WEEKBLAD S 1/ 1/KeÜdMl\e BERGEN VRIJDAG 9 MEI 1947 24c JAARGANG No. oor klachten over de bezorging of niet-bezorging van ons blad wende men zich onmiddellijk tot ons, daar wij anders geen maatregelen kunnen nemen om hierin verbetering te brengen. Te Bergen: Boekhandel P. J. de Haan, Stationstraat, Telefoon 2452, de heer C. Groot, St. Antoniusstraat 29 en te Schoorl: bij de Uitgever C. Oldenburg, Laanweg C 164, Telefoon 268 Baby, lief kindje, slaap zacht nu, slaap zacht, Doe de oogkens maar toe, kleine dromer, Buiten zingt Meimaand haar jubelend lied, Op de komst van de heerlijke zomer. Baby, lief kindje, slaap zacht nu, slaap zacht, Meiwindje ruist door de bomen, 't Zonnetje schijnt door het vensterken heen, Kussend uw teêr rose konen. Baby, lief kindje, slaap zacht nu, slaap zacht, Niets dat uw ruste komt storen, Engeltjes houden beschermend de wacht, Bij 't kindje, in Meimaand geboren. BERGEN, Mei 1947 MAARTJE N. ZWAAN In verband met Hemelvaarts dag dient de copie voor adver tenties en berichten één dag vroeger in ons bezit te zijn, dat wil dus zeggen uiterlijk Dinsdagavond. DE UITGEVER BERGEN DANKT VOOR ZIJN BEVRIJDING Men zal zich in Bergen on getwijfeld nog herinneren, dat in de herfst van het vorige jaar een viertal schilderijen, vervaar digd door de kunstschilders Jan van Herwijnen, Jaap Min, Jan Ponstijn en J. H. Roggeveen, tentoongesteld werd, welke expo sitie evenwel een 'ander doel had dan een normale schilderijen expositie. Het betrof hier name lijk een actie, die ten doel had de dank van de gemeente Bergen aan de bevrijders te verstoffelijken en op welke wijze kan Bergen beter zijn erkentelijkheid uiten dan door het aanbieden van zijn beste cultureel bezitschilderijen De opdracht werd aan de vier kunstenaars gegeven en deze verklaarden zich terstond bereid deze pro Deo uit te voeren. In dit verband moge er wel op ge wezen worden, dat wijlen Dirk Klomp de geestelijke vader, en tevens motor, van deze opzet was. En omdat het Dirk Klomp was, die op de hem eigen energieke wijze deze zaak ter hand nam, slaagde het plan uitstekend. Bij de expositie werd de Bergense bevolking in de gelegenheid ge steld handtekeningen achter de schilderijen te zetten, hetgeen echter gepaard moest gaan met het kopen van een aantal Nat. Hulpzegels. Dank zij bet initia tief en de voortvarendheid van de heer Nico Sluyter, vertegen woordiger van de „Stichting „4045" in Bergen, slaagde ook deze neven-opzet ten volle en kon een flink bedrag aan con tanten worden afgestaan aan ge noemde Stichting, het Ned. Rode Kruis en N.V.H. Dinsdag j.l. zijn de vier schil derijen, elk voorstellende een specifiek stuk Bergen, in houten kratten verpakt en persoonlijk geadresseerd aan Mevr. Roose velt, Winston Churchill, Generaal Eisenhower en Maarschalk Stalin, naar Den Haag vervoerd en wel door de heren Nico Sluyter, vertegenwoordiger der Stichting in Bergen en de heer G. Buhse, vertegenwoordiger der V.V.V. Het behoeft nauwelijks betoog dat de deputatie, wier komst reeds door de burgemeester op de ambassades was aangekondigd, welkom was, en dat zowel de Britse als Amerikaanse en Sowjet Russische ambassadeur hun grote waardering en dankbaarheid ken baar maakten over deze wel bij uitstek sympathieke geste van de gemeente Bergen. De verzekering werd gegeven, dat de schilderijen per eerste gelegenheid aan de „big four" zullen worden door gezonden. En uiteraard aan hen persoonlijk. De geschenken werden be wonderd en men roemde het werk van deze represtanten der Bergense schildersgemeenschap, speciaal ook hun loyaal aanbod om dit werk belangeloos op zich te nemen. Wij kunnen hieraan nog toe voegen dat Bergen waarschijnlijk op geen betere wijze zijn dank had vermogen te verstoffelijken. Niet alleen toch was dit schil derijengeschenk van een allure, Bergen waardig, daarnaast zal in het buitenland (en stellig in de buitenlandse pers) de naam van Bergen en zijn schilders genoemd worden. En dit was, waarom het te verzwijgen, een der motieven die wijlen Dirk Klomp tot dit plan deed komen. Een motief, waarvoor èn de Bergense burger bevolking die het ook van pro paganda in het buitenland moet hebben èn de schildersgemeen schap zonder twijfel slechts waar dering zullen hebben. HERDENKING 3 en 5 Mei gingen ook te Bergen niet onopgemerkt voorbij, 3 Mei de dag van rouw, 5 Mei als dag van gepaste vreugde. Nadat Zaterdagavond in de R.K. Kerk voor de velen, die om onzentwille in de strijd voor vrij heid en gerechtigheid vielen, 'n plechtige rouwdienst was gecele breerd door pastoor van Beers, geassisteerd door de kapelaans Koning en Plouvier, begaven velen zich naar de begraafplaats, om daar de gevallenen te her denken, bloemen te leggen op de graven. Het was een droeve, in drukwekkende stoet, die zich daar op de kille, donkere avond, zwijgend voortbewoog door het dorp, waar de vlaggen halfstok hingen. Nadat Maandagmorgen in de R.K. Kerk en Ruïnekerk de be vrijding was herdacht, verzamelde zich de jeugd rond de in 1945 geplante vrijheidsboom en legde daar haar bloemen. Burgemeester Dr Huygens richtte zich hier tot de jeugd en sprak de hoop uit, dat zij zou opgroeien tot vrije mensen, tot mensen, die er een eigen mening op na durfden houden, en de mening van ande ren zouden weten te respecteren. Spreker nodigde de jeugd uit, zich elk jaar op deze dag te verzamelen rond deze boom, dit symbool van de vrijheid. 's Namiddags, nadat de lucht was opgeklaard, trok alles, voor afgegaan door Bergen 's Harmonie, naar het openluchttheater, dat spoedig gevuld was met een duizendkoppige menigte, die daar kon genieten van de voordrachten van de heer Henk Schaar, de demonstraties van de R.K. Gidsen en Verkenners, De Duintrappers en 't Ned. Padvindsters Gilde en de gymnastische oefeningen van Be Quick. Intussen laaide elders het vreugdevuur hoog op. In Tuin dorp was een Amusementspaleis als uit de grond verrezen, een kermis in 't klein met schiettent, vrolijke keuken, oliebollen enz. enz. en een dansvloer, waar de Stevonistenband de paartjes lustig liet draaien. De herdenkingsdagen werden besloten met een fakkelop tocht door het dorp, die een fantastisch schouwspel opleverde. BERGER KUNSTKRING Na vele moeilijkheden over wonnen te hebben, welke waren ontstaan doordat een gezelschap, waarmede reeds een overeenkomst gesloten was, zich niet aan zijn verplichtingen kon houden, is het Bestuur van de Berger Kunst kring er in geslaagd zijn leden nog in dit seizoen een prima voorstelling aan te bieden. Voor Maandag 12 Mei a.s. is namelijk gecontracteerd met de Stichting Amsterdams-Rotterdams Toneel gezelschap (De Start), hetzelfde gezelschap, dat ons Zesde Etage bracht. Dit zal komen met „Het Huis aan het Moeras" (ladies in retirement), een thriller van E. Percy en R. Denham. Ver taling: Erouke de Waard, Regie: A. Defresne. Van dit stuk ging Zaterdagavond de première in een volle Stadsschouwburg te Amsterdam. Blijkens de persverslagen heeft men volop genoten van dit stuk, dat zo rijk is aan spannende mo menten, een ware thrilller, maar de ondertoon van de handeling is van een some navrante en tragische menselijkheid. Hetty Beck, Mevr. Rooyaards, Marie Hamel, Stine Lerou, Robert de Vrie e.a. hebben dit stuk met veel succes gespeeld in verdienste lijke decore van L. Richter. „Een spannende historie vol dreiging en duisternis, die in het Victoriaans tijdperk is geplaatst. Ongetwijfeld zal dit stuk bij de echte toneelminnaars wel in de smaak vallen. DRIE JUBILEUMS ONDER ÉÉN DAK ~De 9de Mei zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer en me vrouw G. Diesfeldt-Pieters, twee hier algemeen bekende figuren, in de echt verenigd werden. 15 Mei zal het een kwart eeuw ge leden zijn, dat de ondernemende zakenman, stammende uit een welbekende Rotterdamse café houdersfamilie, het aandurfde om met zijn jonge vrouw De Rustende Jager te exploiteren en uit te breiden. Mede door de grote tact van Mevr. Diesfeldt in de omgang met personeel en cliën- tèle en haar verfijnde ideeën een goede sfeer te scheppen, werd De Rustende Jager tot een in heel Nederland een goede re putatie genietend bedrijf. Schenkt het terugzien op de afgelegde weg veel voldoening, de toekomst biedt weer aanlokkelijke moge lijkheden. Mocht het bouwen van een grote bioscoopzaal door de huidige tijdsomstandigheden stuiten op onoverkomelijke moei lijkheden, de handige zakenman wist toch te bereiken, dat de tegenwoordige toneelzaal wordt ingericht voor bioscoop en dat daarnaast een dancing verrijst, die belooft aan alle eisen des tijds te zullen beantwoorden. Met de oudste zoon naast zich, die intussen met vrucht de vakschool in den Haag heeft doorlopen, zal het zilveren echtpaar op hoop van zegen verder gaan op de ingeslagen weg. Voor nog een bekend figuur zal 15 Mei een herdenkingsdag zijn, een zilveren jubileumop die dag toch zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer G. Offringa, de sympathieke ober, naar Bergen kwam om ook een steentje bij te dragen tot de opbouw van de Rus. Zijn tact om met publiek om te gaan, dat zich door hem steeds op zijn gemak voelde, hielp de bloei van de zaak be vorderen. Door zijn optreden maakte hij zich gewaardeerd bij de familie Diesfeldt en de cliën- tèle. Of de weg steeds zonbeschenen was? Een Zwitsersespreuk luidt: „Mach es wie die Sonnenuhr, zahle die heitzen Stunden nur". We moeten leven als zonne wijzers, de prettige, heldere uren tellen en de duistere in de duister nis laten. 3 jubilea onder één dak. Tal loos velen zullen van hun be langstelling doen blijken en het zal gelukwensen regenen. Berdos I - Meervogels PARTIJ VAN DE ARBEID 1 Mei hielden de afd. Bergen, Schoorl, Koedijken Warmenhuizen van de Partij v. d. Arbeid een grote wapenschouwing in De Rustende Jager. Nadat de voorz. met de gebruikelijke plichtplegingen de bijeenkomst had geopend, werd allereerst een stille hulde gebracht aan de in de strijd voor de vrij heid gevallenen. 1 Mei, aldus de spr. in zijn verdere rede, 1 Mei is een dag vol vreugde, maar ook een dag van diepe ernst. Veel is er veranderd sedert de eerste 1 Mei-dag in 1890, ook de strijdleuzen. Nu is het wacht woord „geestelijke vrijheid, ge- leideeconomie enwereldvrede". Spr. riep vooral de jongeren op tot de strijd voor verwezenlijking van deze idealen. Ir. Ch. G. Cramer, lid der Tweede Kamer, wees in zijn rede ook op het veranderde karakter van de 1 Mei-dag. In 1890 was het een dag van onrust voor de bour geoisie, die met angst de opkomen de arbeidersbeweging volgde. Nu is 1 Mei in tal van landen een algemene feestdag, overal ziet men de toenemende kracht van de socialistische beweging. Verblijdend noemde spreker het feit, dat in de P. v.d. A. thans mensen van allerlei richting de 1 Mei samen kunnen vieren. Om een krachtige radicale socialistische politiek te kunnen voeren is ver sterking van de partij nodig. Spr. wees met grote waar dering op wat reeds tot stand was gebracht door mannen als Drees, Lieftinck, Mansholt en anderen. In de tot standkoming van Linggadjati zag spr. de be kroning van het werk van de S.D.A.P. voortgezet door de P. v. d. A. Het onverantwoordelijke werk van Gerbrandy en Weiter e.a. zou kunnen leiden tot oorlog en het verlies van Indië, waar wij nu als vrienden zullen worden ontvangen, maar niet in de oude Koloniale verhoudingen. Spr. deelde niet het pessimisme van sommigen, wat de toekomst betrefter moge veel wantrouwen heersen, toch zijn de UNO en andere organisaties onvermoeid bezig de vrede te winnen. De strijd onder de leuzen geestelijke vrijheid, bedrijfsorganisatie en wereldvrede kan gewonnen, maar daarvoor is nodig, dat de socia listische gedachte overal heerst. Laten we feestvieren, aldus ein digde spreker, maar toch laat 1 Mei staan in het teken van de strijd. Schoprl's Gemengd koor bracht onder leiding van zijn directeur Corn. Jonker, feestklanken in de zaal. Het „Ave Verum" van Mozart en het prachtige ge zongen „Middernacht" van Wierts werden algemeen gewaardeerd. Na de pauze trad het koor nog eens op met „De nacht is voor bijgegaan" van G. Boudijn en „Einzug der Gaste" uit Tann- hauser van R. Wagner. Dit laatste ontketende een tot een ovatie aangroeiend applaus, dat de dirigent bewoog nog eens de dirigeerstok op te nemen voor herhaling van dit muzikale vuur werk. Een balletgroep onder leiding van Mevr. N. Majolee bracht de vereerders van Terpsichore, de muze van de dans, in ver rukking met een tweetal balletten geïnspireerd door „Mondnacht auf der Alster" van O. Frétras en „Kabouterfeest" van Köpping. Costumering, décor, belichting, het werkte alles mee om dit te maken tot een sprookje. Het middernachtelijk uur had reeds geslagen, (gezelligheid kent geen tijd) toen de Arbeiders Toneelver. de schitterend ge slaagde feestavond besloot met een vlotte opvoering van het geestige „De gevolgen van een telefoontje". WORDT „BERDOS" ZONDAG KAMPIOEN? Zondag a.s. speelt Berdos op eigen terrein zijn laatste wed strijd in deze competite en wel tegen Meervogels I. Wat zal deze ontmöeting brengen? Zal Berdos de kampioenstitel weten te ver overen In de eerste helft van de com petitie zag het zich wel zes kostbare winstpunten ontgaan, maar door taaie volharding en door overwinning op de zwaarste concurrent Limmen, krabbelde Berdos weer omhoog en nu is 't kampioenschap niet meer onbe reikbaar Berdos heeft met z'n 28 pnt uit 17 wedstrijden een prachtkans tegen Limmen met 26 pnt. uit 17 wedstrijden. Mocht Berdos a.s. Zondag slechts met gelijk spel uit de strijd komen, dan is het pleit beslist en kan er gejubeld worden. BUSLICHTINGEN TE BERGEN Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 De DuUtvkeek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Vier Bergense schilders vervaardigen schilderijen voor „The big four" ANTHONY VAN KAMPEN Zondag 11 Mei' Terrein Nesdijk Aanvang 2.30 uur Zat.dag Postkantoor 5.— 13.40 19.20 17.50 Dorpsstraat 4.— 11.30 17.45 16.15 Oostdorp 4.05 11.35 17.50 16.20 Tuindorp 4.10 11.40 17.55 16.25 Loudelsweg 4.15 11.45 18.- 16.30 Ruinelaan 4.20 11.50 18.05 16.35 Meerweg 4.25 11.55 18.10 16.40 Mosselenbuurt 4.25 12.00 18.15 16.45 Komlaan 4.20 12.05 18.20 16.50 Breelaan 4.10 12.10 18.25 16.55 Zuidlaan 4.15 12.15 18.30 17.00

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1