WEEKBLAD SCHOORL BERGEN VRIJDAG 31 JANUARI 1947 24e JAARGANG No. 4 SCHOORLSE KUNSTKRING De Toneelgroep „Studio '46", dezelfde groep, die in het begin van het seizoen voor de leden van de Schoorlse Kunstkring een zo welgeslaagde uitvoering gaf van „Freuleken,zal op Zondag 9 Febr. om 8 uur in de zaal van den heer Nic. Schuijt, een voorstelling geven van „Dicky", een vermakelijke detective-ge schiedenis in vier bedrijven naar het Frans van Raul Armont, Gerbidon en Manousi, bewerkt door Mw. Bets Ranucci-Beck- man. Lord Wilford, een charmante oude heer, is verzot op de tective-geschiedenissen. Hij be leeft prettige sensaties, nu hij eindelijk zelf zo'n geschiedenis meemaakt. Beurtelings wordt ieder, die het waagt zich op het toneel te vertonen, verdacht de diefstal van een zeldzaam Per zisch beeld gepleegd te hebben en wanneer later de prachtige zwarte paarlen van Gladys Wil ford gestolen blijken te zijn, wordt het zo mogelijk nog erger. Dicky, de detective, moet de dader vinden, maar hij raakt dieper en dieper in de moeilijk heden, en was er niet een goede fee geweest, in dit geval lady Glenmore, het zou helemaal an ders verlopen zijn. Nu ziet U slechts gelukkige mensen met hun kleine moeilijkheden in een spel, zonder zware problemen en zonder grote dramatische effecten, maarvol charme en blijheid. Het belooft een gezellige avond te worden voor de leden van de Kunstkring. JUBILEUM fanfarecorps „De Vriendschap" Einde 1946 was het 25 jaar geleden dat het fanfarecorps „De Vriendschap" werd opgericht. In de jaren tussen de oprichtings datum en heden heeft het corps zijn ups en downs gehad. Onder de beproefde leiding van den heer G. Anderson werd evenwel de hoogste sport op de muzikale ladder bereikt, n.l. de ere-afdeling. Niet alleen voor eigen genoe gen werd gespeeld, ook de gasten en inwoners genoten dikwijls van de muziek door middel van mar sen door de gemeente en jaarlijkse concerten. Vooral met de rond gangen door de gemeente werd steeds veel succes geoogst en in niet geringe mate het vreemde lingenverkeer bevorderd. Op de vereniging werd nimmer tevergeefs een beroep gedaanbij allerlei feestelijkheden, zoals jubilea, oranjefeesten, priesterfeesten enz. was het fanfare tegenwoordig. Van harte hopen wij, dat het corps, onder de bekwame leiding van onze dorpsgenoot, de heer Jac. S. den Das op de ingeslagen weg zal voortgaan. Geen ogenblik twijfelen wij er aan, dat het zich dan in 'n groei ende populairiteit zal mogen ver heugen en kan rekenen op de steun van de gehele burgerij. Toont dus allen uw sympathie voor het corps, door in groten getale het jubileumconcert te bezoeken. Hoe meer zielen Verder zie men de in dit blad voorkomende advertentie. NATIONALE FEESTDAG Op de a.s. feestdag zullen de kinderen van de 3 scholen ge zamenlijk optrekken naar het ge meentehuis, waar ze een kleine zanghulde zullen brengen. De Burgemeester zal daarna de jeugd toespreken. Daar ook het ge meentebestuur dit beschouwt als het offiiciële moment van de feest viering, wekken wij de burgerij op, om 2 uur op het Raadhuis plein aanwezig te zijn; dit zal, in het met vlaggen versierde dorp een goede inzet van de feestelijk heden zijn. OLYMPIA TURNT de voorzitter gehuldigd De toneelzaal van Nic Schuyt was Zondagavond geheel gevuld met sportliefhebbers: Schoorl's gymnastiekvereniging gaf een uit voering ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan. Na de vaandelgroet betrad de voorzitter, de heer K. P. Zuurbier het po dium om de aanwezigen een har telijk welkom toe te roepen, in 't bijzonder burgemeester Mr Jochems en de afgevaardigden van de turnkring Alkmaar en omstr. en de zusterverenigingen. Spreker wijdde vervolgens enkele woorden aan het verleden: Olympia had in de afgelopen 20 jaren veel goeds beleefd, wat moeilijkheden ondervonden en.... was gegroeid tot een bloeiende vereniging met 150 leden. Later op de avond kreeg de heer S. de Leeuw ge legenheid de voorzitter te huldigen, die in de beide decenniën, die thans zijn afgesloten, steeds zijn beste krachten had gegeven voor het welzijn van Olympia. Als zichtbaar blijk van waardering werd de heer Zuurbier een fraaie stoel aangeboden en Mw Zuur bier een bloemstuk. De voorzitter wentelde de lof af op directeuren en bestuur, zonder wie Olympia niet zou zijn, wat het nu is. De directeur, de heer K. Boot, en de heer Visser, die zovele avon den als pianist de oefeningen had helpen instuderen, werden beiden verrast met een mooie mand fruit, eerlijk te delen met hun resp. eegaas. De uitvoering zelf werd een succes. Het programma werd in vlot tempo afgewerkt en de tur ners en turnsters werden luide toegejuicht om hun prestaties aan paard, brug en hoogrek en bij vrije oefeningen. Bijzonder in de smaak vielen ook 't nummer „Olympia zeilt", uitgevoerd door vrouwelijke Jan tjes met de zwierige matrozen muts getooid en de door een achttal dames uitgevoerde Rhyt- mische oefeningen. Het publiek volgde met grote aandacht de bij het nummer „Met muziek gym nastiek" gegeven toelichting om trent 't doel van de oefeningen het ontwikkelen, van gevoel voor rhytme, lenigheidsoefeningen, het weer in normale toestand brengen van door ziekte of arbeid ver korte spieren, versterken der spieren enz. Naast de spreuken „Gezondheid is ieders begeren" en „Gezond blijven moet gij leren" is zo'n toelichting stellig van pro pagandistische waarde. De korte pauzen werden ge vuld met cabaret en ook hierbij hadden de leden veel succes. Bij het nummer hersengymnastiek moesten de heren het afleggen tegen de dameshet zwakke ge slacht won 't met 433/4 van de heren der schepping. Met een dansje werd de mooie avond besloten. LINGGADJATI Nog steeds staat Indonesië midden in ons aller belangstelling. Die belangstelling zal dan ook waar schijnlijk wel blijken op 10 Febr. a.s., als de P. v. d. A. in de zaal van den heer Schuijt te Schoorl een openbare vergadering houdt. De spreker, de heer Palar, kamer lid, Indonesiër van geboorte, is wel bij uitstek deskundig. Voor- en tegenstanders van het accoord van Linggadjati kunnen hier luis teren, vragen stellen en debat teren. De vergadering begint om 8 uur, toegang 25 cent. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K. Snip, Camperduin. Mevr. Bant, Groet. W. Braakensiek, Idenslaan. A. v. Buuren, Schoorldam. C. v. d. Slikke, Laanweg. J. C. v. d. Plas, Schoorl. Mevr. Roos-Breed, Aagt dorp en 's avonds aan de ver warmde zaal. Bezoekers uit richting Groet kunnen rekenen op vol doende plaatsruimte in de ge wone dienstbussen. Zie ook de advertentie in het volgend nummer. SCHOORLSE IJSCLUB Dat de ijsbaan aan de Laanweg in een behoefte voorziet, wordt wel bewezen door het drukke gebruik, dat er van wordt gemaakt. Inderdaad, mooier gelegenheid is ook wel moeilijk denkbaar. En als het volgend jaar nog enkele kleine wensen worden vervuld, zal de Schoorlse ijsbaan een ide aal zijn. Het bestuur kan met voldoening op zijn werk terug zien, maar heeft dan ook zeer veel arbeid moeten verrichten. Te veel eigenlijk. Het geeft toch geen pas, dat alleen de bestuurs lede^ b. v. de baan moeten aan vegen, wat tot nu toe gebeurde. Er zijn heus wel enige heren, die 's morgens tijd hebben even te komen vegen. Toont dus uw belangstelling en bericht het be stuur, dat u genegen bent, hier de behulpzame hand te bieden. Het ligt in de bedoeling Zon dag 2 Febr. a. s. een hardrijderij voor heren te organiseren om geldprijzen. (Zie de advertentie in dit nummer.) Bovendien zal eerdaags een wedstrijd voor kinderen worden gehouden. BLIJDE GEBEURTENIS Zodra de geboorte van een Prins of Prinses bekend zal zijn, zal dAe gebeurtenis, op verzoek van den Burgemeester, door het luiden van de klokken aan de Burgerij van Bergen worden medegedeeld en wordt een ieder verzocht dan de vlag uit te steken.. De Oranje-Vereniging hoopt deze feestdag als volgt te vieren. Op de Nat. Feestdag zal Bergen's Harmonie voor het Raadhuis enige Vaderlandse liederen spelen en is een ver zoek aan de hoofden der scholen gedaan hunne medewerking te willen verlenen, opdat alle school kinderen hierbij tegenwoordig zullen zijn. De Burgemeester heeft zich bereid verklaard alsdan enige toepasselijke woorden te spreken. 's Avonds zal door Bergen's Harmonie een muzikale rond gang door het dorp gemaakt worden, terwijl de Oranje- Vereniging tracht de beschikking over een draaiorgel voor de feestdag te verkrijgen. Bovendien maakt de Oranje- Vereniging nog attent op de Oranje-tocht naar Baarn, al waar gelukwensregisters ge tekend kunnen worden. Voor belangstellenden, die niet over een auto beschikken bestaat ge legenheid bij voldoende deelname en tot een beperkt aantal per autobus daaraan deel te nemen. Inlichtingen omtrent kosten enz. verstrekt de heer C. W. Ver- meys, van Reenenpark 3, bij wien men zich aan kan melden. Adverteer! in dit blad HUIS- EN KRAAMVERZORGING De vereniging voor Huis- en Kraamverzorging hield in hotel Spoorzicht haar jaarvergadering onder voorzitterschap van Dr. A. H. v.Gelder. Het 17e jaarver slag maakte melding van het iets teruglopen van het ledental. De huisverzorging ondervond grote moeilijkheden door gebrek aan werkkrachten. Kraamverzorging werd verleend door alleszins be voegde krachten gedurende 136 dagen. De rekening van de pen ningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 1181,99 met een batig saldo van f 328,48. Tot leden van de kascommissie voor 1947 werden benoemd Mw Slinger en de heer N. v. d. Berg. De begroting voor 1947 werd vastgesteld op f 1700, In de vacature in het bestuur werd voorzien door de benoeming van Mw Blokker-Beeldman. Bij de reglementsherziening werd de contributie vastgesteld op f 3,50 en het entréegeld op 50 cent. De schaal, waarnaar de bijdrage wordt berekend, die de gezinnen hebben te betalen voor huis- en kraam verzorging werd geheel gewijzigd. De periode, dat hulp wordt ^ver leend, werd voor huisverzorging vastgesteld op hoogstens twee weken voor de eerste maal en 1 week voor de tweede maal in het verenigingsj^ar en voor kraam verzorging op hoogstens twee weken. In de propagandacommis- sie, die zich zal beijveren het ledental op te voeren, zullen zit ting hebben de heer C. Groot en de dames Mays, van Die en Blokker. KUNSTAVOND Op Zaterdag 8 Febr. komt 't Marionettentheater van J. van Erkelens in het Oranjehotel. Medewerking verleent de voor drachtskunstenaar E. D. Bolman uit Zwolle, terwijl de muzikale illustratie in handen is van Mevr. Morée-Dol. Er zullen zeker ouders zijn, die moeilijk de volle toegangs prijs kunnen betalen. Voor hen is een beperkt aantal kaarten verkrijgbaar in de Haan's Boek handel, tegen ledenprijs. Leden N. V. te Schoorl eveneens 50 ct. reductie. Ook de andere kaarten kunnen worden verkregen in de zelfde boekhandel, terwijl ook aldaar plaats kan worden be sproken. Zie de advertentie in dit nummer. BILLARTWEDSTRIJD SCHOORL-BERGEN Nadat op Zondag 19 Jan. de eerste helft der 36 partijen der wedstrijd in Hotel de Rode Leeuw te Schoorl waren ge speeld, vond Zondag 26 Jan. de tweede helft plaats in De Rustende Jager te Bergen. Het spel was zeer animerend en er werd een goede partij gegeven. Gespeeld werden 36 partijen van ieder 100 punten. Het hoogste ge middelde was dit jaar 9,9. Van 't jaar was het de 34e wedstrijd. Het volgend jaar hoopt de club haar 7e lustrum te vieren, wat natuurlijk met enige feestelijk heid gepaard zal gaan. Dat de clubgenoten zeer veel over hebben om deze wedstrijden te spelen bewees de heer D. Duin, die in Schoorl de bus had gemist en toen door de sneeuw naar Bergen kwam lopen. Dit jaar won Bergen, maar zoals de Schoorlaren zeiden, hebben zij zich vast voorgenomen het volgend jaar de wedstrijd te winnen. BUREAU MEDISCHE SPORTKEURING In een bijeenkomst van Ver tegenwoordigers van verschillende sportverenigingen werd Woensdag in De Oude Prins van gedachten gewisseld over het oprichten van een bureau voor medische sport keuring te Bergen, voor de ge meenten Bergen, Schoorl en Koedijk. Dr. J. Degenaar Jr. uit Alk maar wees er op, hoe het steeds meer tot de sportbeoefenaars doordringt, dat medische keuring van zeer groot belang is, en hoe meerdere sportbonden reeds keu ring verplicht hebben gesteld. (Voetbal, athletiek, zwemmen, krachtsport.) De toeloop aan het bureau te Alkmaar is daardoor zo groot geworden, dat alle op gaven niet op tijd verwerkt kunnen worden. Spr. gaf daar om in overw^ing ook elders zelfstandige bureaux op te richten, bijv. te Bergen voor de ge meenten Bergen, Schoorl en Koedijk. De heer Jonker uit Alkmaar gaf vervolgens een uit eenzetting van het te Alkmaar gevolgde systeem. De bij dit bureau aangesloten sportvereni gingen betalen een jaarlijkse con tributie van 10 ct. per lid, met een minimum van f 5.—. Ledyi hebben recht op keuring tegen een tarief van 80 cent voor de leeftijd beneden 16 jaar of f 1,50 voor 16 jaar en ouder. Voor leden van niet aangesloten ver enigingen bedraagt dit tarief het dubbele. Het röntgen-onderzoek, dat eveneens van groot belang wordt geacht, kost f 1..per keuring. Doordat het wegen, meten, urine-onderzoek en ad ministratie geschiedt door een paar leden van het bureau, is de tijd benodigd voor de keuring ongeveer 10 minuten, waardoor de kosten teruggebracht zijn tot f 5.per vijf keuringen. Na ampele bespreking werden de heren W. Akkerman, G. C. J. Ros en P. Voorthuis bereid ge vonden een 4 bureau medische sportkeuring te organiseren te Bergen. FILMAVOND Op de Maandagavond in „De Rustende Jager" door de C.P.N. „De Waarheid' georganiseerde filmavond werd als hoofdnummer vertoond de bekende Spaanse film „Turuël'. Deze uitermate boeiende film geeft een onvergetelijk beeld van de onverschrokken strijd van de republiekeinen tegen Franco's re- gieme bij de bomaanval uit de lucht op een brug in de pro vincie Turuël. Vooraf gingen een film, getiteld „Zand en vuur", die een beeld gaf van de glas industrie en een film, die een idéé gaf van de moeilijkheden, die de eerste pioniers ondervonden in de Tennessee-vallei en van de prachtige overwinning, die de menselijke geest behaalde op de natuurkrachten. De heer J. ten Dam uit A'dam sprak een kort propagandistisch woord. Hij wees er op, hoe Lenin, de meest gehate en meest ge liefde, die de theorie van Marx en Engels ïn praktijk omzette, leerde nooit te blijven stilstaan. De positie van Nederland be kijkende meende spr., dat hier wel iets haperde, dat het niet gegaan was, zoals men in de tijd van de illegaliteit had verwacht. In Nederland is geen plaats meer voor toestanden als voor de bezetting. Alles kan niet in eens, aldus de heer ten Dam, maar wat te denken van 't volgende? Grote heren en mensen met re laties rijden rond in prachtige luxe-auto's en de werker, zo nodig voor de wederopbouw, kan geen Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1