WEEKBLAD tee&tUtolcken (J) Ons jongste prinsesje: MARIA CHRISTINA (■fl BERGEN VRIJDAG 21 FEBRUARI 1947 24e JAARGANG No. 7 Cv u •'i-.Tfcï it-i ii ';l ï""'""- •V'. De eerste officiële foto van de pasgeboren Oranjetelg, genomen door Z.K.H. Prins Bernhard xx £«ï«;x)<-;■ jte Nu luiden de klokken met feestelijke klank „Er is een Prinsesje geboren'" Zij jubelen de vreugd' uit, vertolken de dank. Opdat maar een elk het zal horen! Nu luiden de klokken; bim, bam, bim, bam, Omdat een nieuw Kindje op aarde kwam Een Kind van Oranje, een Kind van Nassau Het aloude Huis, ja wij blijven 't getrouw. Heil Prinselijk Paar, Wilhelmina, Vorstin Wij scharen ons rondom Uw Troon, Het Huis van Oranje heeft toekomst en bloeit Het droeg immer fier Zijne Kroon. Hoe luiden de klokken met feest'lijke klank, Zij laten een juichtoon nu horen „Wees blij, volk van Neêrland, wat tedere vreugd Er is een Prinsesje geboren!" Bergen, Februari 1947. MAARTJE N. ZWAAN V.V.V. BERGEN De vereniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer hield Woensdagavond een druk bezochte vergadering in Café Hilbrand, waar het kwik nog niet tot onder nul gedaald was. De heer Roggeveen, die door afwezigheid van den heer Klomp, wiens toestand langzaam vooruit gaande is en wie een spoedig en algeheel herstel werd toegewenst, de vergadering leidde, merkte in zijn openingswoord op, hoe de sporen van de bezetting zo goed als weggeveegd waren en dat ook te Bergen aan Zee reeds een begin was gemaakt met de opruiming. Alles wettigde de hoop, dat Bergen spoedig weer een waardige plaats zou innemen in de rij van vacantie- oorden. Het zeer uitvoerige jaarverslag maakte melding van een enorme toename van het ledental. Er was een berg werk verzet, alles leefde weer snel op. Naar aatileiding van het verslag informeerde Mevr. van der Laan- Bosch naar de reden, die er toe had geleid, aan Mevr. Evenhuis, die zich steeds een eminente kracht had getoond, ontslag te verlenen. De voorzitter antwoordde, dat de administratrice uit eigen beweging was heengegaan: zij kon'zich er niet mee verenigen, dat het gelde lijk beheer "weer door den penning meester zou worden gevoerd, zoals statuten en reglement voor schrijven en niet meer door de administratrice, zoals vele jaren door bijzondere omstandigheden was getolereerd. De pogingen van het bestuur om deze bekwame, toegewijde kracht te behouden voor de V.V.V.hadden niet het gehoopte succes gehad. Medegedeeld werd o.m., dat ^1 Maart a.s. het informatiebureau weer zal geopend worden. Pension- lijsten zijn ter perse. Aangeraden werd zich via de Kamer van Koophandel aan te melden voor erkenning als pensionhouder. Bij de verkiezing werd het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid, Mr F. Zeiler, herkozen. Na het door de financiële commissie uitgebrachte rapport, werd de penningmeester décharge verleend. Tot lid van de fin. comm. voor '47 werd benoemd de heer G. Ros. Met de begroting 1947, die sloot met een totaal van f 5600, kon de vergadering zich verenigen. Na de sluiting der vergadering konden de aanwezigen zich nog eens verlustigen in de oude glorie van mooi Bergen. Bij het zien van de beelden op het witte doek beleefde men nog eens weer de hoogtepunten uit het verleden, de bloemenfeesten zonder weerga. D. A. KLOMP f Dirk Klomp overledenEr ging een schok t.oor de gemeente bij het bekend worden van het overlijden van den heer D. A. Klomp. Aangaande de dagen onzer jaren, daarin zijn zeventig jaar, of zo wij zeer sterk zijn, tachtig jaar. Hier werd een 64 jarige, na een maandenlange ziekte, aan zijn gezin, aan zijn omgeving ontruktaan zijn gezin, waarvoor zijn heengaan een smartelijk verlies betekent, aan zijn omgeving, waar men de stoere werker, de hulpvaardige man zal missen. Requiëm aeternam donaéi, Domine. (Heer, geef hem de eeuwige rust.) RAADSVERGADERING. De raad kwam Vrijdagavond in openbare zitting bijeen onder» voorzitterschap van burgemeester Dr. Huygens. Een passage in de notulen was voor de heer Onrust aanleiding nog eens te wijzen op het gevaar, dat de bus op zijn tegenwoordige standplaats oplever de voor het verkeer, doordat hij het uitzicht belemmerde. Met de standplaats een twintig meter te verleggen zou z.i. het gevaar be zworen kunnen worden. De heer Miltenburg schreef het tot nog toe uitblijven van vrij bankvlees toe aan de bezwaren, die er van zekere zijde tegen waren ingebracht tegen beschikbaarstel ling. Intussen is er met de directeur van het slachthuis te Alkmaar overeengekomen, dat alsnog een proef zal worden genomen. Te zijner tijd zal een aankondiging in „De Duinstreek" verschijnen. Waar de inspectie van de be lastingen voorlopig geen gegevens kan verstrekken, is schoolgeldhef fing niet mogelijk. Om de achter stand* niet te groot te laten worden, werd aanbevolen een voorlopige aanslag te doen, wat ook in het belang van de ouders zou zijn. De voorzittdü deed mededeling van de laatste uitspraak in het proces tussen de gemeente Alkmaar en de provincie Noordhoiland in verband met de levering van elec- trische stroom, een proces, waarbij Bergen meer is dan eenvoudig belangstellend toeschouwer. De provincie dan is veroordeeld cm de gemeente stroom te leveren voor „eigen gebruik", wat volgens de interpretatie wil zeggen voor eigen gebouwen en niet voor dis tributie aan de inwoners van Alk maar. Dit proefproces bracht Alkmaar dus een overwinning in schijn. Bergen wacht als belang hebbende de uitspraak in hoger beroep af. Om tekort (de ontwerpbegroting voor het gem. slachthuis sluit met een nadelig saldo van f 4260,58) zoveel mogelijk te beperken, stel den B. en W. voor, om de rechten voor het gebruik van het slacht huis over de gehele linie met 20°/0 te verhogen, ingaande 1 April a.s. Het tekort zou hierdoor vermin derd worden met f 975, Nadat de heer Miltenburg had medege deeld, dat het tekort te wijten is aan het feit, dat hier weinig ge slacht wordt en 't meeste vlees wordt geïmporteerd, ging de Raad met het voorstel accoord. De ver hoging zal niet van invloed zijn op de door consumenten te betalen prijs. Daar gedurende de oorlog op de algemene begraafplaats een zeer groot aantal militairen begraven is, moet op korte termijn tot uit breiding worden overgegaan. Van de op f 13770,geraamde kosten zullen f 7297,12 ten laste van de gemeente komen. Laagste inschrij vers waren Gebr. Min. Hoewel ongaarne, meende de heer Den Das toch kritiek te moeten oefe nen op de gang van zaken. Het betrof hier z.i. geen cultuurtechnisch werk, maar een werk in het be lang van de gemeente. Dit was geen object voorde D.U.W., maar een werk, dat op de gewone nor male wijze had dienen te worden behandeld. Gebr. Min hadden in tussen de toezegging gedaan om te zullen trachten zoveel mogelijk arbeiders uit de gemeente te zul len krijgen. Nadat tenslotte de heer Broersma nog had opgemerkt, dat het meer op de weg van de vakorganisaties lag deze misstan den op te ruimen, ging de raad accoord met de voorstellen van B. en W. Als proef wordt nu bij vertrek van de bewoner, geen woningruil toegestaan, maar 't perceel aan geboden aan inwoners, die beslist verbeteren moeten. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 16-4, Schoorl, Giro H7071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 de> duitosbzek" V.w;y t t l i •4/ 4 11 I:'-!-':-: 4 •X>. 4 U: t'. it; V-. Vrijbankvlees Schoolgeld Gewonnen en toch verloren Slachthuis Uitbreiding begraafplaats Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Bouwverordening De raad kon zich verenigen met 't voorstel van B.en W., om in verband met de woningnood, bepa lingen in het leven te roepen, waardoor het mogelijk werd ook gebouwen, die niet volledig aan de voorschriften der bouwveror dening voldoen, tijdelijk en onder zekere voorwaarden tot woning in gebruik te geven. De heer Den Das meende intussen, dat de in richting van bijv. zomerwoningen, die thans allemaal bezet zijn, of schoon vaak ongeschikt voor win- terbewoning, toch aan zekere eisen moet voldoen. Wethouder Brak, voorzitter van de commissie voor huisvesting, die de Burgemeester, bij wie de eindbeslissing berust, van advies dient, deed enige mede delingen over de huisvesting, die zoveel zorgen baart. Kort na de bezetting kwam een stroom van mensen Bergen binnen, waaronder velen, die hier nooit gewoond hadden. Hoe ze aan een vestigings vergunning kwamen? Wat de ambtenaren hier meenden te moeten weigeren, werd vaak gekregen bij een instantie te Alkmaar. Het aantal zgn. Van der Pluimgevallen schijnt nogal aanzienlijk. Later kwam nog een groot aantal ge- repatriëerden. Het gemeentebe stuur bracht een 150-tal onderin pensions, die daartoe bereid waren. De commissie meent, dat de billijk heid eist, dat deze mensen straks verspreid worden over pensions, die indertijd niet vrijwillig onder dak hebben willen verstrekken. De gerepatrieerden, die hier en daar zelf onderdak hebben gezocht, dienen te blijven waar zij zijn. Intussen wachten nog 78 geëva cueerde gezinnen met 252 perso nen op verlof om terug te keren. Waarheen De commissie laat zich bij het geven van advies allereerst leiden door het grondbeginselhet economische leven mag niet worden aangetast, Pensions en verhuurders worden daarom niet gehinderd. Een ander principe is: streef er naar, zoveel mogelijk maatschap pelijk gelijk gestanden samen te laten wonen. Ouden van dagen meent men te moeten ontzien. Grote moeilijkheid levert dubbele bewoning van grote kastelen. Hierover wordt veel gefluisterd, maar le is de indeling vaak zeer ongeschikt en 2e is de huurprijs een bezwaar voor smalle beurzen, ofschoon hierin zou kunnen wor den voorzien door een toeslag op de huur te geven. Enkele zo merwoningen zullen als te primi tief moeten worden ontruimd. De i 250 clandestiene bewoners zullen moeten heengaan als blijkt dat zij woonruimte in beslag nemen, wat ontoelaatbaar is, bijv. kostgangers, hulp in de huishouding, enz. De heer Broersma meent, dat er nog wel huizen door een kleine ver bouwing in te richten zijn. Kosten voor bewoonbaarmaking komen ten koste van de gemeente, als bijv. voor het inrichten van een bijkeuken tot keuken, het maken van een aparte ingang. Burgerlijk Armbestuur Tot leden van het burgerlijk armbestuur werden wederom benoemd de aan de beurt van aftreden zijnde heren M. C. Dingerdis, P. Modder en W. Rampen. Speelautomaten Ofschoon het exploiteren van speelautomaten in onze gemeente nog niet tot excessen had geleid, en er niet tegen behoefde te worden opgetreden, meenden B. en W., dat toch de mogelijkheid moest worden geschapen om zo nodig te kunnen ingrijpen en

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1