WEEKBLAD 1/ Betdes KAMPIOEN! De Raad praat BERGEN Hiei des Levens ■ép VRIJDAG 16 MEI 1947 24c JAARGANG No. 19 oor klachten over de bezorging of niet-bezorging van ons blad wende men zich onmiddellijk tot ons, daar wij anders geen maatregelen kunnen nemen om hierin verbetering te brengen. Te Bergen: Boekhandel P. J. de Haan, Stationstraat, Telefoon 2452, de heer C. Groot, St. Antoniusstraat 29 en te Schoorl: bij de Uitgever C. Oldenburg, Laanweg C 164, Telefoon 268 Schijnwerpers op huisvesting en distributie Begroting 1947 goedgekeurd De raad kwam Vrijdagmiddag en avond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Dr Huygens. De notulen werden onveranderd vast gesteld onder dankzegging aan de samensteller. Ingekomen waren een drietal verzoeken om vergoeding van reiskosten ingevolge art. 13 der L.O.-wet. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloot de Raad het verzoek van mevr. Zwaan- Colpa in te willigen tot weder opzegging, dat van D. Vlaar voor de maanden October tot en met Maart en afwijzend te be schikken op het verzoek van P. Stekelbos. Speelautomaten De Raad ging accoord met het voorstel van B. en W. om van speelautomaten of soortgelijke apparaten een vermakelijkheidsbe lasting te heffen van f 75.— per jaar of gedeelte van een jaar. Bivakkeerverbod Om te allen tijde te kunnen optr*den tegen ongewenste toe standen bij overnachten in boerderijen, stallen, schuren e. d. stelden B. en W. een algemeen verbod voor. Onder nader door hen vast te stellen voorwaarden kunnen B. en W. ontheffing ver lenen. De Raad kon zich hier mee verenigen. Interpellatie huisvesting De heer J. Broersma kreeg hierna gelegenheid B. en W. na een uitvoerige toelichting een drietal vragen te stellen over de huisvesting. Hiervoor verwijzen wij naar ons nummer van 4 April, waarin deze vragen uitvoerig zijn opgenomen. Ofschoon geen verantwoording schuldig zijnde aan de raad, had de voorz. geen bezwaar tegen het beant woorden der vragen. Spr. stelde voorop, dat het hier uitermate gecompliceerde gevallen betrof, waarvan de oplossing ook hem niet bevredigde. Er waren in dit geval niet méér gezinnen onder gebracht. De bedoeling was één der betrokkenen weer in staat te stellen redelijk in haar onderhoud te kunnen voorzien. Wat de laatste vraag betreft, wees spr. er op, dat het streven is, steeds de belangen van be woners en woningzoekenden zo goed mogelijk te behartigen. Het door de vragensteller ge opperde denkbeeld een raads commissie te benoemen voor het uitoefenen van controle en het onderzoeken van ernstige klachten, kon de voorz. niet bekoren. Verdere discussie over dit hele vraagstuk werd tenslotte meer geschikt geacht om in comité te behandelen. Begroting '47 De heer Den Das betoogde, dat f 1100,— voor de twee wet houders te laag was; in een de mocratische staat moet iedereen in aanmerking kunnen komen voor het wethouderschap, onge acht zijn financiële positie. Het voorstel van de commissie om de vergoeding te brengen op f 1500 had de instemming van de Raad. Dr Hemelrijk achtte f 4,— een bescheiden presentiegeld. Bij het hoofdstuk openbare veiligheid wees de heer Den Das er op, dat men bij het toekennen van een premie van 75 cent per uur aan de brandweerlieden rekening diende te houden met de loonschaal. Frans op de lagere school Dr. Hemelrijk wees er op, dat kinderen zonder een cursus Frans te hebben gevolgd, wel tot een H.B.S. kunnen worden toegelaten, maar toch zeer gedupeerd worden door dit gemis. Spr. zou het op prijs stellen, dat de cursus Sep tember weer in orde komt en dat de ouders worden gewezen op het belang van deelneming door hun kinderen aan zo'n cursus. Subsidie R.K. Lyceum De heer Driessen bepleitte ver hoging van subsidie aan het R.K. Lyceum, dat sukkelde met een tekort van f 15.000, Dr. Hemelrijk betoogde, dat z.i. Bergen met de thans ver leende bijdrage van f 50, per leerling, aan zijn morele verplich ting voldeed. Ten behoeve van leerlingen uit andere gemeenten te betalen, achtte spr. niet ver antwoord. Na ampele bespreking verwierp de Raad ten slotte het voorstel- Driessen om de subsidie te ver hogen tot f 150, per leerling en bepaalde de bijdrage op f 85,-. Kermis Mr Sluis had gaarne gezien, dat er rekening was gehouden met het request van de 3 kerken (Ruïnekerk, Ger. kerk en Mara- natha) waarin bezwaren kenbaar waren gemaakt tegen 't houden- van kermis en speciaal op Zon dag. Verschillende leden hadden bezwaar tegen het later open stellen op Zondagavond, daar dan de Ouders niet in de ge legenheid zouden zijn met hun kinderen naar de kermis te gaan. Na enige discussie werd het voorstel Ellis aangenomen om een volgend jaar op Zaterdag te beginnen en dan op Zondag pas na 7 uur 's avonds te openen. Gem. Electrisch Bedrijf De voorzitter wees er op, dat het G.E.B. hopeloos verouderd is en zeer slecht beantwoordt aan de eisen, die aan zo'n bedrijf mogen worden gesteld. Zal de gemeente het bedrijf continueren, dan zal moeten worden overge gaan tot belangrijke investeringen. Inkrimping van personeel is uit gesloten. De heer Swaag liet een heel ander geluid horen en betoogde aan de hand van een vergelijking met Heiloo, dat er hier niet economisch is gewerkt. Naar aanleiding van de vraag van dr. Hemelrijk wat de oorzaak is van deze beweerde achterstand, merkte weth. Miltenburg op, dat steeds gestreefd is naar een zo hoog mogelijk winstcijfer en verder, dat 7 jaar stilstand ook hier achteruitgang betekende. Gemeentewerken Enkele leden achtten de perso neelsbezetting te ruim. De voorzitter wees er op, dat Bergen in afwijking met andere gemeenten van dezelfde grootte een volledig architectenbureau heeft met een minimale bezetting. De heer Broersma vond deze voorstelling van zaken wel wat te mooi en drong er op aan zo nodig tijdelijk personeel aan te stellen. Naar aanleiding van een vraag van mr. Sluis deelde de voorzitter mede, dat nog dit jaar een één- richtingverkeer door de Dorps straat zal komen en in de toe komst door de Eeuwigelaan. Distributiebedrijf De heer Den Das richtte de schijnwerper op de distributie en wees er op, hoeveel arbeid daar met wachten verloren ging. Hoe dat moest in het volle seizoen, was voor spreker een raadsel. Het regende nu al klachten. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Begroting goedgekeurd De Raad hechtte ten slotte zijn goedkeuring aan de begroting voor de dienst 1947, die in Gewone dienst sloot met een be drag van f 721061,55 en een te kort van f 135.148,38 en in de kapitaaldienst met f 3078222,35 ink., en f 3141956.63 uitg., en een nad. slot van 63734,28. Verpachting Bij het onderhands verpachten van het ijsclubterrein wees de Raad overeenkomstig het advies van de op landbouwgebied des kundige leden, het terrein toe aan de heer Kuys uit billijkheidsover wegingen. Verrassing De voorzitter onthulde, dat tussen Renbaan, Berkenlaan en Hoflaan een „hofje" zal verrijzen. 21 woningen met 2 a 3 kamers, met centrale bediening enz. zullen daar een dorado vormen voor ouden van dagen. V OLKSLIEDEREN A V OND Onder auspicium van de Berger Kunstkring gaf de vermaarde zangeres Relie Rimathé, aan de vleugel begeleiddoor Joh. Röntgen, Dinsdagavond in De Rustende Jager een volksliederenavond. Er was heel wat belangstelling voor dit eerste optreden na de be zetting. Deze altzangeres, die over een fraaie stem beschikt, maakte het zich niet gemakkelijk met het programma van 32 Oud hollandse liederen, Negro Spiri tuals, Franse en Spaanse volks liederen. Een minder eenzijdig programma was vele luisteraars meer welkom geweest. Het pu bliek wist vele nummers te waar deren en gaf daaraan uiting met een hartelijk applaus. In dit verband kunnen worden genoemd „Een kalemanden rok" en „Tire- boulire," bewerkt door Julius Röntgen, de Negro Spirituals „Pour mourners got a home" en „Crucifixion" met het mooi voorgedragen slot „Hij boog het hoofd en stierf en hij sprak geen woord". Van de Franse volks liederen werden bijzonder ge waardeerd „La rebliques de Marion," „La petite Robe" en „Jeunes fillettes" en van de Spaanse „Asturiana" en „Mala- guena". De heer Schekkerman was de tolk der aanwezigen, toen hij de kunstenares onder het aan bieden van bloemen dank zei voor het gebodene. VELUWEKAMPEN VAN DE K.J.V.O. Voor de tiende maal houdt de K.J.V.O. zijn kampen op de Veluwe. Zelfs in de oorlogsjaren hebben we ondanks alle moeilijk heden deze kampen kunnen houden, die elk jaar een groter aantal deelnemers gingen tellen. In 1946 werden er voor 't eerst vier gehouden, waaraan ruim 100 leden en enkele niet-leden deel namen. Dit jaar wordt voor de eerste maal ook een zeilkamp gehouden en wel van 2-9 Aug. in Paters- wolde (Prov. Groningen). Voor jongens en meisjes boven 16 jaar is een Veluwe-kamp van 11-18 Aug. Van 18-25 Aug. is een kamp voor 14 en 15-jarigen (eventueel ook 16-jarigen), terwijl het Jonge Valkenkamp (11, 12 en 13 jaar) valt tussen 25 Aug. en 1 September. GEMEENTE BERGEN Loop der bevolking van 1 Mrt. tot 1 April 1947 Vermeerdering door geboorte en vestiging 92vermindering door overlijden en vertrek 85 voordelig verschil 7. Aantal inwoners per 1 April 7990, waarvan 3637 mannen en 4353 vrouwen. Begunstigd door schitterend weer en ten aanschouwen van 'n talrijk publiek, speelde Berdos Zondag op eigen terrein de voor hem beslissende wedstrijd in deze competifie. In het begin zag het er naar uit, alsof de gastheren het loodje zouden moeten leggen. De Meervogels bleken een niet te onderschatten tegenpartijde ene doorbraak volgde op de andere, maar successen bleven uit. Maar dan neemt de strijd een keer en na 25 minuten weet G. Bos de keeper van de gasten te passeren. 1-0. Het hoera is nau welijks verklonken, als Bos ten tweede male geluk heeft met een schot, dat de doelverdediger, die overigens z'n heiligdom schitterend verdedigde, had kunnen houden. 2-0. Dan golft het spel heen en weer met wisselende kansen, tot 5 minuten vóór de rust J. Weyers de score weet op te voeren tot 3-0. Met deze stand gaat de rust in. Wat zal de tweede helft brengen? Voetbal is nu eenmaal voor een deel kansspel en Fortuna onbestendig en grillig. Br heerst spanning onder de toeschouwers. De Meervogels geven zich nog niet gewonnen en na 5 min. zwoegen komt het eerste welver diende tegenpunt. 3-1. Er spelen zich verder spannende tonelen af voor Berdos' doel tot na 20 min. de gasten met een kopbal de stand op 3-2 weten te brengen. Onder stijgende spanning gaat de strijd verder. Meervogels missen nog een paar maal, ook de corners leveren niets op en dan daalt het tempo, beide partijen vertonen tekenen van vermoeidheid. Er komt geen wijziging meer in de stand. Dan klinkt het eindsignaal van scheidsrechter S. de Groot, die de wedstrijd uitstekend leidde, en het pleit is beslecht. Berdos treedt als overwinnaar uit het strijdperk, en heeft hiermee tevens de kampioenstitel veroverd. Met een daverend hoera en bloemen werden de zegevierenden ge huldigd. Zie, hoe door gans de Schepping, Het nieuwe leven trilt, Hoe alles wat gedood scheen, Ontsierd was en verkild, Weer bloeit in Mei! Ei, zoudt gij dan niet prijzen, De grote Oppermacht, Die schiep uit dorre aarde, En uit de winternacht, De schone Mei? Gij kleine mens, gebogen Door zorg, met bang gemoed, Vrees niet, God doet eens dagen, Uit Liefde's overvloed, Des levens Mei! EEN AVOND VOL SPANNING voor de Berger Kunstkring Tot besluit van dit toneelsei zoen voerde het Amsterdams- R'dams Toneelgezelschap Maan dagavond voor de Berger Kunst kring een thriller op van E. Percy en R. Denham „Ladies in retirement", in de vertaling van Frouke de Waard: „Het huis aan het moeras". Het publiek, dat de zaal van De Rustende Jager tot het laatste plaatsje vulde, heeft van dit aan spannende momenten zo rijke sensatiestuk genoten en toonde dit ondubbel zinnig met een luid applaus na elk toneel. Decor, toneelaan kleding, costumering, verplaatste de toeschouwer in het Victoriaanse tijdperk. „Gij zult niet doodslaan". „Gij zult niet stelen." Tante Ellen overtrad deze geboden met haar vriendin te doden, teneinde zich haar geld en goed toe te kunnen eigenen. Neef Albert pleegde fraude aan de bank, om op die wijze „zijns naasten goed" aan zich te brengen. Maar beiden zouden zij ondervinden, dat over treding van de geboden niet straffeloos kan geschieden en dat onrechtmatig verkregen goed niet gedijt. Tante Ellen heeft geen rust en duur meer, wordt achtervolgd door de schim van de gedode vriendin endoor haar neef, die een schuilplaats zoekt in haar woning om te ontkomen aan de arm der gerechtigheid. Met steeds stijgende spanning volgt het publiek het hele ge beuren, dat eindigt met de vlucht van de jonge man en het zich melden bij de politie van tante Ellen. Zielig blijven de beide niet normale zusters op het to neel achter met haar„wij kunnen wel voor ons zelf zorgen". De Stichting Amsterdams-Rot terdams Toneelgezelschap (Start) vierde deze avond triumfen. Prachtig was Hetty Beck als tante Ellen, aangrijpend mooi Ijaar spel in haar wanhoop na de pauze. Het spel van Marie Hamel en Stine Lerou als de niet helemaal normale zusters wekte algemeen bewondering. Ook het vlotte spel van Robert de Vries en Jenny van Maerlant, die de rollen vertolkten van Albert en Lucy, de gedienstige, en van Jacq. Royaards-Sandberg als de vriendin droeg niet weinig bij tot het succes van deze avond. ALLE COPY voor advertenties, berichten enz. kunnen tot uiterlijk Woensdag middags worden ingeleverd aan ons bureau of bij Haan's Boek handel, Stationstraat, Bergen. Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 De duituskcek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, MAARTJE N. ZWAAN BERGEN, Mei '47

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1