WEEKBLAD BERGEN TENTOONSTELLING j StUiidetwetk j SCHOORL VRIJDAG 13 JUNI 1947 24c JAARGANG No. 23 DE BERGER KUNSTKRING presenteert HIMLASPELET Na de drie voorstellingen: Zesde étage, Antigone, en Het Huis aan het Moeras heeft het Bestuur van de Berger Kunstkring besloten de nog resterende gelden te besteden aan een vierde avond en wel Dinsdag 17 Juni a.s., waar op in de nieuwe bioscoopzaal van „de Rustende Jager" zal ver toond worden de exclusieve Zweedse film „Himlaspelet." De film, die eenparig door de pers beoordeeld wordt als een der zeer weinige films, die als kunstwerk op één lijn staat met het beste wat enige andere kunst creëren kan, die geen toneel filmt, geen ballet of wat ook, maar die werkelijke filmtaal spreekt en die antwoord geeft op de eeuwige vraagIs film een nieuwe kunst En daarom mag het vertonen van deze film „de" grote ge beurtenis op filmgebied sinds de bevrijding genoemd worden. Het is een aaneenschakeling van opnamen, die deze film doen worden tot een der mooiste en zuiverste films. Een gedicht in filmvorm. En luister vooral naar de begeleidende muziek, 'n telkens terugkerende koraal is een der leidmotieven, hemelse melodieën, zuiver ontsprongen uit 'n andere wereld, die de weg naar de hemel doen vinden. Vandaar de naam Himlaspelet, het spel van de hemel. Indien er nog twijfel mocht bestaan, of de film voor het Christendom ooit wezenlijk van innerlijke betekenis kan zijn, dan wordt het door dit product van Zweedse oorsprong met nadruk bewezen. Hier is 'n film, waarvoor iedere Christen zich vooral in deze tijd moet interesseren. GOUDEN JUBILEUM VAN BERGEN S HARMONIE Groot Nat. Muziek Concours H. M. de Koningin stelde leg penning beschikbaar Een in dit nummer voorkomende advertentie kondigt het gouden feest van Bergen's Harmonie aan. Drie Zondagen en enkele andere dagen zullen de feest klanken klinken in Bergen en zullen de wapperende vlaggen getuigen van de liefde van de inwoners voor hun korps. Het grote aantal beschikbaar gestelde kransen, lauwertakken en medailles getuigt van het medeleven- van de burgerij. Ook H. M. de Koningin gaf blijk van Hare belangstelling en stelde een fraaie legpenning beschikbaar. Van de Commissaris der Koningin in Noordholland mocht de jubilerende vereniging eenzelfde bewijs van belangstelling ontvangen. Zondagmiddag om 12 uur zal het festival worden geopend met een marswedstrijd. De deel nemende Korpsen zullen rond de Hertenkamp hun vrolijke marsen doen horen, 's Namiddags wordt op het concoursterrein Maes- dammerhof de concertwedstrijd gehouden. 9 korpsen zullen deze dag kampen om de eer. Aan de vooravond van dit festival biedt de jubilerende vereniging de muziekliefhebbers een concert aan op het concoursterrein. Het zal worden geopend met de Jubilé-mars van J. C. Beekman, een der oudste leden van het korps en worden vervolgd met Ouverture „Le Roi d'Yvetot, Fragmenten uit Die Lustige Wit we, Czardas uit Der Geist der Woiwoden, Le nouveau Seigneur du Village, Chant du Soir, Fragment uit „Faust" en worden besloten met de mars Sons of the Brave. Degenen, die het voornemen hebben, meerdere avonden te komen luisteren, wijzen we er nog op dat er doorlopende kaarten voor het gehele concours ver krijgbaar zijn, wat niet alleen gemakkelijk is, maar tevens voordelig. van Christina Dames J RAADSVERGADERING De Raad kwam Dinsdagmorgen al vroeg in openbare zitting bij een onder voorzitterschap van burgemeester Dr. Huygens. Van de heren Den Das en Wittebrood was kennisgeving van verhindering ingekomen. Naar aanleiding van de notulen merkte Dr Hemelrijk op, dat 't verhandelde over het Frans op de lagere school niet geheel juist was weergegeven: er was in de vergadering van 9 Mei door spr. op gewezen, dat van de 25 leerlingen, die van de lagere school overgingen naar het mid delbaar en gymnasiaal onderwijs, er 3 of 4 geen cursus voor Frans hadden gevolgd en daardoor zeer gehandicapt werden. De voorz. kon de toezegging dofen, dat er weer gelegenheid zal worden gegeven zo'n cursus te volgen. Nog één ingekomen stuk, hou dende goedkeuring van het raads besluit tot wijziging der verorde ning op de heffing van rechten voor het gebruik van schoollokalen ende agenda was afgewerkt. Bij de rondvraag drukte de heer Jb Swaag zijn grote vol doening uit over de geoefendheid van het nieuwe brandweercorps, zoals blijkt uit het resultaat van de in Alkmaar gehouden gecom bineerde snelheids- en handicap wedstrijd: het jonge corps trad als derde uit het strijdperk. De heer Broersma wees op 't gevaar voor het verkeer op de hoek Guurtjeslaan-Breelaan, waar het uitzicht wordt belemmerd. Dr. Hemelrijk informeerde naar de voor de gemeente uit de ver koop van duinterrein aan de provincie voortvloeiende conse quenties. Baron Taets van Ame- rongen, directeur van de Bouw Exploitatie Mij. N. V. Bergen aan zee wees er op, dat de aan koop geschiedde voor wateront trekking en recreatie. Het betrof een terrein van 810 h.a., o.m. de gehele verbrande pan en alle overige duinen, welke niet tot de staatsduinen of het Gem. na tuurreservaat behoren. Ook de zeeweg van de Fransman tot Bergen aan zee zal hiermee pro vinciaal bezit worden. Alleen Bergen aan zee oostwaarts tot de Elzenlaan blijft aan de Bouw maatschappij. Dr. Hemelrijk informeerde ten slotte nog naar de uitreiking van fietsbanden aan een deel der volks tellers het had nog ol wat kwaad bloed gezet, dat het juist ambte naren waren, die zich 'n bandje zagen toebedeeld. De voorzitter deelde mede, dat reeds vóór 't bekend worden van 't beschik baar stellen van banden, de ver schillende wijken waren toege wezen en dat voor de buitenwijken ambtenaren waren gekozen en de andere tellers in eigen omgeving zouden tellen. Toen er nu banden ter beschikking werden gesteld waren de tellers in de buiten wijken, de eerstaangewezenen voor een band. Ofschoon de zaak ook de voorzitter niet bevredigde, kon hij verzekeren, dat er strikt rechtvaardig en correct was ge handeld. Met de opmerking van Dr Hemelrijk, dat een gemeente bestuur alles dient te doen, om ook maar de schijn te vermijden, was de bandenkwestie afgedaan. De vergadering werd hierna gesloten en de Bonnefaasschouw volgde. DE SIRENE LOEIDE De opperbrandmeester Jan Smit gedecoreerd! Daar is een tijd van komen, daar is een tijd van gaan. Dit spreekwoord, zo vol smart, geldt ook voor de brandweer. Hoe verdienstelijk zij zich ook mogen hebben gemaakt voor de gemeen schap, er komt een tijd, dat de oudere brandweerlieden moeten worden afgelost en plaats dienen te maken voor jongere. Gister avond was die tijd gekomen voor 18 van de 23 bestrijders van de rode haan. In tegenwoordigheid van burgemeeester en wethouders en gemeenteraadsleden, de heren Fehres, districtsinspecteur uit Haarlem, C. Mol, instructeur rijksinspectie voor het brandweer wezen uit A'dam, van Maarleveld, ondercommandant uit Alkmaar en vele anderen, gaven de nieuwe brandweerlieden, opgeleid door de heer C. Mol, een demonstratie van hun kunnen.3 mannen gingen als aanvalsploeg of reddingsploeg, voorzien van materiaal op ver kenning en zo nodig redding uit, na bericht van de 'ordonnans ge volgd door andere mannen en dank zij dit snelsysteem werd twee minuten na alarmering het vuur aangetast met drie stralen en 2200 liter per minuut op de rode haan geworpen. Na deze demonstratie, die alle vertrouwen wekte in de nieuwe brandweer, verenigde alles zich in café Oldenburg, waar de offi ciële overdracht plaatsvond. Met hartelijke, waarderende woorden nam burgemeester Huygens af scheid van de oude garde, die met zoveel toewijding zijn zware verantwoordelijke taak had ver vuld en reikte de heer J. Smit, de scheidende commandant als blijk van waardering de ereme daille van Bergen over. Hij wekte de nieuwe brandweer op, het devies „snelheid bovenal" hoog te houden, immers de eerste klap is een daalder waard. De heer Fehres wees nog op de zware verantwoordelijkheid, die er vooral onder de huidige omstandigheden op de brandweer rusteen brand betekent een ramp en het is niet zoals vroeger wel eens werd ge zegd, door de brand uit de brand. Vooral in een plaats als Bergen, dat in het seizoen zijn bevolking haast verdubbeld ziet, is de kans op brand en ongelukken, groter en is snelheid een eerste vereiste. Verschillende sprekers voerden nog het woord de oud-commèn- dant J. Smit, de nieuwe comman dant Blauw, de heer C. H. Smit namens de scheidende leden. De heer C. Mol, de instructeur, werd nog verrast met een schilderij als blijk van waardering voor zijn prettige lessen. DODELIJKE AANRIJDING Toen de 25 jarige N. M. Tr. Maandagmorgen met een flinke vaart door de Dorpsstraat fietste en ter hoogte van N. Bakker door een daar staand voertuig midden op de weg kwam, naderde uit de richting Alkmaar een vrachtauto. Een botsing was on vermijdelijk met het noodlottige gevolg, dat T. ernstige hoofd wonden opliep. Dr van Gelder verleende de eerste geneeskundige hulp. Nadat pastoor Th. van Beers het slachtoffer ter plaatse van de H.H. Sacramenten had voorzien, zorgde de steeds parate Rode Kruiswagen voor over brenging naar het St. Elisabeth- Ziekenhuis te Alkmaar, waar de jonge man spoedig overleed. Naar wij vernemen treft de bestuurder van de vrachtauto geen schuld. HET NED. ROODE KRUIS De Rode Kruisvlag waait aan het strand! Bij het dezer dagen gehouden examen van het Ned. Rode Kruis slaagden weer een aantal dames en heren uit Bergen en Bergen aan Zee als helpster en helper, t.w. de dames L. Borst Pd., R. de Koning, A. Meyer, R.'Schaaper, G. v. d. Velde, de Haan v. d. Meer en H. Kooy en de heren B. Beemsterboer, P. Donselaar, N. Bijl Nz., J. Grolman, J. de Groot, N. Min Bz., N. Min Jbz., F. Mooy, S. Roozendaal, P. de Rover, Jac. Schotten Nz., S. Schotten Nz., W. Schotten Nz., Jac. Visser, D. Kooy en H. Roos. Het Korps, dat zich reeds zo vaak verdienstelijk heeft gemaakt door het verlenen van hulp bij wedstrijden, alle mogelijke onge lukken enz. enz. en dat steeds gereed staat om op het eerste sein met de Rode Kruiswagen uit te rukken, heeft nu ook aan het strand op Zondagen een post ingericht, voorzien van het nodige materiaal, verbandartikelen, zuur stofapparaat enz. Velen zochten vorige Zondag hun toevlucht bij de post, waarboven de bekende rode kruisvlag wappert en een twintigtal werden er verbonden. Ook een tweetal vondelingen werden daar liefderijk opgenomen en konden later aan de angstig zoekende verzorgers worden terug gegeven. Het ware misschien aan te bevelen om elke ver dwaalde kleuter, die huilende om Vader of Moeder tussen de menigte rondscharrelt, even naar de Rode Kruispost te brengen: de Ouders zouden dan daar na vraag kunnen doen, waardoor veel kinderleed en ouderangst kon worden voorkomen. HET KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN treedt voor het voetlicht Wat is kunst? De kunst is 'n meisje, dat lelijk wordt bij gebrek aan aanbidders beweerde Baculus volgens de Camera Obscura. ,,'t Is slechts bij benadering te zeggen," meende Otto van Tussenbroek, de oud-directeur van het museum van kunstnijverheid te Haarlem op één zijner voordrachten „En een schilder," aldus weer Otto van Tussenbroek, „is een mens, ingesteld op vorm en kleur, die ons tot oog dient, een ogenopener. Maar zijn taal wordt niet altijd verstaan. Het zien van beeldende kunst kan intussen verhelderd worden, indien men bekend is met de bronnen van inspiratie, welke de kunstenaar hebben aan gespoord tot werken en tot het uitzeggen van wat er dringend in hem leeft". Nauwer contact tussen artfst en leek is dus ge wenst en het is het kort geleden opgerichte „Kunstenaars-Centrum Bergen" dat zich beijvert kunste naar en burgerij nader tot elkander te brengen. Als een der middelen daartoe noemden wij in ons vorigé nummer het organiseren van tentoonstellingen van werken van Bergense kunstenaars. Zater dagmiddag werd in de kunstzaal „Boendermaker" de eerste door de jonge vereniging georganiseerde expositie onder grote belangstelling van de zijde van kunstenaars en publiek, geopend door haar be schermheer, burgem. Dr Huygens. Deze zette nog eens doel en streven van het K. C. B. uiteen en wenste het alle mogelijke succes. De voorzitter, de heer J. Schekkerman bracht dank aan allen die hadden medegewerkt bij dit eerste optreden van het K. C. B. voor het voetlicht. Bij de rondgang door de kunst hal viel veel moois te bewonderen op het gebied van schilder- en beeldhouwkunst, ceramiek, weven en kunstnaaldwerk. Van de vele schilderstukken trokken bij een vluchtige beschouwing o.m. de aan dacht werken van Roggeveen (Sneeuwlandschap, aquarel en Huis a. d. Voert, pastel), J. Ponstijn, A. H. Huygens (Duin landschap) Cl. Colnot (Landschap met hooiklamp), Damste Pelletier (Duin en zee), J. Sax (Stadsbuiten- kant. Polderlandschap), Kees Boen dermaker (Maannacht), Jb Min en F. Kamstra (Kerkinterieur Magdalenakerk Goes). Marijke Visser had o. m. ingezonden een naakt in brons en een kalfje van Zu Zandsteen. Hilda v. d. Laan- Bosch had de tentoonstelling ver rijkt met kunstnaaldwerk, een blauw theekleed met servetjes, een blauwe theemuts (breiwerk) en een mooi poederdoosje van perkament en Mw Hubers met een geweven kleedje. Van de ceramist Hubers vielen te be wonderen kruikjes, mooi van vorm en kleur, een schaal, een vaas enz. TE VOET IS GOED, TE PAARD IS BETER In de komende weken zullen weer talloos velen naar Bergen en Bergen aan zee komen om daar te genieten van de schone natuur, vergetelheid te zoeken van dagelijkse zorgen, moed op te doen voor de verdere levens strijd, herstel van krachten te zoeken bij sport en spel, bij wandelingen te voet of... te paard. Voor het beoefenen van de ruitersport, is hier volop gelegen heid langs het strand en de nieuwe ruiterpaden door het duin zijn prachtige ritten te maken. Maar hoe komt de minnaar van ruitersport aan een rossinant? Een advertentie in dit nummer wijst de weg. De heer S. J. Schouten opent als vorige jaren weer zijn stallen aan de Witte weg te Bergen aan zee en stelt zijn viervoeters ter beschikking. Ook voor geleide wordt desge wenst gezorgd. Ook voor stalling van eigen paarden biedt de ex ploitant gelegenheid. EEN KERMIS MAAR IN HEEL HET JAAR Grote belangstelling voor „Dorcas" Schoorlse kermis, regen, heet het in de volksmond. Wie ge dacht had, dat men de regen maker zou kunnen verschalken door de kermis nu eens een week vroeger te houden dan in de Enkhuizer Almanak was aange kondigd, zag zich bedrogen. Pluvius hield zich aan de traditie en gooide roet in het eten of liever water in de kermis. Ondanks dat kwamen toch velen een kijkje nemen. Er was weer overvloedig gelegenheid tot vermaaklucht- schommel, zweefmolen en andere inrichtingen slingerden de be zoeker weer rond in razende vaart. De „spin" met zijn ver lichte poten bood 's avonds een fantastische aanblik. De Nimrod kon zijn hart ophalen in de schiettent en de „Kop van Jut" trotseerde weer de slagen van „De Duittvkeek" Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laanweg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. alsmede in de drie Egmonden Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,. KAREL DE GROTELAAN 74s i BERGEN 15-30 Juni dagelijks v. 10-5 uur j

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1