WEEKBLAD WERK Halm-ZóHday, (fade, \Jcifauj, dase* BERGEN BERGEN I - BERKHOUT I VRIJDAG 4 APRIL 1947 24c JAARGANG No. 13 Hosanna, Hosanna, gezegend is Hij, Die komt in de Naam van den Heer Jerusalem brengt bij de intocht des Konings Zijn lofzang en jubelende eer, Geen wereldse vreugden, maar drager der smart, Geen wereldse Koning, maar Koning van 't hart. 't Hosanna verstomt en de loerende haat Vindt aanstonds zijn weg in het duister verraad. Alléénten dode toe bedroefd, Werd Christus in de Hof beproefd. „Niet Mijne Wil, maar, Vader, Gij, Gebied' Uw Heilige Wil in Mij." Getard, bespuwd, gehoond, bespot, Dat was des Heiland's bitter lot. In pijn en smart, o Heiland, vol erbarmen, Badt Gij voor ons met wreed gespreide armen. Het is volbracht In Godes Kracht God lof! de hemelpoort gaat open, Gods liefde geopenbaard! Geen aardse graf hield 's Vaders Zoon Voor eeuwiglijk bewaard. O heerlijk evangeliewoord: „Ik leef, en gij zult leven", Het wordt in eeuwigheid gehoord, In stil ontroerend beven. Christus overwinnaar! Dood, waar is uw macht? God geeft uitzicht en bevrijding Uit de diepste nacht. Paasklokken worden alomme gehoord, Kondigend blij het verlossende woord: „Christus gaf uitkomst aan 't martelend Kruis", Hij ging verheerlijkt naar 't Eeuwig Tehuis. Vader der Lichten, Uw Liefde zo groot. Redt onze zielen uit iedere nood. Bergen, Pasen 1947. RAADSVERGADERING TE BERGEN De Raad kwam Dinsdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgem. Dr. Huygens. Na vaststelling der notulen kwam als eerste punt in behandeling de ontslagaanvrage van den heer G. Taapken als gemeentesecretaris en als ambtenaar van de burger lijke stand, daar hij bij beschikking van de Pensioenraad uit hoofde van ziekten of gebreken voor de verdere waarneming van zijn be trekkingen ongeschikt was ver klaard. Overeenkomstig het voor stel van B. en W. verleende de Raad het gevraagde ontslag eer vol met ingang van 1 Mei '47, onder dankbetuiging voor de in genoemde betrekkingen aan de gemeente bewezen diensten. Ter voorziening in de hierdoor ontstane vacature van gemeente secretaris werden door B. en W. aanbevolen: 1 W. de Vries, hoofdcommies ter gemeentesecre tarie, waarnemend gem. secre taris. 2. W. Schotten, tijdelijk hoofdcommies ter gem. secretarie. De heer W. de Vries werd met algemene stemmen benoemd. Ter voorziening in de vacature van tweede ambtenaar van de burger lijke stand werden door B. en W. dezelfde heren aanbevolen. Be noemd werd de heer W. de Vries. Nadat de Burgemeester en raadsleden de nieuwe secr. geluk gewenst hadden, dankte deze voor het in hem gestelde ver trouwen en sprak de hoop uit, dat ook in de toekomst de goede samenwerking zou voortduren. Na beëdiging van de nieuwe functionaris deelde de voorzitter mede, dat B. en W. de heer W. Schotten hadden benoemd tot hoofdcommies. Ter voorziening in de vaca ture van Regent van het Centr. Ziekenhuis te Alkmaar, besloot de Raad voor te dragen den heer J. A. Pesman, burgemeester van Koedijk. De voorz. deelde mede, dat een groot gevaar voor Bergen was afgewend. Er hadden n. 1. plannen bestaan om het vliegveld belangrijk uit te breiden en in gebruik te nemen als oefenterrein voor de marine. Een duizend militairen, de ganse dag vlieg tuigen in de lucht, wat dit voor Bergen zou betekenen? Weg rustig vacantieoordDe raad was onmiddellijk in geheime zitting bijeengekomen en had in een motie zijn grote bezorgdheid voor de toekomst van Bergen geuit. Gewapend met deze motie had de Burgemeester pogingen ge daan om het gevaar af te wenden enmet succes: van de chef van de marinestaf was bericht ingekomen, dat de plannen niet zullen worden uitgevoerd. Bergen is gered! Dr. Hemelrijk was de tolk van de Raad met uiting te geven aan de grote voldoening over dit besluit en den burge meester lof toe te zwaaien voor diens grote activiteit en hem ge luk te wensen met dit grote succes in het begin van zijn loop baan. Tenslotte werd nog de ge meentebegroting 1947 aangeboden. De leden van de Raad zullen de commissie van onderzoek vormen. De heer Den Das stelde B. en W. enkele vragen over de hier gevoerde huisvestingspolitiek. In- terpellant vroeg of er door de commissie voor de huisvesting vóór tot toewijzing van een zomerwoning werd overgegaan, een deskundig onderzoek werd ingesteld en overleg gepleegd met het bouw- en woningtoezicht, of de noodzakelijke verbeteringen werden aangebracht vóór de in gebruikneming, of er rekening werd gehouden met de grootte van het gezin en met de ver moedelijke duur. Wethouder Brak kon op de gestelde vragen een bevestigend antwoord geven. Wat het z. g. Smeerstation betreft, dat de heer Den Das geschikt achtte om in te richten voor een drietal woningen, deelde de voorzitter mede, dat dit gebouw waar schijnlijk zal worden verbouwd tot kleuterschool. De openbare school is de eigen ruimte dringend nodig, zodat er voor de kleuters op korte termijn elders onder dak moet worden gezocht. De heer. Swaag zag nog steeds wildvreemden in Bergen komen, terwijl er voor oud-Bergenaren geen plaats was. Wildvreemden, aldus weth. Brak, kunnen alleen door woningruil in Bergen komen. De heer Taapken, die inmiddels ter vergadering was gekomen, werd door de voorz. hartelijk toegesproken. Spr. memoreerde, hoe de heer Taapken op 26 jarige leeftijd gemeentesecretaris geworden, zich in de 30 jaren buitengewoon verdienstelijk had gemaakt en eindigde met het uitspreken van de hoop, dat de thans scheidende nog vele jaren met vrouw en kinderen zou mogen genieten van een welverdiende rust. Als huldeblijk werd den scheidenden functionaris de zilveren medaille van de gemeente aange boden. De heer Taapken zeide, met zeer gemengde gevoelens afscheid te nemen van de werkkring, die hem in de 30 jaren zoveel vreugde had gegeven en bracht dank aan allen met wie hij korter of langer tijd had mogen samenwerken. PAASVUREN EN PALMPAASJES „Die winter is verganghen." De Lente heeft de overwinning behaald op koude, sneeuw en ijs. Met Pasen breekt de tijd aan van terugkerend zonlicht, van bloemen en vogels, van nieuw leven overal. Maar waar, waar zijn de vreugdevuren, die men eertijds ontstak? Reeds weken vóór Pasen trok vroeger de jeugd langs dc huizen onder het zingen van Ikkie, tikkie too Boer mag ik wat stroo? In Drente geschiedde het zo genaamde paasvuursiepen onder het zingen van Op Texel trachtte men de harten te vermurwen met weer een ander deuntje: Afgewaaide takken, oude manden, matten, oude, kranten, kortom alles wat maar brand baar was, werd tot een grote hoop opgestapeld en op de be paalde tijd in brand gestoken. De rondedans om het paasvuur was een en al vreugde. En nu? Tempora mutantur, de tijden veranderen. Het oeroude gebruik verdwijnt steeds meer. Een ander gebruik dat aan 't uitsterven is, is het maken van palmpaasjes, een met groen ver sierde stok met bovenop een van brooddeeg gebakken haantje, dat met zijn krentenoog guitig rondkeek. bedelde de gelukkige bezitter van zo'n palmpaasje. Een ander pro beerde z'n geluk met Ook het zogenaamde eiertikken, vroeger een geliefd vermaak voor jong en oud, is aan het uit sterven. Tempora mutantur! et nos mutamur in illis, de tijden veranderen, en wij veranderen daarin. ARBEIDSVREUGDE EN ARBEIDSONLUST De heer K. de Wilde uit Alkmaar trad Woensdagavond in Het Dorpshuis op met het onderwerp „Arbeidsvreugde en Arbeidsonlust." Spreker begon met er op te wijzen, dat het begrip arbeid zeer gecompliceerd is. Onder arbeid verstaan we lichamelijke of geestelijke inspan ning, bewust gericht op een buiten die inspanning gelegen doel, zulks in tegenstelling met het spel, dat ook bezigheid is, maar waar bij de inspanning geschiedt om haar zelfs wil. In onze westerse maatschappij vormt de arbeid een vraagstuk. Vanwaar de arbeidstegenzin of het gemis aan arbeidsvreugde? Als grondoorzaak noemde spr. het verloren gaan van dé" band tussen inspanning en resultaat zolang de opbrengst van de in spanning den werker ten goede kwam, was de grond voor arbeids vreugde aanwezig. In de kapita listische maatschappij voelt de arbeider zich uitbuitingsobject. Andere oorzaken zijn de ver gaande arbeidssplitsing, en de mechanisatie, die eentonigheid tot gevolg heeft. Uitkomst kan volgens spreker brengen het socialistische stelsel, dat streeft naar bestaans zekerheid, regeling van de rechts positie, medezeggenschap. Verder zou een juistere beroepskeuze veel onheil kunnen voorkomen. Nog veel te weinig wordt het nut ingezien van de adviesbureaux voor beroepskeuze. Op deze inleiding volgde een vruchtbare gedachtenwisseling. DE MASKERSPELERS De laatste uitvoering in dit seizoen zal plaats hebben op Dinsdag 15 en Donderdag 17 April a.s. Voor deze slotuitvoering zal worden opgevoerd het blij spel „Gouden Regen" (Laburnum Grove) door B. Priestly, uit het Engels vertaald door Annie Vogelenzang. Het is een genoegelijk stuk, dat zeer zeker de aandacht van het publiek zal bezig houden. De plaatsbespreking heeft plaats op Zaterdag 12 April a.s. in de voorzaal van De Rustende Jager van 3 tot 4 uur voor donateurs en van 4 uur t«t half vijf voor niet-donateurs. De loting heeft plaats om 3 uur precies. Na 3 uur worden beslist geen namen meer genoteerd voor de loting. Bij de vorige uitvoering kon niet op tijd worden begonnen omdat het publiek niet vroeg genoeg in de zaal aanwezig was. Wij vragen daarom uw aller medewerking om vroegtijdig te komen, opdat de uitvoering precies om 8 uur kan aanvangen. WEEST OP UW HOEDE t de rode haan dwaalt rond! Het was 'n drukke week voor onze brandweermannenbinnen 'n week werd niet minder dan zes maal hun hulp ingeroepen, twee maal voor een bosbrand (aan de Noordlaan en in de verbrande pan) en viermaal voor een schoor steenbrand (in Karperton aan de Dorpsstraat, Molenki;ochtlaan en Tuindorpweg.) De bosbranden schijnen een gevolg te zijn van vuurtjestoken. Het ligt stellig op de weg van ouders om de jeugd te wijzen op de gevaren van dit nogal geliefde kindervermaak. De schoorsteenbranden zijn 'n waarschuwing voor iedereen om niet te wachten met het halen van de schoorsteenveger tot het te laat is. Gelukkig liep ditmaal alles met een sisser af, maar het had ook anders gekund. CONCOURS HIPPIQUE VERENIGING De nog jonge vereniging ver gaderde op 21 Maart. Door af wezigheid van den voorz. H. Bruin, werd de bijeenkomst ge opend door den heer G. Fransen. Het speet spr. dat de vergadering niet drukker bezocht was. De notulen werden onveranderd góed- gekeurd. Het verslag over het gehouden concours werd gegeven door den heer C. Blankendaal hiermede werden vele mooie her inneringen opgehaald en besproken. Spr. bracht hulde aan het ge meentebestuur voor zijn mede werking. Vervolgens ging men over tot bespreking concours 1947. In overleg met de V.V.V. werd in- principe besloten een concours te organiseren, mits eerst een 1500-tal kaarten verkocht zouden worden, zodat er nog een risico van f 800,zal zijn, hetwelk dan gezamenlijk zal moeten worden gedragen. Dus paardensportlief hebbers, werk mede en bestelt vroegtijdig uw kaarten, opdat dit mooie paardenfestijn doorgang kan vinden. Nodigt vrienden en ken nissen uit op 30 Juli a.s. Moge Bergen te klein zijn, om alle paardensportliefhebbers te ontvangen. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 de duitodceeU" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, MAARTJE N. ZWAAN. Dc heer W. de Vries benoemd tot gemeentesecretaris. De scheidende secretaris gedecoreerd. Ramp van Bergen afgewend Ontslag en benoeming. Ramp voorkomen. Interpellatie Den Das De heer Taapken gedecoreerd Maandag (2e Paasdag), v.m. 10 uur Terrein Kerkedijk Ikkie, tikkie tarwe Dan mag je komen warme, Ikkie, tikkie tocht Al op de Molenkrocht. Hè j' ook vale hu ven Of oale wannen, Die wij Poasmoandag brannen, Of een bossien riet: Anders hè wij Poasmoandag niet. Hooi, hooi, Hei je gien strooi? Hei je gien ouwe manden? .Hekken en stekken en jodenpalen As je niet geeft dan zeilen we je halen. Boer, laat je hekken en stekken [maar staan, Dan zeilen we z' aan enden en [brokken slaan. „Haentien op 'n stokkien Bedelt om 'n brokkien Bedelt om 'n brokkien brood Anders geet het haentien dood" Palm, palmpasen Hei Koerei 1 Over ene ^ondag Dan krijgen wij een ei, Eén ei is geen ei, Twee ei is een half ei, Drie ei is een paasei. Een rusthuis riep sollicitanten op voor de betrekking van vader en moeder. Mogen we het Diaconaal Correspondentieblad geloven, dan zag één der sollicitatiebrieven er uit als volgt: Meneer of Mevrouw Daar wij in de Krant geleze heeft voor als vader en Moeder optreeden, zouwde wij dat wel wile doen. Maar ik ben Nog Niet getrouwd met deze Man en Mijn Man is weggelopen, dus ben een verlate frouw zelf, ik leeft Met deze Man wij benen proe stant, zouwe wij onze beeste Mee kune Nemen, wij wile het wel aannemen. Hoog - agtent Schrijft u terug of het gaat, Maar wij heben geen Kleeding aan.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1