WEEKBLAD BRANDWEER BERCEN fOfefe mattMH OisttifkUieitiems Belangrijk VRIJDAG 17 JANUARI 1947 24c JAARGANG No» 2 DISTRIBUTIE ALKMAAR Hiermede herinneren wij de ingezetenen van Bergen, Schoorl en Groet er aan, dat de bon kaarten 703 enz. moeten worden afgehaald Te Bergen1: letter P t/m Z op Maandag 27 Jan. van 9.3012 en van 1—3 uur. Voor zelfver- zorgers Maandag 20 Jan., de zelfde uren. T e GroetCafé HakofMaandag 20 Jan. van 9.3012 en 13 uur voor alle inwoners. Te Schoorl: Café Schuyt, Vrijdag 24 Jan. van 9.30-12 en 13 uur voor alle inwoners. Zie de advertentie in ons nummer van 10 Jan. j.l. Maandag 27 Januari za! er te Bergen nog gelegenheid worden gegeven, voor hen die op 6 Jan. j.l. verzuimden de bonkaarten 703 enz. af te halen, deze aan een apart loket op de gewone uren af te halen. ORANJE-TOCHT Ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis ten paleize Soestdijk, roept het daartoe ingestelde comité auto mobilisten, motorrijders, fietsers, wandelaars, ruiters en andere toeristen op, om op de nationale feestdag, die per radio en door de pers nader zal worden be kendgemaakt, een tocht naar Eaarn cn Soest te ondernemen, om aldaar de felicitatieregisters te tekenen. Ieder, die aan deze tocht wil deelnemen, storte zo spoedig mogelijk per postwissel f 1.. aan den heer L. F. Timmers, Kerkstraat 20, te Baarn, met vermelding van naam en adres van den deelnemer en of men' komt als bestuurder of mede passagier van een auto, autobus, motorrijwiel, trein, fiets enz. Iedere deelnemer ontvangt een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd aandenken, hetwelk van grote blijvende waarde zal blijken te zijn. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de secre tarissen van de V.V.V.'s. BERGEN BERGEN S HARMONIE Bergen's Harmonie gaf Dins dagavond in De Rustende Jager haar eerste donateursconcert in dit seizoen. Melpomene en Thalia en Terpsichore, deze muzen van treurspel, blijspel en dans vinden in Bergen steeds een gastvrij onthaal, hun komst wordt steeds met vreugde tegemoet gezien. Wordt Euterpe de muze met de dwarsfluit, hier minder gewaar deerd? De vele lege plaatsen in De Rus zouden zo iets doen ver moeden. Ofschoon het weer niet uitlokte om naar de concertzaal te trekken, had men toch meer, veel meer belangstelling mogen verwachtenBergen's Harmonie heeft, zoals de voorzitter, de heer Blankendaal, dankbaar opmerkte, van alle zijden financiële steun mogen ondervinden, toen zij een beroep deed op de inwoners, doch het minder drukke concertbezoek wekte wel enige teleurstelling. Burgemeester Huygens liet een heel ander geluid horenBergen kan zijn Harmonie niet missen, de Harmonie, waarop nooit te vergeefs een beroep wordt gedaan, de Harmonie, die door zijn con certen zovelen een uurtje van kunstgenot heeft verschaft, en de burgervader verwachtte, dat bij het tweede donateursconcert de zaal te klein zou zijn om alle muziekliefhebbers een plaatsje te bezorgen. Intussen lieten de leden van Bergen's Harmonie zich door niets ontmoedigen en concerteerden onder leiding van hun eminente directeur P. Pranger met volle overgave. Het concert werd geopend met „Le roi d'Yvetot" van Adam. In de fragmenten uit „Faust" van Gounod werd de trompetpartij bijzonder gewaardeerd. De clari nettist J. P. Admiraal vierde triomfen in „Le pluie d'Or" van Bouillon. Het eerste gedeelte werd besloten met ,,'s Kommt ein Vogel geflogen" van Siegfried Ochs, bewerkt naar verschillende mees ters. Na de pauze werd allereerst ten gehore gebracht „Le nouveau Seigneur du Village" van Boildieu, dat evenals het volgen de nummer „Czardas" aus „Der Geist der Woiwoden" van Gross- mann een onbedaarlijk applaus ontketende. In „Zilverdraden tus sen 't goud," arr. van P, Pranger viel bijzonder te genieten van de trompet-solo, meesterlijk ge speeld door G. den Das. Na het bekende „Wiener Pra- terleben" een concertwals van Translateur, volgde als slotnum mer een pittige mars van Schild. Het applaus eindigde pas, toen de directeur nog eens de dirigeer stok hief om dit laatste nummer nog te laten volgen door een laatster, t. w. „Jubelklanken" van Ernst Uebel. De aanwezigen hebben van begin tot einde ge noten van dit alleszins geslaagde concert. NEDERLANDS VOLKSTHEATER Nederlands Volkstheater gaf Woensdagavond in De Rustende Jager een prachtvoorstelling van „De Rozenkrans", toneelsfifel in 4 bedrijven door A. Bisson, naar de roman van Florence L. Bar clay. Het publiek volgde het hele gebeuren in de grootste spanning. Alleen de hertogin de Meidrum (Wilma Fiege) bracht wat ont spanning zo vaak zij als een luid snaterend eendje over het toneel fladderde. Het was ten huize van deze hertogin, dat de beide hoofd personen, Miss Jane Champion (Netty Brusse-Strauss) en de jonge gevierde portretschilder Mr Gerald Dalmain (Hans Kroesen) elkaar leerden kennen enliefhebben. Bij een feestelijke gelegenheid zingt Miss Champion „De Rozen krans". Dit lied ontroerde Mr Dalmain zo, dat hij Jane ten huwelijk vraagt. Maar angst voor een kunstenaarshuwelijk (kunstenaars huwelijken zijn zo broos) weerhoudt Miss Champion de stem van haar hart te volgen enzij wijst hem af. Het scherm valt. Hun wegen scheiden. Om genezing te zoeken voor haar geschokt zenuwgestel maakt zij een reis rond de wereld. Als zij bij haar terugkeer verneemt, dat Mr Dalmain door een nood lottig ongeluk voor zijn leven blind is geworden, is zij de wan hoop nabij, wil naar hem toe snellen. Maar, de ongelukkige wil niemand bij zich. Goede raad is duur. Het gelukt Jane met De Burgemeester van Bergen roept op, om mede te werken in ons vrijwillig Brandweercorps. De voorkeur wordt gegeven aan jonge mannen uit de bouw vakken en goede sportslui. Gegadigden kunnen zich op geven bij den Opperbrandmeester J. Smit, Ruïnelaan 14, Bergen. Geeft U op, het is noodzakelijk! De Burgemeester,' Dr. W. HUYGENS. medewerking van de beide dok ters die Gerald behandelen, de plaats in te nemen van de pleeg zuster-secretaresse Miss Rosemary Gray. Aangrijpend is de eerste ontmoeting in het derde bedrijf als de blinde de stem van Jane meent te herkennen. Dr Rob Mackenzie (prachtig vertolkt door Joh. van de Water) weet zijn wantrouwen weg te nemen en zoetjes aan wint Jane als zuster Rosemary zijn sympathie. In het vierde bedrijf zien we Jane een laatste kans wagenzij schrijft Gerald in een lange brief, hoe zij hem steeds heeft liefgehad en eindigt met hem te smeken haar 3 woordjes te antwoorden, t. w. ik vergeef je. Men kan een speld horen vallen in de zaal, als zuster Rosemary hem deze brief voor leest. Na een korte aarzeling, ver zoekt hij de zuster aan Miss Champion te antwoorden het ene woordje: Kom. Dan neemt Jane plaats aan de piano en zingt als op de avond in het eerste bedrijf „De Rozen krans". Nu is er zekerheid bij Gerald en de twee hebben elkaar gevonden. Nu zal het altijd licht voor hem zijn. Het was een prachtvoorstelling, een succes voor Ned. Volks theater. DE MASKERSPELERS Zoals uit de advertentie in dit nummer blijkt brengen de „Mas kerspelers" op 21 en 23 Jan. a.s. in de Rustende Jager te Bergen ten tonele„Het proces Mary Dugan", spel in 3 bedrijven door Bayard Veiller. Wij wekken een ieder op deze uitvoering bij te wonen. Het is een interessant stuk, dat zeer zeker de aandacht van het pu bliek zal hebben. De plaatsbespreking heeft plaats op Zaterdagmiddag 18 Jan. in de voorzaal van de Rustende Jager van 3-4 uur voor donateurs en van 4-4.30 uur voor niet-donateurs. De loting voor donateurs heeft plaats om 3 uur precies. Wij wijzen er nog eens nadrukkelijk op, dat na 3 uur geen namen voor de loting worden genoteerd. Op uw medewerking in deze wordt gerekend. SURINAME EN CURASAO De heer van der Koppel van het Indisch Instituut te A'dam zal op 25 Jan. een inleiding houden over Suriname en Curagao. Hij zal daarbij een film vertonen, door hem zelf opgenomen, van Suriname, terwijl eveneens een kleurenfilm van Curasao wordt gedraaid. Men wordt aangeraden vooral tijdig plaatsen te be spreken. Vanaf heden zijn kaarten verkrijgbaar in de Haan's Boek handel, waar tegelijkertijd plaats kan worden besproken. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. LEGER DES HEILS De in Augustus 1946 gekozen nieuwe internationale leider van het Leger des Heils, Generaal Orsborn, heeft voor het jaar 1947 een campagne der" liefde over de gehele wereld uitgeschreven onder de naam „Strijdend geloof", met het doel om in de naam van God gezamenlijk op te trekken tegen de geestelijke en morele ontred dering door de oorlog ontstaan. Op 21 Januari zal over de ganse aardbodem deze strijd aan vangen en zal iedere maand een ander karakter hebben. Februari zal de maand van de campagne zijn voor de godsdienst in 't gezin. Daartoe zal te Bergen op Donderdag 23 Januari s' middags 2 uur in het Dorpshuis een ge zinsbondafdeling worden opge richt. Het Leger des Heils in Nederland heeft 94 gezinsbond afdelingen met 4700 leden die eens per week samen komen. Deze nieuwe tak van leger- arbeid in Bergen wordt ten zeerste aanbevolen door de volgende dames: Mw Huijgens, Mw Boer- rigter, Mw van Gelder en Mw Knook. De gezinsbond wordt iedere Donderdagmiddag 2 uur op de bovenzaal van het Dorpshuis ge houden en is voor vrouwen en meisjes van alle gezindten boven 18 jaar toegankelijk. PARTIJ van de ARBEID nieuwjaarsbijeenkomst Donderdagavond hield de afd. Bergen van de Partij van de Arbeid haar nieuwjaarsbijeenkomst in de schouwburgzaal van De Rustende Jager. In zijn openingswoord heette voorz. Gronert het talrijke publiek hartelijk welkom en zette in het kort het doel van de avond uiteen. „U is gewend dat ik U tot strijd oproep, nu echter roep ik U op om te genieten van goede kunst. De entreé-prijs is uitdruk kelijk laag gehouden opdat een ieder van dit goede programma kan genieten. Laat deze avond dan de grondslag zijn voor onze gemeenschappelijke strijd in 1947". Wanda Reumer droeg daarna enige gedichten van Albert Ver- weij voor, gevolgd door een fragment uit een der boeken van George Duhamell en een sprookje van Andersen. Declamatie en voordracht wor den door velen niet gewaardeerd. Wat Wanda Reumer echter ten tonele bracht boeide van de eerste tot de laatste zin en terecht oogst te zij met haar diep bewogen voordracht een warm applaus. Hierna was het woord aan Evert Vermeer. Op klare en duidelijke wijze behandelde spr. de belangrijkste punten op polit ek terrein van het afgelopen jaar en gaf een inzicht van wat er in het komende jaar te doen staat. Hij wekte de aanwezigen op tot opbouwende critiek. „Zonder uw stuwkracht kunnen wij geen groot werk tot stand brengen" riep spreker uit. Een stormachtig applaus ontlokte Vermeer toen hij de maatregelen besprak die minister Drees bezig is te treffen voor de Ouden van Dagen. „Het is nog onvoldoende, maar Drees zit niet stil. Wat onder deze politieke verhoudingen mogelijk is zal hij voor de Oudjes bereiken. Wat de reactionaire ministers in het steenrijke Holland van voor de oorlog niet tot stand brachten, daar begint de socialist Drees in ons verarmde landje van heden wél aan". Na de rede van Vermeer wer den er volksdansen 'uitgevoerd door een jeugdgroep van de P. v. d. A. uit Alkmaar. Deze frisse groep liet duidelijk zien welk een bekoring er in de volksdansen schuilt. Vooral de „Poolse volksdans" in Pools cos- tuum oogstte veel bijval. Jammer was het dat het toneel afbreuk aan het geheel deed, het toonde aan dat volksdansen het best in de vrije natuur tot uitdrukking komen. Ten 2en male trad Wanda Reu mer op met „Arke Noach" van Anton v. Duinkerken, 't Sappige Vlaams en de sublieme uitbeel ding ontlokte de aanwezigen een applaus dat geen einde scheen te nemen. Voor het intreden der pauze nam de afd. op min of meer offi ciële wijze afscheid van voorzitter Gronert, die 20 dezer naar Eind hoven gaat vertrekken. Hij werd door een bestuurslid toegesproken, die hem de dank overbracht van de gehele afd. voor de bezielende wijze waarop hij in Bergen de afdeling heeft geleid. Als aandenken aan deze tijd overhandigde hij namens de afd. een keurige bureaulamp en een cheque om boeken te kopen. Zeer ontdaan dankte voorzitter Gronert voor deze blijken van waardering en sprak nog een kort afscheidswoord. Een geestige éénacter „de Gastdag" gegeven in het Westfries dialect en ge speeld door leden van de Arbei derstoneelvereniging uit Bergen, oogstte veel succes en besloot deze mooie en geslaagde avond. Bergen I - Egmondia I Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Gfro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 De Duii+siceek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, NAAR BAARN EN SOEST „De uren, lief, met u doorleefd, Als paarlen zijn z'aaneengeregen, Ik tel ze als een rozenkrans, Terwijl 'k u in gedachten zegen. Elk uur een kraal, elk uur een bee, Bestrijdend mijn verlangen, Bid ik de krans tot aan het eind, Waar 'k steeds het Kruis zie hangen Herin'ring blij, die smart en kwelt, O droeve winst bij wrede pijn Ik kus mijn krans en dwing mijn mond Het Kruis te kussen, stil te zijn". Serie: Culturele Filmavonden Wereldveldtocht 1947 „Strijdend ge loof". Oprichting Gezinsbondafdeling in Bergen. Zondag a.s., 2.30 uur Terrein Kerkedijk EEN NIEUW SYSTEEM VAN AANWIJZING DER BONNEN Voortaan alle bonnen twee weken geldig. Het systeem van bonaanwijzing, dat tot dusver werd gevolgd en waarbij een aantal bonnen twee en de rest een week geldig was, had het bezwaar, dat daar door vaak misverstanden ontstonden over de geldigheidsduur van de bonnen Ten einde dit bezwaar weg te nemen, heeft het C D.K. bepaald, dat met ingang van de op 16 ]an. te publiceren bonnenlijst alle bonnen twee weken geldig zijn, waar bij gerekend dient te worden met twee kalenderweken. injaande op de Zondag na de dag van publicatie. Om tevens een vereenvoudiging te be reiken voor de distributiediensten zullen voortaan over elke periode van 4 weken de bonnen zodanig worden verdeeld, dat de bonnenomzet per week ongeveer gelijk is. Daardoor vervalt dus de zg „aanvullingslijst". Volgens het nieuwe systeem zullen op 16 Jan bonnen bekend gemaakt worden voorbrood, rijst, melk, kaas, boter, margarine en vlees. Op 23 Jan. voor suiker, versnaperingen, eventueel cacao, n. 1. eenmaal in de acht weken, even tueel eieren, n 1. indien beschikbaar, eventueel zuidvruchten, n. 1 indien be schikbaar, eventueel, n.l indien beschik baar en tabak. Op 30 Januari voor: brood, bloem, koffie, thee, melk, kaas, boter, margarine en vlees. Op 6 Febr. voor: suiker, versnaperingen, eventueel eieren, eventueel zeep en tabak. Volgens deze nieuwe regeling zullen dus de ta baksbonnen niet meer wekelijks, doch eenmaal per twee weken worden aan gewezen. In plaats van elke week een bon voor twee rantsoenen worden van 23 Jan. af dus om de andere week twee bonnen voor elk twee rantsoenen be kend gemaakt. Aangezien deze verandering met zich zou brengen, dat voor de week van 19-26 Jan. geen bonnen voor suiker, tabak, en versnaperingen zouden worden aangewezen, zullen voor deze artikelen op 16 Jan. voor eenmaal weekrantsoenen bekend gemaakt worden, n 1. op de al gemene kaaart 375 gr. suiker, op de versnaperingenkaart 100 gr. versnape ringen. op de tabakskaart twee rant soenen tabaksart. en op de gecombi neerde kaart een rantsoen tabaksart. Op 23 Jan zal vervolgens op de ge combineerde kaart eenmaal 150 gr. inplaats van 100 gr. versnaperingen be schikbaar worden gesteld, zodat ook op deze kaart een weekrantsoen meer wordt verstrekt. Op de suikerbon dér toeslagkaarten voor zeer zware arbeid en voor a.s. en jonge moeders wordt om dezelfde reden voor het tijdvak van 29 Jan. tot 8 Febr. 375 gr in plaats van 250 gr. suiker verstrekt.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1