WEEKBLAD BERGEN SCHOORL VRIJDAG 14 FEBRUARI 1947 24e JAARGANG No. 6 A.N.W.B. Doel en werk van de Kon. Ned. Toeristenbond in woord en beeld De A.N.W.B. organiseerde Dinsdag in het Oranje-hotel 'n bondsavond om meer bekendheid te geven aan het werk, dat de bond op toeristisch gebied ver richt.. Ondanks de koude en besneeuwde wegen was de zaal geheel gevuld met belangstellenden. Na een kort inleidend woord van burgemeester Huijgens, die een groot bewonderaar van de A.N.W.B. bleek, gaf de heer H. P. Kanters uit den Haag, in een vlotte causerie een idee van het grote terrein, waarop de bond werkzaam is. Ouderen zullen zich nog her inneren hoe in vele gemeenten beperkende bepalingen werden gemaakt bij het verschijnen van de eerste „velocipède" op de weg afstappen als er een paard en wagen nadert of mooier nog, afstappen als de voerman zijn zweep opsteekt en dan 't - stalen ros afdekken met de jas Gelukkig zijn die tijden voorbij en de later opgerichte A.N.W.B. heeft daartoe niet weinig bijge dragen. Toen in >1898 de auto op de weg verscheen, opende zich een nieuw arbeidsveld voor de bond. Een verbod om harder te rijden dan een paard in matige draf, was toen geen zeldzaamheid. Weer stond de A.N.W.B. op de bres. Zo breidde het terrein zich zoetjes aan meer en meer uit. 4200 wegwijzers (dat is één per 6 krn). 1500 richtingaanwijzers, 500 waarschuwingsborden, 1000 paddenstoelen enz. moesten dienen om het de toeristen gemakkelijk te maken. Ook het verschaffen van documenten om de grens- formaliteiten tot een minimum te beperken waren tot gemak van den reiziger. Door het aanleggen van rijwiel paden door bos en hei ontsloot de bond de natuur voor de lief hebber. De A.N.W.B. wist voor zijn leden toegang te krijgen tot een driehonderdtal verboden ter reinen. Hoe het natuurschoon de vereniging ter harte gaat, bewijst de nieuwe slagzin: „spaart het weinige, dat gespaard bleef". De reisinlichtingendienst, die in 1945 zestigduizend reisinlichtingen ver strekte, was voor duizenden een uitkomst. Ook het kamperen en trekken heeft de aandacht van de A.N.W.B. Hij geeft kaarten af en leert de jongelui hoe het moet. Zo ging spreker door, hier en daar slechts even aanstippende, om ten slotte te eindigen met de aandacht te vestigen op de jongste service, de „Wegen-Wacht". Mocht een automobilist onderweg pech krijgen, allicht nadert een langs de weg patrouillerende Wegen-wacht als een reddende engel. Na dit vluchtige overzicht wekte de heer Kanters de leden onder de aanwezigen op propaganda te maken in eigen kring en de niet- leden om het leger van 200.000 te komen versterken door toe te treden als lid. De Hollander vraagt natuurlijk, aldus de heer Kanters als goed mensenkenner „wat kost mij dat en wat krijg ik er voor?" Welnu, wat geboden wordt, is veel, en de kosten slechts vijf gulden. Hierna werd spreker bestormd door een groot aantal candidaat- leden. Na de pauze werd eerst een film over Old Sussex vertoond en daarna de nieuwste voor de A.N.W.B. vervaardigde film, die het gesproken woord prachtig illustreerde. De consul, de heer Roggeveen was de tolk van de aanwezigen, toen hij den heer Kanters hartelijk dank zei voor zijn uiteenzetting. P. BOENDERMAKER TEN GRAVE GEDRAGEN. Donderdagmiddag werd het stoffelijk overschot van de in wijden kring bekende kunstbe schermer Piet Boendermaker ten grave gedragen. Een groot aantal belangstellen den, waaronder velen uit de kunstenaarswereld, verzamelde zich rond de met bloemen en kransen overdekte baar, om nog een laatste groet te brengen aan de ontslapene. Aanwezig waren onder meer B. en W. van Bergen, ver tegenwoordigers van V.V.V. Bergen, de administrateur van het Amst. Gem. Museum, Matthieu Wiegman, Jan Ponstijn, Germ, de Jong, Mw. Charley Toorop. Nadat Germ, de Jong namens enige vrienden een bloemstuk op het graf had gelegd, sprak Jan Ponstijn woorden van afscheid. Hij herinnerde aan de vele ge zellige uren, doorgebracht in de altijd gastvrije woning van den overledene en diens echtgenote, en gewaagde van de steun, die talloos velen hadden gevonden bij „Piet", die bij de Berger kunstenaars hoorde als een kloek bij haar kuikens. Burgemeester Huygens sprak names het gemeentebestuur en de heer Uittenbosch nam afscheid namens de jongere generatie. De oudste zoon van den over ledene, de heer C. Boendermaker, dankte tenslotte allen voor de laatste eer aan zijn Vader bewezen. Diep onder de indruk verlieten allen de dodenakker. „Een man, die in Bergen veel betekende en die in de gemeente een grote rol vervulde is van ons heengegaan.' (Burgem. Huygens.) ZESTIGJARIGE ECHTVERENIGING 1887-1947 Maandag 17 Febr. zal het zestig jaren geleden zijn dat L. de Liefde en A. Oldenburg in de echt verenigd werden. Deo volente zullen op die dag de krasse oudjes, die de evangelische leef- tijd reeds lang hebben overschreden de dag herdenken, waarop zij voor zestig jaren te Velzen in het huwelijksbootje stapten. Dan zullen zij „Kalm kunnen terugzien langs de baren, doorkruist in twaalf maal vijf tesaam gesleten jaren", zoals onze Wildeborgse dichter Staring het uitdrukte. Er zullen beelden oprijzen, herinne ringen opdoemen, van Velzen, Venenburg, Hillegommerbeek, Lisse en Bergen, waar de jubilaris achtereenvolgens werkzaam was bij de Holl. Ijzeren Spoorwegmij. later de N. S. Zij zullen zich kunnen verheugen in de „schone boom van eer en welstand, door beider zorg geplant en opge kweekt". Zij zullen zich herinneren, hoe „de heldre zon somwijl haar licht verborg, hoe door het storm weer afgereten, soms wat loof ter aarde viel." Maar er is reden tot tevredenheid en blijdschap. De zorgen om van een gulden en vijftig cent per dag (toen het beginsalaris, met het vooruitzicht op jaarlijkse verhogingen van 5 cent per dag) rond te komen, hehoren reeds lang tot het ver leden, alleen die nare bonnen zijn nog een bron van ergernis, maar ons jubilerend echtpaar leeft naar de spreuk, voorkomende op een zonnewijzer te Venetië: „Horas non numero nisi serenas", „Ik tel alleen de heldere, wolkenloze uren." Sedert de jubilaris het voor zitterschap van de Herv. Evan gelisatie Maranatha en het secre tariaat van het Chr. Schoolbestuur aan jongere krachten heeft over gedragen, geniet het echtpaar van de rustige rust, die deze dagen alleen verstoord zal worden door de talloos velen, die hun gelukwensen komen aanbieden. Moge het jubilerende echtpaar nog menigmaal, van 's levens kommer vrij. met magen en vrienden hun huwelijksdag her denken LEGER DES HEILS „SALVATION RALLY" De wereldveldtocht „Strijdend geloof" is in volle gang. De Heilssoldaten over de ge hele wereld zijn in de naam van God opgetrokken tegen de de moralisatie en ontreddering door de oorlog ontstaan. Door hun arbeid worden ouderen en jongeren vermaand zich te realiseren, dat Christus het ant woord is op alle wereld- en zielenood. Ontstellend zijn de berichten over de toestand, waarin onze Nederlandse Jeugd verkeert. De Salvation Rally beoogt te zijn een bolwerk tegen de steeds sterker wordende vloed van on gerechtigheid, welke onze jeugd bedreigt en wij willen redden wat te redden is. Het Leger des Heils te Bergen doet daarom een dringende op roep aan de Ouders, die van goeden wille zijn, om hun kinderen beneden 12 jaar Zondagsmiddags 2 uur naar het Dorpshuis te zenden, terwijl J« rijpere jeugd Woensdagsavonds 8 uur ver wacht wordt aan het adres Breelaan 5. U kunt ons ook een bericht zenden, dan worden uw kinderen door andere jongelui van huis gehaald. Sta ons toe U te helpen uw kinderen te bewapenen voor de ondergang van het komende geslacht. Doet gij hierin uw deel!!! En gij Moeders??? Weet gij dat U Donderdagsmiddags 2 uur op de bovenzaal van het Dorpshuis hartelijk welkom zijt? ORANJE-TOCHT Men deelt ons mede, dat voor de Oranjetocht naar Baarn nog 5 plaatsen beschikbaar zijn. Op gaven zo spoedig mogelijk bij De Haan's Boekhandel. „HULP IN NOOD" De in 1897 opgerichte vereni ging „Hulp in Nood" hield Maandagavond in Café Hilbrand haar laatste vergadering onder voorzitterschap van den heer Jac. van Renen. De agenda vermeldde als laatste en voornaamste punt een voorstel tot opheffing van de verenigingdaar de kas leeg is en de uitgaven de inkomsten telkenjare overtreffen, acht het bestuur het voortbestaan van „Hulp in Nood" niet meer mogelijk. Het kasverslag zag er niet erg rooskleurig uit. Tegen over de ontvangsten over 1946 van f 894,98 stond een uitgave van f 1247,02, wat een achter uitgang betekende van f 352,04. Het saldo op de Rijkspostspaar bank slonk hierdoor tot 24 cent. Waar het rijk de laatste jaren verschillende, voorzieningen heeft getroffen, meende het bestuur, dat Hulp in Nood niet meer voorziet in een dringende be hoefte en stelde daarom voor tot opheffing over te gaan. Na ampele bespreking, waarbij verschillende plannen werden ge opperd om de vijftig-jarige weer nieuw leven in te blazen, ging de vergadering over tot stemmen. Meer dan twee derde gedeelte van de aanwezigen waren vóór opheffing, dusMaar men had buiten de waard, in dit ge val buiten het reglement gerekend, waarvan art. 26 bepaalt, dat de vereniging zal blijven bestaan zo lang er nog twaalf leden zijn. Na deze laatste vergadering zal# dus nog een laatster moeten volgen om dit artikel eerst te wijzigen en dan te beslissen over het lot van „Hulp in Nood". VOLKSONDERWIJS 1946 was voor de afd. Bergen geen ongunstig jaar. De samen steller van het jaarverslag uitte zijn tevredenheid over ledental en financiën. De kleuterschool mocht zich verheugen in een ongekende bloei. Alleen baarde de huisvesting nog steeds zorg. De kascommissie rapporteerde bij monde van den heer Broersen, dat zij de rekening van de penning meester in de beste orde had bevonden, en adviseerde tot de chargering. De rekening van de afd. sloot in ontvangsten en uitgaven met f 285,76 met een voordelig saldo van f 67,22. Voor de kleuterschool waren deze cijfers f 3029,62 en f 485,52. De begroting voor 1947 werd vastgesteld als volgtkleuterschool, ontvangsten f 2911,02, uitgaven f3156,85, nadelig saldo f 245,80; afdeling, ontvangsten en uitgaven f 275,72. Met het voorstel van den heer Schuil om de beide leerkrachten van de kleuterschool een maand extra salaris uit tc keren, ging de vergadering accoord. De voorzitter deed vervolgens mededeling van de door 't bestuur gevoerde actie om de huisvesting van de kleuterschool te verzekeren als straks de thans gebruikte lokalen niet meer beschikbaar zullen zijn. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat werden verkozen de heren Nijdam en Hogervorst. In de kascommissie voor 1947 zullen zitting hebben de heren J. Broersen en J. Kroon. Tot afgevaardigden naar de Algemene Vergadering werden ten slotte aangewezen de heren Hogervorst en Kaptijn. Bij de rondvraag betoogde Mw Schuil het wenselijke van meer propaganda en medische keuring van personeel en kinderen van de kleuterschool. SCHAATSWEDSTRIJD Op Woensdag 29 Jan. hielden de leerlingen der L. S. van de Berger schoolvereniging een wed strijd op schaatsen op de banen van de Berger IJsclub. Het was mooi zonnig weer. Het vroor flink, maar het was een heel prettige ochtend. Er werd dik wijls zeer vinnig gestreden om de overwinning onder de luide aanmoedigingen van het aan wezige jeugdige publiek. Het vooral onder de jongsten, steeds weer hardnekkig terugkerende euvel van de „losse schaats" be ïnvloedde mogelijk de gemaakte tijden enigszins, maar de stemming leed er niet onder. De uitslagen waren tenslotte: 1. Nenny Betlem. 2. Peter Arnold. 3. Anneke Schutte. 1. Jan de Lange. 2. Dick Bakker, 3. Wim Schutte. 4. Koos Jonker. 1. Conny van Limburgh Stirum en Jan de Lange. 2. Tini Winder en Wim Schutte. 3. Coos Jonker en Joop Wijker. 1. Jan de Lange. 2. Dick Bakker. 3. Coos Jonker. EEN GOUDEN ECHTPAAR 13 Februari was de dag, waarop voor vijftig jaren Simon van Twuijver en Grietje den Hartog te Schagerbrug in de echt ver enigd werden. Bij het bereiken van deze gouden mijlpaal bleven zij onwillekeurig eens even stilstaan en wierpen zij een blik terug op de afgelegde weg, die lang niet altijd effen was. Heel wat is er veranderd in die halve eeuw; voorbij is de tijd, dat de melk van hun koetjes slechts 2^2 cent opbracht en de met zoveel zorg geplukte aardbeien nauwelijks 30 cent. Veel is er veranderd. En zij zelf? „Zij zijn 't niet meer, die leed noch last deed sagenvoor wie 't gezellig levenspad geen klimmend hoog te stijl, geen bocht te kronk'lig had. De grijsheid nadert met haar plagen Maar dankbaar en tevre den herdachten ze toch de vijftig tesaam gesleten jaren en vol moed vervolgen ze hun levensweg naar de volgende mijlpaal. Het zal ons gouden echtpaar in zijn bruidsdagen niet aan belang stelling hebben ontbroken en „De Duinstreek" voegt gaarne zijn beste wensen bij de vele, die zij mochten ontvangen. SNEEUW-PERIKELEN De minder-bebouwde wegen in onze gemeente hadden het met de sneeuwval, gepaard met een felle wind, weer hard te ver antwoorden. Metershoge sneeuw bergen stremden het verkeer vol komen. Het gemeentebestuur zag zich genoodzaakt hulptroepen te or ganiseren door een oproep te doen voor vrijwilligers. Het werd een volledig succes. In vier dagen tijd was door de gehele gemeente de rijweg wederom vrij gemaakt. Hulde aan deze arbeiders, die genoeg gemeenschapszin hadden om direct aan te pakken. Niet alleen zij, die overbruggingsuit kering genoten, maar ook andere arbeiders gaven direct aan de oproep gehoor. En dan doet het wel eens pijnlijk aan, wanneer men critiek hoort van mensen, die menen dat die vrijwilligers te laat begonnen en te vroeg eindigen, terwijl zijzelf dik inge pakt er naar stonden te kijken. Maar zelf een schop aanpakken? Al heb je tijd in overvloed, sneeuwruimen is toch je werk niet, al maak je graag gebruik van wat anderen in de snerpende koude tot stand hebben gebracht. Hebben dan alleen maar ar beiders gemeenschapsgevoel? Het lijkt er veel op. Intussen hebben deze mensen recht op de dank baarheid van alle ingezetenen. Redactie en Adm. C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Dl Duindceek" Hardrijden le en 2e klasse. 1. Ronald van Ulsen. 2. Nelly Hiehle. 3. Jeantje Betlem. 3e en 4e klasse. 1. Ina Bakker. 2. Johnny Bier. 3. Klaaske Regnery. 5e klasse 6e klasse jongens. Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, 6e klasse meisjes 1. Tini Winder. 2. Conny van Limburgh Stirum. 3. Berlie Bakker. 4. Doortje Wiegman. Paren. Hindernisrijden klasse 5. 1. Nenny Betlem. 2. Peter Arnold. 3. Fred Baaren. 6e klasse

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1