WEEKBLAD c Aan de inwonets van t^mand aan 2ee, Efn*and-Binnen en Iemand aan de Hoef- Coöp* Boerenleenbank - Schoorl }aatliikse Hedenuetpadetinp PinkvUcest BERGEN EGMOND AAN ZEE Agent-Advertentie- colporteur bezorger SCHOORL EGMOND AAN ZEE VRIJDAG 23 MEI 1947 24c JAARGANG No. 20 Teneinde aan veler wensen tegemoet te komen hebben wij besloten met ingang van heden ons weekblad „De Duinstreek" ook in uw gemeenten te laten verschijnen, in het vertrouwen dat allen zullen medewerken om ons blad, evenals dat reeds bijna 24 jaar in Bergen en Schoorl c. a. het geval is, te maken tot de huis aan huis gelezen plaatselijke courant voor alle gezindten. Onzerzijds zal alles in het werk gesteld worden om dit blad dezelfde burgerrechten ook in uw gemeenten te verschaffen. Elke week wordt de officiële bonnenlijst opgenomen, de voor komende andere distributieberichten geplaatst, terwijl wij de toezegging hebben ontvangen, dat ook de gemeentelijke publicaties aan ons zullen worden opgegeven, zoals dat reeds jaren in Bergen en Schoorl geschiedt. Wij houden ons zeer aanbevolen voor inzending van sport- en ander nieuws, kerkdiensten enz., waarvoor men zich kan wenden tot de heer A. v. d. Steen, Trompstraat 15 te Egmond aan Zee en de heer J. J. van Don, Herenweg 354a, Egmond a/d Hoef en zijn verder gaarne bereid medewerking te verlenen aan alles wat uw gemeenten tot grotere bloei kan brengen. Advertenties en andere kennisgevingen worden gaarne door ons geplaatst tegen de in de kop der courant aangegeven prijzen: voor Ègmond-Binnen en Egmond a/d Hoef bij onze agent: P. Smit, Abdijlaan 59, die voorlopig eveneens het agentschap van Egmond aan Zee zal waarnemen. Deze en volgende week zal ons blad ter kennismaking huis aan huis worden bezorgd, waarna men zich op inliggend formulier kan abonneren voor f 0,75 per kwartaal of f 3,per jaar. DE UITGEVER Heil'ge Geest, die eenmaal daalde, Pinkstergeest, vol grote macht, Wek Gij in ons aller zielen, Uw begeest'ring, door Uw Kracht. Wil 't geloof, eenmaal ontsproten, In een stil en zuiver uur, Onderhouden en versterken, Tot volharding op de duur. Wil gedachten, woorden, daden, Lout'ren door Uw eeuw'ge Geest, Laat ons door Uw werking hand'len, Liefdewerken 't allermeest. Pinkstervuur, o kom van boven, En verwarm Gij ons gemoed; Blaas het aan, ons kleine vonkje, Met Uw onweerstaanb're gloed. Tongen spraken albezielend, Door Uw Heiligende Geest, Maak ook ons tot Gods getuigen, Op dit nieuwe Pinksterfeest. BERGEN, Pinksteren 1947 MAARTJE N. ZWAAN op Woensdag 28 Mei 1947, des avonds 8 uur, in het lokaal van den heer J. Hakof te Groet Agenda ligt vanaf heden tot aan de dag der vergadering ter inzage ten kantore van de Bank HET BESTUUR „HET VIERDE BEEST" door Pater Henri de Greeve. Dank zij de Kath. Kring en de R.K. Vrouwenbond heeft Bergen Dinsdagavond kennis kunnen maken met „Het vierde beest," niet „het vierde dier", waarvan Daniël 7 ons vertelt, dat het was vreselijk en gruwe lijk en zeer sterk en dat het had grote ijzeren tanden, dat het at en verbrijzelde en vertrad het overige met zijne voeten, maar met een product van de nieuwe tijd, een „Unterthier" zichwanende „Übermensch". De heer J. A. Haakman, voorz. van de Kath. Kring, dankte pater de Greeve voor zijn bereidwillig heid naar Bergen te hebben willen komen voor het houden van een voordrachtavond en vroeg de belangstelling van het publiek voor de „Bond zonder naam". Pater de GreeVe gaf als in leiding een korte toelichting. Het stuk is ontstaan in het inter neringskamp in Jan. '44 en op 20 Febr. in de 25ste maand van de gijzeling clandestien voorge dragen. Als hoofdpersonen treden op een Obersturmführer Heinrich, een echtePruis, verwaand enz. en een Gestapoman Kurt, R. Kath., artistiek van aanleg, oor logsslachtoffer, verloofd met een Hollands meisje, Marie, dochter van zijn pleegouders uit Uitgeest. Conflicten tussen de beide „vrienden" konden niet uitblijven. Reeds in het eerste bedrijf ziet de toeschouwer dat het mis moet lopen met die twee, hun levenshoudingen veschillen te veel. Kurt walgt van Heinrich's sadisme en geeft uiting aan zijn afkeer van de Jodenvervolging. Heinrich dacht blijkbaar vroeger anders over de Joden, meent Kurt, het was in de tijd, dat hij in intieme verhouding stond tot Judith, het mooie Jodenmeisje, dat hij later in de steek liet met hun dochtertje Gertrud. De Duitser een „Übermensch"? vraagt Kurt: Nee, een „Unter thier" In het tweede bedrijf krijgt Kurt harde noten te kraken van zijn pleegbroer Herman, die de strijd tegen de overweldiger ondergronds voert. Als hij Kurt naar aanleiding van het beest achtige transport van krank zinnige Joden de vraag stelt: „Laat jouw geweten dat toe?" dan heeft deze niets te antwoorden. Het derde bedrijf verplaatst de toeschouwer naar Berlijn, naar de kamer, waar Kurt zijn verlof doorbrengt en waar de kasten op instigatie van „vriend" Heinrich enigespionnenverbergen. Kurt's gangen worden nagegaan. Hij overpeinst de toestand, denkt overluid. Is dit Duits? Nee. Nazi komt van Satan. Het oude Duits land was anders, beter. Toen schiep Beethoven zijn 9e sym- phonie. In 1914 was het ook oorlog, maar „kein Kampf um die Güter der Erde", toen was het voor edeler doel, toen kon Duitsland zingen „Vater ich rufe Dich". Arrestatie is het gevolg van deze overpeinzingen. In het vierde bedrijf schildert de auteur de rechtszitting in een der schuilkelders van Berlijn. Een rechtsgeding Kurt weet, wat hem te wachten staat en dat al tot zijn doodsvonnis is besloten. Hij slingert zijn rechters beschul digingen naar het hoofdals Gestapoman heeft hij in zijn dossiers bewijzen te over van strafbare handelingen van zijn rechters. Het zijn stumpers, deze helden, die sidderen als bommenwerpers overtreJcken en naar de fles grijpen om zich moed in te drinken. Het einde van deze vertoning is de terdoodveroordeling van Kurt. In het vijfde bedrijf eindelijk krijgt Heinrich het te kwaad en komt hij tot inzicht. Als hij bij het mishandelen van een Jood, onverwacht wordt her innerd aan zijn oude liefde, aan Judith en hun kind Gertrud, dan voelt hij, dat Duitsland nog een lange zware weg heeft te gaan, de weg terug. Met gespannen aandacht heeft de eivolle zaal geluisterd naar de schitterende voordracht van Pater de Greeve, en met een hartelijk applaus ondubbelzinnig uiting ge geven aan de grote waardering van het gebodene. RUITERFEEST Op de herfstige morgen van Hemelvaartsdag klonk er al vroeg hoefgetrappel langs de nog ver laten wegen van Bergende Streekcommissie van het Midden gewest Noordholland van de federatie L. R. V. (landelijke rij- verenigingen), had een tocht naar mooi Bergen georganiseerd. Rui ters van Bergen, Heilo, Schermer, Starnmeer en Purmerend spoedden Gevraagd voor een en een FLINKE VERDIENSTE C. OLDENBURG zich naar Het Oude Hof, waar de Volkshogeschool als gastvrouwe optrad. Bij een warm kopje koffie en het gemeenschappelijk zingen van "enige opgewekte liedjes, zoals dat op de volkshogeschool ge bruikelijk is, was het ijs gauw gesmolten, de harten gauw ont dooid en werd het één gezellige familie, al die ruiters en amazones. Spoedig was het weer opstijgen en ging het met de vaandels voorop, naar de Hertenkamp, waar Bergen 's Harmonie, de onmisbare, de stoet al opwachtte. Met vliegende vaandels en ten aanschouwen van een grote me nigte, die, nieuwsgierig naar dit ongewone gedoe, intussen was komen opdagen, ging het nu rond de hertjes, die zenuwachtig de koppen ophieven, eerst stapvoets, toen in draf. Vanaf de „vlucht heuvel", waar burgemeester Dr. Huygens en anderen zich hadden opgesteld, was het een schitterend gezicht, die hele stoet edele dieren in de mooie natuur. Tenslotte werd rond de heuvel een carré geformeerd en terwijl Bergen's Harmonie het Wilhelmus deed weérklinken, stond alles on beweeglijk. Met een korte toespraak van de burgemeester werd dit défilé besloten. Voor de namiddag stond een duinrit naar Bergen aan zee op het programma, langs het ruiterpad, de kust, verbrande pan. Met een gemeenschappelijke maaltijd op Het Oude Hof werd dit ruiterfeest besloten. IN MEMORIAM D. A. KLOMP Bergen vergeet zijn grote doden niet. Een klein comité met Burgemeester Dr Huygens als voorz» heeft zich dezer dagen gevormd om uitvoering te geven aan het bij een deel der bévolking opgekomen denkbeeld een blijvend gedenkteken te stichten in de vorm van een grafmonument ter ere van de nagedachtenis van wijlen de heer D. A. Klomp, die zo buitengewoon veel voor de welvaart van Bergen heeft ge daan. MET DE KLEUTERS NAAR DE FRÖBELSCHOOL Een groot aantal dames en enkele heren verzamelden zich Dinsdagmiddag in een der lo kalen van de Fröbelschool aan het Spaanse pad, waar het hoofd der school, Mej. Trotsenburg, de bezoekers een idéé zou geven van 't gebruikte materiaal, de z.g. „speelgaven". Mej. Trotsenburg toonde verschillende „gaven", dozen met ballen, kuben, cylinders enz. enz., waarmee het uiterst gevoelige wezentje, dat kleuter heet, zich al spelende ontwikkelt, waaraan het telkens nieuwe mogelijkheden ontdekt. Naast het vrije werk (onder deskundige leiding) staat het groepswerk, de lessen aan kleuters van gelijke ontwikkeling, niet bepaald van gelijke leeftijd. Naast de bouw- gaven werden nog getoond gaven voor vlakversiering, mozaïekwerk. Na deze korte uiteenzetting gaf Mej. Trotsenburg een groeps les en konden de bezoekers zien, hoe de kleuters zich inspanden om hun bouwwerk, hun toren op te trekken, hoe zij zich uit sloofden om de moeilijkheden te overwinnen. Tot besluit van deze interes sante middag volgde nog een spelletje, waarin de kleuters met schitterende oogjes Vader hielpen met spitten, harken, boomkappen enz. om de tuin netjes in orde te maken, een bezigheid, die thans wel in het middelpunt van de belangstelling staat. LEGER DES HEILS Het is een goede oude gewoonte in het Leger des Heils om met de Pinksterdagen grote open luchtsamenkomsten te houden waarin verschillende corpsen ver enigd zijn. Zo zal dit jaar in Bergen verenigd zijn de corpsen Haarlem II, IJmuiden, Alkmaar en de buitenpost Bergen. Deze openluchtsamenkomst wordt ge houden Maandag 2e Pinksterdag, 2 uur, aan het eind van de Sparrenlaan bij het z. g. n. reigers bos. DE RIOLERING A.s. Dinsdag, 's morgens 11 uur, zal de riolering officieel in ge bruik worden genomen. De genodigden zullen daartoe samenkomen bij de zuiverings installatie aan de Oudedijk. „HET WITTE KRUIS" De afd. Schoorl van „Het Witte Kruis" hield Maandagavond onder voorzitterschap van Dr H. Heringa haar jaarvergadering in de zaal van de heer P. Duin. Nadat de voorzitter „het niet- talrijke, maar zeer selecte publiek" (woorden van de voorzitter) had welkom geheten en de secretaris zijn uitvoerige notulen had gelezen, volgden omstandige mededelingen omtrent de stappen, die het bestuur had gedaan, om te komen tot 't aanstellen van een zuster in eigen dienst. Het jaarverslag wees er op, dat 1946 was gekenmerkt door grote activiteit. Met het oog op het onderbrengen van gezinsver pleging onder de Kruisvereni gingen, waarop van regeringszijde was aangedrongen, werd de contributie verhoogd van f 1,25 tot f 3,50. Het materiaal van 't magazijn verkeerde in goede staat. Er was 380 maal iets uitgeleend. Ten behoeve van de T.B.C.-be- strijding waren in 5 gezinnen 27 bezoeken afgelegd1 gezin was verpleegd in het Centraal Zieken huis. De huisverzorging bleef door gebrek aan personeel be perkt tot financiële steun voor 86 dagen. De contributieverhoging tot f 5,.had bedanken door enkele leden tot gevolg gehad, zodat het ledental daalde tot 77. Besloten was de zuigelingen» zorg uit te breiden met kleuter zorg: de kleuters van 1'/2 6 jaar zullen de tweede Woensdag van de maand een beurt krijgen. De ontvangsten van de 703 leden tellende afdeling hadden bedragen f 2408,88 en de uitgaven f 1302,75 zodat er een batig saldo was van f 1106,13. Voor de T.B.C.-bestrijding waren deze cijfers f 1092,51 472,50 f 620,01 en voor de H. V. f 723,84 - f 339,50 en f 384,34. EGMONDERS AAN DE SLAG VOOR DE TWEEDE KUNSTTENTOON STELLING Onder de auspiciën van de V.V.V. te Egmond aan zee, zullen de heren C. Wijker en B. Denneboom dit seizoen een groots opgezette tentoonstelling organiseren. De inwoners van de drie Eg monden worden verzocht alle voorwerpen, die betrekking hebben op het leven en de historie van de drie Egmonden op een nader te bepalen datum in te zenden. Ook zelfvervaardigde tekeningen en modellen van scheepjes, die het vorig jaar nog niet zijn ten toongesteld, worden ingewacht. Tevens zullen voor de beste in zendingen weer fraaie prijzen be schikbaar worden gesteld. Jk Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Agentschap voor de Egmonden P. Smit, Abdijlaan 59, Egmond aan de Hoef Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. alsmede in de drie Egmonden Abonnementsprijsf 3,CO per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Uitgever van De Duinstreek Schoorl Telefoon 268

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1