Louwen, 215.250. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat Mej. Louwen, die drie derde prijzen won, voor het eerst aan zo'n wedstrijd deelnam. De prijzen bestonden uit medailles en een kunstvoorwep voor no. 1 uit het totaalklassement. BERGER IJSSPORTVER. De B.IJ.S.V. organiseerde Vrij dagmiddag een wedstrijd voor herenleden over 500 en 1500 m. 16 deelnemers verschenen aan de start. De uitslagen waren: Over 500 meter. 1. K. Boot, in de tijd van 54.4. 2. H. Dekker, 56.4. 3. P. van Exter, 56.8. Over 1500 m. 1. J. Akerboom, 2.57.2. 2. K. Boot, 2.59.1. 3. H. Dekker, 3.05.5. Totaal klassement: 1. K. Boot, 114.100. 2. J. Akerboom, 117. 067. 3. H. Dekker, 118.233. De prijzen bestonden uit me dailles en een kunstvoorwerp voor no. 1 in het totaalklasse ment. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 De Duinvtceek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Rondvraag over 500, 1000 en 1500 meter.

De Duinstreek | 1946 | | pagina 1