WEEKBLAD EMMABLOEM-COLLECTE ALLE GEZINDTEN VRIJDAG 18 APRIL 1947 24c JAARGANG No. 15 BERGEN DE MASKERSPELERS OP DE PLANKEN De Maskerspelers brachten Dinsdag- en Donderdagavond in De Rustende Jager „Gouden Regen" (Laburnum Grove) voor het voetlicht, een blijspel in 3 bedrijven van J. B. Priestley, uit het Engels vertaald door Annie Vogelenzang. De zaal was weer tot het laatste plaatsje bezet. Dank zij het uitstekende spel van de vertolkers genoot het publiek van wat zich daar afspeelde in de huiskamer van Mr Radfern's villa „Gouden Regen" in een der voorsteden van Londen. Het begint al dadelijk erg ge heimzinnig als tante Lucy haar nichtje de kaart legt, het zal nog geheimzinniger worden als de oude Radfern onthullingen doet, om te eindigen met het verdwijnen van de hele familie. Radfern, engroshandel in papier schijnt er warmpjes in te zitten. Hij maakt een enkel zakenreisje en vermaakt zich verder met zijn pijpje, zijn radio, zijn broeikassen. Dat zijn zwager telkens een aanval doet op zijn portemonnaie en ook een vriendje van zijn dochter op zijn geld begint te azen, staat de oude baas slecht aan. Om deze parasieten kwijt te raken, vertelt hij hun in 't geheim, dat hij al lang niet meer in de papierhandel zit, maar een veel lucratiever bezigheid heeft gevonden: het vervalsen en na maken van obligaties en bank biljetten. Het resultaat is ver rassend: niemand wil meer geld, elk vreest zich te compromitteren en maakt aanstalten om te ver dwijnen. Als even later een inspecteur van politie van de recherche van Scotland Yard wat inlichtingen komt vragen, dan voelt de achtenswaardige Mr Radfern de grond toch wel wat heet worden onder zijn voeten en.... hij ver dwijnt ook met vrouw en dochter. Met een hartelijk applaus gaf het publiek uiting aan zijn waar dering van het gebodene. De Maskerspelers kunnen weer met voldoening terugzien op een goed geslaagde avond. LEZING OVER KUNSTSCHILDER TECHNIEK Onder auspiciën van de Volks hogeschool alhier houdt Drs. W. F. Bon uit A'dam Vrijdag 25 April te acht uur in „Het Oude Hof" te Bergen een lezing met demonstraties over de huidige Wetenschappelijke grondslagen der Kunstschilderstechniek. Be halve van de chemie maakt drs. W. F. Bon z'n bezigheid ook van de schilderskunst, zodat hij bij uitstek bevoegd is het ge noemde onderwerp te behandelen. Na afloop der lezing kunnen vragen gesteld worden. Behalve kunstschilders zijn ook huis- en decoratieschilders en verdere be langstellenden uit Bergen en om streken welkom. OPZIENBARENDE ARRESTATIE Zijne Excellentie door den Burgemeester en Commissaris van Politie te Mora in arrest gesteld. Veel belangstelling voor dit proces. Men is nog niet zeker of Zijne Excellentie corruptie of profiteurschap ten laste wordt gelegd. De politie laat in geen geval meer dan 420 toehoorders binnenkomen. Gereserveerde plaatsen aan te vragen bij de Haan's boekhandel of boekhandel Schoelink. Naar men ons later nog mede deelde, was Zijne Excellentie geen geziene figuur op het Binnen hof. Aanvang van het proces 8 uur precies, op het toneel van „De Rustende Jager". BERDOS—B.S.V.3-1 Begunstigd door schitterend weer en ten aanschouwen van een talrijk publiek, betwistten de beide Berger clubs elkander Zon dagmiddag op het Berdosterréin de erepalm. Vóór de aanvang van de y^edstrijd bood de aan voerder van B.S.V. de jubilerende vereniging, die vandaag haar 15- jarig bestaan herdacht, een bloe menhulde aan. De wedstrijd begon met een wederzijds verkennen. Al gauw nam B.S.V. door beter veldspel het initiatief. Aanval op aanval werd op het Berdosdoel ondernomen, totdat na een kwar tier spelen de linksbinnen P. Voorthuis een bal benutte en B.S.V. de leiding bezorgde 01. De vreugde zou echter van korte duur zijn5 minuten later maakte de spil van Berdos T. Dekker uit een corner met een kopbal de stand gelijk 11. 10 minuten later nam Berdos de leiding na een schot van J. v. Diepen 2—1. Na hervatting van het spel had B.S.V. 't voordeel van de zon, maar hét spel was niet meer wat het geweest was, het plaatsen was slecht verzorgd. Berdos behield het initiatief en uit een der aan vallen wist de linksbuiten J. Weyers met een goed schot de stand op 31 te brengen. Het spel ging ve:-.der met wisselende kansen, doch in de stand kwam geen verandering. Berdos droeg met 3—1 de erepalm weg. De jubile rende vereniging had alle reden te jubelen. Scheidsrechter Van Duyse uit Zaandam leidde correct en had het spel volkomen in handen. SCHOORL RAADSVERGADERING SCHOORL De Raad kwam Vrijdagavond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Mr Jochems. Na vaststelling der notulen en het voor kennisgeving aan nemen van een drietal ingekomen stukken, kwam aan de orde een adres van de afd. Schoorl van de Holl. Maatschappij van Land bouw en de L.T.B., waarin ver zocht werd het jaarlijkse schoon houden van de sloten en beken langs de gemeentewegen door of voor rekening van de gemeente te doen geschieden. De heer N. Kaag, één der ondertekenaars, lichtte het ver zoek nader toe. Het wordt door de landbouwers als een onbillijk heid gevoeld, dat zij eigendommen van de gemeente hebben schoon te houden. In andere gemeenten bijv. Bergen, gebeurt het z.g. heinen van gemeentewege. Na ampele bespreking wordt het adres in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. De voorz. deelde mede, dat het strandgedeelte was verpacht aan de heren Y. Minkema en H. Groothof. Van de 18 woningen, die zouden worden gebouwd (2 voor 1946 en 16 voor 1947) zullen er slechts 7 mogen verrijzen. Het voorstel van B. en W. tot heraanleg van het rijwielpad van de Munnikenweg te Schoorl tot de Zeeweg te Camperduin, waarvan de kosten geraamd worden op f 52540 had de in stemming van de raad. B. en W. werden gemachtigd over te gaan tot openbare aan besteding. Aan Mevr. Smit-Oostindië, werd overeenkomstig eigen ver zoek Wt ingang van 1 April '47 eervol ontslag verleend als schoon maakster van het gymnastiek- gebouw. De voorz. deelde mede, dat het in het voornemen lag van B. en W. een opvolgster te be noemen, die dichter bij het ge bouw woontom verdere ruïnering van het perceel te voorkomen is toezicht nl. dringend nodig. Tot gemeente-opzichter werd met ingang van een nader te be palen datum benoemd de heer J. C. Tak te Den Haag, die als no 1 op de voordracht was ge plaatst. 2 was de heer A. P. van de Wiel te Medemblik en 3 de heer J. Poën te Overveen. De pensioengrondslag werd bepaald op f 3000. De heer C. Duin wees er op, dat hem op de vergadering van V.V.V. Groet-Camperduin ge bleken was, dat de nieuwe Kam- peerverordening niet algemeen gewaardeerd werd. Er werd o.m. bezwaar gemaakt tegen het maken van wasgelegenheden. Nadat de commissie bij monde van den heer Blankenstijn de bezwaren had trachten te ontzenuwen, wees de voorz. er op, dat de ver ordening geen moeilijkheden be hoeft te geven, als een ieder maar begrip toont. Alles wat aanstoot geeft, dient te worden geweerd, doch b;t is niet de be doeling het iemand die van goede wille is, lastig te maken of op kosten te jagen. Hierna ging de raad in comité. V.V.V. „GROET-CAMPERDUIN" Hoopvol gestemd 't Sal waerachtig wel gaen, meende de voorz. van V.V.V. „Groet-Camperduin" bij de ope ning van de Donderdagavond in café Klop gehouden voorjaars vergadering. Alles sal regkom er is een enorme aanvraag voor verhuur en pension en als het weer niet al te zeer teleurstelt, zal 1947 een goed jaar worden. De heer IJ. Minkema, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, werd een spoedig en algeheel herstel toegewenst. Na de no tulen, die onveranderd werden vastgesteld, deed de voorzitter enkele mededelingen. De nieuwe pensionlijsten zijn klaargekomen, de nieuwe plattegronden zijn in bewerking. Het oordeel over de nieuwe kampeerverordening was niet bepaald gunstigmen vond daarin bepalingen, waaraan men niet meende te kunnen voldoen. Verschillende terreinen hadden de goedkeuring niet kunnen krijgen, waaronder ook het terrein, dat door de A.N.W.B. was uitverkoren voor het nemen van een kampeerproef, bestaande uit drie week-end kampen. Het bestuur zal zich in vérbinding stellen met het gemeentebestuur en trachten verandering te krijgen. De leden werd op het hart gedrukt, niet te verzuimen de huurcontracten te zegelen50 cent voor contracten van f 250 tot f 500 en 75 cent voor hogere bedragen. Uit het uitgebreide jaarverslag van den secr. stippen we aan, dat het ledental in het afgelopen jaar is gegroeid tot 124. Was 1946 door minder gunstig weer voor de strandexploitanten niet zo goed, voor pensions en nering doenden was het een goed jaar. De poging van P. Breed om op het vrije strand een fietsenstalling TE BERGEN op Haandag 21 April Gij steunt daarmede y in de plaats uwer inwoning Nederl. Centrale Vereniging tot Bestr. der Tuberculose te exploiteren werd toegejuicht. Het bestuur had grotere ac tiviteit verwacht van het ge meentebestuur inzake het vrij maken van het strand. Door het secretariaat en het bureau vreemde lingenverkeer was in '46 weer een berg werk verzet. De rekening van den penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 2311,37. Het batig saldo van '45 was van f 968,39 gestegen tot f 1413,19. Nadat de financiële commissie bij monde van den heer Damiaans rapport van haar bevindingen had uitgebracht, werd de penning meester gedéchargeerd. In de kascommissie werden voor '47 benoemd de heren C. Klei en H. de Vries. Er werd verder besloten, dit jaar weer een strandfeest voor kinderen te organiseren. De feestcommissie zal bestaan uit de heren A. Duinmeyer, Jb. Vriendjes, D.Kuiper, C. Graauw, J. Kooyman, S. Gutker en C. Klei. Ook zullen in Juli en Aug. weer duinwande lingen worden gemaakt. Met de organisatie hiervan worden be last "de heren J. Kooyman, A. Duinmeyer, C. Klei en W. Bant. Bij de rondvraag werden heel wat wensen geuit en den secre taris als klein blijk van de grote waardering voor het vele werk, dat hij voor de V.V.V. verrichtte, een gratificatie toegekend. 50 JAREN HULP IN NOOD 1897 - 1947 De vereniging „Hulp in nood bij ziekte" herdacht Maandag avond in Café Schuyt op feeste lijke wijze haar vijftigjarig bestaan. De voorzitter Baron van Fridagh heette de jubilerende leden en donateurs met hun dames hartelijk welkom op dit gouden feest en liet daarna enkele voorvallen uit de 50 jaren, die achter ons liggen, de revue passeren. Opgericht in 1897 met 27 leden, mocht de vereniging zich de eerste jaren in een steeds groeiende belang stelling verheugen. In elke hoek van de gemeente telde Hulp in Nood leden en donateurs, in 1903 reeds 117 en in 1905 steeg het aantal tot 144. In 1932 sloot Hulp in Nood zich aan bij de Noordholl. Bond van ziekenkassen en in 1946 trad zij toe tot het Sanatoriumfonds. Op 1 Januari j.l. was het kassaldo f 2872,22 en telde de lijst van leden en donateurs 99 namen. Wat de toe komst zal brengen? Na de in voering van de ziektewetten is de belangstelling voor Hulp in Nood wel wat verminderd: er werd immers 80°/0 uitbetaald! Men dient echter niet te ver geten, aldus de voorzitter, dat vermindering van inkomsten bij ziekte dubbel zwaar gevoeld wordt en verder is Hulp in Nood een prachtinstelling voor kleine zelfstandigen, die zich hier kunnen verzekeren van een uitkering van 10 tot 20 gld per week. Burgemeester Mr Jochems ge tuigde van zijn grote sympathie voor deze vereniging en sprak de hoop uit, dat zij haar zegen rijk werk tot in lengte van dagen mocht blijven voortzetten. Met waardering herdacht hij het werk van wijlen burgemeester A. J. Peeck en anderen, die 50 jaren geleden met het oprichten van Hulp in Nood blijk hadden ge geven van hun sociaal inzicht. Spreker eindigde met te verzoeken hem als 100ste lid te willen in schrijven op de lijst van leden en donateurs. De heer Rijs, voorz. van de Noordholl. Bond van Zieken kassen bood vervolgens zijn ge lukwensen aan. Door de invoering van sociale wetten moge de levens vatbaarheid van de ziekenkassen iets minder geworden zijn, voor de kleine zelfstandigen en voor hen, die een aanvullingspremie wensen, hebben ze, meende deze spreker, zeer zeker nog toekomst. De voorzitter dankte sprekers voor hun gelukwensen en waar derende woorden en sloot het officiële gedeelte met de opwek king Elk lid worde propagandist voor „Hulp in Nood" Er heerste verder de ganse avond een echte feeststemming De feestcommissie, bijgestaan door enige hulpvaardige jonge dames, was ijverig in de weer de gasten te voorzien van alles wat maar lekker was en het bekende Duo Wi-Jo, intussen door toetreding van Prof. Remidol en de dames Liesje Morsch uit Heiloo en Annie Hof uit Bergen uitgegroeid tot een kwintet, bezorgde de feest genoten een genoeglijke tijdpas sering. Na in de strafkamer met het oorlogsmonster te hebben afge rekend, kwam prof. Remidol de aanwezigen inwijden in de ge heimen der zwarte kunst om hen later te verbazen met verrassende staaltjes van telepathie. De Heilose nachtegaal, begeleid door de pianiste, vergastte haar gehoor op „Gebed voor de vrede," „De Heilige Stad" enz. en werd luide toegejuicht. Via een schetsje het Stootblok, een Xylophoonsolo van Wim en andere nummers kwam het benauwende slot „Spookmys- terie." Het klokje had intussen reeds lang het middernachtelijk uur ge slagen, maar nog wist men niet van scheiden. Nog even een dansje en dan was het voorbij, het onvergetelijke gouden feest. VERGADERING N. V. AFD. SCHOORL De afd. Schoorl van de N. V. hield een h.h. verg. bij de fam. Voorthuijsen. In Mei zal er een filmavond zijn van de Am. Voorl. Dienst. In de „Blauwe Week" zal het blauwe drankbe- strijdingsbloempje worden ver kocht en „Blauwe Weekkranten." Verslagen werden uitgebracht van de V.N.P.C.-jaarverg., het Nat. Demonstratief Congres te A'dam en een week-end te Hilversum. In Sept. zal in Schoorl een land dag worden gehouden van de Blauwe N.V. Inlichtingen over bovengenoemde ver. bij Mevr. A. P. Bant-Groot, Wagenmakers- weg, Groet. GESLAAGD Dezer dagen slaagde onze plaatsgenote mej. G. Stam, onder auspiciën van „Het Witte Kruis," voor het examen kraamverzorgster. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan-weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Dl DuindzeeU" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, IN „HET OUDE HOF" Heraanleg rijwielpad Schoonmaakster Gemeente-opzichter Rondvraag ."U-.LvC- v\

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1