WEEKBLAD CABARET-AVOND Be&oelu MAANDAG 9 JUNI DE SCHOORLSE KERMIS BERGEN VRIJDAG 6 JUNI 1947 24c JAARGANG No; 22 van „ELCK WAT WILS" in Hotel de Rode Leeuw Sen avond mn eenvoudige kleinkunst GOUDEN JUBILEUM 1 Een halve eeuw gemusiceerd Over enkele dagen zullen op het Maesdammerhof, waar op stille avonden nachtegaal en merel de eenzame wandelaar in ver rukking brengen met hun gezang, de feestklanken klinken van een gouden jubileum: Bergen's Har monie toch herdenkt op 15, 22 en 29 Juni haar vijftigjarig bestaan met een groot nationaal concours, waar 31 korpsen de vreedzame strijd zullen strijden om één der vele eretekenen. Reeds Zaterdag 14 Juni zullen alle vrienden van Bergen's Harmonie zich ver zamelen op het concoursterrein, waar de jubilaris een jubileum concert zal geven en waar dank zal worden gebracht aan de talloos velen, die hun medewerking hebben verleend bij het voorbe reiden van dit grote muziekfeest. Op die avond zal allereerst de „Jubilé-mars" klinken van J. C. Beekman, die in de loop van deze halve eeuw zoveel heeft betekend voor het corps en wiens daden getuigen van een grote onbaatzuchtige liefde voor de vereniging. Uit het verleden memoreren wij, hoe in 1897 met 10 leden werd gestart onder leiding van P. Reidel, die later de dirigeer stok aan anderen overdroeg. Met het optreden van de heer J. C. Beekman als directeur werd een andere koers gevolgdwas te voren het leerlingenwezen ver waarloosd, het had de volle aan dacht van de nieuwe directeur. Zoetjes aan ging het nu omhoog, er werd een 3e prijs, een 2e prijs behaald, een le prijs bij een marswedstrijd. Toen de heer Beekman de vereniging voor de keus stelde 't korps om te zetten in een fanfare-corps of een andere directeur te benoemen, werd be sloten tot het laatste. De heer P. Pranger kreeg de leiding van Bergen's Harmonie en de heer Beekman trad terug als lid en plaatsvervangend directeur, een een daad getuigende van een grote, onbaatzuchtige liefde voor het corps. Nu ging het steeds excelsior. Bergen's Harmonie nam steeds groter plaats in onder de bevolking en verleende haar medewerking bij alle mogelijke gelegenheden als bloemencorso, verlichtingsavond, oranjefeest, enz. enz. enz. Bergen's Harmonie werd de „onmisbare" en verdient alle belangstelling op haar jubelfeest. Het belooft een buitengewoon mooi concours te worden, waar muziekliefhebbers ten volle kunnen genieten: in de prachtige omge ving zullen 31 corpsen hun beste nummers ten gehore brengen (geen verplichte nummers!) zodat alles op hoog peil zal staan. VLAAMS-NEDERLANDS CONGRES Lode Baekelmans met „Antwerpse humor" De Nederlands-Vlaamse Ver eniging „Noord en Zuid" orga niseerde in de Volkshogeschool „De Zandhoeve" een congres, waaraan door vele Vlamingen en Nederlanders werd deelgenomen, 's Namiddags werd, nadat mr. v. Haesaert de aanwezigen had welkom geheten en het gezamenlijk gezongen „vooisken" van „t Ros Beyaard doet zijn ronde in de stad van Dendermonde" een Vlaamse sfeer had geschapen, allereerst een huishoudelijke ver gadering van Noord en Zuid gehouden onder presidium van Anton van Duinkerken. Na ver schillende ingekomen stukken en jaarverslagen was de bestuurs verkiezing aan de orde. Gekozen werd prof. mr A. Pitlo te Amsterdam, warm aanbevolen door de voorzitter. Omtrent de vooruitzichten van het komende verenigingsjaar werden uitvoerige inlichtingen verstrekt over de op 20 Juni te Utrecht te openen tentoonstelling van „Vlaamse Kunst". Hier zal een kunsthisto risch en aesthetisch inzicht te verkrijgen zijn van wat de laatste halve eeuw door verschillende kunstenaars, w. o. Karei van de Woestijne, is gewrocht in de Leyestreek met St Maartens- Laethem als centrum. Er zullen tevens enige lezingen worden ge houden en gehoopt wordt op opening door Camille Huysmans. Er werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de vraag, hoe de moeilijkheden te ondervangen, die studerenden in de letteren onder vinden door 't ontbreken van een verzamelpunt voor alle werken. Het bestuur werd tenslotte ge machtigd de z. i. gewenste stappen te doen om te komen tot een betere toestand voor Vlaanderen en Nederland. Na deze huishoudelijke bezig heden, wachtte de aanwezigen een paar uurtjes van ontspanning. Lode Baekelmans, bekend door zijn humoristische Antwerpse schetsen en romans, kwam de congressisten vergasten op „Ant werpse humor". Humor is het weergeven van de natuur, volgens Multatuli. Lode Baekelmans gaf uit zijn rijke voorraad enige staaltjes, diehet volksleven typeren, getuigende van grappigheid, on willekeurig of gewild, soms van leedvermaak. Het „welkom vreem deling" geldt in Antwerpen alleen niet voor de Brusselaarhij houdt niet van dat bluffen, dat op scheppen. Overigens is de liefde wederkerig. Ofschoon goedhartig van aard, laat de Antwerpenaar zich niet „kulen". Aan de minachting van de vrouw voor alles wat diamant bewerker of sigarenmaker was, herinnert nog de uitdrukkingnooit van m'nleven een sigarenmaker aan m'n zij. Men kent daar geen ware Jozef, maar zegt „wacht maar tot Jan van Pas komt". Een bron van humor is ook de politiekmen spreekt van Jappers of Japneuzen (R. K.), Geuzen (lib). Blauwen en Roden. Verder zijn er heel wat joden- moppen en vertellingen over pastoors, kosters en meiden van pastoors. Van de trek naar 't geven van bijnamen getuigen namen als Signoren (Antwerpenaren), Strop- pedragers (Gent), Schapekoppen (Lier), Maneblussers (Mechelen). Spreker vertelde nog, dat een Antwerpenaar élke nieuwe kroeg, die geopend wordt, met een be zoek vereert endat hij in 'n vergulde koets naar zijn laatste rustplaats wordt gereden. Ofschoon de spr. nog lang niet door 't voor hem liggende stapeltje humor heen was, en zijn audito rium nog lang niet het luisteren moe, riep de vriendelijke gast- vrouwe, de Volkshogeschool, allen aan tafel voor het verzorgen van de inwendige mens. Met een hartelijk applaus werd dit gedeelte besloten. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN Tentoonstelling schilderijen, kunstnaaldwerk, beeldhouw werk en ceramiek Bergen is niet alleen bekend als vacantie-oord, maar ook als plaats waar scheppende kunste naars zich bij voorkeur vestigen om er te werken. In verschillende kringen der bevolking werd het vaak als een gemis gevoeld, dat er geen georganiseerd verband bestond tussen het artistieke en het burgerelement in deze gemeente, omdat Bergen geen cultureel centrum bezit, waar beide groepen elkaar ongedwongen kunnen ont moeten, tevens met de bedoeling te delen in elkanders werken, zorgen en leven. Om hierin een gunstige wijziging te brengen is er opgericht het „Kunstenaars centrum Bergen", dat zich ten doel stelt: le Het organiseren van schilderijen-tentoonstellingen in de kunstzaal „Boendermaker" en daarnaast in localiteiten van het z.g. „Huis met de Pilaren" in de Raadhuisstraat (ook tentoon stellingen op het gebied van beeldhouwkunst, ceramiek, weven, kunstnaaldwerk, typografie enz. zullen worden georganiseerd). 2e Het verzorgen van avonden, waar te Bergen wonende musici en letterkundigen over hun werk kunnen spreken. 3e. Het inrichten van een der localiteiten in het „Huis met de pilaren" tot waar lijk centrum met leestafel en boekerij. Deze plaats worde een contactpunt voor kunstenaar en belangstellende leek. 4e Het aan kopen van werken van kunste naars, die te Bergen hebben ge woond en nog wonen, tot het vormen van een representieve collectie. Allen, die hun belangstelling tonen voor het K.C.B. door enige vorm van lidmaatschap hebben vrije toegang tot de lees- en conversatiezaal en genieten meer dere voordelen. Zaterdag zal reeds de eerste tentoonstelling op het gebied van schilderkunst, beeld houwkunst, ceramiek, kunstnaald werk worden geopend in de kunst zaal „Boendermaker" en zal de bezoeker kennis kunnen maken met werken van Jaap Min, Jaap Sax, J. Ponstijn, Roggeveen, K. Colnot, Th. Sterk, Marijke Visser (beeldhouwwerk), Hubers (ceramiek), Mw Hubers (kunst naaldwerk), Hilda Bos e.a. VERKEERSONGEVAL Op de beruchte splitsing Dorpsstraat-Karei de Grotelaan vond een auto-botsing plaats, die met wat hoofdwonden en materi ele schade afliep, doch heel wat ernstiger gevolgen had kunnen hebben. Een uit Alkmaa$ komende luxe-auto moest voorrang verlenen aan een uit de Karei de Grote laan naderende auto, maar werd hierin gehinderd, naar wij ver nemen, doordat laatstgenoemde de bocht teveel naar links nam. De bestuurder Fr. L. D. uit Bergen kwam er goed af, maar zijn tegenligger de heer W.v.d.V. uit Alkmaar en diens medepassa gier P. Br. uit Driehuizen waren minder gelukkig en liepen hoofd wonden op. De auto werd op sleeptouw genomen naar Alkmaar. Zodra de wegenplannen zijn uiigevoerd, zal ook hier het verkeer in betere banen kunnen worden geleid. OUDERAVOND U.L.O.-SCHOOL Donderdagavond 22 Mei werd na 5 jaar weder de eerste Ouder avond belegd. De laatste had plaats gevonden op 31 Maart 1942. Vooraf van 7-8 uur, hadden de ouders, die dit wensten, ge legenheid met de leraren over hun kinderen te spreken. Bij de opening wees het hoofd der U.L.O.-school, de heer Baretta er op, dat het niet nodig was de oorzaak van deze lange rustpauze nader uiteen te zetten. Hij betreurde het echter, dat niet nog een groter aantal Ouders van hun belangstelling hadden blijk gegeven, vooral omdat er een nieuwe ouder-commissie moest worden gekozen. Hij bracht nog naar voren, met welke moeilijk heden het onderwijs momenteel nog te kampen heeft, leerkrachten zijn er veel te kort, vele leer middelen ontbreken, terwijl er grote moeilijkheden zijn om dit aan te vullen. Als leden der Ouder-commissie werden gekozen: F. Jimmink, voorz.Mevr. G. R. Buker- Westerman, Lijtweg 23, secreta resse; Mevr. A. van Hattem- Goedhart, Mevr. J. v. d. Bremen- Bos, M. Boschman, leden. Naar voren werd nog gebracht de verwarming der school. Sinds 1937 zijn pogingen in het werk gesteld een installatie voor cen trale verwarming te verkrijgen. Eerst was dit uitgesteld op grond van flnantiële bezwaren, daarna doordat eerst het gebouw was gevorderd voor onze eigen mili tairen en er daarna door de be zettende macht beslag op was gelegd. Thans zijn de plannen voor een dergelijke installatie in een ver gevorderd stadium, zo dat binnen afzienbare tijd waar schijnlijk met de aanleg zal kunnen worden begonnen. Nadat de Ouders nog het schoolgebouw hadden bezichtigd, waarbij men vooral vol bewondering was voor de inrichting van de turnzaal en de wasgelegenheid, werd de bij eenkomst gesloten. In verband met plannen welke de Oudercommissie heeft, wekt zij de Ouders op om bij de eerst volgende Ouderavond van hun belangstelling blijk te geven. HUIZE „DE KLOMP krijgt een nieuwe bestemming Al bijna twintig jaar is het geleden, dat de familie Boender maker huize „De Klomp", aan de Loudelsweg te Bergen, ver liet, om zich metterwoon te ves tigen in de nieuwe „Kunstzaal Bgendermaker". En hoewel Bergen toen een kunstzaal rijker werd, leed het toch tegelijk een verlies met het prijsgeven van deze historische plek, waar de jonge kunstenaars van toen hun roemrijke loopbaan begonnen. Huize „De Klomp" wordt nu het centrum van de dans in onze duinstreek. De nieuwe dansschool staat onder leiding van de heer B. Harms, die in Bergen en wijde omgeving toch al geen onbekende is. „Laat ik beginnen", aldus de heer Harms, in een onderhoud dat wij met hem hadden, „met te zeggen, dat huize „De Klomp" het oude karakter zal bewaren of terugkrijgen." „En dan" hier verraadt de heer Harms iets van zijn idealen „heb ik hoop, dat deze entourage, die als het ware cultuur ademt, mij zal helpen, om het dansen in onze duinstreek tot grotere verfijning te brengen. Ik zal niet beweren, dat er in onze contreien niet ge noeg dansvermaak is, maar.... er wordt te weiniggedanst Echt dansen, bedoel ik mooi om te zien, met een goede „gang" en een lenige techniek". Wanneer de opening zal plaats hebben wordt nader bekend ge maakt, hopenlijk voor 't nieuwe dansseizoen. „DE MACHT VAN HET „KLEINE' Het werk van deze vereniging voor instandhouding van inrich tingen voor lijders aan vallende ziekte heeft door de bezetting enorme schade geleden waar jaren voor nodig zullen zijn, om dit alles weer te vergoeden. Daar de patiënten, die tijdelijk elders onder dak gebracht waren, be kostigd moesten worden en er verder ook veel geld nodig was, werd getracht, het werk van „de macht van het kleine" zoveel moge lijk in stand te houden. In vele plaat sen is dit, tot onze vreugde, gelukt, helaas niet in alle. In Bergen was het door de evacuatie niet mogelijk en is de afd. lang non- actief geweest. Daarbij kwam, dat haar leidster, Mevr. Wigman, naar Broek op Langedijk was vertrokken, zodat van herrijzenis geen sprake scheen te zijn! Dit was wel heel jammer, want zo ooit dan is de hulp der af deling nü nodigGelukkig is daar verandering in gekomen. Mevr. J. v. d. Eem-Gruppelaar en Mej. Pik verklaarden zich be reid, als oud-medewerksters de goede zaak weer op de been te helpen en wisten reeds verschei dene leden te winnen. Daar Bergen echter een zéér uitge strekte gemeente is, was meerdere hulp geboden. Tot onze vreugde traden de dames: Mevr. Verweel en Mvr. Algra ook als collectanten toe. Er zijn er nu vijf. Dit aantal is voor Bergen stellig nog veel te gering. Wij hopen dan ook hartelijk, dat er nog vijf willen toetreden, om dit schoon doel, wat zozeer geleden heeft, weer op krachten te brengen. Tevens verzoeken wij allen, die dit lezen, lid der afdeling te willen worden. De contributie is gering en wij hebben uw hulp zeer nodig Adres der afdeling is: Mvr. J. v. d. Eem-Gruppelaar, Dr van Peltlaan 15. BERGER SPORTVER. „BERGEN" Op de in „De Oude Prins" gehouden algemene ledenver gadering herdacht de voorz. van B.S.V. in zijn openingswoord alle goede werken en alle goede werkers in het afgelopen vereni gingsjaar. Notulen en jaarver slag werden zonder op of aan merkingen goedgekeurd. De samensteller van het jaarver slag memoreerde hoe het eerste elftal door tegenslagen achter volgd was. Het ledental was van 80 gegroeid tot 132. Dank zijde geslaagde verloting kon de tri bune tot stand komen. Opgericht was een handbalafdeling. Het ge meentebestuur was bereid een tweede speelterrein aan te leggen. De rekening van de penning meester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 3468,40. Er was een voordelig saldo van f 169,86. Na rapport van de Kascommissie werd de B.S.V.-minister van financiën gedechargeerd. Tot nieuw lid van de kascommissie werd benoemd de heer C. Timmer, in de plaats van het aftredende lid Vermeulen. Het jaarverslag van de jeugd commissie maakte melding van „De DuUtvkwek" Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. alsmede in de drie Egmonden Abonnementsprijsf 3,CO per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. Aanvang 8 uur Entrée f 1,50 belasting inbegrepen Kaarten verkrijgbaar aan de zaal Plaatsbespreken op de dag der uitvoering a 10 cent aan de zaal Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen Haan's Boekhandel, Stationsstraat Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1