WEEKBLAD BERGEN VRIJDAG 10 JANUARI 1947 24c JAARGANG No. 1 HUIS- EN KRAAMVERZORGING Deze Bergense vereniging, die in al de jaren van haar bestaan zovelen tot een zegen is geweest, hield Vrijdagavond een algemene vergadering in hotel Spoorzicht. Dr van Gelder, die de verga dering presideerde, wijdde in zijn openingswoord gevoelvolle woor den aan de nagedachtenis van Mw Beets, die vanaf de oprich ting de ziel van de vereniging was, en die in honderden geval len, zelfs in de benarde tijd, die achter ons ligt, uitkomst bracht in gezinnen, waar hulp nodig was. De aanwezigen verhieven zich enkele ogenblikken van hun zetels om in stilte de heen ge- gane penningmeesteresse-secreta- resse te herdenken. Op deze eerste bijeenkomst na de oorlogsjaren meende het be stuur zich te moeten bezinnen op zijn verdere houdingis het met het oog op de vele moeilijkheden in deze tijd, die het bestuur zich niet ontveinst, beter de handen maar in de schoot te leggen of is het gewenst alle hens aan dek te roepen om ook verder het mooie doel na te streven? Het doel, om door „huisverzorging" de vrouw des huizes bij ziekte te doen vervangen door een goede kracht, die alles in goede banen leidt, die het huishouden regel matige voortgang verzekert, die maakt, dat de vrouw des huizes, waar alles in een gezin om draait, Hoor ivorzo g" gc ■'•P'o meerde hulp te verschaffen. dat de verzorging van moed-*..- en kind zo min mogelijk te wensen overlaat. Naar aanleiding van een vraag van Mw Huygens merkte het bestuur op, dat de vereniging vrouwelijke hulp geeft tegen een vergoeding, waarvan het bedrag afhankelijk is van de materiële welstand van het gezin. Bemiddeld of onbemiddeld, een ieder kan hulp behoeven en dan aankloppen bij de vereniging. In de 17 jaar van haar bestaan, heeft nog nooit" eender leden tevergeefs om hulp gevraagd. De vergadering was unaniem van oordeel, dat dit prachtige werk diende te worden voortge zet. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat in het bestuur zitting zullen hebben Mevr. A. v. d. Berg-Bogtman, Mevr. Mays-de Haas, Mevr. Filet-Balder, Mevr. M. v, Die-Wognum en de heren K. Beets en Dr A. H. v. Gelder. Met Mevr. Huygens als bescherm vrouwe zal de vereniging trachten ook in de toekomst te zijn, wat zij was in het verleden'n zegen voor de gemeente. Uit het financiële overzicht bleek, dat het met de kasmiddelen niet erg rooskleurig gesteld is. Een saldo van f 67,50. Het nieuwe bestuur zal op een binnenkort te houden vergadering komen met een voorstel tot contributiever hoging en bij gemeentebestuur, Witte Kruis enz. aankloppen om subsidie en de grote trom roeren om het ledental hoog op te voeren. Met de wens, dat de vereniging moge groeien en bloeien sloot de voorzitter ten slotte de vergadering. BERGEN S HARMONIE Bergen's Harmonie zal op Dinsdag 14 en Dinsdag 28 Jan. a.s. haar winterconcerten geven in De Rustende Jager. De grote toename van het aantal donateurs maakte het noodzakelijk thans 2 concerten te geven. Het is te wensen, dat gezien de reeds ruim verleende financiële steun, men ook blijk zal geven belangstelling te bezitten voor de prestaties van de plaatselijke Harmonie. Het programma biedt veel moois, zo dat de muziekliefhebbers zullen kunnen genieten. De donateurs- kaarten welke zijn uitgereikt dienen te worden medegebracht, op ver toon waarvan aan de zaal 2 gratis-plaatsbewijzen zullen worden uitgereikt, alsmede een programma. Daar, zoals reeds eerder gemeld, met één uitvoering niet kan worden volstaan, worden de donateurs wier namen beginnen met de letters A tot en met K verwacht op Dinsdag 14 Jan. a.s. De overige donateurs worden verwacht op Dinsdag 28 Jan. a.s. Wij hopen dat het Bergens Harmonie niet aan belangstelling zal ontbreken. A.T.V. MET „OUDERS" De Arbeiderstoneelvereniging „Bergen" gaf Zondagavond in De Rustende Jager voor een uit verkochte zaal een uitvoering van „Ouders", toneelspel in 3 be drijven van A..H. van der Feen, voor het dilettantentoneel bewerkt door Rien van Noppen. „Eert uwen Vader en uwe Moeder, opdat het u welga. Beter ware „Hebt uw kinderen lief, opdat het hun welga" meent freule Melville, die zich onledig houdt met het verspreiden van geschriften, aarin een ideale ver- hou-.ing geschetst wordt tussen kind» eri en Ouders, ideaal, be- f nouvd in het licht van het dat we noemen „De het Dat hl de nrak'.Thou.dirg dik wijk „ere van ïueaa: is De meeste Ouders zijn egoïsten en dit vloeit voort uit het gemis van het juiste besef hunner eigen inferioriteit ten opzichte der kinderen. Het verantwoordelijkheidsgevoel "der Ouders is te weinig ontwikkeld, oreert deze bedelfreule. De auteur geeft in dit ernstige stuk de hoorders wel stof tot overpeinzing. Vader de Bruin heeft zich van klein behangertje opgewerkt tot tapijtfabrikanteen mens kan vooruitkomen als hij oppast en op de kleintjes let, meent Moeder de Bruin. Van hun zoon, hun enige zoon, zullen ze trachten iets beters, iets hogers te maken. Na voltooiing van zijn studie in de rechten, gaat deze zich asso ciëren met een collega, Mr. DuclöS. Een deftig huis in de stad wordt betrokken, een kan toor grootscheeps ingericht, alles met de centen van papa, want Mr. Duclos bezit geen sou. De oudjes denken bij zoon en schoon dochter in de stad een rustige oude dag te zullen vinden, maar al spoedig wordt hun duidelijk gemaakt, dat zij beiden daar te veel zijn en dat zij beter doen naar hun dorpje terug te keren. Binnen een jaar na deze ont goocheling, treffen het ouderpaar nieuwe slagen. Duclos, de bon- vivant, had voor zijn auto's, paarden en vrouwen meer geld nodig dan er werd verdiend en wist zich dat op geraffineerde wijze te verschaffen. Onder de fatale invloed van Mr. Duclos, bracht Clara haar niets kwaads vermoedende echtgenoot er toe, om op een blanco vel papier de handtekening van de oude De Bruin na te maken. Duclos typte het accept er boven, kreeg geld en vertrok met de noorderzon. Had De Bruin de echtheid van de handtekening ontkend, dan zou zijn zoon als falsaris strafbaar zijn. De zoon moet onkundig blijven van het gebeurde. Vader is geruïneerd, offert zich op voor zijn enige zoon. Als deze om toch te kunnen leven met vrouw en kind naar het ouderlijke huis moet terugkeren, maakt hij de oude Vader bittere verwijten. Kleine kinderen trappen op het kleed, grote kinderen trappen op het hart. Kinderen, aldus De Bruin.... als ze eisen, dan moet je geven; als ze je folteren, dan moet je duldenals de kinders groot zijn, dan moeten de ouders maar heen gaan. Moeder kinds, Vader gebroken, de zoon verbitterd, de jonge vrouw in tranen gebogen over het wiegje van haar kleine jongen... dan daalt het scherm. Het publiek heeft in spanning het hele gebeuren gevolgd, voor al de laatste twee bedrijven. Het eerste was wat langdradig en de freule helaas niet overal in de zaal duidelijk te verstaan. De hoofdrollen waren in goede handen en vooral H. v. Zanten speelde zijn rol meesterlijk. James wist niet steeds zijn verlangen om eens extra gek te doen te be dwingen. Al met al een mooie avond, waarop A.T.V. met grote vol doening kan terugzien. KERSTFEESTVIERING LEGER DES HEILS Met grote dank aan God van wie al de zegeningen zijn, mag het Leger des Heils te Bergen terugzien op een heerlijk Kerst feest. Op Maandag 23 December werd aan dertig gezinnen een Kerstpakket uitger»ikt bestaande uit levensmiddelen en baby- of kindergoed, daarbcven werd aan 18 gezinnen een w aardebo* -an nulde vr.-sH De ouden van dagen en ae zieken werden niet vergeten. Zo mochten wij onder alle gezindten de zorgen verlichten en door middel van het Leger Kerstboek ook iets geven voor het geeste lijk besef. Dank aan alle gevers en geefsters voor hun gave, ook de winkeliers voor hun spontane hulp. Óp 1ste kerstdag verzamelde de Legerjeugd en hun Ouders zich in het dorpshuis voor het intieme familiekerstfeest. De 2de Kerstdag werd een Kerstdemonstratie gegeven, waar in de stukken, „wat de Kerstpot vertelde", de kerstrevue „de Goede Herder" en het toneel stuk „Het licht der lichten" de bijzondere aandacht vroegen. Zondag 29 December waren wij wederom bijeen om een z.g. buitenkerkelijk Kerstfeest te geven, voor die kinderen, die nergens anders dit feest vierden. Aan deze uitnodiging gaven plm. 50 kinderen gehoor en hun is een fijn feest bereid geweest. De chocolade en de tractaties lieten zij zich goed smaken, de kerstgeschiedenis en het verhaal werden gretig aangehoord en aan' 't einde werd hun een cadeau ge geven als ook een grote zak met lekkernij. Zo behoort het Kerstfeest 1946 weer tot het verleden, maar zal in veler gedachten blijven bestaan. DE MASKERSPELERS De eerste uitvoering in het nieuwe jaar zal plaats hebben op 21 en 23 Jan. a.s. Voor deze uitvoering staat een zeer bijzonder stuk op het pro gramma, n.l. „Het Proces Mary Dugan", spel in 3 bedrijven door Bayard Veiller. De handeling heeft plaats in de V.S. v^n Amerika en betreft het proces tegen Mary Dugan, beschuldigd van moord. Het bijzondere van deze toneelavond is wel, dat gedurende de gehele opvoering met open doek wordt gespeeldde pauzes tussen de bedrijven worden gevormd door schorsing van de zitting, terwijl het publiek in de zaal als het ware meespeelt als jury. Wij menen, dat de bezoekers van de toneelavonden van de Masker spelers zeer zeker interesse zullen hebben voor „Het proces Mary Dugan". De Maskerspelers zullen kosten noch moeite sparen om de op voering tot een bijzonder ge beuren te maken. Reserveert U alvast de avonden van 21 en 23 dezer voor „De Maskerspelers". Wij maken U er nog opmerk zaam op, dat op veler verzoek de plaatsbespreking zal plaats hebben op Zaterdagmiddag 18 Jan. a.s. in de voorzaal van De Rustende Jager, van 3-4 uur voor donateurs en van 4 uur tot half vijf voor niet-donateurs. De loting voor donateurs heeft plaats om 3 uur precies. Na 3 uur worden voor de loting be slist geen namen meer genoteerd. Ruiling van plaatskaarten kan alleen geschieden tijdens de plaats bespreking. KUNST NA ARBEID MET „STORMEILAND" De toneelvereniging „Kunst na arbeid" trad Zondagavond in De Rustende Jager op met „Storm- eiland", een toneelspel naar een gegeven van Bob Bertina. Dank zij het uitnemende spel van deze dilettantenclub werd de opvoering een groot succes. Met grote belangstelling volgden de vele aanwezigen, wat zich afspeel de op het Stormeiland. Elk huisje heeft zijn kluisje; ook het gezin an de vuurtorenwachter Gijs Lekker neett ziin leeci. i w .e zchad de zee reeds yenomen en hun enig overgebleven zoon Jan zocht het gevaar in zijn boot, die zo lek was als een zeef. Na het overlijden van zijn vrouw Annelies was hij bitter en in zich zelf gekeerd, hij kon maar niet vergeten. Dan ontmoet hij Kris- tien, maar het graf van zijn vrouw ligt tussen hen: aan het sterfbed van Annelies heeft hij beloofd niet naar een andere vrouw te zullen omkijken, zolang er geen reddingsboot op Stormeiland is gestationeerd. Kristien begrijpt niet, dat demensen dezeeniet haten, de zee, die hun zoveel heeft ont nomen. Ook voor de pleegbroeder Arie is het een raadsel. Hij haat de zee,.die hem alles heeft afge nomen en wil vliegenier worden. Als Jan reden tot jalouzie meent te hebben, komt het tot een uit barsting. Hij smaalt op het beroep, dat de jongere broer heeft ver kozen boven het beroep van zee man, met het gevolg, dat Arie het huis verlaat, maar tevens Kristien heengaat. In het derde bedrijf stijgt de spanning. Buiten gaat de zee vreselijk te keer, de storm loeit, bliksemschichten doorklieven de lucht. S.O.S. seinen worden op gevangen: een Griekse stomer is uit de koers geslagen en gestrand op een zandbank. De reddings boot, de Annelies, vaart uit. Kris tien doet wanhopige pogingen Jan terug te houdenals er men sen in nood verkeren, dan is er maar één plicht. De boot kan 't schip, dat intussen in tweeën is gebroken, niet benaderen. Een vliegtuig is opgestegen ter assis tentie, het zal trachten een lijn over het wrak te werpen. Het nadert, driemaal cirkelt het om de toren, (wat voor Hanneke een teken is, dat Arie het bestuurtde manoeuvre gelukt, de verbinding komt tot stand, de schipbreukelingen worden gered. Dan volgt een bliksemslag, die de oude vuurtoren op zijn grond vesten doet trillen, enhet vliegtuig stort in zee. Wordt deze redder van allen, deze held, nu zelf een prooi van de woedende zee? Neen, de bemanning van de Annelies, onder aanvoering van Jan, ontrukt de zee haar prooi. Twee helden hebben elkaar ge vonden, de twee pleegbroeders, de één 'n held ter zee, de ander 'n held in de lucht. Er was dank baarheid en vreugde in de woning van Gijs Dekker enin de zaal. De spelers werden luide toege juicht na deze succesvolle opvoe ring. K.V.P. AFD. BERGEN VERGADERDE. Op de dezer dagen gehouden vergadering van de afd. Bergen van de K.V.P. werden belang rijke mutaties in het bestuur aan gebracht. .Van het zittende be stuur stelden zich slechts drie leden herkiesbaar, t.w. de heren J. C. Punt, L. v. d. Velde en J Veldt. Tot voorz. werd ge kozen de heer F. Damhuis en als lid J. de Haan. Het secretariaat werd opge dragen aan de heer L, v. d. Velde en de heer J. de Haan belastte zich met het penningmeesterschap. Het ledental bleek iets ge daald. De rekening sloot met een voordelig saldo. P.T.T. BERGEN De buslichtingen zijn vanaf he den gewijzigd als volgt: Postkantoor Dorpsstraat Oostdorp Tuindorp Loudelsweg R 'iTelaan nècïT/ea Mosselenbuurt Komlaan Breeiaan Zuidlaan 5.35 4.30 4.35 4.40 4.45 4.50 4.55 4.55 4.50 4.30 4.35 55 30 .35 .40 45 50 55 17.50 16.15 16.20 16.25 16.30 16.35 16 00 15.45 05 16.50 10 16.55 .15 17.00 WERELD BESCHOUWINGEN Voor N.V. en K.J.V.O. sprak onder flinke belangstelling Pater Groenewoud over „Het Katholi cisme als Wereldbeschouwing". Na een inleidende beschouwing over wat men onder levensbe schouwing verstaat, kwam de in leider tot het eigenlijke onderwerp, waarbij hij gelegenheid kreeg de visie van Orthodoxie, Katholicis me en Humanisme op het leven te belichten. Bij de discussie, die op de heldere lezing volgde, werd dieper ingegaan op de houding van de Katholiek ten opzichte van het huwelijk, de onfeilbaar heid van de Paus en tegenover het Marxisme. Op Zaterdag 18 Januari is de derde lezing in deze serie. Dan spreekt Drs. F. Baruch over „Het Communisme als Wereldbeschou-, wing". NIWIN-COLLECTE Men deelt ons mede, dat de collecte op Zaterdag 4 Jan. j.I., ten bate van de NIWIN, heeft opgebracht f 690,30. Degenen, die nog iets willen afstaan, kunnen dit nog doen door storting of overschrijving op Postrekening No. 307245 van de penningmeester K. M. Gerritsen, Kerkstraat 6, Bergen. KINDERZEGELS De verkoop van zegels en kaarten ten bate van het misdeel de kind bracht op f 700,76. Hartelijk dank aan allen, die hebben medegewerkt, tot het be reiken van dit mooie resultaat. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Redactie en Adra.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 de> Duinvkeek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 et. per m.m. met een minimum van f 1, Beschermvrouwe Mw Huygens Kjj et- '"jn "V Zondag 12 ]an. Dr. VAN GELDER, tel. 2027.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1