WEEKBLAD SCHOORL BERGEN RAADSVERGADERING SCHOORL De Raad kwam Donderdag avond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgem. Mr. C. A. Jochems. Ingekomen was onder meer een schrijven van de commissie buiten gemeenten Centr. Ziekenhuis met het verzoek een bijdrage te willen verlenen berekend naar 1 cent per inw. tot goedmaking van de reis-, verblijf- en vergader- kosten der commissie. De Raad ging accoord met het voorstel van B. en W. om het verzoek in te willigen. Door Ged. Staten gevraagd naar het gevoelen van de Raad omtrent het voornemen om in de jaarweddenregeling voor Burge meesters, secretarissen en ont vangers de bepaling op te nemen, dat aftrek wegens het genot van een ambtswoning nimmer meer zal mogen bedragen dan de voor de ambtswoning geldende huur waarde volgens de wet op de personele belasting, besloot de Raad te berichten, dat de be treffende aangelegenheid voor deze gemeente momenteel niet van toepassing is, doch dat de voorgenomen wijziging de in stemming van de Raad heeft. Naar aanleiding van een ver zoek van het bestuur van ijsbe- strijding in Noordholland boven het IJ, deelde de voorz. mede, dat men in de vergadering van burgemeesters van gevoelen was, dat financiële steun meer op de weg van de provincie lag. Het verzoek om een bijdrage van f 100,voor de winter '46'47 en verder jaarlijks f 25 werd dan ook aangehouden. Benoemingen Tot Nov. 45 hadden Schoorl, Koedijk en Warmenhuizen samen een controleur van de steunver lening. Met de ontslagneming van de heer Blankenstijn eindigde deze samenwerking. Waar de beide zustergemeenten er niet voor voelden gezamenlijk een op volger te benoemen, stelden B. en W. voor de heer Fr. Gutker aan te stellen op een jaarwedde van f 150, ingaande 1 Janu ari '46. De Raad kon zich hier mee verenigen. Tot concierge, tevens schoon maakster van het gemeentelijk gymnastieklokaal werd benoemd H. Greeuw-Aafjes op een jaar wedde van f 400, Hier was dringend behoefte aan toezicht om het gebouw te bewaren voor verdere vernieling. Op verzoek van Mw. Jansen zal het gebouw eerst grondig worden schoonge maakt. Alvorens over te gaan tot benoeming van een tweetal ge meentewerklieden in vaste dienst, ging de Raad enige tijd in comi té. Bij heropening van de open bare zitting werd benoemd tot werkman-chauffeur de heer R. Koning en tot werkman de heer J. Hof. Aankoop grond De raad ging accoord met het voorstel tot aankoop van een strook grond van 50 m2 gelegen aan het achterpad te Groet en toebehorende aan IJ. v. d. Veen te A'dam voor de prijs van f 1,70 per m2. Ten behoeve van de aanleg van het rijwielpad was deze transactie nodig. Medegedeeld werd, dat de aan besteding van het rijwielpad de raming verre overtrof, wat helaas vertraging in de uitvoering geeft. Rondvraag Mevr. Jansen wees er op, dat het torenuurwerk het niet meer VRIJDAG 20 JUNI 1947 deed. Komt van de kou, meende een der vroede vaderen. De heer N. Kaag had be zwaar tegen dansen op Pinkster zondag en zou verder gaarne zien, dat strikt de hand werd gehouden aan de bepaling, dat jonge mensen beneden de vast gestelde leeftijdsgrens niet tot de dansgelegenheid mogen worden toegelaten zonder aanwezigheid van de ouders. De heer Blankenstijn had geen bezwaar tegen bal op Pinkster zondag als 't maar niet onder Kerktijd gebeurde, en betoogde, dat de zakenmensen door een verbod ernstig gedupeerd zouden worden. De jongelui trokken dan naar een andere plaats. Na uit voerige gedachtenwisseling werd overgegaan tot stemming om de gevoelens van de Raad te peilen. 3 leden bleken voor en 4 tegen bal op Pinksterzondag. De heer C. Duin achtte het plaatsen van het badpaviljoen boven op het duin door de ex ploitant Minkema in strijd met de afspraak. Hij meende hierin bevoorrechting van een der par tijen te moeten zien. De voorz. was het hiermee niet eensvan bevoorrechting is geen sprake, de andere had hetzelfde kunnen vragen. Hij was voor gelijke rechten, maar zou het particulier initiatief niet willen doden. Nadat alle leden hun hart hadden uitgestort en hun wensen en klachten hadden geuit, sloot de voorz. de openbare vergade ring en ging de Raad in comité. DE OUDEN VAN DAGEN WEER OP REIS? De commissie, die elk jaar de ouden van dagen een aangename dag bezorgde door het aanbieden van een autotocht, is dezer dagen weer bijeengeweest om de plannen voor dit jaar voor te bereiden. Zij kwam tot de conclusie, dat het ook deze keer weer moeite zal kosten om een reisje te orga niseren. Het bekomen van een behoorlijk vervoermiddel is ook nu nog niet gemakkelijk en zeer duur, wat ook het geval is met al hetgeen er verder nodig is om de dag goed te doen slagen. Overwogen werd zelfs om de leeftijdsgrens van de oudjes te verhogen, maar omdat dit een teleurstelling voor verschillenden zou zijn, zou de commissie het op prijs stellen, dat de leeftijd kon worden gehandhaafd op 65 jaar. Gememoreerd werd de spontane hulp van het vorige jaar van alle ingezetenen, die 't mogelijk maakte ondanks minder gunstige ver wachtingen, een prachtdag te organiseren. De commissie ver trouwt er dan ook dit jaar weer op, dat allen weer gaarne zullen meewerken om de plannen te doen slagen. Als dan ook dezer dagen een beroep op uw offer vaardigheid wordt gedaan, stelt de commissie dan niet teleur. U zult het er mee eens zijn, dat de tocht door moet gaan. Welnu, geeft dan en geeft gul als U eens wist hoe dankbaar de oudjes U hiervoor zullen zijn Zij zien reeds verlangend naar deze „grote dag" uit. Gunt hun dit pleziertje en helpt er royaal aan mee. K. C. B. Dezer dagen opent de K.C.B. in het huis met de pilaren een nieuwe expositiereeks met werken van Mevr. Kouwenaar-Bijlo, Jan van Herwijnen en Dirk Hubers. GROOT NATIONAAL MUZIEKCONCOURS Eerste dag uitstekend geslaagd Grote bloemstukken met toe passelijke emblemen wezen de wandelaar Zaterdag de weg naar het Maesdammerhof \^aar 'savonds het groot nationaal muziekconcours zou worden ingeluid met een concert van de jubilerende ver eniging. De voorzitter, de heer P. Blankendaal, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom op de vooravond van het grote muzikale gebeuren en dankte allen die hadden medegewerkt aan het organiseren van dit concours. Spreker wenste deze avond geen terugblik te werpen op de 50-jaren lange weg, die was afgelegdde officiële feestavond op 1 October achtte hij daarvoor meer geschikt. Met grote erkentelijkheid maakte spreker er melding van dat het H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bernard en Z. Exc. de Commissaris der Koningin in Noordholland had behaagd, een legpenning beschikbaar te stellen voor het concours. Een bijzonder woord van dank werd gebracht aan de bescherm heer van Bergen's Harmonie, de oud-burgemeester J. v. Reenen, voor het zo bereidwillig afstaan van dit fraaie terrein voor het houden van dit concours. Burgemeester Dr. Huygens bracht Bergen's Harmonie hulde voor de goede organisatie, die zij getroffen had, wenste haar veel succes en de bevolking veel kunstgenot. Tenslotte besteeg nog de krasse, 88-jarige beschermheer het podium om zijn beschermelinge in een geestig toespraakje alles goeds toe te wensen. En toen klonken de eerste klanken van Bergen's Harmonie door het bos, waar anders nachtegaal en merel hun concerten geven. Het jubileumconcert werd geopend met de pittige „Jubilé- mars" van J. C. Beekman, één der veteranen van het corps. Na afloop klonk een extra-applaus voor deze veelzijdige kunstenaar, voor deze hoornist-componist dirigent, deze triple-personality. Het concert werd voortgezet met een zestal fraaie nummers en besloten met de mars „Sons of the Brave". Intussen was Pluvius opgetreden als spelbreker en zocht het publiek een droger plekje op. Zondagmorgen vond de officiële ontvangst van Jury, Directeuren en Voorzitters der deelnemende verenigingen plaats in het Raadhuis. Burgemeester Dr. Huygens heette allen hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat het feest in alle opzichten mocht slagen, het feest van Bergen's Harmonie, dat 50 jaren lang op alle vrolijke en ook ernstige bijeenkomsten haar zo gewaardeerde medewerking had verleend. Met een kort woord van de voorzitter, de heer P. Blankendaal werd deze officiële plechtigheid besloten en toen was't aantreden voor de marswedstrijd in het Van Reenenpark, waaraan 5 corpsen deelnamen. St Cecilia uit Wervershoof opende de rij. De tamboer-maïtre hief zijn staf, de trom roffeldehet concours was begonnen. De zon breekt door, verjaagt de wolken en helpt de eerste concoursdag een volledig succes te worden. Verkade's Harmonie uit Zaan dam, dat een schitterende aan blik bood, alles in de puntjes verzorgd, behaalde een le prijs met 104 punten, St. Gregorius uit Duivendrecht een le prijs met 96 pnt., St. Cecilia uit Wervershoof een 2e prijs met 24e JAARGANG No. 24 89 pnt., Crescendo uit Assendelft een 2e prijs met 87 pnt en St. Cecilia uit Zwaag een 2e prijs met 87 pnt. 's Namiddags vond, begunstigd door prachtig weer, de concert- wedstrijd plaats op het Maes dammerhof. 8 corpsen traden in de ring en bezorgden het talrijke publiek een middag van kunst genot. Er werden geen verplichte werken gespeeld, wat ongetwijfeld het concert gunstig heeft beïnvloed. Verkade's Harmonie opende met een prachtige vertolking van de „Ouverture Heroique" van Louis Casia en vervolgde met „Le Calif de Bagdad" van F. Boïëldieu. Schoorl's Vriendschap kwam uit met twee werken van G. Boudijn, „Maskerade" en „Pastorale", die onder leiding van haar jonge diri gent Jac. S. den Das, uitstekend werden uitgevoerd en haar een eerste prijs bezorgde. In de ere-afd. Fanfare boekte Excelsior uit Andijk groot succes met het mooie „Finlandia" van Jean Sibelius. De jury, bestaande uit de heren Leo v. d. Tand, directeur van de Haagse Muziek-academie, W. P. Steyn, toonkunstenaar te Zaandam en P. Pranger, directeur van Bergen's Harmonie, kende de volgende prijzen toe: le afd. Harmonie: Verkade's Harmonie te Zaandam, le prijs met 337 punten 2e afd. Harmonie, St Cecilia, Wervershoof, 2e pr. met 305 pnt. 2e afd. Fanfare, Comb. Con cordia, Hoogkarspel en Door wilskracht verkregen uit Ven huizen, een le prijs met 354 pnt. le afd. Fanfare, St. Gregorius uit Duivendrecht een 2e pr. met 309 pnt., Crescendo uit Assendelft een 2e prijs met 312 pnt. en De Vriendschap uit Schoorl een le prijs met 349 pnt. Afd. Uitmuntendheid Fanfare, St. Cecilia uit Zwaag een le pr. met 345 pnt. Ere-afd. Fanfare, Excelsior uit Andijk een le pr. met 351 pnt. Prachtig mooi werd Finlandia van Jean Sibelius gespeeld. 's Avonds viel er nog eens weer te genieten van de ere- wedstrijd, waaraan vier le prijs winnaars deelnamen. t. w. De Vriendschap uit Schoorl met „Ouverture Italienne" van Deneufborg, St. Cecilia uit Zwaag met „Relais Sacré" van A. L. Dogen, Excelsior uit Andijk met „Bandietenstreken" van Fr. von Suppé en Comb. Concordia en Door wilskracht verkregen uit Hoogkarspel, Venhuizen met „Onder het lommer" van Em. Louvaine. De jury waardeerde de prestaties resp. met 142, 161, 156 en 147 punten. Hiermede was de le concoursdag, die schitterend geslaagd mag heten, ten einde. HET BIOSCOOPTHEATER EEN FEIT GEWORDEN Een aanwinst voor Bergen Werd vorige week even halt gehouden bij de zilveren mijlpaal op de weg van de Rustende Jager, Zaterdagmiddag werd er onder grote belangstelling weer gestart voor de tweede kwart eeuw, nu met een schitterende filmvoorstelling van „Het leven van Dr. Ehrlich", in het nieuwe bioscooptheater. De heer Diesfeldt heette de aanwezigen hartelijk welkom en wendde zich daarbij in het bij zonder tot burgemeester Dr. Huygens en de technische com missie van de Ned. Bioscoopbond. Het bioscooptheater is 'n feit geworden, aldus deze onder nemende zakenman. Gezien wat hier in het korte tijdsbestek van twee maanden is tot stand ge bracht, voelde spreker zich ge drongen hulde en dank te brengen, aan allen, die hieraan hadden meegewerkt, en alles op alles hadden gezet om op tijd klaar te zijn. Genoemd werden in dit verband de architect Keesom, de uitvoerder Jac. van Exter, de technische commissie van de Ned. Bioscoopbond, de firma Philips, die met zijn staf de nieuwste en modernste apparaturen had ver schaft, de firma Jansen, electr. installateur, de firma Slecht, die voor de aankleding van het theater zorg had gedragen, de heren v. d. Zee en Meyer, de firma de Vries uit Soestdijk, die het keurige meubilair had geleverd, de firma van Diepen, die het stucadoorswerk had verzorgd, de firma Smit, die zich had belast met de centrale verwarming. De exploitant gaf de verzekering, dat er zorg zal worden gedragen, dat de beste films en toneelvoor stellingen worden gebracht om dit theater te maken tot een cultureel- en ontspanningscentrum voor Bergen. De onthulling van het geheim, dat dit werk niet tot stand zou zijn gekomen zonder de grote steun van Mevr. Diesfeldt en de accountant de heer Blom, werd door de aanwezigen met een hartelijk applaus begroet. Van de gelegenheid de heer en Mw Diesfeldt persoonlijk te compli menteren werd na afloop druk gebruik gemaakt. Bergen kan zich geluk wensen met deze nieuwe aanwinst. De zaal biedt plaats aan een vier honderd bezoekers. De gemak kelijke stoelen zijn amphitheaters- gewijze geplaatst en voorzien van opklapbare zitting. De acoustiek werd geroemd, het gesproken woord was duidelijk verstaanbaar en de muziek bij de film goed van toon. De eerste filmvoorstelling Na wat wereldnieuws en een tekenfilmpje kwam „Het leven van Dr Ehrlich". In deze sterke, dramatische film wordt de toeschouwer een kijkje gegund in het leven van een dier mannen, die de strijd aanbonden tegen de patho- gene bacteriën, die ziekten als diphterie en tbc veroorzaken, en die met opoffering van eigen levensgeluk, eigen gezondheid en eigen leven zich in dienst stelden van de gemeenschap, om de gesel der mensheid onschadelijk te maken. Hoe nietig was tegenover het werk van deze reuzen het kleine gedoe van hen. die zich de groten der aarde waanden en die maar niet begrepen de woorden van de dichter: Diep onder de indruk en vol waardering voor het prachtige spel van Èdw. Robinson als Dr. Ehrlich en anderen, verlieten de aanwezigen de zaal. Men deelt ons nog mede: Door het projectie-doek aan merkelijk te verhogen, is de tekst van de film op alle plaatsen in het nieuwe Bioscoop-theater, „De Rustende Jager", uitstekend te volgen. Hierdoor is het inconvenient, dat bij de openings-week te voorschijn kwam, totaal ver holpen. Weest zuinig op uw rijwiel Laat goed repareren A. PLOMP, BREELAAN 10, BERGEN Redactie en Adm.C. Oldenburg, Laan weg 164, Schoorl, Giro 147071 Telefoon 268 Agentschap te Bergen: de Haan's Boekhandel, Stationsstr. Telefoon 2452 Agentschap voor Egmond-Binnen en Egmond aan de Hoef: P. Smit, Abdijlaan 59 Agentschap voor Egmond aan Zee P. Jonker, Voorstraat 125 „De l Verschijnt te Bergen en Schoorl c.a. alsmede in de drie Egmonden Abonnementsprijs: f 3,00 per jaar f 0,75 per kwartaal Advertentieprijs: 10 ct. per m.m. met een minimum van f 1,— Nicht Kunst und Wissenschaft allein. Geduld will bei dem Werke sein. Ein stiller^Geist ist Jahrelang geschaftig, Die Zeit erst macht die feine [Gahrung Kraftig

De Duinstreek | 1947 | | pagina 1