WEEKBLAD BERGEN SCHOORL VRIJDAG 21 MAART 1947 24c JAARGANG No. 11 MIRAKELSPEL Zondag a.s. brengt het „Vocaal Ensemble", v.h. R. K. Meisjes koor onder directie van Cor Molenaar, de première van een nieuw Mirakelspel, bestaande uit een proloog in 3 -bedrijven, over gebeurtenissen, die volgens his torische (Latijnse) handschriften, hebben plaatsgevonden in het dorp „Berghen", in het jaar 1421 In dat jaar is nl. het dorp Petten geheel van de wereld weggevaagd geworden, in de nacht van 18 op 19 November, St. Elisabeth-vloed, waarbij 422 mensen verdronken, die in de kerk waren gevlucht. Enige kerkgoederen spoelden aan te Berghen op de Sacraments- dijk (Zakedijkje) en werden in Processie naar de Kerk gebracht. Hierbij bevond zich ook een Kelk, met het Hoogwaardig Sa crament der Kerk. Na enige tijd bleek, dat de H. Hostie in „Rhood ende gheronnen Bloed" was veranderd, wat ten gevolge had, dat „Berghen een groot faam verwierf" als Bedevaart plaats, mede door de Wonderen die aan de kracht van het H. Bloed werden toegeschreven. De geschiedenis van deze interessante gegevens zijn door den heer Jim Morée bewerkt en samengesteld tot een Mirakelspel, hetwelk uit munt door een fijnheid van aan voelen van de geest des tijds in die jaren en door de soberheid vooral in het derde bedrijf, waar door het Hoogwaardig Sacrament in zijn volle glorie boven alles uitstraalt. J Cor Molenaar componeerde de muziek voor dit spel; en mede door enige uitstekende arrange menten over Gregoriaanse thema's, is het geheel waarlijk een lust voor oog en oor te noemen. De zeer artistieke decors zijn het ontwerp van Jaap Mip en Karei Colnot en alleen al de gang naar het gebouw waard. De muzikale leiding is in handen van Corry Morée-Dol, de vleugel van de fa. Ypma uit Alkmaar, zodat ook dit voornaam deel van dit spel in goede -handen is. We weten zeker, en raden dit ook aan, dat buiten het Katho liek volksdeel van Bergen, ook vele niet - Katholieken met inte resse deze aanwinst in het genre Mirakelspelen zullen gaan ho/en en zien, gezien de grote belang stelling voor de kaartverkoop. „HULP IN NOOD" OPGEHEVEN. De vereniging „Hulp in Nood" hield onder voorzitterschap van den heer Jac. van Reenen nog eens een algemene vergadering in Café Hilbrand. Het zou haar laatste zijn. In de Februari-vergadering bleek men het er over eens te zijn, dat het voortbestaan der vereniging niet meer mogelijk was: de kas was leeg en de uitgaven overtroffen telkenjarede inkomsten. Art. 26 van het reglement maakte echter ontbinding van de vereni ging onmogelijk; dit luidde toch: zolang er 12 ieden tot de ver eniging behoren, zal zij blijven bestaan. Om dit beletsel weg te nemen stelde het bestuur thans voor, het artikel aldus te wijzigen Ontbinding der vereniging zal plaats vinden, indien de meerder heid der op de algemene ver gadering aanwezige leden daar toe besluit. De vergadering ging met dit voorstel accoord en daar mee was het lot van de 50-jarige beslist. Geen der aanwezigen ver hief zijn stem tegen het nu volgende voorstel tot ontbindingéén hamerslag, „Hulp in Nood" was dood. De vereniging, die in de vijftig jaren van haar bestaan, zovaak nood had helpen lenigen, had -opgehouden te bestaan. Das Alte stürzt, es andert sich die Zeit. De voorz.-hamer zal een plaatsje vinden in het gemeentelijk museum, als een herinnering aan iets moois, iets goeds. KUNST NA ARBEID „Welkom binnen" van Chr. Hoogewerf moge geen geweldig kunstwerk zijn, dit vrolijke spel in drie bedrijven, dat de toneel vereniging „Kunst na Arbeid" Zondagavond in De Rustende Jager voor het voetlicht bracht, had toch de grote verdienste, dat het de toeschouwers, die in groten getale waren opgekomen, weer eens hartelijk heeft doen lachen. Wie af en toe niet eens van harte kan lachen, is arm, doodarm, al is hij nog zo rijk. De woning van den heer Ter- hove is het toneel van dit vro lijke spel; Willem Terhove, een selfmade man, wiens afkomst zich echter niet verloochent, tot erger nis van mevrouw en de dochter Mia, die het hartje nog al hoog dragen. Met de komst van Leni, de dochter van meneers overleden broer, een doodgewoon los-werk- man, komt er leven in de brouwe rij. Dit' jonge meisje, dat als een wervelwind het huis komt binnen dringen, brengt mevrouw tot wanhoop met haar taaltje en manieren. Juffr. Claire krijgt de weinig benijdenswaardige taak het meisje bij „te schaven", maar het succes? Een is er die onder de ruwe bolster de blanke pit ontdekt, n.l. schilder Boogaard, die het vertrouwen wint van dit enfant terrible, dat zeer goed voelt, dat zij hier binnen niet erg welkom is. Intussen is Leni de heldin van de avond, die de zaal doet schateren van de lach. Zij wordt dapper bijgestaan door den huisknecht Jozef, die op Vrijdag de 13e het dertiende kamermeisje ontmoet in dit huis en tot zijn schrik in haar zijn oude verloofde herkent, juffrouw Claire, die na het beëindigen van haar ondankbare taak van „bij schaven", zich gaat wijden aan de verdere opvoeding van meneers zwager Deen, Mia, die als Pot- gicter's Grommert, alles verdriet omdat zij verdrietig is en nu gaat filosoferen over platonische biga mie en haar verloofde met zijn geaffecteerd spraakje. Het einde van alle gekheid is, dat vier paartjes op hoop van zegen in het huwelijksbootje stappen. Kunst na arbeid kan met grote voldoening op deze avond terug zien. Het is een verloren dag, waarop men niet gelachen heeft. Dank zij het uitnemende spel van „Kunst na arbeid" was deze avond voor geen der aanwezigen een verloren avond. NEDERLANDS VOLKSHERSTEL In het door het Comité Ned. Volksherstel, afd. Bergen, bij het beëindigen der werkzaamheden uitgebrachte verslag vindt men een overzicht van de grote steun, die er, dank zij de weldadig heidszin der ingezetenen, is ver leent aan de oorlogsslachtoffers onder de bevolking. Aan collecten blijkt ontvangen f 25J 85,99, textiel en schoeisel brachten f 6801,94 op en de Harkbusf 1740,29. Deze f33728,22 werden besteed als volgtafdracht districts- en landelijk bureau f 7674,22, steun particulieren f 7105,63, aankoop textiel, klompen en schoenen f 11467,51, afdracht noodgebieden f 1222,60, on kosten, vracht enz. f 892,13, aan culturele, liefdadige en medische instellingen f 5159,75, reserve financiering bloembollenactie f 196, 38. Verder blijkt uit het ver slag, dat er allerlei huisraad is opgehaald en verzonden naar Sprang, dat er 40 kisten steen goed werden verzonden naar Terneuzen, dat er een goed ge slaagde glasactie t.b.v. de ge meente Ravenstein is gehouden, dat een collecte t.b.v. comité 1940-'45 werd gehouden, welke f 24000 opbracht, dat de coll. t.b.v. comité Nederland helpt Indië f 1700 opbracht, dat de collecten georganiseerd bij de verenigingen t.b.v. Ruiten Troef f 628,90 opbrachten, dat onge veer 1000 gezinnen enalleenstaande personen geholpen werden met Harkgoederen en de Bergense schooljeugd gratis 2100 paren klompen ontving. Het comité van het thans ont bonden N. V. Hheeft haar blijvende medewerking toegezegd aan nog komende Ruitentroefacties, waar van de eerste, de bloembollen actie, reeds begonnen is en wekt de ingezetenen op om ook deze acties te steunen. RAADSVERGADERING De Raad kwam Donderdag middag in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burge meester mr. C. A. J. Jochems. Een lange rij van ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het verzoek van den heer Dapper om het gedeelte van het Dokters laantje, gelegen tussen de Laanweg en de Voorweg, voor alle verkeer gesloten te verklaren, merkten B. en W. op, dat de Raad in deze niet bevoegd is. Aan Ged. Staten zal nu worden verzocht het be trokken weggedeelte gesloten te verklaren voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen en voor wagens. Op deze wijze zou aan het verzoek van den heer Dapper zijn voldaan. Mededelingen. In de door den burgemeester geïnstalleerde prijzencommissie hebben zitting: mevr. Heringa- Schuiling en de heren P. C. J. Maars, A. Bogtman, Joh. Louter en J. Nanne. Het plaatselijk Niwin-comité is als volgt samengesteldK. P. Zuurbier, J. G. T. Bouman, C. Hoogvorst Az., ds. C. M. de Jong, pastoor J. L. Wortel, W. Bant, F. Maeijer, H. Meedendorp, J. Mooij, mw. Jansen-Breevaart en mej. A. A. Peeck. De burgemeester kon de heug lijke mededeling doen, dat Schoorl eindelijk in het bezit zal komen van een nieuwe 3'/Vtons vracht auto, zodat nu kon worden over gegaan tot reorganisatie van de reinigingsdienst. De straatverlichting kon worden uitgebreid tot 50 Nog een aangename verrassing wacht Schoorl: de autobusonder neming zal binnenkort een uur- dienst openen. Het kampeervraagstuk. B. en W. stellen zich op het standpunt, dat de economische belangen van Schoorl zich verzetten tegen een algeheel kampeerverbpd, maar dat de uitwassen dienen te worden bestreden. Tot bescher ming van de kampeerders zelve en om het vreemdelingenverkeer in goede banen te leiden, achten zij het noodzakelijk, dat met be trekking tot de kampeervoor- schriften strengere normen worden aangelegd. Wat de inrichting van de kampeerterreinen betreft, stelde de Raad de volgende voorschriften vast: a. op het terrein moet tenminste een privaat voor mannen en een privaat voor vrouwen gescheiden zijn opgesteld b. op het terrein moeten ten minste twee urinoirs zijn opgesteld, voorzover het terretn niet alleen is bestemd .voor vrouwelijke kampeerders c. op het terrein moet een behoorlijke drinkwatervoorziening aanwezig zijn met afzonderlijke was-inrichting voor vrouwen en mannen d. rondom de te plaatsen tenten behoort een open ruimte aanwezig te zijn, waarvan de middellijn loodrecht op de buitenzijde van de tent, naar de vier windstreken gemeten, minstens even lang is als de 'kleinste middellijn van de tent. Indien het kampeerterrein aan de openbare weg is gelegen, behoort de afstand tussen de tenten en de as van de weg tenminste 20 meter te bedragen; e. op elk terrein behoort aan wezig te zijn een drietal schoppen, om brand te kunnen blussen; f. indien B. en W. dat nodig achten, zal het terrein door een haag van de weg dienen te worden gescheiden. Ook ten aanzien van de z.g. kampeerboerderijen werden be palingen vastgesteld. Het verblijf in deze kampeerboerderijen heeft in het verleden reden gegeven tot ernstige klachten. In verband daarmede zijn een aantal bepalingen gemaakt, die beogen deze wijze van kamperen te ordenen en in goede banen te leiden. Deze lokaliteiten of gebouwen behoren te voldoen aan de vol gende eisen: 1. de nachtverblijven moeten uiterst zindelijk zijn; 2. zij moeten behoorlijk geven tileerd kunnen worden; 3. voorzover de lokaliteiten of gebouwen gebruikt worden voor kampeerders van beiderlei kunne behoren mannelijke en vrouwe lijke kampeerdersstreng gescheiden te worden gehoudende ver blijven voor deze categoriën moeten afzonderlijke in- en uitgangen hebben, terwijl geen rechtstreekse verbindingsdeur tussen beide ver blijven aanwezig mag zijnvoorts dient dan zowel voor de manne lijke als de vrouwelijke kam- peerders een afzonderlijk binnens huis te bereiken toilet aanwezig te zijn, alsmede voldoende was gelegenheden 4. de ligplaatsen moeten ge scheiden zijn door looppaden van tenminste 75 c.m. breedte. 5. alle redelijke maatregelen tegen brandgevaar dienen getroffen te zijn en een branduitgang aan wezig zijn. 6. het is verboden in de nacht verblijven te roken 7. het is de kampeerders(sters) verboden de nachtverblijven over dag te gebruiken. Tenslotte is het nog verboden om op de Kampeerterreinen en in de localiteiten voor het kam peren in gebruik tussen 23 en 6.30 uur door het maken van hinderlijke geluiden, bespelen van muziekinstrumenten of andere handelingen de rust te verstoren. En nu de kampeerders? T.a.v. alle kampeersders (sters) wordt de eis gesteld, dat zij in het be zit zijn van een z.g. Kampeerkaart van de afd. Nederl. Kampeer- kaartencentrale van de A.N.W.B. Zij, die in het bezit zijn van een dergelijke kaart, worden geacht politioneel getest te zijn en dus bonafide kampeerders. (Het zal Klaas, die in de skeer- winkel vertelde, hoe hij van zijn woifke Ant de wind van voren kreeg, toen hij voorstelde een dag of wat in pesjon te gaan in Groet of zo (Nieuwe Schager van 6 Jan.), het zal deze Klaas genoegen doen te lezen, hoe er nou maatregele troffen worre. Toen kon hij Ant, een donders helder woifke, maar wat stoif, die afgaf op die skandale van moide en joöns, die met zowat niks an, de hele dag op ut strand en op de weg florte, niet an d'r verstand brenge, dat de zedeluk- hoid of onzedelukhoid niet zat in een zwembroekie of in een sjort of hoe ze zo'n ding noeme, maar dat je die net zo goed antreffe onder een dik stel boien hemde en drie paar lange onderrokke. Nou zei Klaas z'n woifke gerust kenne stelle en kroigt-ie kans, dat-ie van de zeumer nei Camper duin mag: d'r beurt niks gien kwaad, Ant, en as je nag van de ien of aar wat ziene, dat je niet anstaat, nou, den koik je de are kant op, moidje. Redactie.) Gasprijs Ten behoeve van de grootver bruikers, waaronder verstaan wor den zij, die buiten het normale gasverbruik voor huishoudelijke doeleinden tenminste 500 M3 gas per jaar afnemen, stellen B.enW. een nieuw tarief voor. Voor dit industriegas moet worden betaald bij een gebruik tot 1000 M3 10 cent per M3, voor iedere M3 boven 1000 en beneden 2000 M3 9 ct. en voor iedere M3 meer 8 cent per M3. B. en W. werd in overweging gegeven te informeren in Alkmaar of het nog niet goedkoper kan. Verhoging presentiegelden B. en W. stelden voor de presen tiegelden voor de leden van de Raad te bepalen op f 4,voor het bijwonen van raadsvergade ringen en op f 2,voor het bij wonen van commissievergade ringen. Geen der leden had ernstige bezwaren tegen de voorgestelde verhoging. Bomen rooien De bomen, die oorzaak zijn van het scheuren van de N-muur van het perceel van de heer C. Jonker, besloot de raad te doen rooien. De heer Blankenstijn zou nog graag meerdere bomen zien ver dwijnen. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Bij een ambtspenning behoort een passende ambtsketen De vroede vaderen zijn het er over eens, dat de standing van de gemeente het noodzakelijk maakt, dat de burgemeester de ambtspenning draagt aan een daar bij passende ambtsketen en niet aan een deurwaarderslint en men stelt een crediet van f 150,be schikbaar voor 't aanschaffen va'n een zilveren ambtsketen. Badplaats Camperduin De Raad ging accoord met het voorstel tot het aangaan van een pachtovereenkomst met het Rijk van een strandgedeelte, ge legen tussen de Hondsbosse zee wering en 150 m ten Z. van de z.g. nieuwe dam. B. en W. stelden zich voor dit te verpachten aan bepaalde personen. Er zal een weg met trap worden aangelegd om dit strandgedeelte te bereiken. Eén der voorwaarden zal zijn dat de pachter zelf zorgt voor een bad meester. Rondvraag Mevr. Jansen scheen niet hele maal gerust over de Rode Haan, maar de voorzitter kon haar mede delen, dat de brandweer steeds paraat is. De heer Blankenstijn informeer de naar het uitbreidingsplan, dat nog steeds niet goedgekeurd is. De heer C. Duin wees op het onderverhuren door pachters van Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Zte dumvtceek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Het wonder van het H. Bloed te Bergen

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1