WEEKBLAD BERGEN SCHOORL VRIJDAG 7 FEBRUARI 1947 24e JAARGANG No. 5 JAARVERGADERING Op 30 Jan. vergaderde boven genoemde vereniging in De Rustende Jager. Aanwezig waren 50 leden. De voorz., de heer Lek, opende de vergadering, heette allen harte lijk welkom en memoreerde, dat 1946 een goed jaar was geweest voor de Vereniging. Hierna ver kreeg de 2e voorz., de heer C. Dijs het woord, die mededeelde dat er heden 2 Jubilarissen in het midden waren en wel de heer Lek en Mevr. Blankendaal-Glijnes. Spr. prees de grote verdiensten van den heer Lek als voorz., alsmede de goede eigenschappen van Mevr. Blankendaal-Glijnes. Beiden kregen een pakket mooie boeken aangeboden. Na voorlezing van de notulen bracht de penning meester zijn verslag uit, waaruit bleek, dat de uitgaven f 2341,54 bedroegen, de ontvangsten f 2536,21, zodat er een batig saldo was van f 194,67. Hierna las de Secretaris het jaarverslag voor, waaruit wij memoreren, dat het ledental op 31 Dec. 1946, 99 leden bedroeg en dat in het afgelopen jaar met goed succes verschillende concerten waren gegeven. Vervolgens bracht de Secr. van de Propaganda-commissie, de heer Zweed verslag uit over de werkwijze der commissie, vooral wat betreft het opvoeren van het aantal mannelijke leden en donateurs. Het resultaat in 1946 was; 13 dames-en 7heren leden. De Commissie zal in 1947 haar taak krachtig voortzetten, om de vereniging tot nog groter bloei te brengen. Bij de hierop volgende be stuursverkiezing werden de beide aftredende heren C. Dijs en G. de Groot bij acclamatie herkozen. Van den heer P. Kok was een voorstel ingekomen om de con tributie door een te benoemen bode te laten innen, op vaste tijd de repetities te doen beginnen en pauze te houden van 9-9.15 uur. Gedeeltelijk werden deze voorstellen aangenomen. Bij de bespreking over het Jubileumconcert, vermoedelijk Juni 1947 te houden in de Grote Kerk te Alkmaar, ter gelegenheid van het feit, dat de dirigent, de heer Corn. Jonker dan 25 jaar de dirigeerstok heeft gehanteerd, werd medegedeeld, dat alle koren, die onder leiding staan van den heer Jonker, hieraan zullen mede werken. Commissie's voor dit ge beuren zijn reeds ingesteld, ter wijl de verenigingen naar ver houding financieel zullen bijdragen. Vermoedelijk zal in Nov. '47 het koor een concert in De Rustende Jager geven. Bij de rondvraag werden nog enige vragen bantwoord, waarna de Voorz. de vergadering sloot met dank voor de prettige samen werking, de hoop uitsprekende, dat 1947 voor de vereniging een goed jaar zal mogen worden. ANTIGONE Het residentie-toneel trad Woensdagavond voor de Kunst kring Bergen op met Antigone, tragedie in twee actes door Jean Anouilh, in de vertaling van Adr. Morrien. Als het doek "opengaat kijkt het publiek enigszins verbaasd naar een gezelschap dames en heren in gala in de door kale muren afgesloten ruimte, die als enig comfort slechts enkele houten krukjes aanbiedt. Een cel, waarin een illustre gezelschap, zoëven gearresteerd bij de speeltafel, is ondergebracht onder bewaking van een in een hoekje zittend drietal soldaten, dat de tijd doodt met kaartspelen? Dan treedt een spreker naar voren om het publiek uit de droom te helpen. Het is de koninklijke familie van Thebe: Creon. de koning, die, aldus spr., het moeilijke spel van regeren speelt en alleen staat in het leven bij zijn vuil bedrijf, zijn zoon Haemon, diens verloofde Antigone, dochter van een broer van den Koning, Ismene haar zuster. Dan begint het spel. Als de beide broeders van Antigone, Eteocles en Polyneces, tegen el kaar gevallen zijn, verbiedt de koning het lijk van laatstgenoemde te begraveneen maand lang zal het voor de kraaien blijven liggen. Wie hem beklaagt, zal onher roepelijk met de dood worden gestraft. Antigone gaat in de nacht het onbegraven lijk van haar broeder met aarde bedekken. Zij kan niet anders, zij moet voorkomen, dat de geest van de afgestorvene eeuwig blijft ronddolen om rust te vinden en trotseert het verbod van haar oom, koning Creon. De veer is opgewonden, aldus de spreker, de zaak moet verder aflopen, bij een tragedie is geen hoop, Anti gone zal moeten sterven. In de tweede acte gaat de strijd tussen Antigone en haar oom, die haar wil redden, maar er is niet te redden. Antigone was geschapen om te sterven, en noch de koning, noch haar verloofde, noch haar zuster Ismene, vermogen dit lot af te wenden. De veer was opgewonden, de klok loopt verder. De meningen over dit stuk liepen nogal uiteen, velen konden het stuk niet appreciëren. Wie dit stuk echter wil beoordelen naar de norm mooi ot lelijk, komt niet tot een oplossing. Zo als we reeds in ons vorig nummer opmerkten, is het geen stuk, dat men louter voor zijn plezier ziet het zet de toeschouwer aan het denken, aan het denken over de menselijke problemen van toen en van nu, over de problemen van alle tijden en zo zien we tegenover elkaar de figuren van Antigone, Ismene en Creon. We zien in deze figuren drie mensen typen uitgebeeld in hun groot heid, kleinheid en hun tragische verhouding. We worden gezet voor hun onafwendbare moei lijkheden en kunnen het niet laten, hierbij te denken aan onze eigen problemen. Dit is dan ook de grote verdienste van het stuk, dat het ons aan het nadenken zet, dat het ons niet loslaat en ons dwingt ons te bezinnen op ons eigen leven. Het spel wekte algemeen be wondering, vooral van Paul Steenbergen als Creon, Caro van Eyck als Antigone, Eri Rouché als Ismene en Hans Tobi als Haemon. Met een hartelijk applaus gaf het publiek uiting aan zijn waardering. DE PARTIJ van de ARBEID Donderdagavond kwam de plaatselijke afdeling van de P.v.d. A. bijeen. Na enkele mededelingen van huishoudelijke aard, werd 't woord gevoerd door den heer D. L. Daalder over „De School van de Toekomst en wat haar in de weg staat". - De spreker begon met een uit voerige beschouwing over de tegenstellingindividualisme en collectivisme, daarbij constateren de, dat in de loop der geschiedenis steeds een duidelijk streven naar individualiteit en collectiviteit zich regelmatig afgewisseld heeft. Deze zelfde afwisseling constateerde hij ook gedurende de opvoeding van het kind. Zowel in het maat schappelijk leven, als bij de op voeding der jeugd, zal men de beste resultaten en de minste conflicten krijgen, wanneer men in staat is een compromis tot stand te brengen tussen collecti visme en individualisme. In de school betekent dat, dat men zich ten doel stelt, dat de individuele krachten van het kind zich in dienst leren stellen van de collec tiviteit. Om dit te bereiken zal de school zich in belangrijke mate moeten omvormen. Daar zal aan de leerlingen in de allereerste plaats veel meer vrijheid van handelen en werken moeten ge geven worden. De leerlingen moeten zelfstandig hun taak leren vervullen, waarbij het verlangen om te weten, te begrijpen, zeer sterk dient gestimuleerd te worden. Als uitgangspunt van de school vorming der leerlingen neemt spr. de drie begrippen: observeren, determineren en selecteren. Door deze weg te volgen komt men onherroepelijk tot „de rechte man op de rechte plaats Voor de practijk ontwerpt hij het volgende schoolsysteemeen kleuterschool van 5 7 jaar; een lagere school van 7—12 jaar, en daarna een algemeen middelbare determineer- school van 12—15 jaar. Deze laatste heeft vooral tot taak door observatie te komen tot een determinatie der leerlingen, waar door na deze periode met vrij grote zekerheid kan worden vast gesteld, welke richting het kind daarna kan worden ingestuurd, teneinde die plaats in de maat schappij in te nemen, die hem gelukkig maakt. Het tweede gedeelte van zijn lezing besteedde de heer Daalder voor de tegenwerkende factoren, die thans nog optreden. Om deze plannen te kunnen verwezenlijken zullen de leer krachten geheel anders tegenover hun taak dienen te zijn ingesteld, de opleiding van leerkrachten en leraren (vooral de laatsten) dient grondig gewijzigd te worden. Verder is een eerste vereiste, dat de klassen veel kleiner worden. Spr. noemde in dit verband als uiterste grens voor het l.o„ klassen van maximaal 30 leerlingen en voor het m.o. maximaal 20 a 24 leerlingen. De financiële onaf hankelijkheid van de leerkracht is geboden, omdat de nieuwe school de gehele mens opeist. Verder dient nog een reeks voor oordelen, die op conservatief standsbegrip berusten te worden overwonnen. Met grote aandacht werd de lezing van den heer Daalder ge volgd en gaf aanleiding tot het stellen van vele vragen, waarop de inleider op de hem eigen duidelijke wijze antwoordde, wat tot verheldering van menig begrip leidde. MATTHallS-PASSION J. S. BACH Nog enkele weken (Zaterdag 12 en Zondag 13 April) en Bach's onvolprezen werk zal wederom weerklinken door de gewelven van Alkmaars Grote Kerk. Naast de bekende medewerkers zullen dit jaar medewerken Jo Vincent, sopraan en de Arnhemse Orkest Vereniging, waaruit U moge blijken, dat er naar wordt ge streefd het peil der uitvoeringen steeds op te voeren. Enkele honderden moesten in 1946 worden teleurgesteld. Ook U Reeds komen de bestellingen regel matig bij den Penningmeester binnen. Stort uw gereserveerde plaatsen f 4,50 of gewoon a f2.75 op nummer 311286 t.n.v. den Penningmeester van de Ned.Herv. Oratorium Vereniging Alkmaar en voeg f 0.25 bij, waarna de kaarten u te zijner tijd aange tekend worden toegezonden. CONCERT In de loop v. d. maand Maart wordt een concert gegeven in „De Rustende Jager" door het Motet en Madrigaal vrouwenkoor te Bergen onder leiding van Corn. Jonker. Een fraai artistiek programma wordt de luisteraars geboden, o.a. Standchen van Schubertvoor sopraan-solo met 4 stemmig koor. Het hoogtepunt van het pro gramma zal wel zijn: „La Da- moiselle Elue' van Claude Debussy. Verschillende solisten zullen aan dit concert medewerken. CULTURELE AVONDEN Door een abuis is in de advertentie niet vermeld, dat de uitvoering van het Marionetten theater wordt gegeven onder auspiciën van de N.V. en K.J.V.O. Ter aanvulling diene, dat buiten het sprookje „Omar" o.a. wordt vertoond „Angst", „Herfst", „Maan en Sterren", „Insect", alle met muzikale illustratie van Mevr. Morée-Dol. OPRICHTING SUPPORTERS VERENIGING „BERDOS". Op Woensdag 29 Jan. '47 was de oprichtingsvergadering van b. g. vereniging. De vergadering werd geopend door den voorz. van 't initiatief-bestuur, den heer J. Punt. Er werd door het bestuur op gewezen dat 't doel van deze vereniging is, het verlenen van morele en materiële steun aan onze voetbalvereniging. Hierna werd overgegaan tot 't kiezen van een dagelijks bestuur, waar voor werden gekozen J. Schouten, Verl. Geestweg, voorz.A. Ursem, Loudelsweg, secr.en J. Punt, Dorpsstraat, penningm. Besloten werd de contributie vast te stellen op 25 cent per maand en de leden reductie te geven op de reiskosten bij uitwedstrijden. Veertig personen gaven zich reeds op als lid, wat zeker geen slecht begin is, maar voor de volgende competitie werd gehoopt, dat het aantal uitgroeien zou tot 400. Het Berdosbestuur wenste haar supportersvereniging een lang bestaan en snelle uitbreiding toe en sprak de hoop uit, dat deze vereniging moge bijdragen tot vooruitgang van de R.K.S.V., vooral wat betreft de sportiviteit en beheersing bij de wedstrijden. Voor 't meegaan met de uitwed strijden kan men zich voor Vrij dagavond opgeven bij de heren A. Ursem, LoudelswegJ. Beentjes, Dorpsstraat en Sigarenmagazijn v. 't Sant, Oude Prinsweg. R. B. FILMAVOND CURASAO De Heer J. v. d. Koppel sprak voor de N.V. en K.J.V.O. over onze West en vertoonde daar bij een door hemzelf opgenomen film van Suriname, die een duidelijk beeld gaf van het leven in dit interessant gewest. Een film van Professor de Goye over het leven der Oayana-Indianen, waarheen deze vier expedities heeft ge houden deed ons verlangen naar de gehele film van deze expeditie. Na de pauze werd de schitterende kleurenfilm over Curapao ver toond, waarbij door een vraag gesprek tussen den heer Schuil en den heer N. de Haan uit Bergen, de belangstelling gewekt werd voor het leven op dit eiland, dat zo in het middelpunt van de politieke belangstelling staat. Door zijn veelvuldige be zoeken aan Curapao kwamen we veel bijzondere dingen te weten en op een manier, die de aan dacht vasthield. EEN A.N.W.B.-AVOND Op 11 Februari a.s. zal de Kon. JNfed. Toeristenbond A.N.W.B. voor leden en andere belangstel lenden 'n Bondsavond organiseren te Bergen in de zaal van het Oranje Hotel. Het hoofddoel van deze avond zal zijn de bezoekers nader bekend te maken met het werk, dat de Bond op verschil lend toeristisch gebied verricht, doch het programma is zó samen gesteld, dat tegelijkertijd een pret tige ontspanning wordt geboden. Vooral een mooie geluidsfilm zal zeker de aandacht weten te boeien. Een kleine tentoonstelling wordt ingericht en zal de indruk geven van de uitgebreidheid der Bonds- bemoeiïngen ten behoeve van alle takken van toerisme. „HARMONIA" Door de heer C. Boering wordt een psychometrische seance ge geven op Vrijdag 14 Februari 1947. Zij, die weten over welke gave de heer Boering beschikt zullen zich haasten kaarten te halen aan de adressen in de advertentie vermeld. Ook zij, die een seance nog niet meegemaakt hebben, wordt aangeraden, zich zo spoedig mogelijk van plaats bewijzen te voorzien. Haast u, teneinde teleurstelling te voor komen. SCHOORLSE IJSCLUB Vrijdag j.l. hield de Schoorlse IJsclub wedstrijden voor alle school kinderen. Begunstigd door het mooie weer, was er veel belang stelling voor deze aardige wed strijden, die in vlot tempo werden afgewerkt. Het onderwijzend per soneel van de 3 scholen verleende hierbij hun medewerking, wat door het bestuur van de ijsclub op hoge prijs werd gesteld en waarvoor het gaarne alsnog zijn dank betuigt. De uitslagen van de wedstrijden waren als volgt 1. Henk Snip, 2. Henk Praat, 3. Dirk Wildeboer, 4. Kees de Winter. 1. BoukeMinkema, 2.HenkMooij, 3. Henk Verwer, 4. Siem Wezel. 1Annie Kuiper, 2. Marrie Beeld man, 3. Corrie Hoogvorst. 1. Annie Kager, 2. Jannie Seven- huijsen, 3. Marrie Kramer. 1. Mieke Schuijt, 2. Annie Schot vanger, 3. Ali Louter. 1. Riet Louter, 2. Riet Breed, 3. Trien Roozendaal, 4. Ali Damiaans. JUBILEUMCONCERT Schoorl's gemengd koor be staat 20 jaar en hoopt deze ge beurtenis te herdenken met een bijzonder verzorgd concert op 8 Maart a.s. Medewerking wordt verleend door Mej. Tanny v. d. Garde, sopraanzangeres (lerares a. h. Muzieklyceum te A'dam), Henk Kroes,baritonzanger, A'dam, Nico Akkerman, piano. Alkmaar, een volledig strijkorkest van het Residentieorkest Den Haag. Het geheel staat onder leiding van den dirigent Corn. Jonker. Over het uit te voeren pro gramma volgen nog nadere bij zonderheden. In verband met het serieuze karakter van dit concert wordt na afloop geen bal gehouden. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 De duinsheeU'' Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, KOORVERENIGING „BERGEN" Jongens 6 en 7 jaar 1. Dick Kroon, 2. Jan Rietveld. Jongens 8 en 9 jaar Jongens 10 en 11 ja?r 1. Klaas Verwer, 2. Bram Beek, 3. Jan Aartsen, 4. Jan Delis. Jongens 12, 13 en 14 jaar Meisjes 6 en 7 jaar Meisjes van 8 en 9 jaar Meisjes van 10 en 11 jaar Meisjes van 12, 13 en 14 jaar SCHOORLS GEM. KOOR

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1