WEEKBLAD BERGEN SCHOORL VRIJDAG 24 JANUARI 1947 24e JAARGANG No. 3 DE MASKERSPELERS met «Het proces Mary Dugan". De Maskerspelers brachten Dinsdagavond in De Rustende Jager „Het proces van Mary Dugan" voor het voetlicht, een toneelspel van Bayard Veiller. Dit in New York spelende stuk boeide door spannende, roerende tonelen, al ontbrak dan ook niet de vrolijke noot zo nu en dan. Een beetje vreemd deed de rechts zaal aan, waarin de bij ons heer sende rustige, indrukwekkende, imponerende sfeer ontbrak, maar 's lands wijs, 's lands eer. Als 't hof binnentreedt, is de zaal ge heel gevuld, niet met een op sen satie belust publiek, maar met le den van de jury, de gezworenen, die het hele geding met de grootste aandacht zullen volgen om straks het schuldig of niet schuldig uit te spreken over Mary Dugan, 'n variété-artiste, verdacht van moord op haar minnaar, Edgar Rice, die in de nacht van 19 April doodgevonden was in haar appar tement. Het ziet er donker uit voor verdachte. Het mes, waar mee de dodende wond heet toe gebracht te zijn, vertoont vinger afdrukken van 3 vingers ,van de rechterhand, identiek met die van Mary en haar kleding vertoont bloedsporen. De getuigenverkla ring van een vriendin, dat zij Edgar Rice zou hebben gedreigd met een mes, en van Mw Rice, dat zij haar man op de avond van de moord zou hebben over reed een einde te maken aan de verhouding met zijn maïtresse, maken de kansen voor Mary al kleiner. Dan verschijnt plotseling een jonge man ten tonele, die zich ontpopt als Mary's broer Jimmy. Hij kan zich niet vereni gen met de zonderlinge houding van den verdediger Edward West, die weigert de laatste getuige Mw Rice een kruisverhoor af te nemen. Hij, Jimmy zal verder strijden voor zijn zuster. Om de jonge advocaat gelegenheid te geven, inzage te nemen in het dossier, verdaagt de president de zitting en het hof trekt zich terug. Als de zitting weer is geopend, blijkt Mw Rice wegens onge steldheid afwezig Jimmy laat haar nagaan en als hem het bericht bereikt, dat Mw Rice passage heeft besproken op een diezelfde avond naar Europa vertrekkende boot, eist hij de arrestatie van de zich blijkbaar aan een kruisverhoor onttrekken de getuige. In afwachting wordt beklaagde verder ondervraagd en niets in haar leven blijft verbor gen, het mooie en het lelijke, alles wordt onthuld. Als het hof zich weer terug trekt en de jury de balans op maakt (het is pauze), blijken vele gezworenen, die bij het horen van de biecht van Mary tot tranen to£ geroerd waren, wel wat mil der te oordelen over deze jonge vrouw, maar licht is er nog niet gekomen in deze duistere zaak. 't Licht breekt pas door na her opening. Het verhoor van de huishoudster van Mw Rice brengt aan het licht, dat de weduwe be zoeken ontving van 'n zekere John Smies, die even later blijkt te zijn de eerste verdediger Edw. West. De dageraad begint te gloren. Mw Rice, de maïtresse van Edw. WestEdw.West, wonende naast de beklaagde, had kunnen horen, hoe Rice uitschreeuwde, dat hij zijn vrouw zou onterven om haar ontrouw, nog één moment en Mary is gered. Nadat is komen vast te staan, dat het lemmet van links naar rechts in het lichaam is gedrongen, weet de handige Jimmy te ontdekken, dat Edw. West links is en wijst hij hem aan als de linkshandige moorde naar. De -gezworenen spreken hierna eenparig het niet schuldig uit. Met een hartelijk applaus gaf het publiek uiting aan zijn waar dering van de goedgeslaagde op voering, waartoe vooral 't mooie spel van broer en zuster (ver tolkt door Gerard Meyer en Hans van Gulik) zoveel heeft bijgedragen. BRAND Donderdagmorgen 4.30 uur, ontdekte de Pastoor licht in de kerk. Bij nader onderzoek bleek, dat er brand was in de Sacristie en dat de vlammen reeds waren doorgedrongen tot de kleine Sa cristie. Onmiddellijk werden de Brandweren te Bergen en Alk maar gewaarschuwd. Het kostte enige moeite om water te krijgen, daar de brandkranen niet te vinden waren. Men wist het Kerkgebouw te behouden. De schade bleek aanzienlijk, de paramenten zijn voor een groot deel verbrand, ook de vaandels van verschillende ver enigingen. Het linnengoed is voor een deel gered, een ander deel leed veel waterschade en was geschroeid. De kluis met de H. Vaten, die in de vuurhaard heeft gestaan, schijnt niet be schadigd, doch is nog niet ge opend kunnen worden. Gelukkig dat de brand spoedig ontdekt werd, daar anders het gehele Kerkgebouw gevaar had gelopen. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. BERGEN'S HARMONIE Het 2de donateursconcert wordt gehouden op Dinsdag 28 Jan. a.s. in „De Rustende Jager". Over de prestaties in het con cert van 14 Jan. j.l. was men vol lof. Inderdaad het weer werkte niet mee. Daarom worden a.s. Dinsdag alle donateurs verwacht. Vele bezoekers van de vorige uitvoering wensen dit concert weer bij te wonen. Ook u geeft toch van uw belangstelling blijk? Onze plaatselijke harmonie ver dient zeker de belangstelling van alle Bergenaren. MARIONETTEN THEATER Op Zaterdag 8 Febr. geeft de kunstschilder J. van Erkelens een voorstelling met zijn mario netten, waarbij medewerking wordt verleend door de bekende de clamator E. Bolman uit Zwolle. Wie gehoord heeft van het marionettentheater op de St. Nicolaasviering zal ongetwijfeld verlangend zijn dit zelf te zien. Voor bijzonderheden -wordt verwezen naar de advertentie in het volgende nummer van „De Duinstreek". Kaarten zijn nu reeds verkrijg baar in de Haan's Boekhandel. 1927 1947 GYM. VERENIGING „BE QUICK'' Ter viering van het [twintig jarig bestaan van onze vereni ging besloot het bestuur dit jaar twee uitvoeringen te geven en wel op 5 en 15 Febr. a.s. Het programma voor 5 Febr. vermeld uitvoering adspiranten, aangevuld met enige nummers van de leden. Na de pauze films van de grote bondsuitvoering in Arnhem en de tournée van de Zwitserse keurturners. Het programma van 15 Febr. vermeld uitvoering van de leden, aangevuld met enige nummers van de keurploegen van de Turnkring Alkmaar en Omstreken en Cabaret. Daar beide avonden iets zeer bijzonders bieden raden 'wij een ieder, die iets voor de lichame lijke opvoeding gevoelen aan, zich vroegtijdig van plaatskaarten te voorzien, daar het aantal nog te verkopen plaatsen zeer be perkt is. Voor niet-donateurs zijn kaarten verkrijgbaar bij de bestuursleden vanaf 1 Febr. a f 1.50. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertenties in de Duinstreek van 31 Jan. en 7 Febr. a.s. HET BESTUUR UITSLAG VERLOTING B.S.V. „BERGEN'' HET ATOOMGEHEIM Zondag a.s. kunt u in café Nieuwendijk genieten van een der nieuwste spionnagefilms op geheel originele manier verfilmd en de strijd weergevend om het bezit der atoomgeheimen. De film is doorspekt met shows, balletten en melodieën, gezongen op een wijze zoals alleen Richard Tauber vermag. Wij vernemen nog, dat de voorstelling zonder storing verlopen zal en slechts tweemaal zal worden onderbroken voor het verwisselen der spoelen. Een en ander zal er toe bij dragen, dat menigeen Zondag avond zijn schreden zal richten naar café Nieuwendijk. PIET KORVER, Burgemeester van St. Maarten Donderdag 16 Jan. werd onze oud-plaatsgenoot, de heer P. J. Korver, geïnstalleerd als burge meester van St. Maarten. Na de eerste schreden op het pad der gemeente-administratie te Koedijk te hebben gezet, heeft de heer Korver gedurende 17 jaren zijn werkzaamheden verricht op de gemeente-secretarie te Winkel, waar hij juist tot secretaris was benoemd. In Winkel ziet men den heer Korver slechts node vertrekken. Nooit deed men daar vergeefs een beroep op zijn hulp vaardigheid. Bij zijn afscheid van Winkel kwam dit wel duidelijk naar voren, terwijl Winkel's bur gemeester, de heer Baken, ook op deze installatiedag bij de re ceptie hiervan getuigde. Bij de installatie werden harte lijke woorden gewisseld en weder zijds het vertrouwen uitgesproken in een prettige en vruchtbare samenwerking. Wij kunnen St. Maarten gelukwensen met zijn nieuwen burgemeester, evenals wij den heer Korver gelukwensen met zijn benoeming in een ge meente, welke haar begroting kon indienen met een batig saldo van f 14.000.Burgemeester Korver, proficiat! VIERING NATIONALE FEESTDAG TE SCHOORL. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling om op de avond van de Nationale Feestdag weder om een gecostumeerd bal te or ganiseren in de zaal van den heer Nic. Schuijt. Wanneer men hier aan wilt deelnemen, zal het aan beveling verdienen, dat men thans reeds hiervoor aan het werk gaat, zodat men klaar zal zijn op het juiste moment. Het verdere programma, ook wat de kinder feesten betreft, zal nader worden bekend gemaakt. Dit is mede af hankelijk van hetgeen op de lijsten zal worden getekend, die eer daags zullen worden aangeboden. DE MUZIKALE PARADE Maandagavond was er voor het eerst sinds de bezettingstijd weer een avond georganiseerd door de R.A.O. voor de Mili tairen en de burgers van Schoorl en omstreken in de cantine van het barakkenkamp en het was dan ook zo tegen half acht merk baar op de Schoorlse wegen, dat er wat te doen was in het kamp, waar optrad het gezelschap van „Guus Brox" met de „Muzikale parade". Toen de Lt. ter Wengel om pl.m. 8 uur de avond opende, was de cantine stijf vol met militairen en burgers. Spr. ver welkomde de autoriteiten, waar onder wij opmerkten de Garni zoenscommandant van Alkmaar, de overste Claasen met zijn Adj. Kapt. Meijer en wenste alle aan wezigen een recht prettige avond toe. Zij nog opgemerkt, dat de cantine met groen en guirlandes was versierd. Hierna nam het gezelschap de leiding bij monde van de Con ferencier André Carrel, die met een praatje en een liedje 't geheel aaneenschakelde en wel op een manier zoals wij dat van hem gewend zijn, in verschillende schetsen, in samenwerking met Guus Brox. Hierna kwamen Diane en Darantie de soldaten vergasten op xylophoonsolo's, welke er zijn mochten. Ook de Gesona's, 2 meisjes met een guitaar, waren van een bijzonder goed gehalte. Verder de 6 Brox, allen familie van den groten Guus, kwamen met hun accordeons het publiek vergasten op bekende liedjes, welke door allen werden mee gezongen. Door het geheel trad dan Guus Brox op, die de soldaten en'bur- gers heeft laten gieren van het lachen. Wat de kleine grote man presteert met zijn instrumenten, zijn acrobatiek en m miek is ge weldig. Aan het einde van de avond bracht Lt. ter Wengel dank aan het gezelschap en bood een bloemenmand aan. Dank werd ook nog gebracht aan de verschillende medewerkers voor het afstaan van meubilair enz. Met het zingen van het Wil helmus werd deze zeer geslaagde avond besloten en we weten zeker, dat als er weer een avond is, alle Schoorlse burgers deze willen bijwonen. „OLYMPIA" Ter gelegenheid van het 20- jarig bestaan geeft de Gym. Vereniging „Olympia" op Zon dag 26 Jan. a.s., een uitvoering in de zaal van den heer N. Schuyt. De uitvoering van de adspi ranten zal plaats hebben onge veer half Maart. Onder de bezielende leiding van den heer K. Boot, is de oefenstof al heel wat zwaarder, dan voorheen. Ter vulling van de kleine pauzes worden enige cabaret nummers ten beste gegeven. Het belooft weder een mooie avond te worden. Voor nadere bijzonderheden inzake de kaartverkoop enz. ver wijzen wij naar een in dit nummer voorkomende advertentie. BERGEN ST. JAN MET LEVENSSCHADUWEN De R.K. Toneelvereniging St. Jan gaf Donderdagavond voor een uitverkochte zaal in De Rustende Jager een schitterende vertolking van Van Eeckelens toneelspel „Levensschaduwen", een stuk, uit muntende door mooie karakter tekening en vlotte dialoog. Het publiek heeft genoten van het mooie spel en was vaak tot tranen toe geroerd. Donkere wolken pak ten zich samen boven het huis van de fabrikant Volmars (Ben Tiebie) en wierpen een schaduw over het schijnbare geluk van zijn gezin. Hij ging gebukt onder finan ciële zorgenzijn inkomsten waren al lang niet meer toereikend om de uitgaven van de dure huishou ding te dekken en nu zou hij binnen enkele dagen nog een som van f 10.000 hebben uit te keren aan de inzender van het door de Raad van commissarisen bekroonde ont werp voor uitbreiding van de fabrieken. Zijn hooghartige vrouw (A. Smit-Dekker) en zijn zoon Henk (R. Beukers), een verwaan de kwast, die smeet met geld, ver lichten zijn moeilijkheden niet en dan maakte hij zich nog bezorgd over zijn oudste zoon Paul (H. Pieterse) met zijn zwakke gezond heid. Alleen zijn jongste, Ellie, een aardig bakvisje (prachtig gespeeld door Gitta Tiebie) bracht wat zon in huis. Toen doemde tot over maat van ramp het verleden nog op. Zijn plotseling uit de lucht vallende broer, oom Bart (schit terend vertolkt door Aat Groot), een ouwe zeerob met een warm kloppend hart, verborgen onder de ruwe bast, kwam hem herinne ren aan een jonge vrouw, wier jeugd hij tot scherven had getrapt en die hij met haar dochtertje Gerda (M. Smit-Liefting) maar aan haar lot had overgelaten. Na spannende scènes kwam tenslotte veel terecht. Gerda werd liefderijk opgenomen in het gezin Volmars Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Z)e dumvkceek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Prijs Voorwerp Lot no. 1 Aquarel, J. H. Roggeveen 556 2 Olieverf stilleven, Karei Colnot 2663 3 Leren schoudertas 4089 4 Ets, Jac. J. Koeman 2417 5 Fietslantaarn 724 6 Mud anthraciet 1294 7 Pastel, J. Kok 1933 8 Fietszadel 3271 9 slede 1499 10 Truitje 599 11 Zeemleerlap 2738 12 Fles wijn 4857 13 handdynamo 3205 14 Boekensteunen 1273 15 Konijn 1966 16 4554 17 Boek (detective) 4382 18 Taart 347 19 Fruitbakje 775 20 Taart 904 21 Fruitschaal 2998 22 Blik biskwie 4075 23 2 gebrandschilderde lijstjes 4021 24 Boek (Karei Lotsy) 1239 25 Soepkoppen met schotels 4101 26 boek 2760 27 Portefeuille 1525 28 Pastel (van Diepen) 1963 29 Tulband 1565 30 Pot jam 3551 31 Fles eau de Cologne 3102 32 Doos Postpapier 3865 33 Tulband 2119 34 Bretelles 4087 35 Fles kersen 105 36 Thermosfles 656 37 Fles most 4046 38 Blik jam 4678 39 Blik peren 1318 40 Flesje parfum 3150 41 4729 42 Asbak met manchetknopen 3252 43 4-delige asbak 4301 44 3413 45 Worst 3226 46 1601 47 315 48 677 49 901 50 417 51 4756 52 Dassendoos 4571 53 Pot cream 4496 54 Tegel in standaard 2980 55 Tube tandpasta plus borstel 4146 56 Pot haarvet 319 57 Vaas 333 58 314 59 Asbak 4553 60 1622 61 2401 62 Blik meat hash 3605 63 Lepeltje 4178 64 Permanent wave 1429 65 Gilette apparaat 4399 66 Armband plus clips 2820 67 Boek 4008 68 Worst 2749 69 1 pr. klompen naar maat 3385 70 idem 3272 Prijzen afhalen binnen 1 week na trekking bij „De Oude Prins" te Bergen.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1