WEEKBLAD BERGEN i SCHOORL v.v.v. VRIJDAG 25 APRIL 1947 24c JAARGANG No. 16 MEIMAAND KOMT1 HERDENKING Op Zaterdag 3 Mei zullen vanaf 's avonds 18.00 uur van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok gehangen worden, ter wijl ook de inwoners verzocht wordt alsdan halfstok te vlaggen. Om 19.30 uur zal vanaf het par keerterrein aan de Karei de Grote laan een „stille tocht" gehouden - worden naar de begraafplaats, waar zij, die voor ons in de strijd vielen, begraven zijn. Deze stille tocht is door de commissie Nationale Herdenking '40—'45 voorgesteld. Te 20.00 uur zal, nadat 30 sec. van te voren door de gemeente lijke sirene dit tijdstip is aan gekondigd, twee minuten vol komen stilte in acht worden ge nomen. Daarna vertrekt men op dezelfde wijze als waarop men gekomen is. In overeenstemming met de geest, die onze gevallen helden, die naamloos streden, bezielden, zullen geen toespraken gehouden worden. De weg naar de be graafplaats zal slechts- te voet en in volkomen stilzwijgen, zonder vlag of vaandel, worden afgelegd. Het brengen van een eenvoudige hulde door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking, door elk der deelnemers, is toe gestaan. De stille tocht kenne rang noch stand. Alleen de rechtstreeks nabestaanden der ge vallenen, zullen een bijzondere plaats hebben aan het hoofd van de stoet. Op Maandag 5 Mei, de Nat. Feestdag, zal 's ochtends in de Ruïnekerk een Interkerkelijke Hèrdenkingsdienst plaats vinden en in de R. K. Kerk een ge zongen H. Mis. Daarna zal Bergen's jeugd in de gelegenheid zijn bij de bevrijdingsboom bloemen te leggen en zal de Burgemeester aldaar een toespraak houden. 's Middags heeft de Oranje vereniging een bijeenkomst in het openluchttheater georganiseerd, waarvoor verschillende jeugdver enigingen weder hun mede werking hebben toegezegd, even als de gym. vereniging „Be Quick". Bovendien zal de voordrachts kunstenaar Henk Schaer aldaar gedichten voordragen, toepasselijk voor deze feestdag, 's Avonds zal een fakkeloptocht met muziek gehouden worden, waarvoor een aantal fakkels per vereniging beschikbaar gesteld zullen worden en eventueel meerdere tegen de kostprijs verkrijgbaar zullen zijn. Tevens zal de Ruïne met Ben gaals vuur verlicht worden. „HET WITTE KRUIS" De afd. Bergen van de Noord- holl. Vereniging „Het Witte Kruis" hield Donderdagavond onder voorzitterschap van den heer G. Taapken een algemene vergadering in „De Oude Prins". De belangstelling was niet groot van de 950 leden, die de afdeling telt, waren er tien op de verg. aanwezig. Notulen en ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot bijz. opmerkingen. Uit het financiële overzicht van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1945 en '46 in totaal hadden bedragen f 3571,09 en de uitgaven f 3301,11. Het saldo, dat op 1 Jan.'45 f 6581,92 bedroeg was daardoor op 31 Dec. '46 gestegen tot f 6851,90. Voor de T.B.C.-bestrijding bedroegen de ontvangsten f 2351,30 en de uitgaven f 2446,80, waardoor het saldo van f 22,75 op 1 Jan. '45 veranderde in een nadelig saldo van f 72,75 op 31 Dec. '46. Nadat de financiële commissie rapport van haar bevindingen had uitgebracht, werd de penning meester gedechargeerd onder dank betuiging voor zijn accuraat beheer. De vergadering besloot het nadelig saldo van de T.B.C.- bestrijding te dekken met een uitkering van de vereniging. Volgens het jaarverslag over '45 en '46 bedroeg het ledental op 1 Jan. '45 760, een jaar later 910 en op 31 Dec. j.l. 950. Het aantal deelneemsters aan een te geven moedercursus bleek on voldoende, zodat die niet kon doorgaan. Het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid, de heer A. C. Winder werd met algemene stemmen herkozen. Bij de rondvraag informeerde Dr. v. Gelder of het niet moge lijk zou zijn de subsidie aan de Ver. Huis- en Kraamverzorging te verhogen. De vergadering be sloot unaniem de subsidie te ver dubbelen. RUITEN TROEF Er is nog steeds geld nodig voor deze bekende actie, die weerklank heeft gevonden in het gehele land. In aansluiting hierop mag de Ruiten Tröef-Bloembollen- actie bekend worden veronder steld. Bovendien geven verschil lende verenigingen belangeloos hun medewerking. Zo zal op 30 April een toneelclub uit Purmer- end in „De Rustende Jager" een uitvoering van het blijspel: „In het witte paard". Wij wekken een ieder op deze uitvoering te bezoeken en daar door de oorlogsgetroffenen in ons vaderland te steunen. MIDDELBARE MEISJES SCHOOL TE BERGEN. DE SIRENE LOEIDE Bergen schrikte Donderdag middag op door het loeien van de sirene. Al spoedig bleek, dat de woning van de fam. K. aan de Meerweg in brand stond. Een lekke schoorsteen, een vonk op het rieten dak, wie weet. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar met zo'n orkaanachtige storm viel het niet te redden. Van de inboedel heeft men nog een gedeelte in veiligheid kunnen brengen. Als tragische bijkomende omstandigheid valt nog te ver melden, dat de man werkzaam is in Wieringen, de vrouw in het ziekenhuis ligt en een dochter met enige kleintjes alleen thuis was. NOORD - KENNEMERLAND V.V.V. „Noord Kennemerland" hield Maandagavond in Café Duin een algemene ledenvergade ring onder voorz.-schap van den heer C. M. Winder. Uit de mededelingen bleek, dat de pensionlijsten in druk waren eh dat er aan de wandel- kaarten werd gewerkt. Enkele leden uitten hun spijt over het niet klaar zijn van de kaarten en meenden dat dit toch al lang in orde had kunnen zijn. Het is echter niet de vraag, wat had kunnen zijn, maar wat is. Om aan het gemis enigszins tegemoet te komen, stelde de heer Van Wijk voor, om evenals op andere plaatsen, richtingsborden aan te brengen en zo een zestal wande lingen uit te stippelen. Het bestuur trad in zijn ge heel af. De verkiezingen hadden tot resultaat, dat in het nieuwe bestuur zitting zullen hebben de heren: M. W. v. d. Garde Jr., voorz.P. Blankenstijn, secr. J. v. Wijk, penn.m.Dorré, Hazebelt, J. C. v. d. Plas en W. Sevenhuysen. De heer H. Selhorst, die 22 jaren het secr. had waargenomen, bracht vervolgens zijn laatste verslag uit. '46 was beter ge weest dan het voorgaande jaar, maar het vooroorlogse peil was nog niet bereikt. Het ledental was gestegen tot 99. Reclame was er in '46 niet gemaakt. De rekening sloot in Ontvangsten en uitgaven met f 1580.45. Er was een batig saldo van f 1068,90. De Kascom missie rapporteerde bij monde van den heer J. Mayer, dat zij alle stukken en bescheiden in de beste orde had bevonden. De heer v. d. Garde Sr. achtte het niet juist, dat Noordkennemer- land bij de herdenkingsdag van Alcmaria geen acte de presence had gegeven. De heer v. Wijk informeerde of het geen aan beveling verdiende, zich bij ex cursies in verbinding te stéllen met de leidefs. Uit bezuinigings- overwe'gingen (het aanbieden van een thee vraagt een offer van de kas) meende de voorz. dit te moeten ontraden, wat de vergade ring aanleiding gaf tot de op merking: de kost gaat voor de baat. De heer de Leeuw meende, dat bomenkappen nu eindelijk wel eens gevolgd mocht worden door bomenplanten/ Zou het niet mogelijk zijn, de Jeugd hier bij in te schakelen en een boom- plantdag te organiseren. De ver gadering juichte dit plan toe en gaf het bestuur in overweging zich in verbinding te stellen met het gemeentebestuur. Betreurd werd, dat er nog steeds ingezetenen zijn, die de aantrekkelijkheid van Schoorl menen te kunnen verhogen, door hier en daar vuilnishopen op te richten. Oude kachels, oude rommel enz. enz. maken van Schoorl geen Mooi Schoorl, zijn niet be vorderlijk voor het vreemdelingen verkeer. De vergadering had ernstig bezwaar tegen het parasiteren van verschillende ingezetenen men meende, dat ieder, die pro fiteerde van vreemdelingenver keer, ook lid van V.V.V. diende te zijn. Klaplopen noemde men minderwaardig. Om het vreemdelingen minder moeilijk te maken dit bureau te vinden, werd voorgesteld bij de ingang van het dorp borden te plaatsen. De heer van Wijk was de tolk der aanwezigen met de af tredende bestuursleden dank te zeggen voor het vele dat zij voorNoord-Kennemerland hadden gedaan. R.K. ONTWIKKELINGSCLUB SCHOORL Bovengenoemde club is er in geslaagd een toneelavond te orga niseren op Zondag 27 April a.s., in 't Verenigingsgebouw te Catrijp. Opgevoerd zal worden: „De Ebbenhouten Olifant", een spel vol spanning en dynamiek van Chr. van Bommel-Kouw en Henk Bakker, in 3 bedrijven (6 tafrelen). De geschiedenis van een schei- kunde-leraar, die verslaafd is aan het lezen van thriller-lectuur. Hij raakt hierdoor in een zeer angst wekkend avontuur verwikkeld, dat hem volkomen van zijn leesmanie geneest en tevens een einde maakt aan zijn loopbaan als vrijgezel. Het stuk brengt spanning van begin tot einde, met een verras sende ontknoping. Verdere bijzon derheden vermelden, zou de span ning bij den toeschouwer slechts schaden. Het wordt gespeeld door de R.K. Toneelveren. „Cantecleer" uit Alkmaar, welke met dit spel reeds veel succes in vele plaatsen behaalde en een geslaagde avond garandeert. SCHOORL - OUDESLUIS 4-1 Begunstigd door mooi weer en in tegenwoordigheid van een talrijk publiek vond de ontmoeting tussen Schoorl I en Oudesluis I plaats. De gasten trappen af tegen wind en zon. Na 3 min. weet Schoorl door mooi samen spel tussen J. Selhorst en P. Berkhout het eerste doelpunt te scoren. 10. Onmiddellijk hierna komt de gelijkmaker na een corner. 1 1. Dan golft het spel heen en weer. De Oudesluizers plaatsen veel beter dan de gast heren, maar weten het betere spel niet in doelpunten uit te drukken. Na een half uur brengt Th. Wildeboer de stand op 2—1 en tien minuten later op 31, als de keeper van de gasten te ver is uitgelopen. Nog eenmaal komt Oudesluis gevaarlijk op zetten, maar met 3—1 gaat de rust in. Na hervatting van het spel trekt Schoorl dadelijk ten aanval, maar mist. Dan volgt een hele tijd, dat alles zich beweegt op de Schoorlse helft. Oudesluis krijgt tal van hoekschoppen te nemen, zelfs een strafschop, maar de Schoorlse verdediging is niet te passeren. 5 min. voor het einde zet G. Minkema voor en met een fraai kopballetje van J. Sel horst wordt het 41. De gastheren zijn baas ge bleven op eigen terrein. Scheidsrechter was J. Wit uit Den Helder. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Z)e duinsiceek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijsf 2,60 per jaar f 0,65 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, De leeuwerik, in de morgen, De aarde stil ontvlucht, Stijgt hoger, altijd hoger, En zingt maar door de lucht: „Zij komt!" Zij komt langs kale heggen, En groent ze met zijn aam, Zij kleurt de grauwe wingerd, En vlecht de ranken saam, Zij doet seringen bloeien En siert de Meidoorn-boom, Hoort, hoort, de leeuwerik zingt het Op jubelende toon: „Zij komt!" MAARTJE N. ZWAAN BERGEN, April 1947 van de bevrijding te Bergen. t In ,,'t Heem" werd Dinsdagavond een drukbezochte bijeenkomst gehouden om te komen tot stichting van een Middel bare Meisjesschool. Nadat de heer de Lange de bijeenkomst had geopend, gaf de heer Daalder een korte uiteenzetting van de plannen, waarna verschillende practische vragen werden gesteld. De heer Deen, inspecteur van het L.O. be tuigde zijn grote instemmieg met de plannen. Tenslotte werd met algemene stemmen besloten over te gaan tot stichting van een Middelbare Meisjesschool te Bergen. De volgende mededeling werd aan de pers verstrekt Het is van algemene bekendheid, dat de Berger Schoolvereniging naast haar lagere School een school heeft gesticht voor meisjes van 12 tot 18 jaar. Het onderwijs draagt er een eigen karakter, houdt rekening met de typische aanleg en de bestemming der meisjes en tracht haar een vorming en ontwikkeling te geven, die haar persoonlijkheid zo weinig moge lijk geweld aandoet. Regel is, dat de leerlingen in de vierde klasse een ulo diploma behalenaan het eind van de vijfde klas volgt een eind-examen onder toezicht van gecommitteerden, het dan behaalde diploma verleent enkele rechten die boven die van het ulo-diploma uit gaan. Deze school mag zich verheugen in de sympathie van velen: ze betrekt haar leerlingen uit heel Noordholland boven het IJ, het eerste honderdtal is bereikt. Het schoolbestuur meent, dat het ogen blik is aangebroken, deze inrichting voor onderwijs om te zetten in een vijfjarige middelbare meisjesschool. Het programma wordt met ingang van 1 September a.s. in overeenstemming gebracht met de voorwaarden, door den Minister van O., K. en W. bij beschikking van 15 Jan. '47 gesteld: het bestuur heeft goede grond, te verwachten, dat toekenning van rechten en subsidie door de Over heid binnenkort zal volgen. De heer D. L. Daalder, leraar aan de Rijks-H.B.S. te Alkmaar, heeft zich bereid verklaard zodra deze toekenning is geworden, met mej. G. J, Scholten, die tot nu toe als Directrice der meisjesschool fungeerde, het directoraat van de M.M.S. op zich te nemen. Er wordt onmiddellijk be gonnen met de vorming van een le, 2e, 3e en 4e klas: voorlopig blijven naast de 3e en 4e klas een 3e en 4e Uloklas bestaan onder leiding van Mej. Scholten.' Om tot de le klas te worden toegelaten, moet iedere leerling een verklaring van het hoofd der lagere school overleggen, waaruit blijkt, aldus de beschikking van den Minister, dat zij voldoende aanleg heeft om het onderwijs in de eerste klas met vrucht te kunnen volgen en ten minste zoveel kennis heeft van de Ned. taal, het rekenen, de geschiedenis en de aardrijkskunde, als een leerling, die zes klassen ener gewone lagere school met vrucht heeft doorlopen, behoort te be zitten. Bovendien wordt een eenvoudig examen, uitsluitend in Nederlands, ver eist onderzoek voor andere vakken is door de ministeriële beschikking uitge sloten. Toelating tot de hogere klassen is mogelijk na overleg met de schoolleiding. De vakken aan de schoof onderwezen vallen onder drie groepende talen met hun letterkunde (Nederlands, Engels, Frans, Duits), de kennis van land en volk (Aardrijkskunde, Geschiedenis, Natuur-, schei-, plant- en dierkunde), de kunstvakke.n (handtekenen, handwerken, handenarbeid, muziek en zang). Daar naast een enkel uur rekenen en stel kunde. Dat de lichamelijke oefening een belangrijke plaats inneemt, spreekt van zelf; evenzeer, dat er zoveel mogelijk zal worden geïndividualiseerd en gewerkt in overeenstemming met de eisen van moderne psychologie, paedagogiek en didaktiek. Het einddiploma van de school, af hankelijk van de resultaten in de vierde en vijfde klas en van de uitkomst van een schoolexamen onder toezicht van door den Minister benoemde gecommit teerden, geeft een groot aantal rechten: vrijstelling van een onderzoek in de vier talen en geschiedenis bij het staatsexamen, in dezelfde vakken plus aardrijkskunde bij het extraneüsexamen, in deze vakken plus lezen, schrijven, rekenen, kennis der natuur bij het examen voor apothekers assistent, in de vier talen plus geschiedenis en aardrijkskunde bij het examen Alge mene Ontwikkeling, deel uitmakende van het examen voor het „Nederlands Insti tuut van Accountants"vrijstelling van het „Voorexamen" bij het afleggen van het door de „Nederlandse Chemische Vereniging" ingestelde examen ter ver krijging van het diploma voor analyst recht van toelating tot de middelbare- acte examens, tot de 3e klas van de 4- jarige Rijkskweekschool voor onderwijzers, tot de R. K. Leergangen te Tilburg, het Hoger Instituut „Maria Immaculata" van de R. K. Universiteit te Nijmegen: tot de Academie voor Lichamelijke Oefening te Amsterdam, de school voor Maatschap pelijk Werk te. Amsterdam, het Centraal Instituut voor Christelijk Sociale Arbeid te Amsterdam, de R. Kathol. Scholen voor Maatschappelijk Werk te Amster dam en Sittard, de „Opleiding voor Bibliothecaresse aan een openbare lees zaal", de „Opleidingscursus voor Mon- tessorie-leerkrachten" te Amsterdam, 's Gravenhage en Utrecht, de R. K. Op leidingscursus voor Montessorie-leerkrach- ten te Nijmegen; benoembaarheid tot telefoniste, schrijver en bureel-ambtenaar aan Departementen; van Waterstaat en de Raden van Arbeid. Ook na de 3e en 4e klas is toelating tot verschillende examens en betrekkingen mogelijk, o. a. tot de nijverheidsexamens en de Acade mie van Beeldende Kunsten te 's Graven hage. Vermoedelijk zal een deel van de meisjes nimmer van deze rechten gebruik maken het hoeft geen betoog, dat de algemene ontwikkeling, die zij in de vijf jaar van haar middelbare-schoolleven hebben opgedaan, voor hun verder be staan van de grootste waarde is. Tenslotte nog een paar opmerkingen: De school geeft objectief onderwijs en is toegankelijk voor alle gezindten, rangen en standen. Het schoolgeld is gelijk aan dat der Rijks H.B.S.-en; voorlopig is daarnaast een bijdrage in het schoolfonds ver plicht, afhankelijk van het inkomen der oudersbevoegdheden van de docenten stemmen overeen met die van de leraren der 5-jarige H.B.S.-en. Aanmelding voor alle klassen is van heden af mogelijk bij mej. G. J. Scholten, Vinkenbaan 2, tel. 2154 en bij D. L. Daalder, Komlaan 8, tel. 2616 te Bergen. Voor de lagere school, die in haar werkwijze overeen zal stemmen met die der M.M.S. bij P. van Busschbach, Bree- laan 126, tel. 2009. Bestuursverkiezing Verslag secr.-penningm. Rondvraag Bomen planten. Langs de weg geen vuilnisbelten. Klaplopers. Informatiebureau.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1