WEEKBLAD tya BERDOS I en II - St. MARTINUS I en II BERGEN SCHOORL VRIJDAG 30 MEI 1947 24c JAARGANG No. 21 arne wil ik een klein woordje in dit weekblad schrijven. Het is een gelukkige gedachte, om in een streek een weekblad te bezitten en waarom? Wij mogen toch aannemen, dat de kuststreek met zijn mooie duinen en,strand zich uitmuntend leent voor ontspanning. De plaatsen, die aan de kust liggen, zijn door het strand en de duinen op elkander aangewezen. Zij hebben dezelfde belangen, al hebben zij dan ook allen verschillende historie en ligging. Eén ding hebben zij allen eigen: het zijn ontspanningsplaatsen bij uitstek. Op grond daarvan is het ook goed, dat er een neutraal streekblad is, wat ons eens in de week op de hoogte houdt van wat er al zo gebeurt en zal gaan gebeuren. Dit is voor mij dan ook een reden, om dit weekblad bijzonder aan te bevelen. M. NIELE, Burgemeester van de Egmonden. Zondag 1 Juni a.s. Aanvang: 2e elftal 1.45 uur le elftal 3.30 uur Terrein aan de Nesdijk PINKSTERFEEST P.v.d.A. W. v. d. Kapelle, voorz. van de Gew. Federatie van de P.v.d.A. Noordholland Noord, heette op de tweede Pinksterdag de duizend koppige menigte in het openlucht theater welkom en wendde zich daarbij in het bijz. tot de decla mator Willem van Capellen en het gemengde koor „Kunst aan het volk" uit den Helder. Spr. bood zijn excuses aan, dat niet alles gelopen was, zoals men dat gaarne gewild had. „Kunst aan het volk" opende het programma met onder leiding van haar directeur Willemse een tweetal nummers ten gehore te brengen: „Morgenrood" van Otto de Nobel en „De Strijders" van Isr. J. Olman en oogstte daarmee een warm applaus. Hierna betrad Willem van Capellen het podium en droeg allereerst voor een fragment uit het derde bedrijf van „Opstande lingen" van Henr. Roland Holst, dat herinnerde aan de Russische revolutie in 1905. Onder adem loze stilte werd de verdedigings rede van Chrystalof aangehoord en toen het laatste woord van deze vrijheidsheld verklonken was, barstte er een oorverdovend applaus los. Met zijn tweede nummer had deze bekende decla mator niet minder succes. Het was het spannende verhaal van de vernietiging van de bevolkings registers in A'dam door de onder grondse om duizenden jonge mensen te bewaren voor het weg voeren in slavernij. 1 Juli 1943 klonken schoten boven bos en duin, 1 Juli '43 lieten J2 jonge mannen hun leven voor hetvuur- peleton in de volle overtuiging, dat zij hun plicht hadden gedaan in de strijd voor vrijheid en recht. Op deze stralende Meidag in '47 klonk een luid applaus over duin en bos als een hulde aan de nagedachtenis van deze jonge helden. 's Namiddags vervolgde van Capellen zijn voordrachtenreeks met „Wat maakt gij van uw Huwelijk?" Als in een- kaleidos- coop verschenen telkens nieuwe beelden, die het openluchttheater deden daveren van de lach. Zijn praatje over opvoeding, dat ge organiseerde verzet van ouders tegen kinderen, zijn welgemeende raad aan de schoonmoeders, zijn wijze raad aan de ouders toch vooral niet te „kiften" in het bij zijn van de kinderen, maar 't verschil van mening uit te vechten tussen de koele lakens enz. enz. hadden groot succes. De voor drachtkunstenaar besloot met „Het lied van de machinist" van Adeöia van Scheltema. Mr P. Agter, lid van de Ged. Staten in Utrecht, smaakte het genoegen de feestrede te mogen uitspreken in de brandende zon. In de twee jaren van vrijheid, die we na de vijf jaren hel hadden mogen beleven, was, dank zij de dem.-soc. P.v.d.A. een begin ge maakt met nivellering van de rijkdommen, had minister Drees de strijd tegen sociale ongerechtig heid aangebonden enz. enz. Spr. wees er op, hoe de P.v.d.A., on danks verdachtmakingen, ondanks corruptie van ambtenaren, in de moeilijke jaren had weten aan te pakken. Er moge allerwegen een verlangen naar radicalisme op komen, overal moge de verzuchting worden geslaakt „Hoe komen we er uit?" de weg van het communisme kan niet de onze zijn, aldus Mr Agterradicalisme is goed, maar met eerbied voor de menselijke persoonlijkheid en niet een vertrappen van elke menselijke waardigheid terwille van een geweldig idealisme. Brandend noodzakelijk noemde spr. het, dat de partij als één man staat achter de regering. De twee-eenheid, leiders en partij, zal onoverwinnelijk zijn. De Partij van de Arbeid worde geen ver waterde uitgave van het commu nisme, aldus besloot spr. zijn on danks ondragelijke hitte met de meeste aandacht gevolgde rede, maar blijve strijden voor demo cratisch socialisme. „Kunst aan het volk" besloot het Pinksterfeest met een tweetal nummers van Otto de Nobel, „Eens" en „Aan de strijders" en de „Strijdmars de rarbeiders" van Hegeraat. GYMNASTIEK De R.K. Gym.vereniging „DIO" hield, hoewel zij nog in haar be ginstadium is, Dinsdag j.l. haar eerste onderlinge wedstrijden in het gymnastiekgebouw aan de Beemsterlaan. De vereniging, die nu ruim een jaar onder leiding van de heer P. v. Wonderen be staat, mag zich in een gestadige groei verheugen. De prestaties waren zeer bevredigend te noemen. De uitslagen waren als volgt: Heren: P. Pepping 321/» punt, J. Kuilboer 29, P. Bakker 281/2, E. Groenewoud 281/2. J- Leysen 28 V2. Dames boven 17 jaarBerna de Grau 31 punten, Annie de Grau 31, Ted v. Campenhout 30, Rie Groenewoud 30, Rendering 29'/2. Dames 13-17 jaar: Tini Kuyper 32 punten, Truus Ruyter 32, Agnes Roosloot 30'/2, Hilda Vijn 301 /2. Tiny v. 't Sant 30, Nel Vrasdonk 30. BUSLICHTINGEN TE BERGEN EEN AANWINST VOOR BERGEN Gedachtig aan de woorden „Stilstand is achteruitgang" heeft de heer OudhofF zijn winkelpand in de St Antoniusstraat geheel verbouwd en naar de eisen des tijds ingericht. Wie dezer dagen een kijkje kwam nemen, zal ver baasd hebben gestaan over de metamorphose, die dit pand heeft ondergaan. Het begint al buiten met de geheel stalen winkelpui en binnen wordt de bezoeker, die eerst de vele bloemstukken bewondert, verrast door de nieuwste snufjes: onder de toon bank een draaibare installatie voor zout, zeep, soda, langs de wanden een schakelbetimmering, alles even practisch, overzichtelijk, hygiënisch. Woekerende met de beschikbare ruimte heeft de aan nemer, de heer Noort het be scheiden winkeltje omgetoverd tot een ruim winkelpand, tot 'n aanwinst voor Bergen. Het zal de ondernemende zakenman niet aan belangstelling ontbreken bij de opening en De Duinstreek voegt gaarne zijn beste wensen bij de vele, die hij zal ontvangen. NATIONALE RECLASSERINGSDAG Het plaatselijk comité vraagt weer de aandacht van de inge zetenen voor het reclasserings- werk van de gezamenlijke Pro- testanse, Katholieke en Algemene Reclasseringsinstellingen in Ne derland. Deze verenigingen kunnen haar sociaal en humaan werk slechts voortzetten, als een ieder een penningske bijdraagt in de kosten. Het reclasseren, het op heffen van een gevallen mede burger, het mensen redden van een dreigende ondergang, is de taak van geheel ons volk, is in het belang van de hele gemeen schap, die alleen gebaat is met sterke mensen, die in staat zijn rechtop hun weg door het leven te gaan. De voorwaardelijk ver oordeelden hebben toezicht, leiding, steun nodig, nu meer dan te vorènhoe gemakkelijk zouden deze mensen, die in normale tijden faalden, zich onder de druk en spanning van deze tijd kunnen laten meeslepen tot ongewenste daden. Dan zijn er de velen, die op de moeilijke weg van gevan genis naar een eerlijk bestaan, steun behoeven. Er is nog meer werk, maar dat alles kost veel geld. In de week van 2 tot 8 Juni zullen daarom overal in den lande, ook in onze gemeente, weer de collectebussen rammelen. Men is collecte-moe? Voor dit doel is een beroep op de lief dadigheidszin van de ingezetenen ten volle gerechtvaardigd! Moge een ieder naar zijn vermogen bij dragen tot het slagen van deze collecte, tot het in stand houden van het reclasseringswerk, tot heil van onze zwakke medemensen! Het comité van uitvoering, Mr T. G. G. Boerrigter, voorz., J. Chr. Kettenborg, secretaris, G. C. J. Ros, penningmeester, J. N. de Koning, J. E. Miltenburg, J. Smit. EXAMEN MELKCONTROLEUR Bij het vorige week gehouden examen voor Melkcontroleurs te Hoorn slaagden uit onze omgeving de heren S. Schouten, Th. Modder en Jb Kuis te Bergen. M. v. d. Woude en C. v. d. Woude te Schoorl en Jb. Duin te Bakkum, voor melkcontroleur van een Zuivelfabriek en/of Rundveefok- vereniging en de heren M.Thomas te Bergen, J. Bremmers, P. Liefting, J. Welboren te Castricum als melkcontroleur ener Rundvee- fokvereniging. BERDOS SPEELT TEGEN ST. MARTINUS UIT ADAM Gaarne vestigen wij hierbij de aandacht op de beide in dit nummer aangekondigde wedstrij den, die onze plaatselijke voet balvereniging „Berdos" Zondag op eigen terrein zal spelen tegen twee elftallen van St. Martinus uit Amsterdam. Berdos, de kam pioen le klasse van de N.H.V.B. gaat na de behaalde zege nog niet op zijn lauweren rusten, blijft niet kalmpjes afwachten wat de komende promotiewed strijden tegen twee vierdeklassers van de K.N.V.B. zullen opleveren, maar doet haar best in goede conditie te blijven en stelt het daarom op prijs, dat haar de ge legenheid wordt geboden voor training, haar krachten te meten met de gasten uit A'dam. Voor sportliefhebbers weer een mooie dag. ZO ONTVANGEN WIJ ONZE GASTEN 1. PINKSTERVREUGDE „Ontvlugt nu de steden, wie vreugde begeert". Talloos velen volgden op de stralende tweede Pinksterdag deze raad van de Gelderse dichter-landheer Staring van de Wildenborch en spoedden zich naar buiten. Auto's, fietsen, karretjes en voetgangers bewogen zich in onafzienbare rijen langs der duinen rand, waar het oog geboeid werd door het prachtige duinlandschap aan de ene zijde en schitterende vergezichten over de polders aap de andere kant. Iets dergelijks moet Hölty hebben geïnspireerd tot zijn „Aufmunte- rung zur Freude", waarin hij uit riep „O wunderschön ist Gottes Erde, Und wert, darauf vergnügt zusein Drum will ich, bis ich Asche werde, Mich dieser schonen Erde freuen." Café's en terrassen noodden overal tot een ogenblik verpozen en waar de muziek naar lokte, be wogen danslustige paartjes zich over de dansvloer; Terpsichore is nu eenmaal een gevierde muze in deze streken en Pinksterrijden en Pinksterdansen zijn nog altijd onafscheidelijk. NOORD EN ZUID De Nederlands-Vlaamse Ver. „Noord en Zuid" organiseert van 31 Mei tot 2 Juni a.s. 'n congres, waaraan Vlamingen en Neder landers zullen deelnemen, in de Volkshogeschool „De Zand- hoeve", gelegen aan de Duinweg tussen Bergen en Schoorl. De deelnemers worden Vrijdag avond na het avondeten verwacht en vertrekken naar keuze Zondag avond of Maandagmorgen. Hier volgt een greep uit het belang wekkende programma. Zaterdagmorgen spreekt Anton van Duinkerken over „Uitwisse ling in het letterkundige leven van Noord en Zuid", Zaterdag middag Lode Baekelmans over „Antwerpse Humor". Zondag middag zal prof. dr Willem Péé het woord voeren over „De positie van het Nederlands te Brussel" en A. Roland Holst over„Indrukken uit Zuid-Afrika". EEN GROTE DAG VOOR SCHOORL! Inwerkingstelling van riolering en zuiveringsinstallatie. „Het laatste enigszins teken achtige dorp aan Hollands weste lijke kustkant is zonder twijfel 't armelijke Schoorl", aldus Hilde- brand in zijn Camera Obscura. Het was dit dorpje van Teun de Jager, dat op de derde Pinkster dag liet zien, dat ook in een kleine plaats door eendrachtige samenwerking iets groots tot stand kan komen. Op de morgen van deze derde Pinksterdag werd namelijk officieel in werking ge steld de riolering met zuiverings installatie, een object van f 110.000. Nadat B. en W. en de vroede vaderen van Schoorl, de oud burgemeester Lovink, Ir Smeets en Ir de Bie van het ingenieurs bureau Dor-Oliver te A'dam, de directeur van gemeentewerken te Bergen, de heer Van Dordt van het directoraat-generaal bijz. rechtspleging, de heren aannemers P. N. Min en P. den Das zich rond de zuiveringsinstallatie aan de Oudendijk met haar kubus vormig en cilindrisch gebouw met verschillende vijvers hadden verzameld, trad de oud-burge meester Lovink, aan wiens initia tief en doorzettingsvermogen het tot stand komen voor zo'n groot deel is te danken, naar voren om met één druk op een handel alles in werking te stellen. Na deze symbolische handeling van oud-burgemeester Lovink be ijverde Ir Smeets zich om de aan wezigen enig idee te geven van wat er gebeurt in de verschillende afdelingen, hoe het mogelijk wordt, dat het vuile rioolwater met zijn vele opgeloste en grovere stoffen, dat via een roosterkorf een kelder binnentreedt, na de z.g. Imhofftank, de Continufilter en bezinkbassins gepasseerd te zijn, als zuiver water weer naar buiten vloeit. In principe, aldus besloot Ir Smeets zijn bijzonder interessante uiteenzetting, is er te onder scheiden een „voorzuivering" voor het bezinken van bezink- bare stoffen en een „nazuivering Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Agentschap voor de Egmonden P. Smit, Abdijlaan 59, Egmond aan de Hoef De DuUtdveeU" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. alsmede in de drie Egmonden Abonnementsprijsf 3,CO per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1, Postkantoor Dorpsstraat Oostdorp T uindorp Loudelsweg Ruïnelaan Meerweg Mosselenbuurt Komlaan Breelaan Zuidlaan Zat.dag 5.— 13.40 19.20 17.50 4.- 11.30 17.10 16.15 4.05 11.35 17.15 16.20 4.10 11.40 17.20 16.25 4.15 11.45 17.25 16.30 4.20 11.50 17.30 16.35 4.25 11.55 17.35 16.40 4.25 12.— 17.40 16.45 4.20 12.05 17.45 16.50 4.10 12.10 17.50 16.55 4.15 12.15 17.55 17.- 1 Onze tuin is voor 't huis toonbaar en achter ook geen wildernis meer, wie de schoen past 2 Wij nemen op een mooie dag of avond al onze gasten mee voor een wandeling. 3 Wij wijzen hen op enkele bijzonder heden in 't landschap en laten wat een voudige planten zien en geluiden horen van vogels. Dan, U zult het zien, gaan de ogen open en krijgt voor hen de va- cantie meer inhoud. 4 Wij voelen er wèl voor maar kunnen niet weg, dan schrijven we een kaartje naar Loudelsweg 99 Bergen en we zullen zien of we geen jeugdbeweger als gids kunnen krijgen. Welke jeugd beweger voelt er voor? 5 Wij wijzen op het onnut van bloemen plukken, vooral duindistel, meidoorn, orchideeën enz. wat strafbaar is en om dat heide en duindistel, die toch lelijk worden na enkele dagen als „stofnesten" de deur uitgegooid worden. Nee, wij leren de mensen zien en waarderen! 6 Voor de betrokken instantie(s) in Bergen. Wij laten de alarmsirene voor brand, of zwijgen, of vervangen door, een andere, als 't maar niet helpt herinneren aan oorlog. Door hen, die door bom bardementen hun naasten verloren en hier een rustoord hopen te vinden zal dit gewaardeerd worden. 7 Voor alle jeugdbewegers vooral. Wij laten niet „uit dank voor 't aangenaam verpozen, de eigenaar van bos of duin de schillen en de dozen....", wij weten 't allemaal en toch stoppen we nooit ons broodpapier even in de tas of rugzak om 't thuis weg te gooien. Een kleine moeite overigens, waar we ons verder aan zullen houden. 8 Wij stoppen met mededelingen enz. aan de bomen op te hangen kriskras door het dorp. Het staat zo foeilelijk. Grote schoonmaak 9 Zien we een heer of een dame in een droge periode roken in hei, helm of in dennenbos, dan wijzen wij hen daar be leefd op en vragen alleen of ook zij helpen blussen bij eventuele bosbrand, door henzelf of anderen gesticht. Het re sultaat is voor 90 pet, dat de sigaret uitgaat en men behoeft zelfs niet boos te worden. 10 Kaarten voor 't duin hebben we niet nodig in de Staatsbossen ten N. van het waterleidingbedrijf. Wel voor de „Ver brande Pan" ten Z. van de weg naar Bergen aan Zee, verkrijgbaar bij de heer Haasbroek te Bergen aan zee ad. f 0,25 tot September en het Waterleiding- terrein (Uilenvangersweg) verkrijgbaar bij Duinvermaak en Boekhandel de Haan.

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1