WEEKBLAD EMMABLOEM-COLLECTE Een star met een staart iteuqi caustetuaiie Pensionhouders aangewezen op de zwarte markt? ALLE GEZINDTEN BERDOS VRIJDAG 11 APRIL 1947 24c JAARGANG No. 14 BERGEN TE BERGEN op Haandag 21 April Gij steunt daarmede in de plaats uwer inwoning Nederl. Centrale Vereniging tot Bestr. der Tuberculose Ome Jaap in de bloemetjes gezet PENSIONHOUDERS VERGADEREN {^Pensionhouders aangesloten bij de ondervakgroep Vacantiepen- sions „Horeca," district Noord hollands Noorderkwartier, ver gaderden dezer dagen in De Rustende Jager onder voorzitter schap van den heer J. M. de Lange. De voorzitter lichtte de aan wezigen uitvoerig in over de stappen, die het bestuur had ge daan om voor de vacantiepensions toewijzingen voor levensmiddelen te krijgen. Van gasten, die langer blijven, zijn bonnen in te nemen, maar van gasten, die bijv. met Pasen of Pinksteren slechts enkele dagen hier zijn, is dit niet doenlijk. Zonder toewijzingen zouden de pensionhouders of moeten sluiten of hun toevlucht tot de zwarte markt moeten zoeken. Spr. had alle hoop gehad, dat alles in het reine zou komen, met de precaire toestand van onze levensmiddelen- BOND ZONDER NAAM afd. Bergen Zondag 13 April vieren we de verjaardag van de „Bond zonder naam". Dan wapperen de vlaggen voor de Naastenliefde. „Goede mensen maken een goede maatschappij. Slechte men sen maken een slechte maat schappij." Hieruit volgt onver biddelijk, dat zonder goede mensen, elke poging om een ordelijke, vredelievende maatschappij te krijgen, tot mislukking gedoemd is. Organisatie, wetgeving, zijn lapmiddelen, zolang de personen zelf niet onzelfzuchtig van be doeling zijn. De volkeren bestaan uit mensen. Zo de mensen zijn, zijn de volkeren. Zoals de mensen tegenover elkaar staan, zo staan de volkeren tegen over elkaar. Als de mensen twist ziek zijn, zijn het ook de volkeren. Als de mensen ruzie maken, maken de volkeren oorlog. Oorlog is ruzie in het quadraat. De vrijwillige bijdragen voor de afd. Bergen van de B. Z. N. bedroegen in het eerste kwartaal f 157,52. LEGER DES HEILS Het Leger des Heils te Bergen doet hierbij een weloverwogen oproep voor kleding, schoeisel, gordijnen enz., ten behoeve van de vele gezinnen die aan deze dingen nog steeds behoefte hebben. Zij is overtuigd dat er gezinnen zijn die gaarne voor dit doel iets willen afstaan. De schoonmaaktijd brengt alles weer in handen. Berichten worden gaarne ont vangen door de Secretaresse van de Gezinsbond, Mevr. van der Hilst, Breelaan 5. „INZICHT-UITZICHT" Op Zaterdag 12 April zal de vierde lezing in deze cyclus worden gehouden in het Dorpshuis te Bergen. De heer R. A. Kuin, secr. van de N.V. en vroeger directeur van het Instituut voor Volksont wikkeling, leidt het onderwerp „Vrije tijd en Ontplooiing" in. De lezingen beginnen precies op tijd, zodat ieder vriendelijk wordt verzocht voor acht uur aanwezig te zijn. Namens de samenwerkende verenigingen, N. de Graan-Groot, secr. voorziening is afwachten de bood schap. De voorzitter verwachtte een nieuwe prijzenbeschikking voor 1947: het ontzettend grote aan tal ingekomen klachten zal hier aan niet vreemd zijn. Spr. wees er in dit verband op, dat zijns inziens de pensionhouder, die 'n zeer riskant beroep uitoefent, niet wat levensgevaar, maar wat be- staansgevaar betreft, wel eens 'n goede tijd mag hebben, om het hoofd te kunnen bieden aan moeilijker tijden. Bij de rondvraag kwam onder meer de vraag, hoe het staat met de bepaling, dat een verblijf in een pension niet minder dan vijf dagen mag duren. De voor zitter gaf het geruststellende ant woord, dat seizoenbedrijven vrij stelling kunnen krijgen. Er kwamen nog heel wat zaken ter sprake, die voor pension houders van belang zijn. Jammer, dat collega's in andere gemeenten verstek lieten gaan. BERGENS MANNENKOOR Bovengenoemd koor geeft op Woensdag 23 April e. k. een concert in „De Rustende Jager" met medewerking van de bekende bariton Theo Baylé van Amster dam. Behalve enige nummers ten gehore gebracht op het laatste concert, zal het koor uitkomen met „de Kloostertuin" van den Engelsen componist Ketelbey en het mooie werk „Bede" van Fred. J. Roeske. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij U naar de adver tentie in „De Duinstreek" van Vrijdag 18 April. Houdt de avond van 23 April vrij voor Bergens Mannenkoor Wedstrijd Berdos-Bergen GEMEENTE BERGEN Loop der bevolking van 1 Febr. tot 1 Maart 1947. Vermeerdering door geboorte en vestiging 73; vermindering door overlijden en vertrek 45; voordelig verschil 28. Aantal inwoners per 1 Maart 7983, waarvan 3633 mannen en 4350 vrouwen. EINDSTAND SCHAAKCOMPETITIE O.L.S. BERGEN Seizoen 1946-'47 1. Jaap Dey, 121 /2 p. 2. Arie Roos, 9'/2 p. 3. Erik Stapper, 9 p. 4. Jan v. Pel en John de Jong, 7 punten. 5. Heinz de Groot en Piet Hoogcarspel, ieder 6V2 punt. 6. Piet Mantel, 51/2 punt. 7. Jaap Nijdam, 5 p. 8. Kees Bakker en Dik Henstra, ieder 4 p. 9. Heinz v. Pel en J. v. d. Born, ieder 2 p. 10. Hildo Hoogcarspel en Piet Koning, ieder 'ƒ2 P- le prijs, Jaap Dey. 2e prijs, Arie Roos. 3e pr. Erik Stapper. Er werd door de jongens met animo geschaakt. Een mooie prestatie leverde de nog jeugdige Jaap Dey (10 jaar), die als leerling van de 4e klas zelfs de jongens van de 6e en 7e klas ver achter zich liet. Een Euwe in de dop? In hoofdzaak werden gespeeld de Spaanse Partij en de Dame pion-opening. Met October wordt aan de school een nieuwe cursus gegeven voor beginners. De jongens, die de le cursus meegemaakt hebben, kunnen dan de cursus voor gevorderden volgen. DE OOGST VAN DE WEG over de week van 30 Maart t/m 5 April 1947 Verloren: een lipssleutel, een portemonnaie inh. 1 gulden, een bankbiljet van 10 gulden, een bankbiljet van 50 gulden, een dameshoed, een handzaag, een timmermansduim stok. Verder zijn nog enige jassen aanwezig, die in de zomer van het jaar 1946 zijn ontvreemd. Gevonden een bivakmuts, een vulpen, een rodekinderportemonnaie inh. f 1,11 en een retour van de autobus, een schapenwollen want, een sleutel (lips). InlichtingenGroepscommandant der Rijkspolitie, Karei de Grote laan 17, Bergen. ZONDAGSDIENST ARTSEN. SCHOORL Hei rijwielpad aan de orde Nieuwe gemeenteopzichter RAADSVERGADERING In de Vrijdagavond 11 April te 7.30 uur te houden openbare raadsvergadering, komt o.m. aan de orde een voorstel van B. en W. om over te gaan tot heraan- leg van het gedeelte rijwielpad van de Munnikenweg te Schoorl tot de Zeeweg te Camperduin. De kosten hiervan worden ge raamd op f 52540,Een belang rijk bedrag, waarvan wel een ge deelte aanwezig is en een ander gedeelte door het Rijk zal worden vergoed, doch dat toch nog een behoorlijk offer van de gemeente vraagt. Niettemin is het van het grootste belang, dat het door de bezetters totaal vernielde rijwiel pad weer spoedig berijdbaar wordt. Tevens zal in deze vergadering een nieuwe gemeente-opzichter worden benoemd. HUISVERZORGING Bovengenoemde vereniging hield vorige week een bestuursverga dering. Uit het verslag van de penningmeesteresse bleek dat vorig jaar in totaal 86 dagen hulp verleend was. Betreurd werd' dat nog steeds geen vaste helpster kon worden aangenomen, zodat ook dit jaar weer de regeling van kracht blijft dat de leden alleen financiële hulp kunnen krijgen voor door hun zelf aangenomen hulp en wel tot een maximum van f 50,—. De contributie zal 2 maal per jaar worden geïnd. Secretaresse J. Roos-Breed De dilettantenclub „Ons Genoe gen" kwam op de tweede Paasdag in „De Rustende Jager" met een vrolijk spel, voor Nederland be werkt door Gerard Nielen. „Over twaalf dagen tegen middernacht", luidde de geheimzinnige titel. Het tableau de la troupe? Appelman, een hereboer, een huisknecht, een huishoudster en een huis vol gasteneen aan getrouwde neef Schmidt met vrouw en dochter, een paar studenten, een schilderes, een rentenier. De wereld is een speeltoneel, sprak Vondel, de oude vader, elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel. Mevr. Schmidt speelde voor opperhoofd van de familie Schmidt, haar eega voor pantoffelheld, de schilderes trachtte als vredesengel de verzoening tot stand te brengen tussen hereboer en weggelopen zoon, de rentenier deed zich voor als vriend des huizes; personeel en gasten zorgden er voor, dat de heer des huizes zijn deel kreeg. Dan brengt op 19 Maart de courant het onheilspellende bericht, dat een komeet met een staart van millioenen kilometers lengte met grote snelheid de aarde nadert. Een botsing zal onvermijdelijk zijn en alle leven zal plotseling ver dwijnen. Over twaalf dagen tegen middernacht zal de catastrophe plaats vinden. Nog 12 dagen en het is gedaan met alle leven op aarde. Alle menselijke wezens in dit huis reageren verschillend op dit bericht. De maskers vallen af, met één been in het graf liegt men gewoonlijk niet. De vriend schap met den rentenier ontpopt zich als eigenbelang. Het bericht maakt van den houtvester, die nog al eens minder mooi optrad tegen zijn vrouw, een lammetje. Alle gezag valt in puinhuis knecht en huishoudster geven er de brui aan nog langer als onder geschikte te werken. Schmidt voelt zich man worden en ont troont zijn Xantippe. De dochter doet, waarvoor zij zich vroeger doodgeschaamd zou hebben, zij verklaart haar liefde aan den student. De huishoudster doet evenzo, hopende er nog een paar dagen van te kunnen genieten. Na het démasqué vertoont het toneel een stelletje povere figuren. De hereboer is door de komeet wel goed ingelicht, hij weet nu hoe zijn personeel en vrienden over hem denken. Dan komt het bericht, dat alles maar een Aprilgrap was, een verpletterend bericht voor allen, nu met hun houding verlegen. Maar de heer des huizes ver geeft allen grootmoedig, gelukkig als hij is door de verzoening met zijn zoon. De maskers gaan weer voor, elk speelt zijn rol verder. Het publiek, dat de zaal vulde tot het laatste plaatsje, genoot van dit vrolijke spel en uitte zijn waardering met een hartelijk applaus. De genoegelijke avond werd besloten met een dansje op de tonen van de Stevonistenband. In de pauze werd de heer Jb. Kuyper gehuldigd, Ome Jaap, die er vanaf zijn achtiende jaar steeds een bijzonder genoegen in vond om in de huid van een ander te kruipen. Heel wat rollen heeft hij vervuld in de 25 jaren, dat hij deel uitmaakt van „Ons genoegen." Men zal zich nog herinneren zijn optreden in De Kribbebijter, Wespennest, In pyama, De Distel e.a. waaruit zijn veelzijdigheid, zijn bruikbaarheid in verschillende rollen wel blijkt. Ome Jaap hoorde de waarderende woorden aan, zoals hij dat kan, aanvaardde dankbaar de hem aangeboden bloemstukken en rokertjes, en dankte allen voor de huldiging. Vol moed stevent Ome Jaap, nu af op de volgende mijlpaal. DE KOMEDIANTEN OP DE PLANKEN De toneelvereniging „De Ko medianten" bracht Zaterdagavond in de zaal van den heer Klop te Hargen „De Maandagochtend ziekte" van Gerard Nielen voor het voetlicht, een vrolijk spel in drie bedrijven. Dank zij het uit stekende spel van alle medewer kenden, slaagde de uitvoering schitterend. Drie bedrijven zotter nij, drie uren lachen. Het in groten getale opgekomen publiek amu seerde zich kostelijk en was gul met zijn bijvalsbetuigingen. Het ging met de zaak van Chris v. Buuren snel bergafwaarts. Wars van elke modernisering ligt de onbeheerste driftkop overhoop met broer, zoon, personeel, ja met de hele omgeving. Zijn zoon verlaat het huis, de associatie met de firma Beldens komt niet tot stand, zijn huwelijk met de Wed. Beldens springt af door zijn on beheerst optreden. „Als een blaauw scheentje sta 'k in mijn eentje", kan hij met Potgieter's Grommert zeggen, „alles verdriet me, wijl ik verdrietig ben". Vooral 's Maandags is hij ongenietbaar, ,,'t Loopt spaak", meent de oude gedienstige Mina, „de nicht van m'n zwagers zuster had 't ook an de zenewe en.... ze kwam in een gesticht voor zenewe-lijers terecht." De toestand wordt onhoudbaar. Dan smeden allen 'n complot. Ze zullen simu leren ook lijdende te zijn aan dezelfde kwaal, hem als het ware een spiegel voorhouden, in de hoop, dat hij dan tot inkeer komt. Het tweede bedrijf lijkt wel een gekkenhuis. Tenslotte komt alles op z'n pootjes terechtChris van Buuren geneest, de verloren zoon keert terug, de associatie met de firma Beldens komt tot stand, verstevigd door twee huwelijken en tot slot gaan de oude Kriek en Mina zich ook nog associëren. Komedianten en regisseur (de heer D. Meelis uit Alkmaar) kunnen met grote voldoening op deze schitterend geslaagde uit voering terugzien. Met een gezellig dansje werd het toneelseizoen afgesloten. „De DuitosbceeU Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, t Dagindeling Zondag 13 April: 9.15 uur Gezongen H. Mis, daarna gemeenschappelijk ontbijt voor leden, ereleden, bestuur en oud-bestuur met hun dames 2.30 uur Terrein Berdos, Nesdijk 's Avonds 8 uur voor alle genodigden in café Nieuwendijk Zondag 13 April Dokter POOT Tel. 2423

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1