5fteeMuuuUk AANCIFTE HONDENBELASTING STAATSLOTERIJ J. J. KORVER GEMEENTE BERGEN BERGERWEG 48 GODFRIED BOMANS Burgemeester en Wethouders van Bergen herinneren de inge zetenen, die houder zijn van één of meer honden, aan hun verplichting tot het doen van aangifte daarvan. Deze aangifte moet geschieden vóór 28 Februari 1947 op ter gemeentesecretarie verkrijgbare for mulieren. Onverminderd de bestraffing met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste f 25,—, zullen de aanslagen van nalatigen op grond der desbetreffende bepalingen met 40 °lo verhoogd worden. De Burgemeester der gemeente Bergen Nh. maakt bekend, dat zijn spreekuur op Dinsdag 18 Februari 1947 VERVALT. OFFICIËLE MEDEDELING van de Gemeente BERGEN Zij, die vóór 1943 in Bergen gevestigd waren en dringend verandering van woonruimte be hoeven, kunnen een aanvraag indienen voor het vermoedelijk vrijkomende pand bevattende 2 kamers, 4 slaap kamers, keuken, bijkeuken, zolder, stenen schuur, houten schuur. Huurprijs f 24,per maand. Het betreft hier een kwestie van woningruil. Zich te vervoegen dagelijks van 9 tot 12 uur, bij de afdeling huisvesting, gemeentehuis Bergen. SCHOORLSE KUNSTKRING Ondanks de slechte weersom standigheden ontbraken slechts een paar leden, toen Zondagavond „Studio '46" voor de leden van de Schoorlse Kunstkring in de zaal van den heer N. Schuyt een opvoering gaf van Dicky", een vermakelijke detective-ge schiedenis in vier bedrijven. Door dat de artisten in de nabijheid van Schoorl waren ingesneeuwd, begon de uitvoering een uur later dan was vastgesteld. „Studio '46" speelde echter in een vlot tempo en alle aanwezigen hebben ge noten van de vermakelijke ge schiedenis, welke ten tonele werd gebracht. Na afloop der voorstelling bracht de heer MW. v. d. Garde Jr. de Voorz. van de Schoorlse Kunstkring, de artisten dank voor het schitterende spel, wat zij ten beste hadden gegeven. Dit was de laatste uitvoering van het seizoen. De Schoorlse kunstkring kan op drie prachtige uitvoeringen terugzien en wanneer zij voor het volgend seizoen weer zo gelukkig zal zijn bij de keuze van de op te voeren stukken, geloven wij vast, dat vele nieuwe leden zich voor de Kunstkring zullen aanmelden. Schoorl moet tonen een zelf standig leven te kunnen leiden. Zij behoeft niet afhankelijk te zijn van betgeen in andere ge meenten wordt geboden. MIRJAM'S SIEGESGESANG. Deze compositie van Franz Schubert, op woorden van Guill- parser, wordt uitgevoerd door onze populaire zangvereniging Schoorl's Gemengd Koor. Met dit werk wil men tevens herdenken de 150ste geboortedag van den beroemden componist. Toen onze zangvereniging 20 jaar geleden begon te studeren onder leiding van den heer Corn. Jonker, zal men zeker nooit gedacht hebben, dat ons koor zo n hoogte nog eens zou kunnen bereiken. Dit werk toch eist een zeer be hoorlijk technisch geschoold koor en vooral goed stemmenmateriaal. Wij vernamen dat ons koor in uitstekende conditie is en dat de heer Jonker met vertrouwen het ^concert van 8 Maart tegemoet ziet. De begeleiding zal worden verzorgd door een volledig strijk orkest van leden van 't Residentie orkest uit Den Haag. Enkele bijzonderheden over het werk zelf mogen hier volgen. Mirjam is de zuster van Moses en Aaron. Zij voert een juichende en zingende schare aan. De Isra ëlieten werden namelijkdoor Moses bevrijd en door de Rode Zee gevoerd. Onder aanvoering van Mirjam zingen en dansen de vrouwen, uit dankbaarheid voor hun wonderbare redding. Aan grijpend klinkt ook de muziek, die de ondergang schildert van het leger van Pharao, dat in de wilde golven tenonder gaat. De partij van Mirjam zal worden gezongen door de Amsterdamse zangeres Tanrty van de Garde. SCHOORLSE IJSCLUB De moeite en zorgen, die Schoorl zich getroost heeft om een eigen baan te verkrijgen, worden deze winter wel beloond. Oud en jong genoot heel wat uurtjes van de gezonde ijssport. Organiseerde 't ijverige bestuur vorige week twee wedstrijden, het laatste week-end stonden er weer twee op het programma. Helaas kon de hard rijderij voor mannen over 420 m niet doorgaan wegens te slecht weer. De hardrijderij met hinder nissen voor dames- en herenleden trok Zaterdag heel wat belang stelling. 42 heren en 16 dames sloofden zich uit om een van de vele door de middenstand ter be schikking gestelde prijzen te be machtigen, vaak tot groot vermaak van de toeschouwers, als een hin dernis niet recht vlotte. Prijswin naars waren de heren: U Minkema, le pr., Breed, 2e pr., P. Louwe, 3e pr„ W. Minkema, 4e pr., Eriks, 5e pr., enz. enz. (er waren 20 prijzen). De 16 prijzen voor dames werden veroverd door Tr. Kuiper, le pr., (Schoorldam), J. van Dijk, 2e pr., Tr. Groot, 3e pr. (Schoorl dam), G. Leeuwenkamp, 4e pr„ A. Wildeboer, 5e pr. enz. enz. Voorweg C 121 - Schoorl HARDRIJDERIJ VOOR MANNEN Onder grote belangstelling werd Woensdagmiddag op de Schoorlse ijsbaan een hardrijderij voor man nen gehouden (420 m, ronde baan). Er verschenen 35 deelnemers aan de start, waaronder zeer snelle rijders, die in een mooie spannende strijd kampten om de verschillende prijzen. De uitslagen waren als volgt: le pr. f 50,N. Pronk uit Schoorldam, 2e pr. f 25,, J. Manneveld, Wieringen, 3e pr. f 15,(beschikbaar gesteld door V.V.V. Schoorl) Waardijk, Uit geest, 4e pr. f 7,50 Verduin, Aker sloot, 5e pr. f 5,C. Boot uit Schagerbrug, 6e pr. f 4,P. Dekker uit Bergen, 7e pr. f 3, J. Swan, Warmenhuizen, 8e pr. f 2,P. Manneveld, St. Maar tensbrug. De drie premies waren beschikbaar gesteld door V.V.V. Groet-Camperduin. De door de heer v. d. Garde Jr. uitgeloofde prijs van f 5,voor de hoogst geplaatste uit Schoorl viel ten deel aan G. Minkema Szn. De rijders waren hoogst tevreden over de zo mooi gelegen luwe baan. Naar wij vernemen zijneral weerplannen in wording voor a.s. Zondag te houden wedstrijden. RUND VEEFOKKERS VERGADEREN De ruhdveefokvereniging „De Duinstreek" hield Woensdag morgen in Café Hilbrand een druk bezochte algemene vergade ring onder voorzitterschap van den heer N. Kaag. De voorzitter achtte het een verheugend feit, dat zovelen ondanks het slechte weer en de moeilijk begaanbare wegen ter vergadering waren, verheugend voor bestuur en personeel, die hierin een bewijs van waardering kunnen zien. Nadat de notulen van de op 27 Nov. j.l. gehouden vergadering onder dankzegging aan de secretaris waren goedgekeurd, werden enige ingekomen stukken behandeld. Het eerste betrof de minder correcte handelwijze van een veefokker, lid van een bij de prov. bond aange sloten fokvereniging, tevens lid van het N.R.S., die de ochtend, waarop hij 's avonds bezoek van de monsternemer verwachtte, abnor maal vroeg ging melken. Een bewuste poging om de proef- melking gunstig te beïnvloeden? Zoiets moet streng worden afge keurd, de betrouwbaarheid van de melkcontróle in onze provincie Noordholland wordt hierdoor geschaad. Het gevolg van deze handelwijze was, dat er is besloten alle melkstaten van de lactatie- periode 1946- 47 niet te flatteren, waardoor deze lijsten niet in de registers van de fokvereniging, van het N.R.S. en in de catologi van keuringen mogen worden vermeld. Dit besluit heeft tevens tot gevolg, dat de subsidie van de centrale melkcontröledienst over '46 niet aan deze fokker mag worden uitgekeerd. Naar aanleiding van de agenda voor de op 28 Febr. te Hoorn te houden bondsvergadering werd gevraagd of de op de begroting geplaatste f 1500,voor reclame doeleinden niet dient te worden betaald uit de kas van het be middelingsbureau inplaats van uit de bondskas. Waar de vergadering onbekend was met de financiële draagkracht van het bureau, meende zij de afgevaardigde in overweging te moeten geven de wenselijkheid uit te spreken, dat de bond een deel betaalt. Uit de uitvoerige besprekingen over het bemiddelingsbureau bleek, dat de vergadering niet tevreden was met de gang van zaken aan dit bureau. De heer H. Mulder wenste dat de vereniging bijv. ééns per maand bericht kreeg, wat er te koop is. Met het voorstel van het bestuur om ook voor de hulpcontroleur een pensioenregeling te treffen, ging de vergadering accoord. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 17680,77 met 'n voordelig saldo van f 2877,86. Nadat de financiële commissie bij monde van den heer Kraakman had gerapporteerd dat zij alle takken in de beste orde had bevonden, werd de penningmees ter gedéchargeerd onder dank zegging voor zijn accuraat beheer. Bij de verkiezingen werden herkozen of gekozen tot lid van het bestuur, tot lid van de keurings commissie Zuid, tot lid van de keuringscommissie Noord en tot afgevaardigden naar de bonds vergadering resp. de heren J. v. d. Oort, L. Schermer, H. Bruin, J. v. d. Oord en A. Dapper. Met het bestuursvoorstel een eigen bedrijfsgebouw te stichten ging de vergadering na enige discussie accoord. Het bestuur werd gemachtigd uit eigen middelen van de vereniging f 1000,voor dit doel te besteden en de rest te lenen tegen 31 /2 °/0. Aflossing in hoogstens 10 jaar. Tenslotte werd met de contro leur-stamboekhouder als gids een bezoek gebracht aan de 119 bij de fokvereniging aangesloten bedrijven, waarop in totaal 1858 koeien worden gemolken. Het was een lange tocht, maar een buitengewoon leerzaam uitstapje. De heer Broersen, die al de Lotjes, Dora 's en Rika 's of hoe ze verder mochten heten, kende met al hun goede maar ook met hun minder goede eigenschappen, deelde hier een pluimpje uit. sprak elders een aanmoedigend woord of gaf een goede raad en schroomde ook niet om, waar hij dat wenselijk oordeelde, fouten aan te wijzen. De aanwezigen volgden met de grootste belangstelling alle aan wijzingen om er straks hun voor deel mee te doen. Met een Hartelijk applaus dankten zij den heer Broersen voor dit ge weldige stuk werk. Na de rondvraag, die weinig opleverde, kreeg de heer Zuurbier, assistent bij de rijksvoorlichtings dienst, gelegenheid er op te wijzen, dat men niet alleen door oordeel kundig fokken een hogere productie kan bereiken, maar dat ook goede bemesting en beweiding hogere productiecijfers kan geven. Spreker gaf in dit verband de raad om speciaal bij de lichtere gronden aandacht te schenken aan fosfor- bemesting. Naar aanleiding van een vraag van den heer Kaag, sprak de heer Zuurbier als zijn mening uit, dat men ten zuiden van Egmond superphosphaat zou kunnen nemen, maar dat hij voor Schoorl en Bergen slakkenmeel prefereerde. De fokveedag, die het vorige jaar moest worden afgelast met het oog op mond- en klauwzeer, zal dit jaar in de eerste week van September worden gehouden. Niet-ingeënte dieren, mogen niet deelnemenDe heer Broersen wees er nog op, dat De Duinstreek een reputatie heeft op te houden en raadde aan eerst wat te selecteren, opdat er alleen dieren met goede productie en een goed exterieur verschijnen. Sluiting. R.K. Ontwikkelingsclub Schoorl „De wereld, gezien door het oog van een meikever" V astenavond-programma OUDERAVOND Op Maandag 3 Febr. hield de O.L.S. haar eerste ouderavond in het nieuwe jaar. De voorzitter der oudercommissie, de heer Kaptein, kon ong. 60 ouders en alle leerkrachten der school welkom heten. Hij gaf daarna meteen 't woord aan het nieuwe hoofd der school, den heer Nijdam. Deze sprak de hoop uit dat er een goede band tussen school en ouders zal ontstaan en deze zal nog verstevigd worden door het weder laten verschijnen van de schoolkrant, verzorgd door de kinderen. Verder doet spreker enige mede delingen. Op de eerstvolgende ouderavond op 25 April zal de heer Schekkerman alsnog zijn beloofde inleiding houden over „Wat met uw kinderen na de 6e klas?" De projectielantaarn hoopt men toch spoedig in zijn bezit te hebben. Een financieël verslag der schoolreis 1946 was helaas niet binnengekomen. Handdoeken zijn nu spoedig op komst, (zijn onlangs op de scholen aangekomen). Zeep werd reeds door enkele kinderen medegenomen. (Mooi voorbeeld ter navolging. Klein stukje maar moeders Vervolgens begon de heer Nijdam aan zijn inleiding over de vernieuwing bij het onderwijs. Hij wees op verschillende persoon lijkheden, die invloed op deze vernieuwing hebben gehad, o.a. Erasmus, Pestalozzi, Rousseau, Maria Montessori. De verschillen de systemen vragen om kleine klasjes. Daar zijn we echter momenteel met ong. 52 in één klas lang niet aan toe. Het ideaal is 30 kinderen per klas. Het onderwijs is vaak te intelectualis- tisch. Er is een massa ballast bij de leerstof, die men later over boord gooit. Deze stof wil men met de vernieuwing beter bij 't leven aan laten passen. De „luister"- school moet tevens „doe "school worden. In ons land werkt Kees Boeke al jaren lang in die richting. Prof. Decroly (België) ging uit van een centre-d' intérêt, belang stellingscentrum. Het volle leven is het uitgangspunt. Dit systeem paste de heer Nijdam ook toe op zijn vorige school te Neck (Wijde Wormer). Eerst een klassikaal gesprek over 'n bepaald onderwerp b. v. het verkeer. Geschiedenis van het verkeer, het dagelijks verkeer. De klas wordt verdeeld in groepen. Elke groep werkt aan 'n bepaald deel van het onderwerp. Schema wordt opgebouwd. Lectuur (school bibliotheek) staat tot hun beschik king. Elk kind kan werken naar zijn eigen inzicht, aanleg en in eigen tempo. Het kind, dat graag actief is, kan dat ook volkomen zijn. Tussen deze groepen beweegt zich de leerkracht als leiding, en raadgevende oudere vriend van de kinderen. De gewone leerstof wordt daarnaast ook niet ver waarloosd. Eerst moet er een behoorlijke, ondergrond zijn voor men aan de bijzondere onder werpen begint. Handenarbeid is als leervorm nauw verweven met de andere vakken. Ook het cijfer- rapportenboekje hoopt men te kunnen vervangen door een opvoedingsrapport en een vorde- ringenstaat. Deze laatste worden door de kinderen zelf bijgehouden. De leerstof wordt verdeeld in taken, liefst uurtaken, zodat ze kleine beetjes tegelijk te verwerken krijgen. Dit werken animeert de kinderen zo sterk, dat ze graag werken en zelfs graag huiswerk meenemen. Na een bepaalde tijd houdt men controle door een klein examentje. Kinderen moeten orde, netheid en wellevendheid leren. Ze mogen onder het werk elkaar helpen en praten, maar zachtjes. Om dit goed te leren is een hele kunst. De heer Nijdam lichtte zijn inleiding met talrijke voorbeelden uit de praktijk toe en in de pauze konden de ouders het werk van enkele kinderen uit de school te Neck inzien. De spreker besloot zijn inleiding met de woorden als wij komen tot een goede verhouding berustend op begrip en vertrouwen tussen onderwijzer en leerling, onder wijzer en kind en ouders en kind, dan zullen wij zeker komen tot een betere kleine gemeenschap en vele goede kleine gemeenschappen vormen ook één goede grote gemeenschap. Hierna besprak men nog de aanstaande schoolreis. Men hoopt weer tot een uitwisselingsreis voor de 4de, 5de en 6de klas te komen. Wij hopen het niet zover te zoeken, om de kosten zo laag mogelijk te houden. Er zal nu meteen met sparen begonnen worden. Na de grote vacantie hoopt men meteen met sparen aan te vangen om het wekelijkse bedrag zo laag mogelijk te houden. Na schooltijd zullen de kinderen van de drie hoogste klassen kunnen kiezen tussen Esperantoles (Heer Pascha) of Engelse les (Mej. Roos), waarvoor een halfjaarlijks bedrag van f 2,50 verschuldigd is, met dien verstande dat, noch het spaargeld, noch dit lesgeld voor een ouder een bezwaar mag zijn om zijn kind hieraan mee te laten doen. Spreekt U even met de betrokken leerkracht of een lid der oudercommissie en het komt in orde. Inde vaca ture, ontstaan door het vertrek van de zeer ijverige Mevr. Buker, die hiervoor veel dank gebracht werd, koos de ouderavond met de meeste stemmen Mevr. Eriks. Ter sprake bij de rondvraag kwam nog even de mogelijkheid om een excursie te maken naar de Walvistentoonstelling in Artis met alleen de hoogste klassen men wil onder het oog zien of dit finantiëel mogelijk is. Na nog enige vragen beantwoord te hebben naar aanleiding van de lezing o.a. de wenselijkheid om de kinderen uit opvoedkundig oogpunt de eigen lokalen schoon te laten houden, moest de aan wezige schoolarts uit hygiënisch oogpunt dit toch wel afraden. Genoeg werkjes blijven er, over planten verzorgen, met vochtige doek alles afnemen, aankleding van het klasselokaal enz. Om half 12 sloot de heer Kaptein deze geanimeerde vergadering. L. S.-de L. Weer ruime voorraad bij Boekh. Oldenburg, Schoorl Vanaf a.s. Maandag 17 Februari verkrijgbaar V20 - ViO - V4 - V2 of Vi loten bij den collecteur Dinsdag 18 Febr., 8 uur, in het R.K. Verenigingsgebouw te Catrijp Entree f 1, leden en donateurs gratis Plaatsbespreken Zondag na de H.H. Missen Degenen die plaatsen bespreken worden Dinsdagavond desgewenst gratis per auto gehaald en thuisgebracht

De Duinstreek | 1947 | | pagina 2