WEEKBLAD BERGEN Alle hout is geen brandhout SCHOORL VRIJDAG 14 MAART 1947 24e JAARGANG No. 10 WERVINGSACTIE VOOR MIJNPERSONEEL Het Nederl. Mijnbeheer roert de grote trom. De heer P. Gijzen trekt als vertegenwoordiger het land door om overal als 'n tweede Rattenvanger van Hameln, nu niet ratten en jongens en meisjes uit de huizen te lokken met zijn zilveren fluit, maar om de jonge mannen te bewegen hem te volgen naar het mijndistrict in Zuid- Limburg, om Nederland te redden uit de kolennood. Heb je geld, dan doe je won deren, zegt een bekend rijmpje, nu zou het moeten luidenheb je kolen, dan doe je wonderen. Met kolen koop je hout uit Zweden, voor kolen krijg je glas uit België, heb je kolen dan kunnen stenen en dakpannen voor de weder opbouw gemaakt worden. Handel en scheepvaart roepen om kolen, de industrie wacht op kolen, land- en tuinbouw zouden gebaat zijn met kolen, dan kon de stikstoffen fabriek te Lutterade weer kunstmest leveren.... Alles schreeuwt om kolen. Er zijn kolen genoegin Zuid-Limburg is een ontginbare voorraad aanwezig van ongeveer één milliard ton (1 ton 1000 kg), genoeg voor 70 jaren. In 1938 leverden onze mijnen 13 millioen ton van de 15 millioen die er toen verbruikt werden. In 1946 bedroeg de productie slechts 9 millioen ton. Vanwaar die voor ons zo nood lottige daling? Als eerste oorzaak noemde de heer Gijzen de terug gang van het aantal arbeiders door het uitvallen der buiten landers en dan besloot de mijn industrie-raad het jaagsysteem af te schaffen en niet meer te vergen dan 80 °/0 van de topprestatie in 1938. Hoe uit de moeilijkheden te komen, hoe de productie op te voeren? Door werving van arbeidskrachten en het aanbrengen van technische verbeteringen. De vreemdelingen ziet men liever niet terug en onze "eigen mensen? Er was een tijd, dat de boeren uit Limburg het mijn werkersberoep vreesden en ver achtten, dat zelfs de werklozen uit de Maastrichtse fabrieken pas in uiterste nood. „Kaölpötters" werden. De afwijzende houding van het publiek vindt zijn oorzaak in een verkeerde voorstelling van het bedrijf. Onze mijnbouw is de meest moderne en best geoutilleerde van Europa, onze lonen en werktijden, de gehele sociale voorziening steken zeer gunstig af bij andere mijndistricten. Uitvoerig lichtte de heer Gijzen zijn hoorders in omtrent lonen, werktijden, vacantieregeling, voor uitzichten, pensioenen enz. enz. De beelden op het witte doek gaven een goede voorstelling van het hele interessante bedrijf. Spreker eindigde zijn duidelijke uiteenzetting met de jonge mannen uit te nodigen gevolg te geven aan de oproep om ons land uit de nood te helpen, elke gemeente een man of zes gemiddeld en Holland is uit de last. De heer L. Bandsma, Gew. Arbeidsbureau Alkmaar wees er op, dat deze wervingsactie niet de voedselvoorziening in gevaar mag brengen, reden waarom werkkrachten uit land- en tuin bouw geen plaats zullen vinden in het mijnbedrijf. Na afloop meldden zich enige jonge mannen aan voor plaatsing. Voor het bekomen van verdere inlichtingen en aanmelding werd verwezen naar het Gew. Arbeids bureau te Alkmaar. Deze winter werd te Bergen eenpractische snoeicursus gegeven, onder deskundige leiding der Ned. Heidemaatschappij. Aan deze cursus werd deelge nomen door tuinlieden, hoofden van beplantingen, van Rijk, Provincie en Gemeente, uit alle delen van dit gewest. Bergen was ditmaal de uitver koren plaats ter bestudering der laanbomen, welke door deskun digen met cridsche ogen werden bekeken. Na een rondgang door de lanen van Bergen te hebben gemaakt, werd door de leiders vastgesteld dat de laanbomen in Bergen alle critiek konden door staan en ten voorbeeld werden gesteld aan allen, die te maken hebben met beplantingen. ons prachtige bomen nagelaten; b.v. onze bekende oude lindeboom, de eeuwenoude kastanjes bij Kunsthandel Hopman en de Rustende Jager, de oude iepen boom voor het Museum en daar achter de zeldzame groep iepen van drie. Ook niet te vergeten de mooi gevormde beukenboom aan het eind van de Burgem. Lovinklaan. Eén is er echter die alles over treft door zijn machtige kroon, n.l. die aan de. Duinweg; een greep uit velen. Bergen bezit prachtige oude karakteristieke bomen, waarover allen die deze cursus meemaakten opgetogen, maar niet minder jalours waren. Hebben de Berge- naren deze bomen wel eens Men was het er algemeen over eens dat Bergen iets aparts is op dit gebied en dat het natuurlijke karakter der bomen niet door overdadig snoeien is verknoeid. Er zijn gevallen waarin de natuurlijke groei der bomen hinderlijk is voor de bewoners. Hierin verbetering te brengen moet worden beschouwd als een operatie, hetgeen met veel zorg en inzicht moet geschieden, wat jammer genoeg niet door alle Bergenaren wordt begrepen. Velen vinden het wegzagen van takken en mishandelen van bomen iets heel gewoons. Sommigen gaan nog verder; als die het voor het zeggen hadden stond er in Bergen geen boom meer. Stel U voor: „Bergen zonder bomen," zoals b.v. Enkhuizen waarin de prachtige gordel van iepenbomen rond de zeedijk is verdwenen. Zo ook de mooie polderbeplanting in verschillende delen, langs wegen en in plaatsen, van West-Friesland. Ook de plaatsen Heiloo en Castricum zijn er kaal afgekomen. Het zal jaren duren voordat deze leegte weer is aangevuld. De bevolking der steden is steeds groeiendede trek naar onze recreatie-oorden zal daardoor gestadig toenemen. In verband hiermede dienen wij te béseffen dat het ons aller belang is de beplantingen als een kostbaar bezit te bewaren en te onder houden. Zo zijn er in Bergen alreeds bomen geplant met het doel in de toekomst het dorpse karakter te bewaren door o.a. op drie sprongen solitairbomen aan te brengen, evenals de planter J. Studler van Surck het 300 jaar geleden deed. Onze oude Bergenaren hebben aandachtig bekeken? Beseft men wel voldoende hoe weinig plaatsen zo rijk zijn als ons dorpje aan de Duinenrand. S.K. INZICHT-UITZICHT Als eerste spreker in deze cyclus sprak de heer R. A. Kuin over „Rondom de gewone mens". Inleider begon met het doel van deze cursus uiteen te zetten, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat verschaffen van inzicht nood zakelijk was, om de gewone mens, de kernmens, zoals hij met een ander woord hem zou willen noemen, te brengen tot het uit zicht, dat deze mensheid, die zijn houvast heeft verloren of dreigt te verliezen, nodig heeft om niet onder te gaan in een geestelijk nihilisme. De mens is een ingewikkeld wezen en door de eeuwen heen hebben wijsgeren hem zo gezien en getekend: Volgens de oude Griekse wijsgeren is de mens „goed", „goddelijk", een „sociaal wezen". Andere waarderingen vinden we ookDe mens is „een goede bekwame zondaar" of „tot alle kwaad bereid". Volgens Thomas a Kempis een „vat vol tegenstrij digheden' Inleider wil zes eigenschappen noemen, die twee aan twee eikaars tegendelen zijn: De ik- drift en het sociaal gevoel, de rede en de intuïtie, het schuld besef en het geluksverlangen. Uitvoerig staat spreker stil bij deze eigenschappen, die in elk van ons in meerdere of mindere mate aanwezig zijn. Bij een onevenredigheid van de beide tegengestelde grootheden ontstaan spanningen, die de har monie verbreken. De oneven wichtigheid van de mens doen hem de vlucht nemen naar sferen waar hij het onbevredigd ver< langen naar geluk, naar innerlijke rust hoopt te stillen en hij vlucht in de dancings, de bioscoop, de alcohol, hij wordt voetbal maniak of devote aanbidder van allerlei „bonte treinen", hij gaat op in de massa", zoekt zijn heil in de kerk als oorlogsverschijnsel zeer sterk of vervalt tot een algeheel geestelijk nihilisme. Spreker ziet het grote gevaar voor onze samenleving in het ontkennen van de persoonlijkheid en meent, dat een zich verdiepen in de waarde van de mens nood zakelijk is voor het redden der beschaving. Inzicht alleen is niet voldoende, maar wij moeten elkaar helpen het uitzicht te veroveren op een wereld, waarin de innerlijke rust en harmonie ver worven worden, die nodig zijn om een mens tot volle groei te doen komen. Moge deze cyclus daaraan meewerken. De tweede inleiding over „Ge zinsleven en Gezinssfeer' wordt gehouden op 15 Maart door B. G. L. de Wilde-Konczalski. Zie advertentie. J. C. TENGBERGEN TEN GRAVE GEDRAGEN Met het plotselinge overlijden van den heer J. C. Tengbergen is weer een bekend figuur van ons heengegaan. Donderdag middag werd het stoffelijk over schot op de Alg. Begraafplaats aan de schoot der aarde toe vertrouwd. Velen waren gekomen om nog een laatste afscheid te nemen van den thans ontslapene. Ds. Bierman wijdde gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van den overledene en sprak woorden van troost en be moediging tot de zwaar getroffen weduwe. De heer J. Kleene sprak namens N.V.H. en U.V.V. woorden van dank en grote waardering tot den oud-voorz., die men in beide verenigingen zo zeer zal missen. Kolonel Rutgers van der Loeff riep den oud-collega nog een laatst vaar wel toe, evenals de heer Gom- lag, die nog eens terugdacht aan het vele goede werk uit de tijd van de illegaliteit. Een neef dankte namens de familie allen voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Hij ruste in vrede! MOTET- EN MADRIGAAL VROUWENKOOR Donderdag 20 Maart, 's avonds om 8 uur, hoopt bovenstaand koor onder leiding van Corn. Jonker een concert te geven in „De Rustende Jager" te Bergen. Onder de bezielende leiding van den dirigent en met medewerking van de solisten kunnen wij ver wachten dat dit een avond van muzikaal genot zal worden. BERGER LUCHTVAARTCLUB In Juni 1946 besloten enige jongeren uit Bergen tot de op richting van een jeugdluchtvaart club. Deze club heeft tot doel het zweefvliegen, maar daarnaast ook alle andere takken van lucht vaart te bevorderen en daardoor de luchtvaartgezindheid in Bergen en omgeving groter te maken. Onder leiding van den actieven voorzitter Chr. Ivangh, bloeide de club spoedig op en mocht zich verheugen in de belangstelling van velen. Na nog geen jaar bestaan te hebben komt de Berger Luchtvaartclub reeds uit op een tentoonstelling van be tekenis, die onder auspiciën van de Zaanse zweefclub in de Koren beurs te Alkmaar gehouden wordt (zie ook de advertentie in dit blad). Wij hopen, dat vele inwoners uit Bergen hun belangstelling zullen tonen en dit streven van de jeugd zullen steunen. JUBILEUMCONCERT Ter gelegenheid van zijn 20- jarig bestaan gaf Schoorl's Ge mengd Koor onder leiding van Corn. Jonker een schitterend concert met medewerking van Tanny v. d. Garde, sopraan, Henk Kroes, bariton, Nico Akker man, piano en een strijkorkest van het Residentieorkest. De Rattenvanger van Hameln lokte de jeugd met zijn toverfluit uit de huizen, vertelt een bekend sprookje, eenzelfde magische kracht schijnt uit te gaan van de dirigeerstok van Corn. Jonker; als Schoorl's Gemengd Koor concerteert, loopt heel Schoorl uit, de wegen mogen onbegaan baar zijn, er mag een paar voet sneeuw liggen, Schoorl trekt naar De Rustende Jager en vult daar de zaal tot het laatste plaatsje, ook al ontbreekt daar de trek pleister „Bal na". Het concert werd geopend met een tweetal composities van Mozart: „Ave Verum", dat de gedachte voert naar Golgotha en „Laudate Dominum", waarvan het „Ere zij God, den Vader, den zoon en den H. Geest in alle eeuwigheid" met het jubelende „Amen" van de sopraansoliste een machtige indruk maakte. Even bleef het stil na het ver klinken van de laatste toon, toen week de spanning en gaf het publiek met een hartelijk applaus uiting aan zijn ontroering. Nadat de sopraan „A questo seno" van Mozart had gezongen en de bariton „Ombra Mai Tu" en „Arioso" van Handel, waar van vooral het laatste zeer ge waardeerd werd, kwam het hoofd nummer van deze avond: „Mir- jam's Siegesgesang" van Schubert. In ademloze spanning volgde het publiek het hele gebeuren, zoals dat beschreven is in Exodus. Het zag de zee zich openen voor de Joden, zag met angst en vrees de achtervolgers naderen, hoorde het Sauseln, Wehen, Murmeln, Dröhnen" van de zich weer sluitende wateren en vernam met ontzetting hoe de Pharao met zijn legerscharen hun graf vonden in de golven. Dan volgde het machtige slot: „Gross der Herr zu allen Zeiten, heute gross vor aller Zeit". Met een tot een ovatie aangroeiend applaus bracht het opgetogen publiek hulde aan directeur, koor, soliste en orkest. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 16*1, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 dc dumsbxek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, JV :S 'i': CORN. JONKER de begeesterende dirigent

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1