WEEKBLAD Alle muziek- en zangliefhebbers I SCHOORL'S GEMENGD KOOR VRIJDAG 28 FEBRUARI 1947 24e JAARGANG No- 8 D. A. KLOMP TEN GRAVE GEDRAGEN Een grote schare vrienden, collega's, belangstellenden, ver zamelde zich Zaterdagmiddag in de Ruïnekerk rond de onder bloemen bedolven baar van Bergen's grote dode. Burgemeester en wethouders, raadsleden, ge meente-secretaris, mannen uit het „vak", tal van kunstenaars, ver tegenwoordigers van V.V.V., B.IJ.S.V., Bergens Harmonie, Bergen s Mannenkoor, de Koor- vereniging „Bergen", Be Quick, enz., enz., zij allen waren gekomen om nog een laatste groet te brengen aan den stoeren werker, den trouwen vriend, den strijder voor de rechten vande mens. Burgemeester Dr. Huygens wist zich de tolk Bergen, met de thans ontslapene dank te zeggen voor de aan de gemeen schap betoonde liefde. Door zijn nooit vertragende stuwkracht was hij geworden tot een der be langrijkste figuren van Bergen. Hij werd niet gedreven door eerzucht, maar door gemeen schapszin. Tot de zwaargetroffen weduwe richtte spr. woorden van troost en opbeuring. De heer J. H. Roggeveen voerde het woord namens V. V.V. Wat V.V.V. in haar voorz. verliest, is niet in woorden uit te drukken. V.V.V. verliest in hem een onvervangbare leider. De naam Dirk Klomp zal voor altijd met Bergen verbonden blijven. De heer P. Blankendaal bracht namens B.IJ.S.V- en Bergen s Harmonie een laatste groet aan den man, die nooit zich zelve zocht. De heer C. Krak, Dir. N.V. v/h. Herm. Coster 6 Zn. sprak woorden van dank voor alles, wat de overledene voor het be drijf had gedaan en roemde zijn eerlijk, open karakter. De heer Tj. N. Adema plv. hoofdredacteur Alkmaarse Courant herdacht de dode als een uit-- stekend journalist en nog beter vriend, steeds bereid te werken, steeds bereid tot hulp, steeds op de bres, waar onrecht dreigde. De heer J. v. d. Berg sprak waarderende woorden namens de Ned. Journalistenkring, waar zijn gezaghebbende stem zal worden gemist. De heer Fr. Otten, collega en vriend van de overledene, schetste hem als strijdbaar journalist. Nadat verder nog gesproken was door den heer C. J. Priems uit A dam namens de Ned. Bond van Vrije socialisten, den heer J Hansen uit Utrecht namens de jongeren, den Heer Kouwenaar als oud-vriend, Baron Taets van Amerongen namens Bouw Ex ploitatie Mij. en rijwielpadver. en den heer J. Broersma, den strijder voor recht een rust in vrede had toegeroepen, zong Bergen's Mannenkoor Ecce Quomodo Moritur van Handel. Na dit ontroerende moment dankte de heer P. Klomp voor de eer aan zijn broer bewezen. Er is een groot man heenge gaan. Requiëscat in pace. Hij ruste in vrede! DE BERGER SCHOOLVERENIGING HEEFT FEEST Daarde BergerSchoolvereniging meende, dat de geboorte van Prinses Marijke niet alleen met een vrije dag gevierd kon worden, was er Zaterdag voor de leer lingen een feestelijkheid georga niseerd in het Oranje Hotel. De ochtend werd prettig doorgebracht met zingen, snoepen en genieten van de spannende avonturen van de al of niet getekende filmhelden. En het driemaal uitgebrachte „hoera" voor het prinsesje was zeker van harte gemeend. De leerlingen van de 6e en 7e klas van de opleidingsschool hadden helemaal een goede week, want Donderdag ondernamen zij een tocht naar het eiland Marken. De tocht per schaats was al enige malen uitgesteld en toen rijden onmogelijk bleek, werd besloten te voet te gaan. De oversteek Monnikendam- Marken werd gedaan onder controle van den predikant van Marken, die onderweg nog allerlei interessante bijzonderheden wist te vertellen. En bij aankomst aan het eiland deelde hij ons mee, dat de Berger Schoolvereniging de eerste school was die ooit Marken te voet bezocht had. Terug met wind mee, precies op tijd voor tram en trein en 't was een hoogst voldaan troepje, dat de heer van Busschbach weer heelhuids thuis bracht. CURSUS „INZICHT EN UITZICHT" Op initiatief van de N.V. hebben de volgende verenigingen bovengenoemde cursus georgani seerd: Stichting „Dorpshuis", P. v. d. A., Ned. Onderw. Ver., K. J. V. O., Blauwe N. V. Verwacht wordt, dat nog meerdere culturele organisaties zullen deel nemen aan deze cursus, die be staat uit een serie van 7 onder werpen. Aan het samenstellen van de cursus namen o.a. deel Dr. J. C. Brandt Corstius, Ds. P. J. van Leeuwen, Ds. Ruitenberg, Dr. J. P. Kruijt, R. A. Kuin. Als inleiders voor de cursus noemen we Ds. Dikboom, K. de Wilde, B. H. P. de Wilde- Konczalski en P. Kohnert uit Alkmaar. Het eerste onderwerp zal de schrijver R. A. Kuin zelf inleiden op Zaterdag 8 Maart. Alle lezingen vinden plaats in het Dorpshuis te Bergen. De leden van bovengenoemde ver enigingen betalen een geredu ceerde prijs. De cursus beoogt inzicht te geven in de problemen van deze tijd en tevens uitzicht te openen. De onderwerpen zijn„Rondom de gewone mens", „De wankele houvasten „Het huwelijk in de branding„Gezinsleven en ge zinssfeer", „Werk, Arbeidsonlust, Arbeidsvreugde", „Vrije tijd en ontplooiing", „Leven in en voor de gemeenschap". S.I.M.AV.I. Van 28 Febr. t.m. 4 Maart wordt in Bergen een inzameling gehouden ten bate der Vereniging S.I.M.A.V.I. (steun in Medische Aangelegenheden voor Inheemsen). Ondanks de moeilijkheden in Indië is SIMAVI onmiddellijk begonnen met krachtdadige hulp te verlenen aan artsen en zusters in de Buitengewesten, die zich niet storen aan het politiek rumoer en het door de oorlog afgebroken werk weer hebben hervat. Zij voeren daar de strijd tegen de grootste vijanden van de Indonesische bevolkingde vele verschrikkelijke tropenziekten. Zij zijn begaan met het ontzag lijke leed, dat deze ziekten onder de bevolking veroorzaakt. Ge nezing is vaak mogelijk wanneer er tenminste een arts is en wanneer hem maar geneesmiddelen enz. ten dienste staan. Doch men moet „ammunitie" hebben! SIMAVI verleende geldelijke en morele steun aan veel en velerlei geneeskundig werk onder de bevolking. Niet alleen Zendings hospitalen, maar ook die van de medische missie, van het Rode Kruis, van Mohammadijah enz. werden geholpen. Zodra de toestand in Indië meer gestabiliseerd is, zijn zeer grote fondsen nodig. Mogen de inwoners van Bergen van 28 Febr. t/m 4 Maart allen een steentje bijdragen om deze week voor SIMAVI tot een blijde week te maken! Het Comité voor Bergen be staat uit de Dames: A. Huygens- Bruynzeel, H. F. Bierman-de Bruyn, W. H. Poot-Hansen, H. B. van Gelder-Fret, L. M. J. Lugten-Gregory, en de leden van de U.V.V. Gelden kunnen gestort worden op giro 128487, Ver. SIMAVI, Zeist of van een geblokkeerde rekening op Ned. Handel Mij. te A'dam (rekg. SIMAVI). SELECTIE-WEDSTRIJD Een evenement op turngebied In De Rustende Jager werd Zondagmiddag geturnd als nooit te voren: 15 van de beste turn sters uit ons land demonstreerden daar hun kunnen bij paardspringen, vrije oefeningen en oefeningen aan evenwichtsbalk, brug en ringen en dongen naar 'n plaats in de Nederl. Landenploeg, die straks in de te Utrecht te houden interlandenwedstrijd onze kleuren zal hebben te verdedigen tegen een keurploeg uit Frankrijk. De heer Reurslag, voorzitter van de Turnkring Alkmaar en Omstr. heette de aanwezigen welkom en wendde zich in het bijzonder tot de deelneemsters, die met haar leider, den heer C. Meyer, weer en wegen ten spijt, de reis naar Bergen hadden gemaakt, de juryleden Mw J. v. d. Most-Leverweert uit Rotterdam en de heren A. F. Klazema (Den Haag), M. v. Arkel (Den Haag) en J. v. d. Berg (Driebergen), het bestuur van Be Quick, dat op voorbeeldige wijze alle voorbe reidingen had getroffen voor deze selectie-wedstrijden, de technische commissie van het Bondsbestuur, burgemeester Dr Huygens, de burgemeester van Oterleek en de pers. Na deze plichtplegingen volgde de vaandelgroet en werd het turnlied aangeheven. En toen kwam het grote moment, dat de turnsters in actie kwamen. De aanwèzigen volgden de verrichtingen met gespannen aan dacht en genoten van begin tot einde van wat hier gedemonstreerd werd. Voor velen was de evenwichts balk iets nieuws, maar men was 't er algemeen over eens dat dit nieuws zeer de moeite waard was. Er werd gewerkt volgens de reglementen van het Koninklijk Nederl. Gymnastiekverbond. De beoordeling geschiedde door 4 juryleden, waarbij voor de be rekening van het eindcijfer voor elke oefening het hoogste en het laagste cijfer niet meetelden. Maximum aantal te behalen punten per oefening 20 punten, voor paardspringen 10 punten, voor de hele wedstrijd 90 punten. We laten hier volgen de namen van de deelneemsters met de punten behaald voor paardsprin gen, evenwichtsbalk, brug, vrije oefeningen en ringen. bezoeken het to*tUd van H. Vermunt-Nieuwpoort, „Schie- broek", Rotterdam: 8 11,4 13,5 12,1 15,5 60,5. N. Rampen, „De Halter", Alk maar: 8 15,8 13 15,4 15,2 67,4. T. Bakkers-Ocks, „M.A.A.S.", R'dam8,15 13,4 17 14,7 15,3 68,55. G. J. Heil-Bonnet, „D.O.C.", A'dam: 9 15,1 19 17,7 18 78,8. K. M. Weimar-Madderom, „Turn- lust", Alkmaar8 12,2 13,9 14,6 15.8 64,5. T. Loskamp-Paezens, „D.O.S.", A'dam: 8,45 14,9 16,6 14,4 16,1 70,45. J. A. Tonneman, „De Halter", Alkmaar: 8,35 11,7 10,8 15,8 14,5 61,15. A. Eijkelhof-Poeze, „De Halter", Alkmaar: 7,15 14,8 15 16,7 13,3 66,95. D. Krul - v. d. Nolk - v. Gog, „Donar", den Haag9,375 13 16,3 16 16,5 - 71,175. T. Cornelese-de Wit, „Wierin- gen", Wieringen: 8,95 16 15,8+ 16,4 14,7 71,85* I. Spigt, „De Halter' Alkmaar: 8 16,7 16,4 16,9 14,4 72,4. G. Brugsma, „Leeuwarden", Leeuwarden7,6 15,4 16,2 16 16 71,2. K. Post, „De Halter Alkmaar: 7,15 13,1 14,1 16,1 15,8 66,25. A. Stelling-Noë, „W.I.L.", Assen delft: 8 9 14,5 14,9+ 16,3 62,7. R. Koppelahr-Bernhard, „M.A.A. S.", R'dam: 8,175 15,1 15,7 16,6 14,8 70,375. De landenploeg werd tenslotte door de Jury, de Technische commissie van het K.N.G.V. en den leider van het Keurcorps als volgt samengesteld: G. J. Heil- Bonnet, A'damI. Spigt, Alkmaar: T. Cornelese-de Wit, Wieringen G. Brugsma, Leeuwarden; D. Krul-v. d. Nolk-v. Gog, Den HaagT. Loskamp-Paezens, A'dam; R. Koppelaar-Bernhard, R'dam en T Bakker-Oeks, R'dam. Reserve: N. Rampen, Alkmaar. En nu op hoop van zegen naar de interlandenwedstrijd HENGELSPORTVER. „DE KARPER" „De Karper" hield Vrijdagavond haar jaarlijkse ledenvergadering in „De Oude Prins". Een twintigtal hengelaars hadden koude en sneeuw getrotseerd anderen, die vroeger nooit op het appel ontbraken, dorsten het deze avond niet aan. Van het C.N.H.V. afd. Nh. was ingekomen een aanvraag tot deelname bij de competitiewed strijden. Deze is als bij de voet balcompetitie verdeeld in een le, 2e en 3e klasse. Na ampele bespreking werd besloten, niet aan de competitie deel te nemen. De voorz. gaf uitvoerig verslag van het uitzetten van pootvis in het nieuw gepachte water. Uitgezet werd 85 kg, 340 stuks, 2-zomerse edelkarper. Besloten werd dit jaar 1947 niet in dit water te vissen. Met belangstelling wacht men af, hoe de Karper zich deze winter heeft gehouden. Vervolgens las de voorz. de Koninklijke goedkeuring voor en dankte den heer van Renen voor zijn medewerking. Het jaarverslag van secretaris en penningmeester gaf geen aan leiding tot op- of aanmerkingen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Blankendaal en C. Mooy met resp. 19 en 20 stemmen herkozen. De snoektijd werd bepaalt op 1 Oct. Vooral met het oog op de aankoop van pootvis werd besloten tot 'een contributiever hoging van f 1,50. Bij wedstrijden zal voortaan worden bepaald, hoe lang op een plaats te vissen. Er zullen geen geldprijzen meer worden uitge loofd, maar vissportartikelen. IN GEEN 100 JAAR Als de zon de sneeuw en ijzei van de takken heeft gedooid, gaan we naar zee. Dwars door het bos langs het leuke voormalige Droomlaantje over het ijs naar 't Oude Hof. Pas echter op, want op vele plaatsen van deze bos- vijvers broeit de sneeuw al dus danig op het 'ijs, dat reeds menig een met natte voeten thuis kwam Door de Buerweg naar de Fransman en bij de „donkere hoek" zien we de hei-witte duinen tussen de donkere takken heen. Maar verder worden de duinen nóg mooier nee, dan hoef je dit jaar niet naar Zwitserland. Plotseling echter horen we nu een eigenaardig dof gerommel en gesis. De zee Maar hoe vreemd Is het te verwonderen dat, toen de wind door het Noorden ging en de eerste ijsschotsen aan spoelden, de bewoners vreemd keken en ophoorden van dat vreemde geluid. Het is de moeite waard zoals het strand er nu uitziet. Een strook van ruim 100 m op het water is bedekt met ijs en schotsen van soms ruim 4 m. Het hele strand is wit van de sneeuw en de vloedlijn bestaat uit grote ijsschotsen overdekt met een laag sneeuw. Gaat het water nu stijgen door de vloed, dan schuift die hele massa langzaam bij het strand op onder luid gesis. Valt er een golf tegen 't drijfijs dan ontstaat er dat eigenaardige rommelende geluid, dat de be woners de eerste nacht uit het bed haalde. Grote groepen wilde ganzen en eenden trekken nog steeds naar het Zuiden en zo lang dat gebeurt.... Maar de zon zal tóch overwinnen en een wandeling naar zee met dit weer is best de moeite waard. De oude Bergenaren weten er niet van dat er ijs in de Noordzee ontstond zoiets komt in geen honderd jaar voor. De weg is goed te bewandelen en om half zes kan men met de tram terug als het te veel is om te lopen. J. I. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoort, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Dl DuUtdkceek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, iiiiiihiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiih^ op Zondag 8 Maart a.s., aanvang 8 uur Het programma bevat prachtige werken voor i solostemmen, koor en strijkorkest, o.a. 1 Mirjam's Siegesgesang Schubert j Duet uit „Die Schöpfiing" Haydn Laudate Dominum Mozart f Voorziet U tijdig van kaarten. Verleden jaar werden er helaas velen teleurgesteld ^iliiiiiiiimiiiiiiiiiiminiumminuiiniihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIIP Zondag 2 Dr. LUGTEN, Mrt. tel. 2700

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1